Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Warszawa - jedna z „najdroższych” europejskich stolic pod względem najmu

Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar

Data publikacji: 17.05.2016, Data aktualizacji: 07.04.2020

Warszawa - jedna z „najdroższych” europejskich stolic pod względem najmu
Każda osoba planująca wynajem mieszkania w Warszawie, musi się zmierzyć z problemem wysokiego czynszu. Przeciętny miesięczny koszt wynajęcia stołecznego lokalu znacznie przekracza 40 zł/mkw. Taka stawka wydaje się wysoka, nawet jeśli weźmiemy pod uwagę lepsze wynagrodzenia stołecznych pracowników. Dane firmy UBS niestety potwierdzają, że pod względem cenowej dostępności najmu Warszawa jest jedną z „najdroższych” europejskich stolic. Warszawiacy z zazdrością mogą patrzeć na relację między pensjami oraz kosztem wynajmu w takich miastach jak Wiedeń, Berlin, Sztokholm, Zurych, a nawet Lublana.

Polska stolica cechuje się wyższym poziomem kosztów wynajmu niż Praga i Bratysława …

W jednym z ubiegłorocznych raportów firmy UBS („Prices and earnings 2015”), możemy znaleźć międzynarodowe porównanie kosztów życia i zarobków. Wspomniana analiza uwzględnia światowe metropolie. Do tej grupy, zaliczono m.in. Warszawę oraz inne miasta z naszej części Europy (Pragę, Bratysławę i Budapeszt). W kompleksowej analizie kosztów życia, oczywiście nie mogło zabraknąć kategorii dotyczącej mieszkania. Eksperci UBS podali informacje na temat przeciętnego czynszu, jaki płacą rodziny mieszkające w poszczególnych miastach. Takie dane są bardzo ogólne (podobnie jak średnie godzinowe stawki płac), ale wystarczają do zaprezentowania ciekawych różnic w skali Europy.

Wyniki badań ankietowych UBS wskazują, że za wynajem warszawskiego mieszkania na przełomie I i II kw. 2015 roku, średnio trzeba było zapłacić 630 dolarów amerykańskich (2344 zł po kursie USD/PLN z okresu marzec - kwiecień 2015 r. wynoszącym 3,72 zł). Wynagrodzenie netto za godzinę pracy przeciętnego warszawiaka zostało oszacowane na poziomie 5,7 dolara (ok. 21 zł). Po zestawieniu tych wyników z informacjami dotyczącymi pozostałych miast Europy można zauważyć, że Warszawa prezentuje się dość kiepsko pod względem cenowej dostępności najmu. W rankingu wysokości czynszów, polską stolicę trudno porównywać z takimi miastami jak Londyn (przeciętny koszt wynajmu: 2360 dolarów/m-c) lub Oslo (1940 dolarów). Trzeba jednak odnotować, że wynajem statystycznego mieszkania jest tańszy w Pradze (550 USD), Bratysławie (580 USD) i Wilnie (550 USD). Pod względem wysokości czynszów za lokal, Warszawa może konkurować z Budapesztem (średnia: 640 dolarów). Uwagę zwraca również relatywnie niski koszt wynajmu w Berlinie (690 USD) oraz Wiedniu (800 USD). Wpływ na te wyniki prawdopodobnie ma duży rynek najmu, typowy dla Niemiec i Austrii.

Jeżeli chodzi o średnie stawki za godzinę pracy, to polską stolicę można porównać z Moskwą, Pragą, Bratysławą, Rygą, Tallinnem oraz Wilnem. Nieco niżej w płacowym rankingu uplasowały się trzy stolice z krajów „nowej unii” - Budapeszt, Bukareszt oraz Sofia. Stolica Bułgarii dodatkowo wyróżnia się najniższym poziomem przeciętnego czynszu (310 dolarów miesięcznie za mieszkanie). Zdecydowanie najmniej zarabiają mieszkańcy Kijowa (tylko 1,65 dolara na godzinę netto), ale ten wynik raczej nie jest zaskoczeniem. Na przeciwległym biegunie pod względem wysokości godzinowej stawki, znalazł się szwajcarski Zurych (38,4 dolara na godzinę netto). 

Warszawiak na koszt wynajmu pracuje 110 godzin, a mieszkaniec Berlina tylko 40 godzin

Dzięki wszystkim zebranym informacjom można obliczyć, jak długo na czynsz za lokal musi pracować przeciętny mieszkaniec porównywanych miast. W przypadku Warszawy, czas pracy potrzebny na opłacenie wynajmu wynosi 110 godzin. Dość zbliżone wyniki odnotowano w Wilnie (101 godzin), Tallinnie (111 godzin), Pradze (101 godzin), Dublinie (106 godzin), Kopenhadze (107 godzin), Bukareszcie (106 godzin) i Atenach (107 godzin). Gorszą relacją między czynszem najmu i oraz poziomem płac, cechuje się Londyn (123 godziny pracy na czynsz), Budapeszt (161 godzin), Moskwa (187 godzin) i Kijów (236 godzin). Te wszystkie miasta dzieli ogromny dystans do Berlina (40 godzin), Wiednia (44 godziny) oraz Zurychu (46 godzin).

Trzeba podkreślić, że dobra relacja między kosztem wynajmu i poziomem zarobków, nie jest domeną miast z Europy Zachodniej. Dobrą dostępnością cenową najmu (64 godziny pracy na czynsz) cechuje się np. słoweńska Lublana. Szybkie osiągnięcie takiej relacji między zarobkami oraz warszawskim kosztem wynajmu byłoby bardzo trudne. Tym niemniej, w kontekście promowania najmu deklarowanego przez rząd warto pomyśleć o rozwiązaniach prawnych, które upłynniłyby krajowy rynek. Wysoki czynsz w Warszawie oraz kilku innych krajowych metropoliach (Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku) jest pochodną dodatniego salda migracji młodych osób i niedostatecznej podaży lokali. Wielu właścicieli mieszkań po prostu nie chce wynajmować pustego „M”, ze względu na trudności z egzekwowaniem czynszu oraz eksmisją nierzetelnego lokatora.  

Andrzej Prajsnar

Ekspert i analityk portalu RynekPierwotny.pl od 2012 roku.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Liczba mieszkań oddanych do użytku w październiku 2024 roku notuje spadek rdr oraz wzrost względem poprzedniego miesiąca. Równolegle liczba wydanych pozwoleń na budowę notuje wzrost rok do roku i wzrost w porównaniu do września 2024 r. Ponadto najnowszy raport GUS informuje, jak przebiega bieżąca budowa mieszkań w Polsce.

      21 listopada 2024

      Redakcja

    • Pracownicy jakich branż mają największą szansę na własne mieszkanie?

      Pracownicy jakich branż mają największą szansę na własne mieszkanie?

      Czy dzisiejsze zarobki pozwalają myśleć o własnym lokum? Zależy, gdzie pracujesz. Pracownicy branży “informacja i komunikacja” musieliby odłożyć 73 pensje netto, aby zgromadzić na koncie równowartość mieszkania o powierzchni 50 m kw. Mniej szczęścia mają ci, którzy pracują w gastronomii oraz zakwaterowaniu. Im potrzeba aż 175 pensji. I to przy założeniu, że nie będą nic wydawać… Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, w jakich branżach szansa na własne lokum jest największa. Wyniki analizy mogą zaskoczyć!

      20 listopada 2024

      Redakcja

    • Umowa darowizny pieniędzy: wzór w PDF i Word

      Umowa darowizny pieniędzy: wzór w PDF i Word

      Darowizna środków pieniężnych lub materialnych składników majątku wymaga zawarcia odpowiedniej umowy. Nie wiesz, jak powinna wyglądać umowa darowizny? Właśnie tutaj znajdziesz wzór PDF i Docx do pobrania. Jak wypełnić wzór umowy darowizny pieniężnej? Kiedy trzeba płacić podatek od darowizn oraz jaki druk służy do złożenia deklaracji. Sprawdź na rynekpierwotny.pl.

      20 listopada 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

      Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

      Prowizje dla agentów nieruchomości, a więc koszty współpracy z agencją nieruchomości uzależnione są od wartości przeprowadzonej transakcji. Konkretne stawki prowizyjne pośredników zależą też często od lokalizacji, rodzaju czy sytuacji prawnej nieruchomości. Ile trzeba zapłacić za pośrednictwo przy zakupie lub wynajmie nieruchomości? Ile wynosi prowizja agenta nieruchomości przy jednej transakcji? Podpowiadamy.

      19 listopada 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023