Urządzamy mieszkanie w klimacie lat 50 i 60. XX wieku
Data publikacji: 04.03.2014, Data aktualizacji: 18.05.2021
Średnia ocen 4/5 na podstawie 9 głosów
Stonowany kolor ścian
Wystrój wnętrza w stylu lat 50. i 60. spodoba się każdemu, kto lubi eksperymentować z wyposażeniem oraz dodatkami. By wyeksponować, meble i przedmioty pomalujmy nasze ściany na kolory jasne i stonowane. Świetnie będą się tu prezentować wszelkiego rodzaju beże, brązy, szarości, ale i pastele. Przy odrobinie fantazji możemy zastosować także przygaszone zielenie, błękity i musztardowe żółcie. By urozmaicić nasze cztery kąty, możemy połączyć jedną barwę, używając różnych jej odcieni. Z kolei delikatny beż w duecie z nieco ciemniejszym odcieniem kawowego brązu, stworzy idealne połączenie, a zarazem tło dla najróżniejszych aranżacji w klimacie wczesnych lat 50.
Kolorystyczny akcent oddzielający dwie strefy
Nic nie stoi na przeszkodzie abyśmy w naszym retro mieszkaniu pokusili się o ciekawy kolorystyczny kontrast, który bez wątpienia wprowadzi spore ożywienie do naszego wnętrza. Podobnie jak użyta miejscami wzorzysta, geometryczna tapeta. Warto jednak pamiętać, że intensywne barwy typu pomarańcz, czy czerwień optycznie pomniejszają przestrzeń. Dlatego w małych mieszkaniach, lepiej zastosować je na mniejszej powierzchni, jedynie jako kolorystyczny akcent oddzielający dwie strefy użytkowe.
Lekkie zaokrąglenia są w modzie
Wspomniany retro styl, określany jako „midcentury modern” kocha zestawiania wyrazistych kolorów z prostymi formami. Dotyczy to przede wszystkim mebli, które w tym wypadku charakteryzują się geometrycznym kształtem, lekkimi zaokrągleniami oraz cienkimi nóżkami. Owe delikatne nóżki dodają im lekkości, sprawiając wrażenie, jakby unosiły nasze meble tuż nad podłogą. Lata 60. to także na arenie designu pierwsze „kosmiczne” projekty, a wspomniane obłe i zaokrąglone kształty mebli miały nawiązywać do futurystycznych wnętrz kosmicznych statków. Także w przypadku mebli warto postawić na silny akcent kolorystyczny. Mile widziane będą tu wszelkiego rodzaju połączone z umiarem matowe czerwienie, chabrowe błękity ze słonecznym kolorem energetycznej pomarańczy.
Od drewna po plastik
Dużym atutem wnętrz utrzymanych w stylu lat 50. i 60. jest to, że znajdziemy w nich najróżniejsze materiały; od drewna i szkła aż po skórę, czy też plastik. Oryginalne sprzęty z dawnych lat coraz częściej w okazyjne cenie możemy znaleźć także w komisach meblowych. Fajny efekt uzyskamy, obijając podniszczone po babci meble, nowym, dobrej jakości materiałem, na przykład welurem lub aksamitem.
Geometryczny wazon lub komiks na ścianie
W stylu lat 50. i 60. dużym powodzeniem cieszą się również niestandardowe dodatki. Szklane geometryczne wazony, duże, kolorowe obrazy, komiks na ścianie, lampa wisząca, czy też telefon przypominający zmysłowe usta Marylin Monroe, to tylko niektóre z możliwych ekstrawaganckich elementów, jakie możemy śmiało wprowadzić do tego typu aranżacji. Pomimo dużej swobody w stosowaniu przedmiotów codziennego użytku, zanim ostatecznie zdecydujemy się na konkretne dodatki i rozwiązania, warto przemyśleć poszczególne elementy i połączenia. W przeciwnym razie natłok nagromadzonych przedmiotów, zamiast zachęcać i przyciągać uwagę, sprawi wrażenie niepotrzebnego bałaganu.
Inspirowane sztuką
Licznych inspiracji do stworzenia salonu czy aranżacji sypialni w dawnym stylu, możemy poszukać również w rodzinnych albumach sprzed lat. Pomocne mogą okazać się stare gazety, komiksy, artystyczne dokonania Andy Warhola czy Roya Liechtensteina, jak również poszczególne kadry z filmu, jak chociażby te, z kultowego serialu Mad Man, którego akcja rozgrywa się w latach 60. ,wśród nowojorskich pracowników jednej z agencji reklamowych.
Najlepiej zorientowana poznanianka na wielkopolskim rynku pierwotnym, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych w Toruniu, pasjonatka stylowych wnętrz, właścicielka VIGO STUDIO.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: