Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Gdzie kupić mieszkanie we Wrocławiu?

Marta Gług
Marta Gług

Data publikacji: 18.07.2023, Data aktualizacji: 09.07.2024

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 4 głosów

Gdzie kupić mieszkanie we Wrocławiu?
Gdzie kupić mieszkanie we Wrocławiu i której dzielnicy stolicy Dolnego Śląska warto zamieszkać? Sprawdzamy ceny i zalety lokalizacji.

Wrocław to jedno z najbardziej rozwijających się miast w Polsce. Od wielu lat wykazuje rosnący trend w rocznej liczbie oddawanych mieszkań. Nowych inwestycji, podobnie jak inwestorów ciągle przybywa. Gdzie najlepiej kupić mieszkanie?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

Gdzie zamieszkać we Wrocławiu? Przegląd dzielnic

Wrocław to miasto, którego nie trzeba przedstawiać. Stolica Dolnego Śląska znana jest ze swoich zabytków, uniwersytetów i możliwości rozwoju, jakie stwarza mieszkańcom. Każdego roku do miasta trafiają nowi studenci, osoby szukające pracy oraz turyści z całej Europy. Wrocław doceniają także inwestorzy. Nowe inwestycje powstają w różnych częściach miasta, dzięki czemu nowi mieszkańcy mogą znaleźć wymarzone mieszkanie w dogodnej dla siebie lokalizacji.

Studenci najczęściej wybierają okolice Starego Miasta. To tu znajduje się m.in. Uniwersytet Wrocławski, Akademia Muzyczna i Akademia Sztuk Pięknych. Śródmieście to siedziba Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Przyrodniczego. Na Krzykach znajduje się Uniwersytet Ekonomiczny. Szeroka i zróżnicowana baza mieszkaniowa pozwala wybrać lokal w pobliżu kampusu.

Centralne dzielnice zapewniają także największą ofertę pod względem rozrywki i kultury. Liczne restauracje, bary i kluby sprawiają, że to właśnie tu kwitnie życie towarzyskie miasta. Na Starym Mieście znajduje się m.in. słynny wrocławski Teatr Lalek, Wrocławski Teatr Współczesny i liczne muzea. To także wyspa Słodowa, na której często odbywają się letnie festiwale i koncerty plenerowe. Bliskość Odry i zrewitalizowanych bulwarów stwarza dogodne warunki do rekreacji.

Wrocław z lotu ptaka

We wrocławskich Krzykach lokują swoje siedziby różne firmy. Krajobraz dzielnicy tworzą nowoczesne biurowce w tym jeden z najwyższych budynków w Polsce Sky Tower. Znajdują się tu także liczne miejsca rozrywki i galeria handlowa. To dobry adres dla osób pracujących lub rodzin z dziećmi, którym zależy na dobrym dostępie do miejskiej infrastruktury i większym metrażu. W dzielnicy powstają nowe inwestycje, co ułatwia wybór właściwego lokalu.

Sprawdź mieszkania we Wrocławiu

Osoby, które preferują spokojną okolicę, mogą rozejrzeć się za nieruchomością na Fabrycznej. Nowe mieszkania można kupić m.in., niedaleko Lasu Mokrzańskiego (Leśnica), parku Grabiszyńskiego i lasku Oporowskiego (Grabiszyn-Grabiszynek). Wbrew nazwie w dzielnicy dominuje zieleń i kameralna zabudowa. Podobny charakter ma Psie Pole, gdzie chętnie osiedlają się rodziny z dziećmi.

Najtańsze i najdroższe dzielnice Wrocławia

Obszar Wrocławia podzielony jest na 5 dzielnic, na których znajduje się 48 osiedli mieszkalnych, Są to: Stare Miasto, Śródmieście, Krzyki, Fabryczna i Psie Pole. Dzielnice różnią się od siebie wielkością, liczbą zaludnienia i ceną mieszkań, których średnia cena dla ofertowa wyniosła w zeszłym roku ponad 10 tys. za mkw. W której dzielnicy warto zamieszkać a gdzie kupić mieszkanie pod wynajem? Prezentujemy najdroższe i najtańsze dzielnice Wrocławia wraz z krótką charakterystyką.

Stare Miasto

Stare Miasto to najdroższa i najmniejsza dzielnica Wrocławia. Powierzchnia dzielnicy wynosi 6,8 km². Jej zabudowę mieszkalną tworzą trzy osiedla: Stare Miasto, Przedmieście Świdnickie i Szczepin, które zamieszkuje 42 660 osób. Centrum Wrocławia zapewnia dostęp do licznych zabytków, atrakcji i bogatej oferty kulturalno-rozrywkowej, Znajduje się tu także stacja Kolejowa Wrocław Główny. Utrudnieniem może być spory ruch na drogach i smog. Dzielnica chętnie wybierana jest przez studentów, singli i inwestorów, kupujących mieszkania pod wynajem turystom. Wysokie ceny nieruchomości sprawiają, że beneficjenci dofinansowania mogą wybierać tu w niewielkich lokalach, których powierzchnia nie przekracza 30 mkw.

Sprawdź mieszkania na Starym Mieście

Śródmieście

Droższą dzielnicą Wrocławia jest także Śródmieście. Dzielnica jest położona blisko centrum, a równocześnie zapewnia dużo zieleni. Jej atutem jest duża ilość zieleni oraz obecność placówek kultury. Znajdują się tu m.in. Galeria Sztuki Współczesnej i Muzeum Narodowe. Dzielnica tworzona jest przez 6 osiedli mieszkalnych. Są to Nadodrze, Kleczków, Ołbin, Plac Grunwaldzki, Zacisze-Zalesie-Szczytniki i Biskupin - Sępolno-Dąbie-Bartoszowice. Osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą kupić tu średniej wielkości mieszkanie z dobrym dojazdem do centrum.

Sprawdź mieszkania w Śródmieściu Wrocławia

Krzyki

Dzielnica Krzyki zachęca atrakcyjnymi cenami nieruchomości i dobrą komunikacją z centrum. Znajdują się tu liczne ścieżki rowerowe i parki. Dojazd do innych części miasta ułatwia Dworzec Autobusowy i stacja kolejowa. Przebiega tędy także autostradowa obwodnica miasta. Dzielnicę chętnie wybierają studenci, single, seniorzy i rodziny z dziećmi, którym zależy na większym metrażu z dobrym dostępem do infrastruktury. Dzielnicę tworzy 14 osiedli mieszkaniowych: Przedmieście Oławskie, Tarnogaj, Huby, Powstańców Śląskich, Gaj, Borek, Księże, Brochów, Bieńkowice, Jagodno, Wojszyce, Ołtaszyn, Krzyki-Partynice, Klecina.

Sprawdź mieszkania w Krzykach

Fabryczna

Większy metraż kupimy także w dzielnicy Fabryczna. Atutem lokalizacji są atrakcyjne ceny nieruchomości, sporo zieleni oraz dobra infrastruktura handlowo-usługowa. Znajdują się tu także siedziby wielu Wrocławskiego Parku Technologicznego i Wrocławskiego Parku Przemysłowego. Zaledwie 12 km dalej znajduje się port lotniczy. Mankamentem są zaniedbane obrzeża dzielnicy. Terenem zainteresowani są jednak deweloperzy, co pozwala przypuszczać, że wkrótce się to zmieni. Dzielnicę Fabryczna tworzy 12 osiedli. Są to Pilczyce-Kozanów-Popowice Północne, Gądów-Popowice Południowe, Muchobór Mały, Gajowice, Grabiszyn-Grabiszynek, Oporów, Muchobór Wielki, Nowy Dwór, Kuźniki, Żerniki, Jerzmanowo-Jarnołtów-Strachowice-Osiniec, Leśnica, Maślice i Pracze Odrzańskie.

Sprawdź mieszkania w Fabrycznej

Psie Pole

Psie Pole to spokojna i zielona dzielnica chętnie wybierana przez rodziny z dziećmi. Dominuje tu podmiejska zabudowa o kameralnej architekturze. Jest także wiele terenów rekreacyjnych. Równocześnie dzielnica zapewnia dostęp do niezbędnej infrastruktury i stosunkowo dogodny dojazd do centrum. Na terenie dzielnicy znajduje się 11 osiedli. Są to Karłowice-Różanka, Kowale, Swojczyce-Strachocin-Wojnów, Psie Pole-Zawidawie, Pawłowice, Sołtysowice, Polanowice-Poświętne-Ligota, Widawa, Lipa Piotrowska, Świniary i Osobowice-Rędzin.

Sprawdź mieszkania na Psim Polu

Marta Gług

Copywriterka i redaktorka z kilkuletnim doświadczeniem w branży nieruchomości. Interesuje się urbanistyką i architekturą. Uwielbia podejmować trudne tematy i przybliżać je w przystępny i praktyczny sposób. Specjalizuje się w tekstach z zakresu nieruchomości, aranżacji wnętrz, prawa i finansów.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Liczba mieszkań oddanych do użytku w październiku 2024 roku notuje spadek rdr oraz wzrost względem poprzedniego miesiąca. Równolegle liczba wydanych pozwoleń na budowę notuje wzrost rok do roku i wzrost w porównaniu do września 2024 r. Ponadto najnowszy raport GUS informuje, jak przebiega bieżąca budowa mieszkań w Polsce.

      21 listopada 2024

      Redakcja

    • Pracownicy jakich branż mają największą szansę na własne mieszkanie?

      Pracownicy jakich branż mają największą szansę na własne mieszkanie?

      Czy dzisiejsze zarobki pozwalają myśleć o własnym lokum? Zależy, gdzie pracujesz. Pracownicy branży “informacja i komunikacja” musieliby odłożyć 73 pensje netto, aby zgromadzić na koncie równowartość mieszkania o powierzchni 50 m kw. Mniej szczęścia mają ci, którzy pracują w gastronomii oraz zakwaterowaniu. Im potrzeba aż 175 pensji. I to przy założeniu, że nie będą nic wydawać… Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, w jakich branżach szansa na własne lokum jest największa. Wyniki analizy mogą zaskoczyć!

      20 listopada 2024

      Redakcja

    • Umowa darowizny pieniędzy: wzór w PDF i Word

      Umowa darowizny pieniędzy: wzór w PDF i Word

      Darowizna środków pieniężnych lub materialnych składników majątku wymaga zawarcia odpowiedniej umowy. Nie wiesz, jak powinna wyglądać umowa darowizny? Właśnie tutaj znajdziesz wzór PDF i Docx do pobrania. Jak wypełnić wzór umowy darowizny pieniężnej? Kiedy trzeba płacić podatek od darowizn oraz jaki druk służy do złożenia deklaracji. Sprawdź na rynekpierwotny.pl.

      20 listopada 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

      Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

      Prowizje dla agentów nieruchomości, a więc koszty współpracy z agencją nieruchomości uzależnione są od wartości przeprowadzonej transakcji. Konkretne stawki prowizyjne pośredników zależą też często od lokalizacji, rodzaju czy sytuacji prawnej nieruchomości. Ile trzeba zapłacić za pośrednictwo przy zakupie lub wynajmie nieruchomości? Ile wynosi prowizja agenta nieruchomości przy jednej transakcji? Podpowiadamy.

      19 listopada 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023