Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Bezpieczeństwo najmu – na co zwrócić uwagę przy wyborze najemcy?

Mzuri
Mzuri

Data publikacji: 26.03.2020, Data aktualizacji: 31.08.2022

Średnia ocen 4/5 na podstawie 3 głosów

Bezpieczeństwo najmu – na co zwrócić uwagę przy wyborze najemcy?
Jak znaleźć „idealnego najemcę”? Jakie należy podjąć kroki i na jakie rzeczy zwracać uwagę, aby wśród grona potencjalnych najemców wybrać tą najlepszą osobę? Sprawdź!

Dla każdej osoby, która posiada mieszkanie/-nia na wynajem najważniejsze jest to, aby jego lokal był wynajęty jak najdłużej, bez zbędnych (i wbrew pozorom kosztownych) przerw w najmie oraz żeby osoby, które go wynajmują dbały o niego jak o swoje własne mieszkanie, a przede wszystkim regularnie wnosiły opłaty z tytułu podpisanej umowy. Najlepiej, żeby wspomniane czynniki były spełnione łącznie, bo właśnie ich suma przekładająca się na „idealnego najemcę” przyniesie właścicielowi przeznaczającemu swój lokal na wynajem założony zysk i spokój. 

Najważniejszą kwestią właściwy wybór z umiejętnie przeprowadzoną analizą osoby, z którą mamy podpisać umowę. Nie ulegajmy pokusie wynajmu mieszkania pierwszej osobie, która przyszła obejrzeć nasze mieszkanie (o ile nie zostaną spełnione dodatkowe warunki, o których mowa w dalszej części artykułu). Pierwszy nie znaczy najlepszy, nie oznacza również zakończenia naszych działań związanych z lokalem, jego wynajęciem i tzw. świętym spokojem, na który liczymy po sfinalizowaniu transakcji podpisania umowy najmu

Wybrany przez nas najemca powinien spełniać postawione przez nas oczekiwania zarówno w zakresie wypłacalności i tym samym stabilności naszych dochodów, jak również dbałości zarówno o sam lokal i otoczenie (sąsiedzi). 

Co powinniśmy zrobić w pierwszej kolejności, wybierając najemcę naszego lokalu wśród grona zainteresowanych osób? 

 • Ustalmy czy jego sytuacja finansowa jest wystarczająca do tego, żeby regularnie, co miesiąc opłacać ustaloną w umowie kwotę za wynajem. Nie obawiajmy się zapytania wprost,
  jak wygląda jego sytuacja, poprośmy o wykazanie, że jego comiesięczne dochody są wystarczające zarówno na opłacenie mieszkania, jak również na codzienne potrzeby.

Jeśli mamy do czynienia z osobą, której dochody są niewiele wyższe niż kwota najmu (nawet, jeśli posiada inne, nieregularne dochody) to istnieje ryzyko, że w pewnym momencie środki, jakimi będzie dysponował staną się niewystarczające na opłacenie najmu, przez co, nawet jeśli je pożyczy może wpaść w spiralę zadłużenia. Spowoduje to, że nasze założenia dotyczące zysku z najmu staną się nierealne.

Stabilne, comiesięczne dochody, z których minimum 50% to koszt, jaki poniesie
na wynajęcie mieszkania, dają duże prawdopodobieństwo, że wykluczymy element ryzyka w tym zakresie. Pamiętajmy jednak, że w przypadku, gdy mamy do czynienia z dwoma (lub większą ilością) osobami wynajmującymi mieszkanie ich dochody sumują się i zwiększą nasze poczucie bezpieczeństwa.

 • Ustalmy, jaki tryb życia prowadzi najemca i jakie są jego priorytety. Z każdą zainteresowaną osobą przeprowadźmy krótki wywiad mający na celu ustalenie, czym się zajmuje i jakie ma usposobienie. Jeśli wyczujemy (tak, kwestia wyczucia ma w tym przypadku bardzo duże znaczenie), że tryb życia, jaki prowadzi, jest rozwiązły może to oznaczać, że w naszym lokalu nie będzie spokoju, co może mieć przełożenie zarówno na otoczenie (sąsiadów), jak również stan naszego lokalu (częste spotkania, duża ilość osób wizytujących lokal to potencjalne zagrożenie dla jego stanu). Natomiast, jeśli mamy do czynienia np. z muzykiem, który musi ćwiczyć istotne jest, żeby nie robił tego w domu, ponieważ może mieć to wpływ na odbiór otoczenia. 
 • Oceńmy zachowanie potencjalnego najemcy. Bardzo ważne jest pierwsze wrażenie, jakie
  na nas sprawi. Jeśli zauważymy takie zachowania jak np. ignorancja, buta, agresja (nie tylko fizyczna, ale również słowna) może to oznaczać, że w przyszłości możemy mieć problemy
  z danym najemcą. Ktoś, kto nie potrafi się zachować i dostosować już na pierwszym spotkaniu prawdopodobnie będzie takie zachowania powielał.

Dotyczy to również używek. Osobę, która przyjdzie na spotkanie np. pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających powinniśmy skreślić na wstępie i nie kontynuować z nim rozmów. Szanujmy swój czas i spokój oraz bezpieczeństwo. Jeśli ktoś nie potrafi się przygotować i dostosować do obowiązujących norm społecznych nie jest właściwą osobą, której powinniśmy wynająć mieszkanie

 • Ustalmy, jaki jest oczekiwany okres, na jaki najemca chce wynająć lokal. Dla nas najważniejsze jest to, żeby nasze mieszkanie było wynajmowane długoterminowo (krótsze np. 2-3 miesięczne okresy najmu to dla nas dodatkowe koszty związane z ponownym poszukiwaniem najemcy po upływie tego okresu). Dlatego okres najmu również powinien mieć wpływ na naszą decyzję dot. wynajęcia lokalu. 

Spełnienie wszystkich wymienionych powyżej wskazań łącznie przez jedną osobę nie jest łatwe jednak pamiętajmy, że pominięcie któregoś z nich może spowodować brak stabilności najmu a tym samym zaburzenie jego bezpieczeństwa. 

Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że często warto poczekać na najemcę, który spełni nasze oczekiwania i zapewni (z założenia) bezpieczeństwo zawartej transakcji niż wynająć lokal pierwszej osobie tylko, dlatego że przyszła go obejrzeć. 

Oczywiście wskazane powyżej warunki nie dadzą nam 100% pewności, że cały najem będzie przebiegał bezproblemowo, jednak rozsądny dobór przyszłego lokatora może zminimalizować potencjalne niebezpieczeństwo najmu.

Poza powyższymi, istnieje oczywiście wiele innych czynników mających wpływ na bezpieczeństwo jednak nie wszystkie z utartych schematów muszą być związane z ryzykiem jak np. 

 • Przekonanie, że ludzie młodzi nie będą szanować naszego lokalu ze względu na małe doświadczenie życiowe. Może tak być, jednak nie musi. Wśród ludzi młodych jest całe grono odpowiedzialnych i nie wiek tą odpowiedzialność warunkuje.
 • Przekonanie, że obcokrajowcy przestaną płacić, porzucą lokal lub go zniszczą. Nic bardziej mylnego. Inna kultura i narodowość nie musi być wyznacznikiem niewłaściwych zachowań
  i dbałości o powierzone mienie. 
 • Rodziny z małymi dziećmi mogą zakłócać spokój sąsiadów. Oczywiście małe dzieci mogą być głośniejsze w obyciu, niż samotna para narzeczonych jednak nie jest to warunek konieczny. Każdy z nas był dzieckiem, większość z nas ma lub miało małe dziecko jednak nie wszystkie z nich były głośne. 

Nie ulegajmy stereotypom jednak pamiętajmy, że kluczem do sukcesu jest rozmowa, wywiad
a uzyskane informacje pomogą nam w dobrym doborze najlepszego z możliwych najemców dla naszego lokalu.

Mzuri
Mzuri

W ramach Grupy Mzuri kompleksowo wspieramy naszych klientów w inwestowaniu w nieruchomości na wynajem i ich zarządzaniu.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023