Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Wspólnota mieszkaniowa a najemca lokalu

Iwona Bortniczuk
Iwona Bortniczuk

Data publikacji: 14.05.2017, Data aktualizacji: 26.08.2024

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 85 głosów

Wspólnota mieszkaniowa a najemca lokalu
Czy wspólnota mieszkaniowa może odmówić najemcy lokalu korzystania z części wspólnych, np. placu zabaw?

Najemca, użytkując wynajmowany lokal, korzysta również z „dodatkowych” udogodnień, np. parkingu, placu zabaw, pralni czy suszarni. Niektóre wspólnoty odmawiają jednak takiej możliwości lokatorom. Czy jest to zgodne z prawem? Czy najemca może brać udział w zebraniach i zabierać głos w sprawie niekorzystnych dla niego uchwał? Co może wspólnota mieszkaniowa, a co najemca lokalu?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czy najemca może zabierać głos podczas zebrań wspólnoty mieszkaniowej
  • jakie są prawa lokatora we wspólnocie mieszkaniowej
  • czy wspólnota mieszkaniowa może odmówić najemcy lokalu korzystania z części wspólnych

Wynajmując mieszkanie, zwłaszcza w perspektywie długoterminowej, korzystamy ze wszystkich udogodnień, jakie związane są ze członkostwem we wspólnocie mieszkaniowej.  Dostęp do części wspólnych budynku, takich jak miejsce parkingowe, plac zabaw, nierzadko siłownia, traktujemy za pewnik.

Jak się bronić, jeśli takowego dostępu odmawiają nam inni członkowie sąsiedzkiej braci? Zdarzają się sytuacje, w których zakazy te ubierane są w legitymizacyjny płaszczyk, w postać stosownych uchwał, które tworzy wspólnota mieszkaniowa. A najemca lokalu przecież płaci czynsz...  Czy jako lokator możemy zabierać głos w kwestii niekorzystnych dla nas uchwał? Lokator czuje się pełnoprawnym sąsiadem, członkiem lokalnej społeczności, zupełnie zrozumiała jest więc chęć partycypacji w działaniach grup sąsiedzkich, ustaleniach zapadających podczas zebrań członków wspólnot.

zebranie wspólnoty mieszkaniowej

Prawa lokatora we wspólnocie mieszkaniowej

Wyobraźmy sobie taką sytuację: wynajmujemy mieszkanie od dobrych paru lat, jesteśmy zżyci z otoczeniem, sąsiadami. Pożyczamy sobie cukier i mąkę. Dbamy o czystość i porządek wspólnej przestrzeni. Kiedy widzimy ogłoszenie na temat zebrania członków wspólnoty dotyczące głosowania w kwestii postawienia nowej latarni, chcemy wziąć w nim udział. Okazuje się bowiem, że nowa latarnia świecić będzie bezpośrednio w nasze okna, przeszkadzając we śnie. Kłopot w tym, że nie jesteśmy właścicielami mieszkania, nie mamy więc do tego prawa.

Dokładniej mówiąc: nie mając praw do nieruchomości, nie mamy prawa głosu w kwestii uchwał wspólnoty mieszkaniowej, a jako  najemca lokalu dodatkowo nie możemy też wziąć udziału w zebraniu. Najemca, lokator nie jest i nie może być częścią wspólnoty. Ustawa o własności lokalu dokładnie precyzuje to zagadnienie. Będąc lokatorem, wszelkie płatności wnosimy na konto właściciela nieruchomości, zatem wszelkie nasze stosunki ze wspólnotą nawiązywane są za jego pośrednictwem.

Szukaj nieruchomości

W Polsce
W Hiszpanii
Wakacyjne
  • Warszawa

    mazowieckie, Warszawa

    12999 ofert

  • Wrocław

    dolnośląskie, Wrocław

    6893 oferty

  • Kraków

    małopolskie, Kraków

    5736 ofert

  • Poznań

    wielkopolskie, Poznań

    5004 oferty

  • Łódź

    łódzkie, Łódź

    3437 ofert

W Polsce
W Hiszpanii
Wakacyjne

Innymi słowy, to właściciela mieszkania możemy poprosić o reprezentowanie naszych interesów na zebraniu, które zorganizowała wspólnota mieszkaniowa. A jako najemca lokalu mamy do tego prawo - w innym wypadku możemy żądać zmniejszenia czynszu, jeśli wspólnota zadziałała na naszą szkodę. Jakie jeszcze mamy możliwości?

wspólnota mieszkaniowa

Kto przed kim odpowiada

Wedle zapisów ustawy to właściciel odpowiada przed wspólnotą za całokształt działań najemcy. Jest za niego odpowiedzialny. Działanie na szkodę wspólnoty, np. wandalizm, obarczają sumienie i konto właściciela mieszkania. Co więcej, mieszkańcy sąsiednich lokali mają prawną możliwość wniesienia pozwu o pozbawienie lokatora możliwości korzystania z lokalu, tym samym wymuszając wyprowadzkę, jeżeli swoim zachowaniem łamał obowiązujący we wspólnocie regulamin.

Przepraszam, korzysta Pan jeszcze z trzepaka?

Wbrew ewentualnym, krzywym spojrzeniom sąsiadów lokator wynajmujący mieszkanie posiada pełne prawo do korzystania z części wspólnych budynku i związanych z tym udogodnień. To, co można właścicielowi, można i lokatorowi. Nie tylko dlatego, że najemca opłaca czynsz. Kwestie praw lokatorskich są regulowane przez przepisy o ochronie praw własności.

Ograniczenia związanie z korzystaniem z nieruchomości stanowiłyby zaprzeczenie przysługującego wszystkim prawa do najmu. Tak więc w kwestii dostępności do dóbr niech będzie czarno na białym: lokator przyjmuje uprawnienia wynajmującego. Winien mieć swobodny dostęp do trzepaka, miejsca parkingowego oraz kontenera na śmieci. Jeśli jednak prawo to ogranicza mu wspólnota mieszkaniowa, a najemca lokalu zgłosi problemy właścicielowi, ten drugi powinien zainterweniować. Zwłaszcza jeśli problem dotyczy miejsca parkingowego czy śmietnika.

Mój człowiek

Gwoli podsumowania, prawo stanowi, że lokator przejmuje uprawnienia właściciela mieszkania, ale jedynie w kwestii korzystania z części wspólnych budynku, ponieważ prawa do uczestniczenia w obradach członków wspólnoty i zabierania w nich głosu nie ma. Sposobem na rozwiązanie tego dylematu jest pełnomocnictwo.

Właściciel mieszkania będący członkiem wspólnoty może pisemnie wskazać lokatora jako swego pełnomocnika w kontaktach z tą właśnie wspólnotą, tym samym przekazując mu prawo głosu. Dzięki temu rozwiązaniu interesy obu stron (wynajmującego i najemcy) będą na bieżąco konfrontowane z życiem lokalnej społeczności.

Iwona Bortniczuk
Iwona Bortniczuk

Dziennikarz - freelancer, piszący z domowego zacisza lub lokalnego coworkingowego centrum. Przypadkiem zainteresowałam się tematyką budowlaną, ekologiczną, aby następnie całkiem w nią wsiąknąć; wielkie uczucie organicznie przeszło na dziedzinę nieruchomości. Kiedy nie piszę, gotuję, kiedy nie gotuję, wykonuję fotografie tego, co ugotowałam. Abo czytam. Ten typ tak ma.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Nowa przestrzeń dla kupujących nieruchomości -  otwieramy Akademię Rynku Nieruchomości we Wrocławiu

      Nowa przestrzeń dla kupujących nieruchomości - otwieramy Akademię Rynku Nieruchomości we Wrocławiu

      Akademia Rynku Nieruchomości to unikalny projekt społeczny - wyjątkowe wydarzenie będące platformą dialogu pomiędzy kupującym a deweloperem, miejsce, gdzie potencjalny nabywca szybko i łatwo zdobędzie wiedzę, jak zaplanować kupno nieruchomości, na co zwrócić uwagę przy analizie ofert i jak nie popełnić błędów formalnych.

      31 marca 2025

      Redakcja

    • Ceny materiałów budowlanych

      Ceny materiałów budowlanych

      Ceny materiałów budowlanych w lutym 2025 roku notują kolejne zmiany, które odbiją się na sytuacji zarówno inwestorów, jak i klientów indywidualnych. Indeks cen materiałów budowlanych po raz kolejny opublikowała Grupa PSB Handel S.A.

      02 kwietnia 2025

      Redakcja

    • Ceny mieszkań w Niemczech – kupno i wynajem: co warto wiedzieć?

      Ceny mieszkań w Niemczech – kupno i wynajem: co warto wiedzieć?

      Poszukiwanie mieszkania w Niemczech cieszy się dużym zainteresowaniem Polaków. Taki stan rzeczy wynika m.in. z w faktu, że  wielu naszych rodaków pracuje w kraju za Odrą, osiedla się tam i planuje życie. Wg danych GUS na koniec 2023 roku, liczba Polaków czasowo przebywających za granicą wynosiła 1,5 mln, z czego niecałe pół miliona mieszkało w Niemczech. Ogólnie liczbę naszych rodaków lub polskiego pochodzenia w tym kraju szacuje się na 1,5 - 2 mln osób. Nic dziwnego, że coraz sporo osób pochodzących z Polski interesuje się kwestią zakupu mieszkania, lub też zamierza takie wynajmować.

      31 marca 2025

      Marcin Moneta

    • Przed nami Giełda Mieszkań w Lublinie

      Przed nami Giełda Mieszkań w Lublinie

      Lublin ponownie stanie się centrum rynku nieruchomości! W dniach 29-30 marca 2025 roku w Galerii GALA przy ul. Fabrycznej 2 odbędzie się Giełda Mieszkań – największe i najważniejsze wydarzenie nieruchomościowe na Lubelszczyźnie. To wyjątkowa okazja dla osób poszukujących nowego lokum, inwestorów oraz wszystkich zainteresowanych rynkiem mieszkaniowym.

      25 marca 2025

      Redakcja

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023