Gdzie inwestować w apartamenty?

Prime Time PR
Prime Time PR

Data publikacji: 27.11.2018, Data aktualizacji: 17.11.2022

Średnia ocen 3/5 na podstawie 5 głosów

Gdzie inwestować w apartamenty?
Wzrost cen mieszkań nie odstrasza osób kupujących nieruchomości w celach inwestycyjnych. Jak wskazują badania sondażowe, przeprowadzone przez RynekPierwotny.pl, odsetek takich lokali wynosił w ostatnich kwartałach 30-35 proc.

Pomimo spadku rentowności z najmu, nadal to lepsza lokata kapitału niż depozyt w banku i znacznie mniej ryzykowna niż gra na giełdzie. Gdzie możemy zarobić najwięcej?

Ceny mieszkań pną się w górę

W dalszym ciągu nie widać obniżek cen na rynku mieszkaniowym, a wręcz przeciwnie od początku 2018 roku ceny mieszkań poszybowały znacznie w górę. Jak podaje portal Bankier.pl, średnia cena za mkw. mieszkania wzrosła we wszystkich badanych aglomeracjach. Najbardziej zdrożały lokale nad morzem. W Gdańsku za mkw. trzeba obecnie zapłacić 7171 zł, a więc aż o 1248 zł więcej niż w analogicznym okresie w roku 2017. W Szczecinie mkw. to wydatek rzędu 5925 zł, tj. o 956 zł więcej niż 12 miesięcy temu. Znaczny wzrost cen odnotowano także w Łodzi, gdzie za mkw. zapłacimy 5670 zł. To o 814 zł więcej niż w 2017.

Mniej spektakularny skok cenowy dotyczy stolicy. Mkw. kosztuje w Warszawie 8517 zł, a więc o 480 zł więcej aniżeli w roku poprzednim. W Katowicach za mkw. mieszkania przyjdzie nam zapłacić 5704 zł - o 338 zł więcej. Najniższy wzrost cen dotyczy Krakowa. Średnia cena za mkw. to w stolicy Małopolski 7561 zł - wzrost na przestrzeni roku o 255 zł (Raport Bankier.pl, Ceny ofertowe mieszkań - październik 2018).

- Wysokie ceny mieszkań to pochodna sytuacji, która utrzymuje się w branży już od dłuższego czasu. Firmy budowlane mają problemy z obsadzeniem wakatów, a materiały budowlane są dziś o wiele droższe niż rok temu. Do tego dochodzą jeszcze bardzo wysokie ceny gruntów budowlanych, których w tych najbardziej pożądanych lokalizacjach po prostu brakuje - tłumaczy Ewa Foltańska-Dubiel, prezes Grupy Deweloperskiej Geo.

Gdzie warto zainwestować?

Według Home Brokera i serwisu Domiporta.pl najbardziej przyszłościową inwestycją jest zakup lokalu w Gdańsku, gdzie oczekiwana rentowność najmu netto wynosi 6,14 proc. (po uwzględnieniu podatku, czynszu oraz okresów przestoju).  Obecnie to jedyne duże miasto w Polsce, które przekracza granicę 6 proc.  Atrakcyjnie prezentuje się też Wrocław, gdzie oczekiwany zysk netto wynosi 5,68 proc. w skali roku. Podobnie jest w Katowicach i Warszawie, gdzie odpowiednio zarobimy 5,38 proc. i 5,34 proc. Ciekawie na tle dużych miast wypada Rzeszów. Rentowność najmu netto wynosi tu 5,18 proc., a więc sporo więcej niż np. w Poznaniu, gdzie oczekiwany zysk netto to 4,36 proc. w skali roku*.

- Dla osób, które chcą zainwestować w mieszkanie na wynajem, najlepszym rozwiązaniem jest zakup lokalu w dużym mieście, które daje gwarancje szybkiego znalezienie lokatorów. Takim miastem jest np. Kraków czy Wrocław. Każdego roku przyjeżdżają tu setki studentów poszukujących mieszkań na wynajem - mówi prezes Grupy Deweloperskiej Geo. - Nie bez znaczenia pozostaje też lokalizacja. W Krakowie chętnie zamieszkiwaną dzielnicą jest Krowodrza, doceniana głównie za dobre połączenie z centrum miasta - dodaje.

Idealny metraż

Ze statystyk portalu RynekPierwotny.pl wynika, że wśród inwestorów największą popularnością cieszą się lokale 2-pokojowe o powierzchni 36-50 mkw. Takie mieszkania stanowią 40-45 proc. lokali kupowanych pod wynajem. Na drugim miejscu są mieszkania 3-pokojowe o wielkości 50-60 mkw. Odsetek takich lokali szacuje się na 35-40 proc. mieszkań kupowanych inwestycyjnie. Mniejsze zainteresowanie wzbudzają kawalerki o powierzchni 25-35 mkw. Ich odsetek waha się w granicach 10-15 proc. Na marginesie mieszkań nabywanych w celach inwestycyjnych znajdują się lokale 4-pokojowe i większe.


- Dla klientów traktujących zakup mieszkania jako inwestycję, lokal 2-pokojowy o powierzchni około 45 mkw. to najkorzystniejsza opcja. W przypadku sprzedaży nieruchomości, nie powinno być większych problemów ze znalezieniem nabywcy. Takie mieszkanie jest też łatwiej wynająć i to zarówno studentom, młodym małżeństwom, jak i rodzinom - zwraca uwagę Ewa Foltańska-Dubiel.

 * Raport Home Broker i Domiporta.pl, 19.11.2018 r.

Prime Time PR
Prime Time PR

Prime Time PR – agencja PR specjalizująca się w kompleksowej obsłudze marketingowej firm z branży nieruchomości. Współpracuje z największymi mediami w Polsce. Tworzy skuteczne kampanie w oparciu o świeże pomysły i oryginalne teksty. Dane kontaktowe: kontakt@primetimepr.pl 12 313 00 87 ul. Halszki 28 30-611, Kraków primetimepr.pl

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: