Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Grunwald – 8 powodów, dla których warto tutaj mieszkać

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 08.07.2019, Data aktualizacji: 14.01.2022

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 12 głosów

Grunwald – 8 powodów, dla których warto tutaj mieszkać
Grunwald to dzielnica Poznania, w której każdy znajdzie coś dla siebie. To właśnie tu z historią w tle powstają nowoczesne inwestycje.

W zachodniej części Poznania położona jest dzielnica Grunwald, w której żyje co piąty mieszkaniec miasta. Ze względu na duży teren jaki zajmuje, bo prawie 37 km2 trudno ujednolicić ją pod względem atrakcyjności. Wielu osobom się podoba, ponieważ zapewnia wszystkie dogodności potrzebne do codziennego życia. Znajdą tutaj coś dla siebie wielbiciele historii, zwolennicy sportu czy kulinarnych doznań.

To miejsce pełne różnorodności, ale zdecydowanie ma swój charakter i klimat. Jakie są plusy i minusy mieszkania na Grunwaldzie?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jaka jest historia Grunwaldu
 • jak wygląda rynek mieszkaniowy na Grunwaldzie
 • ile kosztują mieszkania w tej części miasta 

Historia Grunwaldu

Nazwa dzielnicy pochodzi od przebiegającej przez nią ulicy Grunwaldzkiej, która w swoim znaczeniu odwołuje się do upamiętnienia zdarzeń z 15 lipca 1410 r. Można tutaj znaleźć wiele zabytkowych kamienic i budynków jak np. Willa Flora czy forty należące do Twierdzy Poznań, a także ciekawe Muzeum Policji.

Grunwald charakteryzuje różnorodna zabudowa. Znajdziemy tu domy z przełomu XIX i XX stulecia, wille, kamienice, ale także budynki użyteczności publicznej z okresu międzywojennego. Wszyscy, którzy są zainteresowani wojenną architekturą powinni się tutaj wybrać na zwiedzanie. Sama dzielnica jest również zróżnicowana pod kątem religijnym. Obok świątyń katolickich znajdziemy także choćby kościół ewangelicko-augsburski, zbory: baptystów, zielonoświątkowców, adwentystów i ewangelików reformowanych czy cerkiew prawosławną.

Lokalizacja Grunwaldu

Największym plusem Grunwaldu jest dogodne położenie. Do samego centrum Poznania dotrzemy już w 10 minut. Sprawnie funkcjonuje tutaj komunikacja miejska, czyli autobusy i tramwaje. Dostaniemy się nimi w praktycznie każdy zakątek miasta. Co ważne, kursują także linie nocne, które jeżdżą od Starego Rynku aż po Junikowo. Dodatkowo, ci którzy wybierają rower mogą skorzystać z licznych stacji Poznańskiego Roweru Miejskiego. A często podróżujący z łatwością i szybko, bo w niecałe 10 minut dojadą na pobliskie lotnisko.

Infrastruktura handlowo-usługowa na Grunwaldzie

Mieszkańcy Grunwaldu mogą załatwić praktycznie wszystko nie opuszczając granic dzielnicy. To miejsce, w którym znajdują się liczne sklepy, piekarnie, punkty usługowe jak np. kosmetyczna czy studio masażu. Fani kulinarnych doznań będą mogli spróbować lokalnej kuchni w restauracjach. Wieczorem natomiast można skorzystać z okolicznych pubów i knajpek. Ważnym punktem na mapie jest City Park, czyli centrum handlowo-hotelowo-gastronomiczne, w którym znajdą coś dla siebie klienci szukający usług premium.

Coś dla sportowców

Każdy kto lubi sport odnajdzie miejsce dla siebie właśnie na Grunwaldzie. Szukając sposobu na aktywny wypoczynek może wybrać się do Lasu Marcelińskiego, który pozwala na spacery, wycieczki rowerowe i jogging, czy Parku Kasprowicza z odkrytą pływalnią i siłownią na świeżym powietrzu. Do dyspozycji mieszkańców są także boiska sportowe Orlik, korty tenisowe oraz funkcjonujący jako Ogród Botaniczny z palmiarnią Park Wilsona. Co najważniejsze to właśnie tutaj działają dwa stadiony sportowe – INEA i Arena Poznań, gdzie można podziwiać sportowe wyzwania, ale także uczestniczyć w innych atrakcjach jak np. koncerty muzyczne gwiazd z całego świata.

Edukacja

Na dostępność placówek edukacyjnych mieszkańcy Grunwaldu nie mogą narzekać. Znajduje się tutaj 40 publicznych i prywatnych przedszkoli oraz punktów przedszkolnych. Liczne są również szkoły, ponieważ aż 28 szkół podstawowych oraz kilkanaście szkół ponadgimnazjalnych. Mieści się tu również Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa.

Opieka medyczna

W dzielnicy Grunwald funkcjonuje Prywatna Lecznica Certus, Szpital Kliniczny im. H Swięcickiego, Szpital Kliniczny im. K. Jonschera oraz ponad 60 aptek. Do tego znajdziemy tutaj kilkanaście prywatnych i publicznych przychodni.

Kultura

Dla tych, którzy uwielbiają kulturalną rozrywkę również się coś znajdzie. Działa tutaj Kino Bułgarska i Kino Rialto. Niedaleko znajduje się także znane na całą Polskę Centrum Handlowo-Kulturalne Stary Browar i Kino Apollo, a w inną stronę teatr. Lubiący muzea mogą wybrać się do Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK czy Muzeum Policji.

Rynek mieszkaniowy na Grunwaldzie

Według danych serwisu RynekPierwotny.pl na Grunwaldzie znajduje się najwięcej inwestycji mieszkaniowych ze wszystkich poznańskich dzielnic. Jeśli chodzi natomiast o liczbę oferowanych mieszkań dzielnica zajmuje 3 pozycję. W rankingu wygrywają Stare Miasto i Nowe Miasto. Średnia cena za m2 wynosi 6969,98 złotych i jest jedną z najniższych w Poznaniu.

Przeważają mieszkania w cenie od 6 500 do 7 000 złotych/m2. Jest ich ponad 2,5 raza więcej niż lokali, których cena za metr wynosi od 7 000 do 7 500 zł. Pojedyncze oferty znajdziemy poniżej ceny 6 000 złotych/m2 oraz powyżej 8 500 zł/m2. Na portalu pojawia się najwięcej mieszkań, które mieszczą się w przedziale cenowym od 250 000 do 350 000 złotych.  Zaraz po nich znajdziemy lokale w cenach od od 350 000 aż do 650 000 złotych. Świadczy to o szerokiej ofercie nieruchomości wykonanych w różnym standardzie. Wynika to przede wszystkim ze zróżnicowanej zabudowy, która wyróżnia Grunwald.

W dzielnicy przeważają lokale średniej wielkości o powierzchni od 40 do 60 m2. Sporo znajdziemy również ofert mieszkań o metrażu od 60 do 80 m2. Najmniej jest natomiast tych mniejszych niż 40 m2. Średni metraż w tej części Poznania wynosi 59,11 m2.

Na rynku dominują oferty lokali 3-pokojowych, następnie 2-pokojowych. Niemniej jednak szukający większych mieszkań, jak i kawalerek również znajdą coś dla siebie.

Warto?

Grunwald to dzielnica, która skrywa wiele ciekawych miejsc. To miejsce z historią, ale także z przyszłością. Zapewnia mieszkańcom wszystko, co potrzebne, a w dodatku stanowi idealne miejsce do życia. Sprawdzi się dla wszystkich szukających bliskości do centrum, ale także zielonej i spokojnej dzielnicy z mnóstwem miejsc, gdzie można spędzić czas po pracy.

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023