Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Wykładzina do domu

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 20.02.2019, Data aktualizacji: 20.03.2023

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 6 głosów

Wykładzina do domu
Jak wybrać wykładzinę do domu? Aneta Filiczpak z serwisu RynekPierwotny.pl podpowiada, na co zwracać uwagę. Czytaj!

Wykładzina zwykle kojarzy nam się z biurami, ale jest też idealnym rozwiązaniem do pomieszczeń domowych, np. pokoi dziecięcych czy sypialni. Niektórzy próbują nią zakryć stare podłogi czy zniszczone panele. Odpowiednio dobrana stanowi wyraźny akcent aranżacji wnętrza. A jej największym plusem jest ochrona przed zimnem i hałasem. Czym się kierować przy jej wyborze?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • co wziąć pod uwagę kupując wykładzinę do domu
  • dlaczego warto zlecić ułożenie wykładziny fachowcom
  • czym jest runo

Zainwestowanie w dobrą wykładzinę to szczególna gratka dla osób, które lubią mieć miękko pod stopami i chcą wprowadzić przytulny klimat do wnętrza. Przy jej wyborze należy skupić się nie tylko na pięknym wyglądzie, ale przede wszystkim na rodzajach podkładów i runa.

Podkład pod wykładzinę

Dobrze dobrany podkład zdecydowanie wpływa na jakość wykładziny. Możemy zdecydować się na te wykonane z filcu, które są stworzone do położenia bezpośrednio na twardym podłożu. Podwyższa to komfort chodzenia i nadaje materiałowi wykładziny odpowiednią elastyczność. Na tego typu podkładzie runo (czyli wierzchnia warstwa) mniej się przygniata i sprężynuje, przez co zachowuje ładny wygląd. Co ważne nadaje się do pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym i nie wchodzi w reakcję ze środkami chemicznymi znajdującymi się w podłogach lakierowanych.

Kolejny rodzaj podkładu ma w składzie jutę syntetyczną. Ma ona formę siateczki z polipropylenu. Jest to zdecydowanie lżejszy i tańszy materiał od juty naturalnej, a w dodatku nie butwieje i nie gnije. Oznacza to, że sprawdzi się wszędzie tam, gdzie panują wilgotne warunki i niestraszne mu sprzątanie na mokro. Zdecydowanym plusem tego typu wykładziny jest nierozciąganie się i niefalowanie.

W sklepach znajdziemy również podkład wykonany z gąbki, która jest odporna na wilgoć. Nie należy natomiast umieszczać go na parkiecie czy panelach, ponieważ istnieje ryzyko, że przy kontakcie z tym podłożem może się pokruszyć.

Inny rodzaj podkładu wykonany jest z pianki. Szczególnie sprawdza się na podłogach betonowych czy kamiennych. Ale jego największym minusem jest wchodzenie w reakcję ze środkami ochrony podłóg lub do pielęgnacji wykładzin. Rzadko stosuje się podkład z gumy kauczukowej, który podobnie jak powyższy wchodzi w reakcję ze środkami chemicznymi.

Runo

Runo to ta część wykładziny, po której chodzimy. Stanowi plecionkę włókien naturalnych jak np. wełna, kokos, bądź włókien sztucznych. W jednej wykładzinie możemy znaleźć również połączenie jednych i drugich.

Podstawowe wierzchnie warstwy wykładziny wykonane są przede wszystkim z wełny. Są najcieplejsze i wyróżnia je największa elastyczność. Zdecydowanie wyciszają pomieszczenie i nie zbierają kurzu, dlatego też są łatwe w utrzymaniu czystości. Jest to natomiast najdroższe rozwiązanie.

Odporne na ścieranie i trwałe są runa polipropylenowe. Jednak ich minusem jest to, że bardzo łatwo się odkształcają pod wpływem ciężkich przedmiotów. Nie wchłaniają natomiast wody i środków chemicznych.

Najpopularniejsze są natomiast wykładziny z runa poliamidowego. Jest ono odporne na ścieranie i wgniecenia. Co ważne nie wchłania w ogóle wody. Włókna są sprężyste i niełamliwe, więc się nie odkształcają. W dodatku są gładkie, przez łatwo się je czyści.

Warto jeszcze wspomnieć o wykładzinach poliestrowych. Niestety poliester to materiał mniej wytrzymały, który po jakimś czasie traci kolor. Kolejnym minusem jest trudność utrzymania go w czystości, przez ma mniejszą odporność na środki chemiczne i plamy.

Co jeszcze wziąć pod uwagę?

Przy wyborze wykładziny warto przede wszystkim wziąć pod uwagę to, że niektóre ich rodzaje jak np. jasne i puszyste będą trudniejsze w utrzymaniu czystości niż panele czy płytki. Powoduje to, że nie sprawdzą się, gdy w danym pomieszczeniu przebywają dzieci czy zwierzęta. Jest to rozwiązanie raczej przewidziane do sypialni, a nie do przedpokoju.

Wykładziny nie są dobrym rozwiązaniem dla osób, które często zmieniają coś we wnętrzach, ponieważ niektóre z nich łatwo się odkształcają i po pewnym czasie mogą wyglądać bardzo nieestetycznie.

Kolejnym aspektem, który powinniśmy wziąć pod uwagę, są alergie domowników, ponieważ wykładzina z długim włosiem jest trudniejsza w utrzymaniu czystości i zbiera dużo kurzu, co może powodować nieprzyjemne reakcje.

Wzorzyste wykładziny nie sprawdzą się w małych pomieszczeniach, ponieważ znacznie je pomniejszą.

Na sam koniec pamiętajmy, że samodzielne ułożenie wykładziny nie jest prostym zadaniem i warto je zlecić fachowcom. Dlaczego? Przy jej instalacji trzeba wziąć pod uwagę wiele aspektów jak różnicę poziomów, progi, rodzaj podłoża, ponieważ niektóre podkłady mogą wchodzić w reakcję chemiczną z lakierem. Jeśli tego nie dopilnujemy łatwo o odkształcenia, odgniecenia czy uzyskanie efektu odwrotnego do zamierzonego.

wykończenie mieszkania z architektem
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

      29 lutego 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

      07 lutego 2024

      Dagmara Osińska

    • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

      26 stycznia 2024

      Marcin Moneta

    • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

      19 stycznia 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023