Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Jak mądrze kupować na pchlim targu?

Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Data publikacji: 31.03.2017, Data aktualizacji: 12.10.2021

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 49 głosów

Jak mądrze kupować na pchlim targu?
Jak kupować na targach staroci i nie dać się oszukać? Podpowiemy wam, na co zwrócić uwagę podczas zakupów na pchlim targu i jak się do nich odpowiednio przygotować.

Wyprawa na targ staroci, potocznie nazywanym pchlim targiem, to nie lada gratka nie tylko dla poszukiwaczy prawdziwych perełek, ale także przyjemny spacer dla laików, którzy z tego typu handlem nie mieli jeszcze do czynienia. Bardzo popularne w krajach zachodnich i skandynawskich, w Polsce także ciesząca się niemałym zainteresowaniem.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakich zasad przestrzegać wybierając się na targ staroci
  • dlaczego lepiej omijać duże stoiska
  • jak ubrać się na pchli targ

Polowanie na konkretne perełki czy przyjemny spacer?

Wielu z was nie ma pojęcia o tym, że targi staroci rządzą się swoimi prawami, a większość handlarzy, których spotkacie to ludzie z wieloletnim doświadczeniem. Między bajki można włożyć teorię, że nie wiedzą, co sprzedają za bezcen. Oczywiście zdarzają się przypadki, że traficie na handlarza, który jest laikiem i nie ma pojęcia o tym, jak wartościowe przedmioty posiada, ponieważ chce się ich po prostu pozbyć. Takie sytuacje to jednak wyjątki.

Wybierając się na pchli targ, zastanówcie się, w jakim celu tam idziecie, czy jest coś konkretnego, co chcielibyście nabyć, czy też zależy wam na przyjemnie spędzonym popołudniowym spacerze. Oba przypadki wzajemnie się nie wykluczają, podczas spaceru, bez zamiaru kupna, też możecie trafić przecież na perełkę. Niemniej ważne jest, aby nie zabierać ze sobą zbyt dużej sumy pieniędzy, zwłaszcza o dużych nominałach.

Jeśli wiecie, czego szukacie, zabierzcie ze sobą tylko tyle pieniędzy, ile zamierzacie wydać, ilość przeróżnych przedmiotów, może przyprawić o ból głowy i skłonić do zupełnie nieprzemyślanych zakupów. W namawianiu specjalizują się też handlarze, bywa, że trudno wam wręcz uciec od stoiska gdzie sprzedawca bujnie opowiada o swoich skarbach. Wybierając się na targ staroci pamiętajcie, przede wszystkim, że nie wszystko złoto co się świeci!

Małe nie znaczy gorsze

Jak już wspomnieliśmy, handlarze starociami, to najczęściej profesjonaliści, którzy doskonale rozpoznają laików, których wiedza jest mocno ograniczona. Jeśli nie należycie do znawców sztuki, a zależy wam na kupnie oryginału, poproście o pomoc kogoś, kto zna się na niej lepiej niż wy i pomoże wam podjąć dobrą decyzję. Postarajcie się też w miarę możliwości omijać największe stoiska. Właścicielami tych dużych są najczęściej najlepiej prosperujący handlarze, których intencje nie zawsze są uczciwe.

Nie jest to oczywiście reguła i trafić możecie na przemiłych znawców tematu, których zamiary dalekie są od oszustwa, miejcie się jednak na baczności. Sprzedawcy staroci to doskonali czarodzieje i bardzo łatwo wmówić im ludziom to, co chcieliby usłyszeć. Na mniejszych stoiskach spotkać możecie częściej osoby prywatne, które chcą pozbyć się zalegających w domach czy piwnicach przedmiotów, często o dużej wartości. Duże stoiska zachęcają ilością i różnorodnością, niemniej nie zawsze jakością. Bądźcie czujni i róbcie użytek z internetu.

Większość przedmiotów jesteście w stanie sprawdzić i porównać z oryginałem, który być może uda wam się znaleźć w sieci. Postarajcie się zwracać uwagę na detale, choćby te najmniejsze, bez względu na to, czy zamierzacie kupić obraz, zastawę stołową, której używał podobno sam Ludwik XVI, srebrne łyżeczki do deserów czy cokolwiek innego.

Wygląd ma znaczenie

Wybierając się na pchli targ, postarajcie nie rzucać się w oczy. To nie rewia mody. Handlarze doskonale rozpoznają turystów, którzy mają i chcą wydać pieniądze. Targ staroci to też raj dla kieszonkowców i drobnych złodziejaszków. Jak już wspomnieliśmy, zabieranie dużej sumy pieniędzy nie jest dobrym pomysłem. Jeśli nie musicie, nie bierzcie też wszystkich dokumentów, telefonów i innych wartościowych rzeczy lub noście je wewnątrz ubrania i blisko ciała. Nie macie nawet pojęcia, jak zręczne potrafią być dłonie kieszonkowców, którzy na tego typu wydarzenia wybierają się tylko i wyłącznie w jednym celu – znalezienia jak największej ilości naiwnych kupujących i zwiedzających. Nie ubierajcie się wyzywająco, nie zabierajcie drogich torebek, ani złotych zegarków, nie ma sensu być potencjalnym celem, jeśli można spędzić zupełnie miłe popołudnie, a przy okazji trafić na coś, czego szukaliście od bardzo dawna.

wykończenie mieszkania z architektem
Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

      29 lutego 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

      07 lutego 2024

      Dagmara Osińska

    • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

      26 stycznia 2024

      Marcin Moneta

    • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

      19 stycznia 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023