8 powodów, dla których warto zamieszkać na Woli

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak
Data publikacji: 21.05.2019, Data aktualizacji: 27.11.2020
Średnia ocen 3/5 na podstawie 14 głosów
8 powodów, dla których warto zamieszkać na Woli
Warszawska Wola – z jednej strony stare socjalne budownictwo, a z drugiej biznesowe centrum stolicy. Dlaczego warto tu mieszkać?

Warszawska Wola to najwyższe wieżowce w stolicy i nowoczesne budownictwo. Obecnie staje się biznesowym centrum Warszawy, gdzie dominują ciekawe rozwiązania architektoniczne. Jednak ta dzielnica ma również drugie oblicze. Niektórym kojarzy się również ze starszymi osobami, które sprzedają różnego rodzaju bibeloty na bazarku na Olimpii, a przez istniejące tam osiedla socjalne zasłynęła także ze złej opinii.

Krótka historia

Pierwsza informacja o wsi Wola pojawia się w 1367 roku. Jej rozkwit gospodarczy nastąpił pod koniec XIX wieku wraz z otworzeniem linii kolejowej z Warszawy do Wiednia. Stała się ona wtedy głównym terenem, na którym powstawały stacje towarowe lewobrzeżnej Warszawy. Wtedy też powstawały fabryki, które były stawiane przez znane zagraniczne rodziny. 

Do stolicy Wola została przyłączona 8 kwietnia 1916 r. - obszary te nazywano Wolą pod cyrkułem. Podczas wojny dzielnicę doszczętnie zniszczono. Po zakończeniu wojny zajęto się jej całkowitą odbudową. Niestety większość tych obszarów była zatopiona w gruzach. Kamienice, które nie przetrwały zostały wyburzone, a na ich miejscach powstały betonowe blokowiska, w których zamieszkiwała biedniejsza część społeczeństwa.

Dziś

Niegdyś był to jeden z najprężniej rozwijających się terenów. Dziś jest podobnie. Jednak zmienił się kierunek tego rozwoju. Obecnie nie jest to miejsce przemysłowe, a centrum mieszkaniowo-biznesowe charakteryzujące się nowoczesnymi inwestycjami. Powstają tu wieżowce z charakterystycznymi przeszkleniami. Dodatkowo Wola stanowi bardzo atrakcyjną lokalizację, także ze względu na swoje sąsiedztwo z samym centrum. Inwestorzy stawiają tutaj centra handlowe oraz innowacyjne osiedla z apartamentami klasy premium. Swoje siedziby ma tu wiele firm, do których codziennie przyjeżdża tysiące pracowników. Jednak tam gdzie jest duże skupisko ludzi, pojawiają się ogromne korki i problem z zanieczyszczonym powietrzem.

Dobra komunikacja

Na Woli znajdziemy wszystkie środki komunikacji miejskiej jakie oferuje Warszawa, przez co z łatwością możemy poruszać się po stolicy. Metro kursuje obecnie jedynie do Ronda Daszyńskiego, ale już prowadzona jest jego rozbudowa i docelowo będzie jeździć przez całą dzielnicę. Zdecydowanie można powiedzieć, że jest to obszar bardzo dobrze rozwinięty pod względem komunikacyjnym.

Ceny mieszkań na Woli

Dzielnica ze względu na bliskość do centrum oraz atrakcyjne lokale stała się jedną z najbardziej pożądanych dzielnic Warszawy. Nowe mieszkania na Woli bardzo szybko znajdują nabywców, mimo iż ich cena jest dosyć wysoka - średnia za mkw. sięga 10 tys. złotych. Wynika to z oferty wielu lokali budowanych w standardzie premium.

Jak wskazują dane portalu RynekPierwotny.pl na Woli znajdziemy najwięcej ofert lokali 3-pokojowych (33%) i 2-pokojowych (32%). Następne w kolejności są mieszkania 1-pokojowe (20%), które głównie wykupywane są pod wynajem długo lub krótkoterminowy. Mieszkania większe, czyli 4-pokojowe i 5-pokojowe stanowią zdecydowanie mniejszą część oferty, analogicznie 12% i 2%. Dominują nieruchomości o powierzchni od 40 do 60 mkw. - stanowią prawie 38% oraz od 60 do 80 mkw. – ponad 27%. Na kolejnym miejscu znajdują się mniejsze mieszkania do 40 mkw. - prawie 20%. Oferta lokali powyżej 80 mkw. stanowi jedynie 14% całości.

Źródło: Wikipedia/ Adrian Grycuk 

Według rankingu portalu to właśnie tutejsze domy i mieszkania są jednymi z najchętniej kupowanych. Najwięcej osób również o nie pyta i się interesuje ofertą w tej dzielnicy. Mimo że tych zapytań jest mniej niż o popularny Mokotów, zainteresowanie Wolą stale rośnie.

Dużo zieleni

Krajobraz Woli dominuje obecnie nowoczesna wysoka zabudowa. Niemniej znajdziemy tutaj aż 5 dużych parków oraz liczne skwery, w których można aktywnie spędzić czas z całą rodziną. Szacuje się, że tereny zielone zajmują tutaj aż 100 hektarów. Rowerzyści na pewno będą zadowoleni z wielu kilometrów trasy rowerowej, która ciągnie się przez całą dzielnicę.

Źródło: Wikipedia/ Adrian Grycuk 

Rozrywka i kultura

Liczne muzea, kina, teatry i kluby sprawiają, że Wola to tętniące życiem miejsce na mapie Warszawy. Organizowanych jest tu mnóstwo imprez plenerowych i sportowych. Lubiący aktywny wypoczynek mogą korzystać z atrakcji jakie zapewniają m.in. baseny, hale sportowe, a wielbiciele zakupów napewno znajdą coś dla siebie w kilku galeriach handlowych.

Edukacja

Dynamicznie rozwijająca się dzielnica dba również o edukację mieszkańców zapewniając dostęp do licznych placówek oświatowych zarówno państwowych, jak i prywatnych. Oferta skierowana jest do każdej grupy wiekowej uczniów i studentów.

Z historią w tle

Dzielnica Wola to także miejsce historycznej pamięci, gdzie znajdziemy Muzeum Powstania Warszawskiego, Teatr Żydowski czy Cmentarz na Powązkach.

Źródło: Wikipedia/ Adrian Grycuk 

Warto?

Mieszkanie na Woli to zdecydowanie ciekawa propozycja dla osób, które cenią sobie bliskość do centrum miasta, tętniące życiem dzielnice oraz biznesowe zagłębie, być może blisko miejsca pracy. Inwestycja w lokal właśnie w tej części Warszawy to strzał w dziesiątkę, ponieważ jeśli sami nie będziemy tam ostatecznie mieszkać to z powodzeniem możemy tę przestrzeń komuś wynająć lub sprzedać z zyskiem.

 
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ ARTYKUŁ:
Dodaj komentarz

    Artykuły powiązane:

    Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

    Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

    Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: