Wykładzina do domu
Średnia ocen 4/5 na podstawie 6 głosów
Wykładzina zwykle kojarzy nam się z biurami, ale jest też idealnym rozwiązaniem do pomieszczeń domowych, np. pokoi dziecięcych czy sypialni. Niektórzy próbują nią zakryć stare podłogi czy zniszczone panele. Odpowiednio dobrana stanowi wyraźny akcent aranżacji wnętrza. A jej największym plusem jest ochrona przed zimnem i hałasem. Czym się kierować przy jej wyborze?
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- co wziąć pod uwagę kupując wykładzinę do domu
- dlaczego warto zlecić ułożenie wykładziny fachowcom
- czym jest runo
Zainwestowanie w dobrą wykładzinę to szczególna gratka dla osób, które lubią mieć miękko pod stopami i chcą wprowadzić przytulny klimat do wnętrza. Przy jej wyborze należy skupić się nie tylko na pięknym wyglądzie, ale przede wszystkim na rodzajach podkładów i runa.
Podkład pod wykładzinę
Dobrze dobrany podkład zdecydowanie wpływa na jakość wykładziny. Możemy zdecydować się na te wykonane z filcu, które są stworzone do położenia bezpośrednio na twardym podłożu. Podwyższa to komfort chodzenia i nadaje materiałowi wykładziny odpowiednią elastyczność. Na tego typu podkładzie runo (czyli wierzchnia warstwa) mniej się przygniata i sprężynuje, przez co zachowuje ładny wygląd. Co ważne nadaje się do pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym i nie wchodzi w reakcję ze środkami chemicznymi znajdującymi się w podłogach lakierowanych.
Kolejny rodzaj podkładu ma w składzie jutę syntetyczną. Ma ona formę siateczki z polipropylenu. Jest to zdecydowanie lżejszy i tańszy materiał od juty naturalnej, a w dodatku nie butwieje i nie gnije. Oznacza to, że sprawdzi się wszędzie tam, gdzie panują wilgotne warunki i niestraszne mu sprzątanie na mokro. Zdecydowanym plusem tego typu wykładziny jest nierozciąganie się i niefalowanie.
W sklepach znajdziemy również podkład wykonany z gąbki, która jest odporna na wilgoć. Nie należy natomiast umieszczać go na parkiecie czy panelach, ponieważ istnieje ryzyko, że przy kontakcie z tym podłożem może się pokruszyć.
Inny rodzaj podkładu wykonany jest z pianki. Szczególnie sprawdza się na podłogach betonowych czy kamiennych. Ale jego największym minusem jest wchodzenie w reakcję ze środkami ochrony podłóg lub do pielęgnacji wykładzin. Rzadko stosuje się podkład z gumy kauczukowej, który podobnie jak powyższy wchodzi w reakcję ze środkami chemicznymi.
Runo
Runo to ta część wykładziny, po której chodzimy. Stanowi plecionkę włókien naturalnych jak np. wełna, kokos, bądź włókien sztucznych. W jednej wykładzinie możemy znaleźć również połączenie jednych i drugich.
Podstawowe wierzchnie warstwy wykładziny wykonane są przede wszystkim z wełny. Są najcieplejsze i wyróżnia je największa elastyczność. Zdecydowanie wyciszają pomieszczenie i nie zbierają kurzu, dlatego też są łatwe w utrzymaniu czystości. Jest to natomiast najdroższe rozwiązanie.
Odporne na ścieranie i trwałe są runa polipropylenowe. Jednak ich minusem jest to, że bardzo łatwo się odkształcają pod wpływem ciężkich przedmiotów. Nie wchłaniają natomiast wody i środków chemicznych.
Najpopularniejsze są natomiast wykładziny z runa poliamidowego. Jest ono odporne na ścieranie i wgniecenia. Co ważne nie wchłania w ogóle wody. Włókna są sprężyste i niełamliwe, więc się nie odkształcają. W dodatku są gładkie, przez łatwo się je czyści.
Warto jeszcze wspomnieć o wykładzinach poliestrowych. Niestety poliester to materiał mniej wytrzymały, który po jakimś czasie traci kolor. Kolejnym minusem jest trudność utrzymania go w czystości, przez ma mniejszą odporność na środki chemiczne i plamy.
Co jeszcze wziąć pod uwagę?
Przy wyborze wykładziny warto przede wszystkim wziąć pod uwagę to, że niektóre ich rodzaje jak np. jasne i puszyste będą trudniejsze w utrzymaniu czystości niż panele czy płytki. Powoduje to, że nie sprawdzą się, gdy w danym pomieszczeniu przebywają dzieci czy zwierzęta. Jest to rozwiązanie raczej przewidziane do sypialni, a nie do przedpokoju.
Wykładziny nie są dobrym rozwiązaniem dla osób, które często zmieniają coś we wnętrzach, ponieważ niektóre z nich łatwo się odkształcają i po pewnym czasie mogą wyglądać bardzo nieestetycznie.
Kolejnym aspektem, który powinniśmy wziąć pod uwagę, są alergie domowników, ponieważ wykładzina z długim włosiem jest trudniejsza w utrzymaniu czystości i zbiera dużo kurzu, co może powodować nieprzyjemne reakcje.
Wzorzyste wykładziny nie sprawdzą się w małych pomieszczeniach, ponieważ znacznie je pomniejszą.
Na sam koniec pamiętajmy, że samodzielne ułożenie wykładziny nie jest prostym zadaniem i warto je zlecić fachowcom. Dlaczego? Przy jej instalacji trzeba wziąć pod uwagę wiele aspektów jak różnicę poziomów, progi, rodzaj podłoża, ponieważ niektóre podkłady mogą wchodzić w reakcję chemiczną z lakierem. Jeśli tego nie dopilnujemy łatwo o odkształcenia, odgniecenia czy uzyskanie efektu odwrotnego do zamierzonego.
Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ: