Urządzamy dom dla alergika
Data publikacji: 07.01.2018, Data aktualizacji: 31.08.2022
Średnia ocen 4/5 na podstawie 7 głosów
W zależności od rodzaju alergii, sposoby postępowania są różne. Urządzanie domu, w którym mieszka alergik, zwłaszcza jeśli alergenami są na przykład roztocza kurzu domowego, pyłki roślin, grzyby, pleśń czy też sierść zwierząt powinno być dokładnie przemyślane.
Przedstawiamy Wam kilka prostych sposobów jak urządzić dom dla alergika cierpiącego na różne rodzaje alergii.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- jak urządzić dom dla alergika
- jakie rośliny pylą latem
- jak uchronić łazienkę przed pleśnią
Co wyróżnia dom alergika?
Dom przystosowany do życia alergika powinien mieć przede wszystkim sprawnie działającą wentylację. Jest to oczywiście bardzo ważne we wszystkich domach, niemniej w tym wypadku nie wolno o tym zapominać. Temperatura w domu nie powinna być zbyt wysoka, zwłaszcza w przypadku tych osób, które cierpią z powodu alergii na roztocza. Im w mieszkaniu jest cieplej i wilgotniej, tym alergeny mają lepsze środowisku do rozwoju. Optymalna temperatura nie powinna przekraczać 24 stopni.
W przypadku uczulenia na roztocza kurzu domowego, życie alergika może przypominać ciągłą walkę, jeśli odpowiednio nie zadba się o przygotowanie domu. Najważniejsze to pamiętać, aby pozbywać się kurzu jak najczęściej i jak najefektywniej. Używanie miotełek czy też suchych szmatek do jego wycierania nie przyniesie rezultatów. Warto zainwestować w odpowiedni odkurzacz z wielostopniowym systemem filtrowania.
Już na poziomie urządzania wnęrza należy wziąć pod uwagę, że roztocza gromadzą się przede wszystkim tam, gdzie mogą się spokojnie namnażać, a więc w miękkich materiałach, materacach, sofach, dywanach etc. Dlatego urządzając domu alergika, należy zrezygnować z tego typu wyposażenia. Wybierając meble, dobrze jest rozważyć te, które laminowane są plastikiem oraz takie, w których półki są zabudowane. Wszelkie drobiazgi, pamiątki, ramki itd. to dodatkowe miejsca, w których będą się gromadzić roztocza kurzu. Bez przesady można powiedzieć, że dom alergika powinien być minimalistyczny i funkcjonalny.
Bardzo ważne jest oczyszczanie powietrza. Urządzając mieszkanie alergika warto pomyśleć o zakupie specjalnego oczyszczacza powietrza. Urządzenie w znacznym stopniu eliminuje alergeny wziewne, co sprawia, że alergia na pyłki jest o wiele mniej dokuczliwa. Istotna kwestią jest też nawilżanie powietrza. Tutaj także sprawdzą się profesjonalne urządzenia, ale nie tylko. Jakość powietrza poprawiają także rośliny, ale zanim zaopatrzymy się w paproć, czy też skrzydłokwiat, upewnijmy się, że alergik nie jest uczulony także na nie.
Wietrzenie mieszkania ma ogromne znaczenie, choć w przypadku osób uczulonych na pyłki roślin z zewnątrz jest to sprawa bardzo indywidualna. Różne rośliny pylą w różnym czasie, przez co to alergeny niejako wyznaczają rytm życia. Przyjęło się sądzić, że najwięcej uciążliwych alergenów występuje wiosną, ale równie problematyczne są alergie letnie, kiedy to pylą chwasty i żyto.
Kalendarz pylenia - co pyli w czerwcu?
Kiedy na początku lata zaczynamy kichać, zaczynamy zastanawiać się co uczula w czerwcu. W końcu, aby zmniejszyć objawy alergii najlepiej jest poznać jej przyczynę. Alergia w czerwcu może być wywołana przez rośliny takie jak:
- trawy,
- szczaw,
- pokrzywa,
- komosa,
- babka zwyczajna,
- czarny bez,
- żyto.
Kalendarz pylenia - co pyli w lipcu?
U wielu osób uczulenie objawia się lub nasila dopiero we wakacje. W lipcu alergia na pyłki może być wywoływana przez rośliny takie jak:
- trawy,
- szczaw,
- pokrzywa,
- komosa,
- bylica,
- babka zwyczajna,
- lipa drobnolistna.
Kalendarz pylenia - co pyli w sierpniu?
Sierpień to okres szczególnie dokuczliwy dla osób uczulonych na pyłki grzybów z rodzaju Alternaria i Cladosporium. Niemniej jednak, alergia w sierpniu może być wywołana także przez rośliny takie jak:
- trawy,
- szczaw,
- pokrzywa,
- komosa,
- bylica,
- ambrozja,
- babka zwyczajna.
Jak można zauważyć, niemalże przez całe lato dyskomfort mogą odczuwać osoby uczulone na pyłki traw, szczawiu, czy pokrzywy. Rośliny te pylą przed długi okres, dlatego też mając na nie alergię warto odpowiednio wcześniej zaopatrzyć się w środki, które zmniejszą uciążliwe dolegliwości.
Dom suchy i czysty
O konieczności regularnego sprzątania, zwłaszcza pozbywania się kurzu wspomnieliśmy już powyżej. Ważne także, aby pomieszczenia takie jak kuchnia i łazienka były wolne od wilgoci, pleśni i grzybów. To w tym pomieszczeniach tworzą się one najczęściej i to tutaj powinniście być wyjątkowo czujni już na etapie urządzania. Wybierając farby zwróćcie uwagę, aby były one wodoodporne i zmywalne. Powierzchnie, które łatwo będą narażone na kontakt z wodą (wokół zlewu, wanny czy prysznica) pokryjcie kafelkami, dzięki temu znacznie łatwiej będzie je umyć i osuszyć.
Zasłona prysznicowa nie jest dobrym pomysłem, bo jeśli nie jest odpowiednio konserwowana i czyszczona, może stać się siedliskiem pleśni, co znacznie wpływa na poczucie alergika. Znacznie lepszym rozwiązaniem będą szklane drzwi do kabiny lub montowane na wannie. W miarę możliwości warto też pomyśleć o tym, aby pralkę umieścić w specjalnie do tego przeznaczonym pomieszczeniu, dzięki czemu wilgoć w łazience będzie mniejsza, a panowanie nad nią znacznie łatwiejsze. Podobna zasada dotyczy także kuchni, gdzie także dbać należy o odpowiednią wentylację, zwłaszcza jeśli często gotujecie.
Na etapie projektowania i urządzania, zadbajcie o to, aby nad kuchenką znalazł się odpowiedni okap. Profilaktyka w przypadku domu alergika to sprawa niezwykle ważna. Dzięki odpowiednim zabiegom zastosowanym we właściwym czasie życie alergika stanie się znacznie łatwiejsze.
Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ: