Jak dobrać kolor i rodzaj drewna do swojego domu?

Anna Sadowska
Anna Sadowska

Data publikacji: 10.07.2015, Data aktualizacji: 03.12.2021

2 minuty czytania
Jak dobrać kolor i rodzaj drewna do swojego domu?
Drewno, naturalny materiał uwielbiany przez liczne pokolenia, wykorzystywany jest do wykończeń różnych powierzchni w domu, jak również poza nim. To, jakiego rodzaju drewno wybierzemy, skutkować będzie w późniejszym czasie, objawiając się w postaci korzyści lub niedogodności.

Styl skandynawski, uwielbiany przez tysiące architektów wnętrz, jak i przeciętnych Kowalskich, pragnących w sposób atrakcyjny wykończyć swoje mieszkania, w głównej mierze bazuje na naturalnych materiałach. Oczywistym jest, że dużo w nim drewna – dostrzeżemy je na meblach, podłogach, a nawet ścianach. Jakiego rodzaju drewna powinniśmy użyć, jeśli chcemy naśladować ludzi z Północy? Czy sprawdzi się ono również w innych stylach wnętrz?

Zapraszamy na podróż po świecie wypełnionym pięknym, pachnącym naturą drewnem.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakie są zalety paneli podłogowych 
  • czym jest parkiet dekoracyjny 
  • jakie drewno wybrać na wykonanie okien

Drewniana podłoga

Szukając produktów, przy pomocy których wykończymy podłogę, uwzględniamy jedynie te solidne, trwałe i ponadczasowe. Wynika to z faktu, że podłoga jest jednym z elementów aranżacji wnętrz, które wymieniamy najrzadziej. Dlatego rzadko kiedy eksperymentujemy, stawiając na sprawdzone i uniwersalne rozwiązania. W takiej sytuacji oczywistym wyborem wydaje się być drewno.

Wybór rodzaju drewnianej podłogi podyktowany jest przez dwa czynniki – zastosowanie oraz budżet. To one destynują ostateczną decyzję, wyznaczają ścieżki, którymi poruszamy się w trakcie poszukiwań.

W ostatnich latach najpopularniejszym rodzajem drewnianej podłogi są panele podłogowe. To w pełni zrozumiałe. Panele posiadają szereg zalet, w tym najważniejszą – trwałość. Są to produkty, które ciężko zarysować, a tym bardziej zniszczyć. Niestety, jest to rozwiązanie obarczone przynajmniej jedną, lecz istotną wadą. Podłoga układana jest w sposób pływający, dlatego może np. stukać, być niestabilna, ruchliwa.

Innym, częstym wyborem w przypadku drewnianych podłóg jest parkiet. Ta w pełni naturalna podłoga, ma – jak to zazwyczaj bywa – swoje wady i zalety. Te zależą od wybranego rodzaju drewna i sposobu układania. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by parkiet wykonany był z różnych gatunków drewna. Wówczas mówimy o parkiecie dekoracyjnym.

Ostatnim rodzajem drewnianej podłogi, który w niniejszym tekście chcemy przedstawić, jest deska trójwarstwowa. Rozwiązanie to łączy zalety powyższych rozwiązań, więc wydaje się optymalnym rozwiązaniem. Rzeczywiście można by tak sądzić, gdyby nie wysoka cena.

Kolor podłogi powinien odpowiadać reszcie aranżacji. Do najpopularniejszych należą takie grupy jak czarny, czerwony, brązowy, żółty i żółto-brązowy. Wybór którejś z nich uznać można za bezpieczny i ponadczasowy. Należy pamiętać, że praktycznie wszystkie podłogi wraz z upływem czasu ciemnieją, jeśli działają na nie promienie słoneczne.

Okna z drewna

Poza podłogą, często decydujemy się na wymianę okien w domu na drewniane. Po szturmie na zakup tzw. plastików, czyli okien wykonanych z PCV, obserwujemy zwrot w stronę natury. Słusznie zresztą – drewniane okna są lekkie, trwałe i sprężyste. Szukając drewna, z którego okna chcielibyśmy zakupić, nie powinniśmy omijać odmian egzotycznych. Jest to trwały budulec, niemal wzorcowy do stosowania w wilgotnych miejscach, zapewniający wysoką izolacyjność i odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. W tym miejscu należy wyróżnić mahoń, cedar, iroko czy meranti.

Jeśli wolimy drewno krajowe, swój wzrok powinniśmy skierować w stronę odpornego i twardego dębu. Wprawdzie nie będzie tak łatwy w obróbce jak drewno egzotyczne, lecz równie dobrze chronić będzie przed dźwiękami z zewnątrz czy trudnymi warunkami atmosferycznymi. W sytuacjach, gdy dąb byłby zbyt drogi, można rozważyć niewiele ustępujące mu rodzaje - olchę, jesion, buk lub jodłę, ewentualnie niezwykle popularną sosnę i świerk, najlepiej górski.

wykończenie mieszkania z architektem
Anna Sadowska
Anna Sadowska

Swoją przygodę z designem zaczęła już w dzieciństwie i ta miłość nieprzerwanie trwa do dziś czego owocem jest spółka DekorProjekt.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    Nagrody i wyróżnienia

    nagroda forbes 2022
    nagroda forbes 2021
    nagroda digital excellence awards 2022
    nagroda laur klienta 2023
    nagroda dobry pracodawca 2023
    nagroda gazele biznesu 2023
    Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

    Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

    Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: