Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Raporty GUS [grudzień 2024]

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 23.01.2025, Data aktualizacji: 23.01.2025

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 25 głosów

Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS
Najnowszy raport GUS po raz kolejny rzuca nowe światło na budownictwo mieszkaniowe w Polsce. Jak kształtowała się sytuacja na rynku mieszkaniowym w grudniu 2024 roku pod względem liczby realizowanych projektów, nowych pozwoleń na budowę oraz mieszkań oddanych do użytku?

Liczba mieszkań oddanych do użytku w grudniu 2024 roku notuje spadek rdr oraz wzrost względem poprzedniego miesiąca. Równolegle liczba wydanych pozwoleń na budowę notuje wzrost rok do roku i wzrost w porównaniu do listopada 2024 r. Ponadto najnowszy raport GUS informuje, jak przebiega bieżąca budowa mieszkań w Polsce.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jaka jest liczba mieszkań oddanych do użytku według GUS w grudniu 2024 roku;
  • jak kształtuje się budownictwo mieszkaniowe w Polsce w grudniu 2024 roku;
  • ile pozwoleń na budowę wydano w ubiegłym miesiącu.

Sytuacja na rynku mieszkaniowym w 2024 roku

Z perspektywy nabywców indywidualnych dynamika budownictwa mieszkaniowego w Polsce (podaż) bezpośrednio odpowiada na oczekiwania i potrzeby kupujących (popyt). Innymi słowy, im mniej mieszkań, a coraz większe zainteresowanie - tym wyższe ceny już dostępnych nieruchomości.

- W roku ubiegłym, po zakończeniu misji programu kredytów preferencyjnych BK2%, popyt na nowe mieszkania uległ znacznemu spadkowi w granicach 26 proc. w relacji rok do roku. W tej sytuacji należałoby oczekiwać proporcjonalnego ograniczenia nowych inwestycji przez deweloperów. Jak się okazało nic takiego nie nastąpiło, wręcz przeciwnie, deweloperzy dość ostro przyśpieszyli z kolejnymi budowami, przez co oferta nowych mieszkań została wyraźnie wywindowana do rekordowego poziomu od 2019 roku, w wymiarze 68 tys. lokali w siedmiu głównych ośrodkach kraju - mówi Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Wybierz miasto i zobacz oferty nowych mieszkań na sprzedaż

Z perspektywy państwa rosnąca liczba mieszkań oddanych do użytku oraz ogółem - budownictwo mieszkaniowe - to pozytywny sygnał generujący zyski w ramach jednej z najbardziej strategicznych gałęzi gospodarki. Ta z kolei przekłada się na liczbę miejsc pracy w różnych sektorach, a także potężne zyski - szczególnie w czasie kryzysu mieszkaniowego.

Ile kosztowały mieszkania w grudniu 2024 roku? Sprawdź

Sprawdźmy, jak kształtowała się sytuacja na rynku mieszkaniowym w grudniu 2024 roku?

budownictwo mieszkniowe

GUS: budownictwo mieszkaniowe w Polsce w grudniu 2024 r.

W grudniu 2024 roku ogółem rozpoczęto budowę 12 583 mieszkań. Raport GUS podaje, iż jest to spadek o 23,3% względem rozpoczętych projektów w listopadzie ub. roku. Rok do roku jest to spadek o 12,5%.

Mieszkania oddane do użytku w grudniu 2024 roku

Liczba mieszkań oddanych do użytku w grudniu 2024 roku odnotowała ogólny wzrost rzędu 28% względem listopada 2024 roku oraz spadek 0,7% rdr. W grudniu 2024 roku mieszkania oddane do użytku przez deweloperów zasiliły rynek w liczbie 13 939 jednostek, czyli o 3,7% mniej w porównaniu z grudniem 2023 roku.

- W 2024 roku GUS doliczył się niemal równo 200 tys. lokali ukończonych i przekazanych do użytkowania, czyli o niecałe 10 proc. mniej niż rok wcześniej. To drugi roczny spadek tej kategorii danych z rzędu, co jednak nie ma większego znaczenia dla oceny bieżącej kondycji pierwotnego rynku mieszkaniowego. Przedmiotowe statystyki stanowią pokłosie stanu koniunktury sprzed około 2 lat, czyli okresu silnego załamania wolumenu nowych inwestycji mieszkaniowych w 2022 roku, są więc jako jedyne z danych GUS niemal w pełni przewidywalne. Nietrudno więc przewidzieć, że mniej więcej od połowy br. powinny ponownie odwrócić spadkową tendencję - komentuje Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Nowe pozwolenia na budowę w grudniu 2024 roku

Czy w niedalekiej przyszłości budowa mieszkań w Polsce - szczególnie w dużych ośrodkach, takich jak Warszawa, Kraków czy Poznań, a także nieco mniejszych, jak Rzeszów - doczeka się większej dynamiki? Raporty budownictwa mieszkaniowego GUS z grudnia 2024 roku informują, że liczba wydanych pozwoleń na budowę była większa niż w listopadzie ub. roku. Był to także lepszy wynik od tego z grudnia 2023 r.

Tym samym, jeśli chodzi o wydane pozwolenia na budowę w grudniu 2024 roku GUS informuje o wzroście rzędu 2,7% (w porównaniu z listopadem 2024) oraz o wzroście o 4% (porównując liczbę wydanych pozwoleń z grudniem 2023 r.).

- Optymistycznie prezentuje się sytuacja w kwestii pozyskanych w roku ubiegłym nowych pozwoleń na budowę lub zgłoszeń z projektem budowlanym. W tym przypadku ogółem udzielono 291 tys. przedmiotowych decyzji administracyjnych, co oznacza progres względem 2023 r. o ponad jedną piątą. Najwyższą zwyżkę rdr w tej kategorii danych rzędu 27 proc. z wynikiem 205 tys. nowych pozwoleń osiągnęli deweloperzy. Z kolei inwestorzy indywidualni pozyskując 79 tys. pozwoleń poprawili wynik z poprzedniego roku o 9 proc. - mówi Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

budownictwo mieszkaniowe GUS - tabela

Jak kształtują się ceny materiałów budowlanych? Sprawdź

Podsumowanie

Grudzień 2024 roku stanął pod znakiem spadku rdr liczby mieszkań, które oddano do użytkowania. Rok do roku nastąpił wzrost w liczbie mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia, a także spadek liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto.

- Widoczny dość ostry zjazd statystyk nowych budów w końcówce ub. roku, najbardziej zaznaczony w przypadku deweloperów, raczej nie wydaje się zjawiskiem sezonowym związanym z porą zimową. W sytuacji bardzo słabej sprzedaży nowych mieszkań w ostatnich miesiącach, skorelowanej z wyraźnym brakiem rynkowych sygnałów odwrócenia tej tendencji, może to oznaczać początek kolejnego okresu hamowania koniunktury inwestycyjnej pierwotnego rynku mieszkaniowego. W tym roku jego kondycja będzie dość ściśle zależna głównie od poziomu stóp procentowych i ewentualnego nowego programu mieszkaniowych kredytów preferencyjnych, wprowadzenie którego zapowiada resort rozwoju. Tym samym najbliższe miesiące mogą jeszcze upłynąć pod znakiem ograniczonej kontraktacji lokali deweloperskich w oczekiwaniu na poprawę warunków rynkowych, względnie ostateczne wyjaśnienie ich perspektyw. Jeśli te okażą się zgodne z oczekiwaniami strony popytowej, w drugiej połowie roku powinny dać znać o sobie pierwsze wyraźne symptomy trwałego ożywienia koniunktury, zarówno sprzedażowej jak i inwestycyjnej pierwotnego rynku mieszkaniowego - mówi Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

 

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Jak sprawdzić najemcę w 2025: zweryfikuj przyszłego najemcę już teraz!

      Jak sprawdzić najemcę w 2025: zweryfikuj przyszłego najemcę już teraz!

      Nieuczciwi najemcy nie tylko zalegają z czynszem, lecz także powodują inne kłopoty – np. zakłócają spokój sąsiadów czy niszczą nieruchomość i wyposażenie. Dowiedz się, jak sprawdzić lokatora w 2025 roku, aby w jak największym stopniu ograniczyć ryzyko potencjalnych problemów.

      10 lutego 2025

      Daniel Grzegorzek

    • Najniebezpieczniejsze miasta w Polsce 2025: gdzie zamieszkać, aby czuć się bezpiecznie?

      Najniebezpieczniejsze miasta w Polsce 2025: gdzie zamieszkać, aby czuć się bezpiecznie?

      Jednym z czynników, które biorą pod uwagę osoby rozważające zakup mieszkania i osiedlenie się na stałe w jakimś mieście jest poczucie bezpieczeństwa. Zatem jakie są najniebezpieczniejsze miasta w Polsce? Które miejscowości cechują się niskim poziomem przestępczości, a które wysokim? Co jeszcze wpływa na bezpieczeństwo w danym regionie? Czy na osiedlach zamkniętych możemy czuć się bezpieczniej? Czym kierować się przy wyborze lokalizacji do zamieszkania? Podpowiadamy!

      23 stycznia 2025

      Dominika Perkowska

    • Ceny materiałów budowlanych

      Ceny materiałów budowlanych

      Ceny materiałów budowlanych w grudniu 2024 roku notują kolejne zmiany, które odbiją się na sytuacji zarówno inwestorów, jak i klientów indywidualnych. Indeks cen materiałów budowlanych po raz kolejny opublikowała Grupa PSB Handel S.A.

      20 stycznia 2025

      Redakcja

    • Raport cenowy grudzień 2024

      Raport cenowy grudzień 2024

      Sytuacja na rynku nieruchomości jest bardzo ciekawa. Według danych BIG DATA RynekPierwotny.pl w grudniu 2024 roku w wielu miastach odnotowano stabilizację cen mieszkań.

      13 stycznia 2025

      Redakcja

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023