Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Folia aluminiowa - lifehacki

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 08.11.2019, Data aktualizacji: 01.09.2022

2 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 7 głosów

Folia aluminiowa - lifehacki
Folia aluminiowa doskonale sprawdzi się nie tylko do pieczenia i przechowywania żywności. Zobacz, do czego jeszcze możesz ją zastosować!

Folia aluminiowa to podstawowy element każdej kuchni. Zwykle służy nam do pieczenia lub przechowywania żywności. Tymczasem to popularne opakowanie może znaleźć również wiele innych zastosowań w naszym domu. Sprawdźcie jak można rozszerzyć repertuar możliwości folii aluminiowej. Przedstawiamy sprytne lifehacki.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakie są nietypowe zastosowania dla folii aluminiowej
  • czy folia jest w stanie wyczyścić srebro
  • jak wykorzystać folię w ogrodzie 

Folia aluminiowa zastosowanie

Do prasowania

Dzięki temu, że folia aluminiowa odbija ciepło możemy używać jej podczas prasowania. Wystarczy, że jej kawałek umieścimy pod poszycie deski do prasowania. Odbijając wysoką temperaturę przyśpiesza prasowanie.

Foliowy zmywak

Kiedy folię aluminiową zwiniemy w kulę utworzymy zmywak, który doskonale czyści zarówno na mokro, jak i sucho. Tak przygotowany idealnie usuwa zabrudzenia i zaschnięte resztki z wybranej powierzchni. To bardzo dobry sposób na pozbycie się brudów z piekarnika czy grilla. Co ciekawe, przyda się także do ratowania przypalonego żelazka.

Do prania

Folia aluminiowa nadaje się również do prania. Pomięty kawałek wrzucony do bębna razem z ubraniami sprawi, że nie będą się one elektryzować. Wystarczająca będzie już kula wielkości pomarańczy.

Własne foremki do ciast

To jak używać folii aluminiowej do wykładania blaszek do ciast jest wszystkim znane. Jednak możemy postawić na bardziej kreatywne rozwiązania i stworzyć własne kształty foremek. Wystarczy ułożyć je w dowolnej formie i wlać do nich ciasto. No i gotowe.

Lejek

Dzięki temu, że folia aluminiowa bardzo łatwo się formuje może w prosty i szybki sposób stworzyć prowizoryczny lejek.

Sprytne przesuwanie mebli

Sprzątanie bywa uciążliwe, szczególnie kiedy do przesunięcia mamy ciężkie meble. Tutaj na ratunek przychodzi folia aluminiowa, która owinięta wokół nóżek fotela czy kanapy powoduje, że z powodzeniem możemy zmienić jej położenie. W dodatku powierzchnia jest chroniona przed zarysowaniami.

Ochrona przed farbą

Zwykle jako ochronę przed farbą stosuje się folię malarską, ale folia aluminiowa doskonale sprawdza się jako forma zabezpieczenia mniejszych elementów, jak np. klamki, figurki, uchwyty do szafek, ramki itp.

W dodatku możemy wyłożyć nią kuwetę do malowania. Na to wylać farbę. Powoduje to, że na koniec nie musimy czyścić jej całej, a tylko pozbyć się opakowania.

Do czyszczenia srebra

Jeśli do ciepłej wody dodamy sody oczyszczonej oraz kawałek folii aluminiowej i do środka włożymy srebrne przedmioty, powinniśmy uzyskać satysfakcjonujący efekt. Zachodzi reakcja chemiczna, która sprawia, że po wyciągnięciu srebro powinno błyszczeć jak nowe.

Odrdzewiacz

Folia aluminiowa to także doskonały odrdzewiacz. Wystarczy potrzeć nią o kran, czy inny metal a brunatny nalot zniknie w mig.

Ostrzenie nożyczek

Złożenie folii aluminiowej na kilka kawałków, a następnie energiczne cięcie arkusza w różnych kierunkach pozwala w łatwy, bezpieczny i szybki sposób naostrzyć nożyczki.

Cieplej w domu

Wykorzystując folię i karton samodzielnie możemy stworzyć blendę, która będzie odbijała od ściany ciepło wydobywające się z kaloryferów. Będzie to stanowiło swego rodzaju ekran cieplny.

W ogrodzie

Folia aluminiowa może stać się również ochroną dla roślin przed gąsienicami i ślimakami. Wystarczy owinąć łodygę przy ziemi.

Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

      29 lutego 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

      07 lutego 2024

      Dagmara Osińska

    • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

      26 stycznia 2024

      Marcin Moneta

    • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

      19 stycznia 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023