Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Wybieramy stolik kawowy do salonu

Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Data publikacji: 02.11.2016, Data aktualizacji: 05.08.2022

7 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 15 głosów

Stolik kawowy do salonu
Jaki stolik kawowy wybrać, aby był praktyczny, łatwy w czyszczeniu i odpowiednio spełniał swoją istotną dla domowników funkcję?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czym kierować się wybierając stolik kawowy
  • jakie są rodzaje stolików kawowych
  • jaką wysokość powinien mieć stolik kawowy 

Stolik kawowy - o czym pamiętać?

Stolik kawowy to niezwykle ważny dodatek, ale nie należy zapominać o tym, że ma on określoną rolę do spełnienia. O ile materiał, kształt i styl wybieramy sami, o tyle istnieją pewne stałe zasady, których powinniśmy przestrzegać i, które ułatwią nam zachowanie ergonomii w salonie. Nasz stolik kawowy powinien zostać ustawiony w odległości 40-50 cm od foteli, czy sofy. Sprawi to, że będziemy mogli się swobodnie lawirować w przestrzeni pomiędzy nimi. Jeżeli stolik kawowy zajmuje miejsce przy sofie, powinien stanowić maksymalnie połowę jej długości - wtedy lepiej wpisze się optycznie w nowoczesne wnętrze.

Kupując stolik kawowy, należy zwrócić uwagę na to, do jakich celów będzie on wykorzystywany. Jeśli będzie on rzeczywiście stanowił jedynie domknięcie aranżacji salonu, a więc służył nam tylko podczas oglądania telewizji, nie musi być zbyt dużych rozmiarów. Mały stolik kawowy spowoduje, że przestrzeń nie sprawi wrażenia zatłoczonej. Jeśli jednak spodziewamy się, że będzie spełniał więcej niż jedną funkcję – nie mamy dużego stołu w jadalni, przy którym przyjmujemy gości – zdecydujmy się na większy model.

W takiej sytuacji dobrze sprawdzi się również stolik kawowy rozkładany. Jego główną zaletą jest to, że na co dzień nie zajmuje dużo miejsca. Będziemy go rozkładać wyłącznie wtedy, gdy naprawdę będzie nam potrzebny. Podobną funkcję spełnia stolik kawowy na kółkach - łatwo go w każdej chwili przetransportować w dowolne miejsce. To nowoczesne rozwiązanie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie chcemy zachować wolną przestrzeń.

stolik kawowy kwiaty

Stoliki kawowe - rodzaje

Na rynku znajdziemy bardzo szeroki wybór tego typu mebli. Wiele osób chciałoby aby stolik kawowy pasował do pozostałych mebli, będąc konkretnym przedłużeniem stylu w jakim urządzona jest przestrzeń, bądź też kupuje go w komplecie z całym wyposażeniem. Nie jest to jednak żaden wymóg i konieczność. Stolik kawowy to mebel, który świetnie sprawdzi się jako kontrastująca z pozostałymi meblami część wyposażenia salonu. Odpowiednio dobrany, może stać się głównym punktem, na którym skupiał będzie się wzrok, a tym samym nada wnętrzu wyjątkowego charakteru. Wiele zależy od stylu w jakim urządzamy nasze wnętrze.

Stylizacje nowoczesne stawiają na rozwiązania minimalistyczne i oszczędne - sprawdzi się tutaj stolik kawowy biały z fornirowanym blatem, wykonanym z płyty MDF. Jeżeli fascynuje nas aranżacja w stylu glamour, postawmy na stolik kawowy chromowany z blatem ze szkła. Połączenie chromu i szkła nada lekkości, a jednocześnie sprawi efektowne wrażenie. Stolik kawowy glamour to również elementy z miedzi i mosiądzu w połączeniu z cienkimi, wygiętymi nóżkami i zdobionym blatem. Taki mebel przykuwa uwagę, a jednocześnie wygląda efektownie i z klasą, dodając elegancji każdemu wnętrzu. Stolik kawowy nowoczesny to nie tylko futurystyczny kształt, stal i metal, ale również nowe wydanie ponadczasowej klasyki.

Loftowe aranżacje stwarzają więcej możliwości - stolik kawowy industrialny z drewnianym blatem i metalowym solidnym stelażem doskonale dopełni fabrycznego wystroju salonu. Będzie się doskonale komponował z sofą i fotelami na chromowanych nóżkach. Wprawdzie metal kojarzy nam się przeważnie z meblami roboczymi, czy też wyposażeniem restauracji i pubów, ale możemy z powodzeniem go rozważyć w naszym industrialnym wnętrzu. Stolik kawowy metalowy to nie tylko ponadczasowy styl, ale również wytrzymałość i wygoda. Jest to surowiec, który wytrzymuje duże naprężenia i odporny na odkształcenia, dlatego bez obaw możemy w niego zainwestować.

Stoliki kawowe - okrągłe czy kwadratowe?

stolik kawowy gazety

Jaki powinien być blat - to podstawowe pytanie, które zadaje sobie większość osób poszukujących stolików kawowych. Zależy od tego nie tylko charakter aranżacji, ale również funkcjonalność i bezpieczeństwo domowników. Okrągły blat jest bardziej uniwersalny, sprawia wrażenie ruchu i przestrzeni. Brak ostrych krawędzi sprawia, że takie stoliki kawowe idealnie nadają się do mieszkań z małymi dziećmi. Z drugiej jednak strony, taki kształt sprawia, że tylko dwie osoby będą miały do niego wygodny dostęp.

Jeżeli upatrzyliśmy sobie właśnie taki blat, dobrym rozwiązaniem może być zakup kilku małych okrągłych stolików kawowych, które będą służyć jako podłokietniki przy sofie. Jest to ciekawa opcja aranżacyjna, zwłaszcza, jeśli zaopatrzymy się w mebelki różniące się wysokością i średnicą blatu. Dodatkowym plusem jest też to, że możemy je wyjmować tylko w czasie potrzeby - na co dzień nie będą zajmować miejsca w salonie. Stolik kawowy kwadratowy sprawdzi się w dużych, przestronnych wnętrzach, gdzie oszczędność miejsca nie stanowi wyjątkowo palącego problemu i można sobie pozwolić na aranżacyjne szaleństwo. Jego zaletą jest również to, że ze względu na ostre krawędzie łatwo go usytuować w przestrzeni pomiędzy sofą, a fotelami. Stolik kawowy okrągły to rozwiązanie dla małych salonów.

Jaką wysokość powinien mieć stolik kawowy?

Najwygodniejsze stoliki kawowe to takie, które są mniej więcej na tej samej wysokości co sofa, ponieważ ułatwia to sięganie po przedmioty, które się na nim znajdują bez wykonywania akrobatycznych ruchów na kanapie. Standardowa wysokość takiego mebelka to właśnie 45-50 cm, czyli tyle, ile mierzy sobie większość kompletów wypoczynkowych. Możliwość dostosowywania wysokości oferuje nam rozkładany stolik kawowy z regulowanym blatem. W niewielkich, minimalistycznie urządzonych salonach może się sprawdzić mniejszy stolik kawowy - tak, czy inaczej jego wysokość powinna wynosić przynajmniej 20 cm. Stoliki kawowe spełniające pomocniczą funkcję mogą być wyższe i sięgać podłokietników kanapy. Wtedy osoby z nich korzystające będą miały pełną swobodę ruchów.

Innym istotnym parametrem jest waga naszego stolika. Wprawdzie będzie się on znajdował blisko sofy i foteli, ale jeżeli będziemy chcieli go przesunąć w inne miejsce, to może nam sprawić problem. Najlżejsze są meble z tworzywa sztucznego, ale niewielu z nas decyduje się na takie rozwiązanie. Metalowe, bądź stalowe stoliki, które są ozdobą wnętrz w stylu industrialnym, charakteryzują się znacznie większą wagą - w tej sytuacji warto pomyśleć o aluminium.

Najkorzystniej w tym zestawieniu wypada drewno - taki stolik łatwo przenieść, ale jest wystarczająco stabilny i masywny, żeby bez obaw umieścić na nim gorący napój. Inwestując w taki mebel, pamiętajmy o osłonach na nóżki. To pozwoli nam przesuwać go w dowolne miejsce bez obaw o porysowaną podłogę.

wysokość stolika kawowego

Stoliki kawowe w stylu eko

Bardzo popularny w ostatnim czasie styl eko daje nam wiele możliwości wykonania mebli samemu z materiałów odzyskanych, takich jak skrzynki drewniane (np. po warzywach) lub drewniane euro palety. Tak wykonany stolik do kawy nada naszej aranżacji charakteru i sprawi, że zyska ona domową przytulność. Stolik kawowy drewniany to mebel ponadczasowy, pasujący do każdego wnętrza i stylizacji. Jest nieodzownym elementem stylu rustykalnego i skandynawskiego. Można w tej roli wykorzystać wstępnie obrobiony pieniek drzewa, co jest nie tylko ekologiczne, ale nada naszemu salonowi surowy, folkowy charakter.

Postarzane drewno wygląda niezwykle stylowo, zwłaszcza w jasnych, pastelowych kolorach. Stolik kawowy skandynawski to najczęściej pomalowany na biało blat i cienkie toczone nóżki - całość sprawia wrażenie lekkości i elegancji. Kształt blatu jest najczęściej owalny, ale może być także nieregularny, co ma duże znaczenie, jeżeli chcemy postawić na niestandardowe wyposażenie. Najczęściej wybieranymi gatunkami drzewa do stylizacji skandynawskich, są dąb, buk, klon i brzoza. Mają one jasne drewno, co dobrze się komponuje z jasnymi, oszczędnymi kolorami stylu skandynawskiego.

Z czego powinien być wykonany stolik kawowy?

Bardzo ważną rzeczą, na jakiej powinniśmy skupić uwagę kupując stolik, jest nie tylko cena, ale także materiał z jakiego został on wykonany. Nie wszyscy odstawiając gorący napój na stolik, pamiętać będą o podkładkach chroniących go przed plamami. Stoliki kawowe wykonane z drewna na wysoki połysk oraz te ze szklanym blatem, będą wyglądały jak brudne, jeśli nie będziemy o nie odpowiednio dbać. Na tego typu materiałach szczególnie odbijają się odciski palców, a wszelkie zabrudzenia są podwójnie widoczne. Stolik kawowy szklany wygląda bardzo estetycznie i elegancko, ale wymaga podwójnej dbałości.

Jeśli mamy w planach codzienne przecieranie, możemy się zdecydować na takie rozwiązanie. Jeśli jednak w domu są małe dzieci, lepiej postawić na neutralne drewno, na którym nie widać zabrudzeń. Bardzo podobna zasada dotyczy stolików w ciemnych odcieniach. Na tych kolorach szczególnie odznacza się kurz, dlatego też stolik kawowy czarny lub ciemnobrązowy może nie być najlepszym rozwiązaniem. Będzie on wymagał częstego przecierania i nierzadko odpowiednich preparatów do pielęgnacji danej powierzchni, aby móc cieszyć się popołudniową kawą bez konieczności liczenia zarysowań na stoliku.

z czego powinien być wykonany stolik kawowy

Stoliki kawowe - dodatkowe funkcje

W małych wnętrzach bardzo dobrze sprawdzą się stoliki kawowe z funkcją przechowywania. Tego typu meble po rozsunięciu posiadają dodatkowe pojemniki wewnętrzne. Z powodzeniem zastąpią one szafkę, na którą nie starczyło już miejsca.

Stolik kawowy z szufladami to duża oszczędność miejsca i wygoda - będziemy mieć pod ręką wszystkie niezbędne drobiazgi, takie jak na przykład ulubione czasopisma, serwetki, czy pilot do telewizora. Ciekawym rozwiązaniem będzie przeszklony stolik, w którym możemy przechowywać bibeloty i są one dla wszystkich widoczne. Posiadając taki stolik, możemy tworzyć ciekawe kompozycje w jego wnętrzu, które staną się dodatkową dekoracją w salonie.

W małych pomieszczeniach dobrze sprawdzą się meble 2w1, czy też 3w1. W skład takiego zestawu wchodzi kilka elementów o różnych wielkościach, które można wsunąć pod siebie kiedy nie są potrzebne. Zaletą takich stolików kawowych jest to, że złożone nie zajmują dużo miejsca, a w razie potrzeby można je rozstawić. Podobną rolę spełniają stoliki modułowe, z których można tworzyć większe lub mniejsze konstrukcje, w zależności od tego ilu gości będzie z nich korzystać. Jeżeli nie potrzebujemy dużego stołu, możemy jeden moduł wykorzystać w roli stolika do kawy, a drugi umieścić w sypialni, w roli stolika nocnego.

wykończenie mieszkania z architektem
Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Rolety rzymskie – inspiracje i pomysły na aranżacje

      Rolety rzymskie – inspiracje i pomysły na aranżacje

      Szukasz stylowego i praktycznego sposobu na dekorację wnęki okiennej? Rolety rzymskie to doskonałe rozwiązanie, które z pewnością przypadnie Ci do gustu. Te eleganckie rolety łączą w sobie funkcjonalność z estetycznym wyglądem, stanowiąc idealne dopełnienie każdego wnętrza. Do jakich wnętrz pasują rolety rzymskie?

      22 marca 2024

      Artykuł sponsorowany

    • Stan deweloperski mieszkania: co to znaczy i co obejmuje?

      Stan deweloperski mieszkania: co to znaczy i co obejmuje?

      Każdy z nas marzy o własnym M. Myśląc o czterech kątach, gdzie na wejściowych drzwiach moglibyśmy przybić tabliczkę z własnym nazwiskiem, snujemy plany co do aranżacji wnętrz, usytuowania sprzętu grającego, telewizora, a także tak prozaicznych przedmiotów jak łóżko, kuchenka czy stolik kawowy. Oczami wyobraźni widzimy chwile po powrocie z pracy, które moglibyśmy spędzić w osobistym fotelu, salonie, czytając książkę której miejsce jest w naszej wyjątkowej biblioteczce.

      26 lutego 2024

      Dominika Perkowska

    • Trendy wnętrzarskie 2024: jakie kolory i style będą królować w tym roku?

      Trendy wnętrzarskie 2024: jakie kolory i style będą królować w tym roku?

      Mieszkania pełne ciepła, bliskie naturze, minimalistyczne - takie będą wnętrza w 2024 roku. Nie zabraknie również pięknych kolorów, roślin i subtelnych, złotych dodatków. Tegoroczne trendy wnętrzarskie przyniosą także kilka modowych zaskoczeń. Jakich? Odpowiedź znajdziesz w naszym tekście. Przeczytaj koniecznie, jeżeli planujesz urządzanie mieszkania.

      31 stycznia 2024

      Marlena Rzepniewska

    • Dekoracje świąteczne „zrób to sam” (DIY): jak zrobić dekoracje świąteczne DIY?

      Dekoracje świąteczne „zrób to sam” (DIY): jak zrobić dekoracje świąteczne DIY?

      Jak stworzyć ręcznie robione ozdoby bożonarodzeniowe? Zobacz pomysły na dekoracje świąteczne do samodzielnego wykonania, czyli świąteczne DIY!

      16 grudnia 2024

      Dominika Perkowska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023