Domek dla owadów metodą DIY

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 21.07.2021, Data aktualizacji: 22.07.2021

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 10 głosów

Domki dla owadów - jak zrobić?
Owady zapylające i zwalczające szkodniki potrzebują ludzkiej pomocy, aby przetrwać. Sprawdź, jak zbudować domek dla owadów na RynekPierwotny.pl.

Domki dla owadów coraz częściej pojawiają się w ogrodach. Są nie tylko schronieniem dla pożytecznych stworzeń, ale służą także właścicielom działek. Nowi lokatorzy mogą zapylać rośliny, ale również pozbywać się szkodników. Podpowiadamy, jak zbudować hotel dla owadów i gdzie go umieścić. Sprawdź, co będzie Ci potrzebne i jak wykonać go samodzielnie.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • dlaczego warto budować domki dla owadów
 • jak wykonać taki domek
 • jakich materiałów użyć 

Domki dla owadów - dlaczego warto? 

Tylko w naszym kraju co roku ginie 15-20% pszczół, a to właśnie one odpowiadają za zapylanie aż 84% wszystkich roślin. Gdyby ich zabrakło konsekwencje dla świata byłyby trudne. Przyczyną tego stanu rzeczy jest fakt, że dawniej schronienie dla owadów stanowiły m.in. słomiane strzechy, zakamarki między belkami lub cegłami na strychach czy piwnice.

Dziś w nowoczesnym budownictwie stosuje się specjalne zabezpieczenia, przez co wiele stworzeń ginie. W dodatku dawniej człowiek stosował mniej środków do ochrony roślin (pestycydów, środków chwastobójczych), które są szkodliwe również dla większości owadów.

Domek dla owadów możesz, a nawet powinieneś postawić w swoim ogrodzie. Dla wielu stworzeń może być przystankiem czy letniskowym hotelem, w którym ukryją się przed upałami czy deszczem. To również idealne miejsce do zimowania. Oznacza to, że odpowiednio zbudowany domek dla owadów - prawidłowo osłonięty od wiatru - może spowodować, że zostaną na działce przez cały rok.

Domek dla owadów krok po kroku 

Jakie materiały wykorzystać? 

Odpowiednio zbudowany dom dla owadów powinien być wypełniony różnorodnymi materiałami. Do wypełnienia najczęściej wykorzystuje się porowate tworzywa, najlepiej naturalne. Większość z nich znajdziesz w ogrodzie.

Przydatne okażą się słoma lub siano oraz gliniane doniczki. Napełnia się je słomą i zatyka do góry dnem. Można je również wypełnić gliną, w której wykonasz otworki lub patykami. Deski - najlepiej z drewna drzew liściastych - można wykorzystać do budowy zewnętrznej ramy, daszku i półek. Szyszki z kolei to również idealne uzupełnienie budynku, w którym mogą zamieszkać owady. Zwróć uwagę także na bambus - stare tyczki, trzcinę, suche liście i wykorzystaj tekturę falistą ze starych pudełek, rolki po papierze toaletowym lub papierowym ręczniku. Puste łodygi krzewów takich, jak jeżyny, róże lub bez są osłoną dla wielu owadów błonkoskrzydłych.

Jak zrobić domek dla owadów? 

Domek dla owadów możesz w każdej chwili zrobić praktycznie ze wszystkiego. Często wystarczy drewniana skrzyneczka, kawałek drewna lub sklejki - mogą być rożnej długości, bambusowe tyczki i gruba gałąź przycięta na głębokość skrzynki. Z narzędzi przygotuj małe śrubki, kątowniki i bejcę w dwóch kolorach.

Pamiętaj, że materiał do budowy musi być suchy i trwały - np. drewno dębu, buku czy robinii. Sprawdzą się także gałęzie forsycji, maliny i bzu czarnego, suche łodygi bylin czy traw ozdobnych.

Hotel dla owadów

DIY krok po kroku

Przystępując do budowy domku zacznij od zbijania dwuspadowego daszku. Musisz w tym celu przyciąć i odmierzyć dwa kawałki grubszej sklejki i przymocować je ze sobą kątownikami pod kątem prostym. Następnie przykręć go śrubkami do skrzynki. Pamiętaj, aby nie używać kleju. To ma być ogrodowy, naturalny domek, a jego zapach może odstraszać.

Ważne jest tworzenie pięter i tzw. meblowanie. Z cieńszej sklejki wytnij dwie półeczki, na podłodze hoteliku ułóż ściśle pierwszą warstwę rurek bambusowych. Na koniec przykryj je półeczką. Z grubszego kawałka sklejki możesz wyciąć frontową ściankę domku. Następnie nawiercić w niej otwory o grubości 6 mm. Podobne kanaliki wywierć również w pieńku.

Zbliżając się do końca połącz pod kątem prostym pokrytą otworkami przednią ściankę z drugą półeczką i przykręć do bocznych ścianek. Na powstałej półeczce ułóż aż do samej góry rurki. Pod dwuspadowym dachem, umieść nawiercony pieniek i otocz go rurkami. Na koniec zabezpiecz domek malując go wcześniej zakupioną bejcą.

Pamiętaj, że to tylko jeden z przykładów. Domki dla owadów można również samodzielnie ulepić z gliny wymieszanej z sieczką słomianą (w proporcji 3 do 1). Wystarczy później powierzchnię glinianej ściany urozmaicić licznymi zagłębieniami, porami i rurkowatymi otworami. W takiej ścianie, w słoneczny dzień pojawi się mnóstwo pracowitych, małych mieszkańców.

Gdzie powiesić domki dla owadów pożytecznych? 

Co ważne, domki dla owadów pożytecznych powinny znajdować się w miejscu zacisznym, osłoniętym od deszczu i wiatru. Raczej w słonecznym miejscu. Owady najchętniej wybierają domki umieszczone pod dachem domu od południowej lub południowo-wschodniej strony. Idealna lokalizacja znajduje się pomiędzy drzewami w sadzie czy we wnętrzu przewiewnej altany lub wiaty.

Najlepiej domki przygotowywać wczesną wiosną, ponieważ są wtedy najbardziej potrzebne. Owady potrzebują miejsca do bezpiecznego składania jaj. Gotowe domki najlepiej zostawić w ogrodzie na cały sezon, ponieważ latem dają ochronę przed upałem i drapieżnikami, a jesienią goście mogą w nich spokojnie przezimować.

Domek dla owadów metodą DIY

Jakie owady mogą nas odwiedzić? 

W dobrze wybranej lokalizacji będą znajdowały schronienie pożyteczne owady, które nie są groźne dla ludzi. Są nimi m.in. dzikie pszczoły. Ich specjalność to zapylanie kwiatów. Co ciekawe, w przeciwieństwie do pszczół miodnych zapylają dużo więcej roślin, zwłaszcza rzadkich gatunków. Dlatego domek dla pszczół jest idealnym rozwiązaniem.

Kolejni lokatorzy to znane z pracowitości murarki rude, czyli grupa owadów preferujących gliniane mury. Nie pogardzą one jamkami w domkach z drewna i słomy. Wylęgają się z poczwarki jesienią, natomiast samo gniazdo opuszczają dopiero w marcu i pracują pośród kwiatów do czerwca.

Biedronki i złotooki są bardzo pożyteczne, ponieważ zarówno ich larwy, jak i dorosłe osobniki polują na mszyce, które są ich ulubionym pokarmem. Tępiące uporczywe insekty łowiki to również mile widziani goście. Ich łupem padają muchy, szarańczaki i osy. Znajdą one schronienie na kawałku zaniedbanego trawnika, w stercie gałęzi lub liści. Natomiast warto pamiętać, że przyciągną je również rośliny nektarodajne (np. lipa, wrzos, macierzanka) oraz dzika łączka kwietna. Do domku mogą przywędrować także skorki i trzmiele, szczególnie do ogrodu, w którym jest dużo kwiatów.

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: