Warszawski rynek mieszkaniowy - gdzie znajdziemy najtańsze mieszkania?

Paulina Bartkowska
Paulina Bartkowska

Data publikacji: 19.05.2020, Data aktualizacji: 07.06.2021

Średnia ocen 4/5 na podstawie 22 głosów

Warszawski rynek mieszkaniowy - gdzie znajdziemy najtańsze mieszkania?
Sprawdź, gdzie powstaje najwięcej inwestycji i ile zapłacisz za wymarzone mieszkanie!

Od kilku lat ceny mieszkań w całej Polsce rosną, jednak zamrożenie krajowej gospodarki, pod koniec I kwartału br., spowodowanej pandemią koronawirusa wpłynęło nie tylko na reorganizację pracy firm deweloperskich, ale także na decyzyjność nabywców mieszkań.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • gdzie w Warszawie znajdziemy najtańsze mieszkania
 • w kórych dzielnicach ceny są najwyższe
 • jakie mieszkania są najchętniej kupowane w stolicy

Wiele osób planujących w niedalekiej przyszłości  zakup swojego wymarzonego M zaczęło zastanawiać się nad tym, czy obecna sytuacja przyczyni się do znaczących spadków cen na rynku nieruchomości. Jednak, jak przewidują analitycy ewentualne skutki epidemii na krajową mieszkaniówkę zobaczymy prawdopodobnie dopiero w następnym kwartale. 

Jak przedstawia raport przygotowany przez portal RynekPierwotny.pl dla rynku mieszkaniowego w Warszawie za I kwartał 2020 roku, mimo początków epidemii koronawirusa, sprzedaż mieszkań wciąż utrzymywała się na wysokim poziomie. W tym czasie średnia cena mkw. w Warszawie osiągnęła 10 168 zł, czyli o 4,1 proc. więcej w porównaniu do ostatniego kwartału ub.r.

Wielu może dziwić dalszy wzrost cen mieszkań w początkowym okresie epidemii, dlatego warto wyjaśnić, że w analizowanym kwartale nie miał on jeszcze dużego wpływu na ofertę deweloperską oraz statystyki dotyczące cen. Ponadto dobra passa stołecznych deweloperów w pierwszych dwóch miesiącach I kwartału spowodowana była w dużej mierze realizacją zaplanowanych wcześniej transakcji. Sytuację na rynku mieszkaniowym odmienił marzec, który przyniósł nieoczekiwany spadek popytu. 

Gdzie pojawiło się najwięcej mieszkań?

I kwartał 2020 roku odznaczał się spadkiem liczby inwestycji na terenie największego rynku mieszkaniowego w kraju. Jedyną dzielnicą ze znaczącą i dodatnią liczbą sprzedanych projektów były Bielany.

Mimo spadków, w dalszym ciągu najwięcej projektów deweloperskich realizowanych było na Białołęce oraz Mokotowie. Obydwie dzielnice cechują się dobrą dostępnością gruntów pod zabudowę wielorodzinną. Natomiast największy deficyt nowych inwestycji widoczny był na terenie Bemowa oraz Pragi-Północ.

Ilość inwestycji deweloperskich w Warszawie

Ceny w warszawskich dzielnicach

W I kwartale we wszystkich dzielnicach, z wyjątkiem Targówka i Śródmieścia ceny mieszkań poszły w górę. To właśnie w Śródmieściu odnotowano największy, ponad 20-procentowy spadek średniej stawki za mkw., spowodowany wprowadzeniem do oferty nieco tańszych, choć wciąż bardzo drogich w porównaniu do innych dzielnic lokali.

Największą podwyżkę zanotowały Bielany (+15,4 proc.), gdzie stołeczni deweloperzy zaczęli odbudowywać swoją ofertę, wykorzystując do tego dobre połączenie dzielnicy z resztą miasta, za sprawą metra, a także walory dzielnicy nie bez powodu nazywanej „zielonymi płucami” Warszawy.

Widoczny skok cenowy zauważalny jest również w dzielnicy Włochy (+13,9 proc) oraz na Wilanowie (10,2 proc.). Spowodowany był on większą ofertą najdroższych lokali mieszkalnych.

Najdroższe i najtańsze dzielnice

Najdroższą dzielnicą Warszawy niezmiennie pozostaje Śródmieście, mimo spadku średniej ceny mkw. w I kwartale wynosiła ona ponad 17 tys. zł. Na podium znalazły się również Wola (13 769 zł/mkw.) i Ochota (13 222 zł/mkw.).

Osoby szukające tańszego lokum powinny przygotować się na to, że obecnie najniższa średnia ofertowa wynosi już ponad 7 tys. zł / mkw. Ciekawostką jest to, że jeszcze w I kwartale ub.r. ceny nowych mieszkań w stolicy zaczynały się od nieco ponad 6 tys. złotych.

Lokale z najniższej półki cenowej można znaleźć po prawej stronie Wisły w oddalonych od centrum dzielnicach: Wawrze (7 053 zł/mkw.), Wesołej (7 257 zł/mkw.), Białołęce (7 435 zł/mkw.) oraz Rembertowie (7 497 zł/mkw.). 

Najtańsze nowe lokum pod względem ceny ofertowej możemy kupić w Rembertowie (już za nieco ponad 350 000 zł).

Oferta stołecznych deweloperów

Jak wynika z przeprowadzanych cyklicznie przez portal RynekPierwotny.pl sond deweloperskich, wśród nabywców mieszkań niezmiennie najpopularniejsze są mieszkania dwu- i trzypokojowe o metrażu 35-55 mkw. Zgodnie z tymi preferencjami, deweloperzy starają się dostosować swoją ofertę do gustów i potrzeb swoich klientów, dlatego w swojej ofercie przygotowują przede wszystkim mieszkania właśnie o takiej liczbie pokoi oraz metrażu.

Najmniejsze lokale można znaleźć przede wszystkim na Rembertowie, Włochach i Pradze-Południe. Z kolei dzielnicami oferującymi największą powierzchnię nowych lokali są Wilanów i Wawer. Osoby szukające swojego pierwszego lokum oraz inwestorzy powinni zainteresować się Wolą, Mokotowem oraz Pragą-Południe. To właśnie w tych dzielnicach dostępnych jest najwięcej kawalerek. 

Średnia cena i średni metraż mieszkania w WarszawieInformacja prasowa przygotowana na podstawie raportu eksperckiego “Rynek mieszkaniowy w Warszawie - I kw. 2020 r.” udostępnionego przez analityków portalu RynekPierwotny.pl.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: