Wiadomości mieszkaniowe

Aneta Filipczak

Aneta Filipczak

Porady - Wyposażenie wnętrz - Nieruchomości

16 października 2020

Oddaj swój głos!

Alarm w mieszkaniu

System alarmowy do domu – jak wybrać? Przeczytasz na RynekPierwotny.pl.

Alarm w mieszkaniu

Standardowymi elementami zabezpieczającymi mieszkanie przed włamaniem są drzwi antywłamaniowe oraz dobre zamki. Jednak coraz częściej decydujemy się na systemy alarmowe. Zastanawiając się nad tym, jaki alarm kupić do domu warto wziąć pod uwagę, że do wyboru mamy zarówno systemy z pełnym okablowaniem oraz bezprzewodowe. Wiele z nich można samodzielnie zamontować. Dostęp do nich będziemy mieli nie tylko przez sieć zewnętrzną, ale także internet. Na jaki alarm domowy się zdecydować? Podpowiadamy.

Z czego składa się system alarmowy do domu?

Każdy system alarmowy do domu działa na podstawie swojej centrali. Kolejne są elementy sterujące, czyli klawiatura, aplikacja na smartfon, breloki RFID czy piloty. Ważne są także czujniki ruchu, otwarcia, temperatury i dymu. Sygnalizator natomiast stanowi syrenę alarmową wizualno-akustyczną. Centrala odbiera informacje z urządzeń wykrywających, następnie je przetwarza i przesyła dyspozycje do innych urządzeń. W ten sposób w razie potrzeby uruchamiając sygnalizator.

system alarmowy do domu

Jak działa alarm?

Nowoczesne alarmy domowe utrzymują ciągły kontakt z czujnikami. Jest to konieczne, aby zabezpieczyć przed uszkodzeniem. Jeśli włamywaz spróbuje naruszyć elementy systemu automatycznie, wywoła alarm. Podobnie dzieje się, gdy zostaje wykryta próba oszukania lub zakrycia czujnika. Każda niezgodność w działaniu, komunikacji z centralą uważana jest za próbę włamania. Natychmiast jesteśmy o tym informowani. Co ważne dobry alarm domowy powinien mieć źródło zasilania awaryjnego. Działa ono w razie braku energii, choćby przez godzinę lub dłużej.

Standardowe alarmy domowe

Standardowy alarm do mieszkania składa się z podstawowych elementów wymienionych powyżej. Przewody, które je łączą przechodzą przez wszystkie pomieszczenia w domu. Jest to niestety kłopotliwe, jeśli jesteśmy już po remoncie i nie chcemy kuć ścian. Zwykle kable ukrywane są właśnie w nich, tak aby nie było widoczne.

Standardowe alarmy domowe

Systemy Sygnalizacji Włamania i Napadu (SSWiN)

To alarm domowy, który pozwala skutecznie i jak najszybciej wykryć intruza. Stosuje się w nim zaawansowane technologicznie detektory ruchu. Są to m.in. pasywne czujki podczerwieni, czujki ultradźwiękowe i czujki mikrofalowe. Nadzór takiego systemu często nie ogranicza się jedynie do ochrony przeciwwłamaniowej i sygnalizacji napadu, ale również kontroli prawidłowego funkcjonowania nieruchomości czy sterowania różnymi elementami wykonawczymi. Dzięki wykorzystaniu programowalnego terminarza możliwa jest m.in. symulacja obecności innych osób.

Alarm bezprzewodowy

Alarm bezprzewodowy jest idealny dla wszystkich, którzy nie chcą przeprowadzać kabli po całym domu. Niestety takie rozwiązanie jest dużo droższe. Zamiast komunikacji kablowej wykorzystuje komunikację radiową i oparty jest o system WL WireLess. System alarmowy do domu z czujnikiem ruchu i innymi elementami pracuje na baterie. Dlatego należy pamiętać o tym, aby regularnie je wymieniać. W większości przypadków autodiagnostyka przypomni nam, że bateria się wyczerpuje. Alarm bezprzewodowy to bardzo praktyczne rozwiązanie pod względem logistycznym. Skutecznie ostrzega przed próbą włamania do domu.

alarm bezprzewodowy

Jaki alarm do domu?

W ofercie znajdziemy wiele urządzeń. Wyróżniamy proste, przeznaczone głównie do ochrony małych budynków, domów jednorodzinnych, domków letniskowych oraz alarmy do mieszkania. Są także alarmy domowe, które sprawdzą się w większych lokalach czy domach jedno- lub wielorodzinnych. Wszystko zależy od naszych preferencji i wielkości nieruchomości, którą ma chronić. Nowoczesne alarmy domowe można połączyć z funkcjonalnością inteligentnego domu. Daje to możliwość sterowania nim przez sieć podczas naszej nieobecności.

 

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego,
polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Pola oznaczone gwiazdką * są obowiązkowe.

0 Komentarzy