Raporty GUS [grudzień 2024]
![Redakcja](https://thumbs.rynekpierwotny.pl/e895255e:R5H_Oy-zUuR-bTJR9f7ksU56OA8/40x40/articles/author/image/logo-redakcja-rynekpierwotny_ecd76f.png)
Data publikacji: 23.01.2025, Data aktualizacji: 23.01.2025
Średnia ocen 4/5 na podstawie 25 głosów
![Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS](https://thumbs.rynekpierwotny.pl/2fafa89d:KjyP_uyqABoc2n7uNTdSoop9fN4/440x440/filters:upscale():format(jpg)/articles/gallery/image/12278/budownictwo-mieszkaniowe-dane-gus_ef574f.jpg)
Liczba mieszkań oddanych do użytku w grudniu 2024 roku notuje spadek rdr oraz wzrost względem poprzedniego miesiąca. Równolegle liczba wydanych pozwoleń na budowę notuje wzrost rok do roku i wzrost w porównaniu do listopada 2024 r. Ponadto najnowszy raport GUS informuje, jak przebiega bieżąca budowa mieszkań w Polsce.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- jaka jest liczba mieszkań oddanych do użytku według GUS w grudniu 2024 roku;
- jak kształtuje się budownictwo mieszkaniowe w Polsce w grudniu 2024 roku;
- ile pozwoleń na budowę wydano w ubiegłym miesiącu.
Sytuacja na rynku mieszkaniowym w 2024 roku
Z perspektywy nabywców indywidualnych dynamika budownictwa mieszkaniowego w Polsce (podaż) bezpośrednio odpowiada na oczekiwania i potrzeby kupujących (popyt). Innymi słowy, im mniej mieszkań, a coraz większe zainteresowanie - tym wyższe ceny już dostępnych nieruchomości.
- W roku ubiegłym, po zakończeniu misji programu kredytów preferencyjnych BK2%, popyt na nowe mieszkania uległ znacznemu spadkowi w granicach 26 proc. w relacji rok do roku. W tej sytuacji należałoby oczekiwać proporcjonalnego ograniczenia nowych inwestycji przez deweloperów. Jak się okazało nic takiego nie nastąpiło, wręcz przeciwnie, deweloperzy dość ostro przyśpieszyli z kolejnymi budowami, przez co oferta nowych mieszkań została wyraźnie wywindowana do rekordowego poziomu od 2019 roku, w wymiarze 68 tys. lokali w siedmiu głównych ośrodkach kraju - mówi Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.
Wybierz miasto i zobacz oferty nowych mieszkań na sprzedaż
Z perspektywy państwa rosnąca liczba mieszkań oddanych do użytku oraz ogółem - budownictwo mieszkaniowe - to pozytywny sygnał generujący zyski w ramach jednej z najbardziej strategicznych gałęzi gospodarki. Ta z kolei przekłada się na liczbę miejsc pracy w różnych sektorach, a także potężne zyski - szczególnie w czasie kryzysu mieszkaniowego.
Ile kosztowały mieszkania w grudniu 2024 roku? Sprawdź
Sprawdźmy, jak kształtowała się sytuacja na rynku mieszkaniowym w grudniu 2024 roku?
GUS: budownictwo mieszkaniowe w Polsce w grudniu 2024 r.
W grudniu 2024 roku ogółem rozpoczęto budowę 12 583 mieszkań. Raport GUS podaje, iż jest to spadek o 23,3% względem rozpoczętych projektów w listopadzie ub. roku. Rok do roku jest to spadek o 12,5%.
Mieszkania oddane do użytku w grudniu 2024 roku
Liczba mieszkań oddanych do użytku w grudniu 2024 roku odnotowała ogólny wzrost rzędu 28% względem listopada 2024 roku oraz spadek 0,7% rdr. W grudniu 2024 roku mieszkania oddane do użytku przez deweloperów zasiliły rynek w liczbie 13 939 jednostek, czyli o 3,7% mniej w porównaniu z grudniem 2023 roku.
- W 2024 roku GUS doliczył się niemal równo 200 tys. lokali ukończonych i przekazanych do użytkowania, czyli o niecałe 10 proc. mniej niż rok wcześniej. To drugi roczny spadek tej kategorii danych z rzędu, co jednak nie ma większego znaczenia dla oceny bieżącej kondycji pierwotnego rynku mieszkaniowego. Przedmiotowe statystyki stanowią pokłosie stanu koniunktury sprzed około 2 lat, czyli okresu silnego załamania wolumenu nowych inwestycji mieszkaniowych w 2022 roku, są więc jako jedyne z danych GUS niemal w pełni przewidywalne. Nietrudno więc przewidzieć, że mniej więcej od połowy br. powinny ponownie odwrócić spadkową tendencję - komentuje Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.
Nowe pozwolenia na budowę w grudniu 2024 roku
Czy w niedalekiej przyszłości budowa mieszkań w Polsce - szczególnie w dużych ośrodkach, takich jak Warszawa, Kraków czy Poznań, a także nieco mniejszych, jak Rzeszów - doczeka się większej dynamiki? Raporty budownictwa mieszkaniowego GUS z grudnia 2024 roku informują, że liczba wydanych pozwoleń na budowę była większa niż w listopadzie ub. roku. Był to także lepszy wynik od tego z grudnia 2023 r.
Tym samym, jeśli chodzi o wydane pozwolenia na budowę w grudniu 2024 roku GUS informuje o wzroście rzędu 2,7% (w porównaniu z listopadem 2024) oraz o wzroście o 4% (porównując liczbę wydanych pozwoleń z grudniem 2023 r.).
- Optymistycznie prezentuje się sytuacja w kwestii pozyskanych w roku ubiegłym nowych pozwoleń na budowę lub zgłoszeń z projektem budowlanym. W tym przypadku ogółem udzielono 291 tys. przedmiotowych decyzji administracyjnych, co oznacza progres względem 2023 r. o ponad jedną piątą. Najwyższą zwyżkę rdr w tej kategorii danych rzędu 27 proc. z wynikiem 205 tys. nowych pozwoleń osiągnęli deweloperzy. Z kolei inwestorzy indywidualni pozyskując 79 tys. pozwoleń poprawili wynik z poprzedniego roku o 9 proc. - mówi Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.
Jak kształtują się ceny materiałów budowlanych? Sprawdź
Podsumowanie
Grudzień 2024 roku stanął pod znakiem spadku rdr liczby mieszkań, które oddano do użytkowania. Rok do roku nastąpił wzrost w liczbie mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia, a także spadek liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto.
- Widoczny dość ostry zjazd statystyk nowych budów w końcówce ub. roku, najbardziej zaznaczony w przypadku deweloperów, raczej nie wydaje się zjawiskiem sezonowym związanym z porą zimową. W sytuacji bardzo słabej sprzedaży nowych mieszkań w ostatnich miesiącach, skorelowanej z wyraźnym brakiem rynkowych sygnałów odwrócenia tej tendencji, może to oznaczać początek kolejnego okresu hamowania koniunktury inwestycyjnej pierwotnego rynku mieszkaniowego. W tym roku jego kondycja będzie dość ściśle zależna głównie od poziomu stóp procentowych i ewentualnego nowego programu mieszkaniowych kredytów preferencyjnych, wprowadzenie którego zapowiada resort rozwoju. Tym samym najbliższe miesiące mogą jeszcze upłynąć pod znakiem ograniczonej kontraktacji lokali deweloperskich w oczekiwaniu na poprawę warunków rynkowych, względnie ostateczne wyjaśnienie ich perspektyw. Jeśli te okażą się zgodne z oczekiwaniami strony popytowej, w drugiej połowie roku powinny dać znać o sobie pierwsze wyraźne symptomy trwałego ożywienia koniunktury, zarówno sprzedażowej jak i inwestycyjnej pierwotnego rynku mieszkaniowego - mówi Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.
![Redakcja](https://thumbs.rynekpierwotny.pl/e895255e:VcNHPyYXStqtJ2BtmZpW2QBRejo/130x130/articles/author/image/logo-redakcja-rynekpierwotny_ecd76f.png)
Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ: