Raporty GUS [kwiecień 2025]: W kwietniu kolejny sygnał osłabienia koniunktury budownictwa mieszkaniowego

Data publikacji: 23.05.2025, Data aktualizacji: 23.05.2025
Średnia ocen 4/5 na podstawie 28 głosów
:format(jpg)/articles/gallery/image/12278/budownictwo-mieszkaniowe-dane-gus_ef574f.jpg)
Liczba mieszkań oddanych do użytku w kwietniu 2025 roku notuje wzrost rdr oraz wzrost względem poprzedniego miesiąca. Równolegle liczba wydanych pozwoleń na budowę notuje spadek rok do roku i spadek w porównaniu do marca 2025 r. Ponadto najnowszy raport GUS informuje, jak przebiega bieżąca budowa mieszkań w Polsce.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- jaka jest liczba mieszkań oddanych do użytku według GUS w kwietniu 2025,
- jak kształtuje się budownictwo mieszkaniowe w Polsce w kwietniu 2025 roku,
- ile pozwoleń na budowę wydano w ubiegłym miesiącu.
Sytuacja na rynku mieszkaniowym w 2025 roku
Z perspektywy nabywców indywidualnych dynamika budownictwa mieszkaniowego w Polsce (podaż) bezpośrednio odpowiada na oczekiwania i potrzeby kupujących (popyt). Innymi słowy, im mniej mieszkań, a coraz większe zainteresowanie - tym wyższe ceny już dostępnych nieruchomości.
- Najnowsza informacja GUS, publikująca wstępne dane budownictwa mieszkaniowego w kwietniu oraz czterech pierwszych miesiącach bieżącego roku, potwierdziła słabnącą od początku roku kondycję segmentu inwestycyjnego pierwotnego rynku mieszkaniowego. To między innymi efekt dość wyraźnie postępującej ostrożności inwestycyjnej deweloperów i skomplikowanej sytuacji geopolitycznej - mówi Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.
Wybierz miasto i zobacz oferty nowych mieszkań na sprzedaż
Z perspektywy państwa rosnąca liczba mieszkań oddanych do użytku oraz ogółem - budownictwo mieszkaniowe - to pozytywny sygnał generujący zyski w ramach jednej z najbardziej strategicznych gałęzi gospodarki. Ta z kolei przekłada się na liczbę miejsc pracy w różnych sektorach, a także potężne zyski - szczególnie w czasie kryzysu mieszkaniowego.
Sprawdźmy, jak kształtowała się sytuacja na rynku mieszkaniowym w kwietniu 2025 roku?
Szukaj nieruchomości
Warszawa
mazowieckie, Warszawa
12999 ofert
Wrocław
dolnośląskie, Wrocław
6893 oferty
Kraków
małopolskie, Kraków
5736 ofert
Poznań
wielkopolskie, Poznań
5004 oferty
Łódź
łódzkie, Łódź
3437 ofert
GUS: budownictwo mieszkaniowe w Polsce w kwietniu 2025 roku
W kwietniu 2025 roku ogółem rozpoczęto budowę 20 061 mieszkań. Raport GUS podaje, iż jest to spadek o 8,4% względem rozpoczętych projektów w marcu br. Rok do roku jest to spadek o 5,5%.
Mieszkania oddane do użytku w kwietniu 2025 roku
Liczba mieszkań oddanych do użytku w kwietniu 2025 roku odnotowała ogólny wzrost względem marca 2025 roku oraz wzrost o 1,2% rdr. W kwietniu 2025 roku mieszkaniu oddane do użytku przez deweloperów zasiliły rynek w liczbie 10 011 jednostek, czyli o 6,1% więcej w porównaniu z marcem 2025 roku.

Nowe pozwolenia na budowę w kwietniu 2025 roku
Czy w niedalekiej przyszłości budowa mieszkań w Polsce - szczególnie w dużych ośrodkach, takich jak Warszawa, Kraków czy Poznań, a także nieco mniejszych, jak Rzeszów - doczeka się większej dynamiki? Raporty budownictwa mieszkaniowego GUS z kwietnia 2025 roku informują, że liczba wydanych pozwoleń na budowę była mniejsza niż w marcu 2025 roku. Był to także słabszy wynik od tego z kwietnia 2024 r.
Tym samym, jeśli chodzi o wydane pozwolenia na budowę w kwietniu 2025 roku GUS informuje o spadku rzędu 14,5% (w porównaniu z marcem 2025) oraz o spadku o 23,6% (porównując liczbę wydanych pozwoleń z kwietniem 2024 r.).
Jak kształtują się ceny materiałów budowlanych? Sprawdź
Podsumowanie
Kwiecień 2025 roku stanął pod znakiem wzrostu rdr liczby mieszkań, które oddano do użytkowania. Rok do roku nastąpił spadek w liczbie mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia, a także spadek liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto.
- Najnowsza informacja GUS o stanie budownictwa mieszkaniowego w Polsce wydaje się więc mieć dość pesymistyczną wymowę. Szczególnie niepokojąco prezentują się statystyki nowych pozwoleń na budowę deweloperów, które uznaje się za wiarygodny wskaźnik optymizmu inwestycyjnego budowniczych mieszkań na sprzedaż lub wynajem. Wprawdzie znaczenie obecnych spadków omawianych statystyk nieco umniejsza fakt zgromadzenia pokaźnej ilości przedmiotowych decyzji administracyjnych w okresie ub. roku, ale i tak miesięczny wynik kwietniowy na poziomie nieco ponad 10 tys. jednostek wydaje się dość deprymujący - mówi Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.
W sumie widać dość wyraźnie postępującą ostrożność inwestycyjną deweloperów, spowodowaną najprawdopodobniej niepewnością co perspektyw rozwoju koniunktury gospodarczej w Polsce w obliczu szeregu zagrożeń determinowanych coraz bardziej skomplikowaną sytuacją geopolityczną. Na razie jednak wydaje się, że jest zdecydowanie za wcześnie, by całkowicie wykluczyć możliwość trwalszego ożywienia koniunktury krajowej mieszkaniówki jeszcze przed końcem bieżącego roku.

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ: