Jak czyścić różne rodzaje kuchenek?

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 05.05.2020, Data aktualizacji: 21.07.2022

2 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 10 głosów

Jak czyścić różne rodzaje kuchenek?
Podpowiadamy, jak czyścić kuchnię indukcyjną, ceramiczną i gazową. Sprawdź!

Każdy rodzaj kuchenki wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Najważniejsze jest używanie dostosowanych środków czystości i zachowanie systematyczności. Sprzątanie po każdym przyrządzaniu posiłku na pewno ułatwi późniejsze mycie. Podpowiadamy, jak czyścić kuchnię indukcyjną, ceramiczną i gazową.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jaką domową mieszanką czyścić kuchenkę indukcyjną
 • jak czyścić kuchnię ceramiczną
 • jak czyścić kuchenkę gazową

Jak czyścic kuchnię indukcyjną?

Do czyszczenia płyty indukcyjnej sprawdzą się środki przeznaczone do tego typu kuchenek, ale także takie które z pewnością posiadamy już w domu. Idealną domową mieszkanką jest np. woda z octem. Konieczna będzie również miękka gąbka, ściereczka i ręcznik papierowy. Po gotowaniu musimy poczekać, aż kuchenka przestygnie, aby się nie poparzyć.

Używany detergent należy rozprowadzić po całej płycie i poczekać chwilkę. W tym czasie środek może rozpuścić powstałe zabrudzenia. Następnie trzeba go dokładnie zmyć. Robimy to szmatką, a potem jeszcze suchym ręcznikiem tak, aby pozbyć się pozostałości detergentu i wypolerować. Dzięki kolistym ruchom nie zostawiamy smug.

Przy czyszczeniu kuchenki indukcyjnej szczególnie ważna jest systematyczność. Mocno zabrudzona przy późniejszym czyszczeniu i zeskrobywaniu brudu może się porysować. Jest to bardzo prosta kuchnia to utrzymania w czystości. Niewiele trzeba, aby błyszczała i wyglądała jak nowa.

 

 

Jak czyścić kuchnię ceramiczną?

Przy czyszczeniu płyty ceramicznej podobnie, jak przy kuchni indukcyjnej powinniśmy uważać, aby jej nie porysować. Ważne jest również usuwanie zabrudzeń na bieżąco, tak aby nie dopuścić do ich przypalenia. Często wystarczy tylko wilgotna szmatka lub gąbka. Mycie zaczynamy dopiero wtedy, kiedy ostygnie.

Odradzamy stosowanie silnych detergentów, które nie są przeznaczone do tego rodzaju kuchenek. Używamy dedykowanych lub lekkich środków czystości. Zmywamy oczywiście miękką gąbką, szmatką oraz ręcznikiem papierowym.

Silniejsze zabrudzenia można usunąć używając tego co, co każdy ma w domu, czyli sody oczyszczonej. Rozsypujemy na płycie, a następnie zmywamy wilgotnym ręcznikiem. Możemy do tego używać skrobaka, ale bardzo delikatnie. Kolejną istotną kwestią są spody garnków – też powinny być dokładnie myte, żeby nie rysowały powierzchni. Aby ładnie błyszczała na koniec można ją popryskać płynem do mycia szyb i gotowe.

Jak czyścić kuchnię gazową?

Kuchenkę gazową możemy zakupić w dwóch wersjach wykończenia. Płyty na których instaluje się palniki gazowe mogą być wykonane z blachy stalowej pokrytej emalią lub ze stali nierdzewnej. Do czyszczenia tej pierwszej używa się łagodnego mleczka i gąbki.

Szorowanie ostrą szczotką może porysować powierzchnię emalii, która w efekcie popęka lub zacznie rdzewieć. Nie radzimy również zdrapywania zaschniętych resztek jedzenia. Należy je zwilżyć wodą i odczekać. Potem można usunąć chropowatą stroną gąbki. Jeśli to nie pomoże, warto zasypać zabrudzenia sodą lub solą i zostawić na noc. Rano powinniśmy się ich pozbyć bez problemu.

Gdy mamy do czynienia z kuchenką gazową ze stali szlachetniej używamy łagodnych środków bez drobinek ściernych, ponieważ taką powierzchnię bardzo łatwo porysować. Warto zaopatrzyć się także w środki odłuszczające lub używać po prostu płynu do mycia naczyń. Jeśli pojawią się oporne zabrudzenia można użyć środku przeznaczonego do czyszczenia piekarnika lub starego sprawdzonego sposobu: sody i soli. Zarysowaną powierzchnię można wypolerować za pomocą odrobiny oleju i szmatki.

Palniki gazowe się demontuje i czyści tym samym, co resztę kuchni. Jeśli są zrobione z żeliwa można użyć pianki do powierzchni żeliwnych lub po prostu zwykłego oleju jadalnego.

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: