Raporty GUS [marzec 2025]: W budownictwie mieszkaniowym symptomy wiosennego ożywienia

Data publikacji: 22.04.2025, Data aktualizacji: 22.04.2025
Średnia ocen 4/5 na podstawie 28 głosów
:format(jpg)/articles/gallery/image/12278/budownictwo-mieszkaniowe-dane-gus_ef574f.jpg)
Liczba mieszkań oddanych do użytku w marcu 2025 roku notuje spadek rdr oraz wzrost względem poprzedniego miesiąca. Równolegle liczba wydanych pozwoleń na budowę notuje spadek rok do roku i wzrost w porównaniu do lutego 2025 r. Ponadto najnowszy raport GUS informuje, jak przebiega bieżąca budowa mieszkań w Polsce.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- jaka jest liczba mieszkań oddanych do użytku według GUS w marcu 2025,
- jak kształtuje się budownictwo mieszkaniowe w Polsce w marcu 2025 roku,
- ile pozwoleń na budowę wydano w ubiegłym miesiącu.
Sytuacja na rynku mieszkaniowym w 2025 roku
Z perspektywy nabywców indywidualnych dynamika budownictwa mieszkaniowego w Polsce (podaż) bezpośrednio odpowiada na oczekiwania i potrzeby kupujących (popyt). Innymi słowy, im mniej mieszkań, a coraz większe zainteresowanie - tym wyższe ceny już dostępnych nieruchomości.
- Kwietniowa informacja GUS, publikująca wstępne dane budownictwa mieszkaniowego w marcu oraz pierwszym tegorocznym kwartale, prezentuje umiarkowane przyśpieszenie wszystkich trzech kategorii danych. Jest to efekt wiary deweloperów w trwałą poprawę ich statystyk sprzedażowych, choć tymczasem wydaje się być zdecydowanie za wcześnie na ogłaszanie końca spowolnienia koniunktury sprzedażowej w pierwotnym segmencie krajowej mieszkaniówki - mówi Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.
Wybierz miasto i zobacz oferty nowych mieszkań na sprzedaż
Z perspektywy państwa rosnąca liczba mieszkań oddanych do użytku oraz ogółem - budownictwo mieszkaniowe - to pozytywny sygnał generujący zyski w ramach jednej z najbardziej strategicznych gałęzi gospodarki. Ta z kolei przekłada się na liczbę miejsc pracy w różnych sektorach, a także potężne zyski - szczególnie w czasie kryzysu mieszkaniowego.

Sprawdźmy, jak kształtowała się sytuacja na rynku mieszkaniowym w marcu 2025 roku?
Ile kosztowały mieszkania w marcu 2025 roku? Sprawdź
GUS: budownictwo mieszkaniowe w Polsce w marcu 2025 roku
W marcu 2025 roku ogółem rozpoczęto budowę 21 899 mieszkań. Raport GUS podaje, iż jest to wzrost o 32% względem rozpoczętych projektów w lutym br. Rok do roku jest to spadek o 8%.
Szukaj nieruchomości
Warszawa
mazowieckie, Warszawa
12999 ofert
Wrocław
dolnośląskie, Wrocław
6893 oferty
Kraków
małopolskie, Kraków
5736 ofert
Poznań
wielkopolskie, Poznań
5004 oferty
Łódź
łódzkie, Łódź
3437 ofert
- W sumie w ubiegłym miesiącu inwestorzy ruszyli z budową blisko 22 tys. mieszkań, co jest rezultatem o 8 proc. gorszym od uzyskanego w marcu ub. roku, za to aż o 32 proc. lepszym licząc miesiąc do miesiąca. Dość udanie wypadli sami deweloperzy z wynikiem bez mała 13 tys. rozpoczętych w marcu lokali, czyli o prawie jedną piątą więcej niż miesiąc wcześniej i ponad 17 proc. poniżej rezultatu w relacji rdr. Z kolei inwestorzy indywidualni z wynikiem 8,4 tys. rozpoczętych domów, poprawili wynik w relacji rok do roku o blisko jedną dziesiątą, natomiast w stosunku do poprzedzającego miesiąca lutego aż o ponad połowę - wyjaśnie Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.
Mieszkania oddane do użytku w marcu 2025 roku
Liczba mieszkań oddanych do użytku w marcu 2025 roku odnotowała ogólny wzrost względem lutego 2025 roku oraz spadek o 9% rdr. W marcu 2025 roku mieszkania oddane do użytku przez deweloperów zasiliły rynek w liczbie 9 439 jednostek, czyli o 5,9% więcej w porównaniu z lutym 2025 roku.
Nowe pozwolenia na budowę w marcu 2025 roku
Czy w niedalekiej przyszłości budowa mieszkań w Polsce - szczególnie w dużych ośrodkach, takich jak Warszawa, Kraków czy Poznań, a także nieco mniejszych, jak Rzeszów - doczeka się większej dynamiki? Raporty budownictwa mieszkaniowego GUS z marca 2025 roku informują, że liczba wydanych pozwoleń na budowę była większa niż w lutym 2025 roku. Był to jednak słabszy wynik od tego z marca 2024 r.
Tym samym, jeśli chodzi o wydane pozwolenia na budowę w marcu 2025 roku GUS informuje o wzroście rzędu 10,8% (w porównaniu z lutym 2025) oraz o spadku o 20,5% (porównując liczbę wydanych pozwoleń z marcem 2024 r.).
Jak kształtują się ceny materiałów budowlanych? Sprawdź
Podsumowanie
Marzec 2025 roku stanął pod znakiem spadku rdr liczby mieszkań, które oddano do użytkowania. Rok do roku nastąpił spadek w liczbie mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia, a także spadek liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto.
- Lektura najnowszej informacji GUS o stanie budownictwa mieszkaniowego w Polsce wydaje się więc mieć wymowę umiarkowanie optymistyczną. Perspektywa uruchomienia w drugiej połowie roku programu „Pierwsze klucze”, który tak czy inaczej może znaleźć pozytywne przełożenie na koniunkturę rynku nowych mieszkań, w korelacji z pierwszymi sygnałami odwilży na rynku hipotek, zaczyna działać mobilizująco na popyt mieszkaniowy. Do tego przyśpieszająca prezydencka kampania wyborcza jak zazwyczaj może pobudzić rynek mieszkaniowy kolejnymi obietnicami wzrostu dobrobytu Polaków - mówi Jarosław Jędrzyński.
- W sumie coraz więcej czynników zaczyna przemawiać za perspektywą wychodzenia krajowej mieszkaniówki z koniunkturalnego dołka już w perspektywie bieżącego roku, co nie pozostanie bez wpływu na prawdopodobnie poprawiające się z miesiąca na miesiąc statystyki GUS budownictwa mieszkaniowego. Tego typu tezę zdaje się w pełni potwierdzać aktywność inwestorów giełdowych, którzy w ostatnim czasie, pomimo nie najlepszej koniunktury sprzedażowej na rynku mieszkań z pierwszej ręki, ponownie wywindowali indeks WIG-Nieruchomości na nowe szczyty już 13-letniej deweloperskiej hossy - dodaje ekspert.

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ: