Umowa użyczenia lokalu
Data publikacji: 14.08.2016, Data aktualizacji: 04.10.2022
Średnia ocen 4/5 na podstawie 22 głosów
Umowa użyczenia lokalu pozwala uprościć procedury przekazania nieruchomości w bezpłatne użytkowanie. To korzystne rozwiązanie, także w kręgach rodzinnych, a przede wszystkim, jeśli w lokalu będzie prowadzona działalność gospodarcza. O czym trzeba pamiętać?
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- czy umowa użyczenia lokalu może być zawarta ustnie
- do czego zobowiązuje taka umowa
- czy użyczenie powinno zostać wykazane w rozliczeniu podatkowym
Czy zawsze konieczne jest podpisanie umowy?
Nie. Procedura staje się wyjątkowo nieskomplikowana, gdy w grę wchodzą bliskie relacje rodzinne typu mąż-żona. Będący właścicielem lokalu mąż może przekazać go żonie w użytkowanie bez konieczności podpisywania umowy wynajmu. Ba! Ważna jest ustna umowa użyczenia lokalu - proceder może odbyć się bez podpisywania jakiegokolwiek dokumentu. Umowa ustna stała się wiążąca zarówno dla stron, jak i organów administracyjnych. W najbliższej rodzinie jest też wolna od podatku, o ile osoby ją zawierające zaliczają się do I i II grupy podatkowej.
Warto zawrzeć umowę
Często jednak, szczególnie w przypadku dalszych relacji, osób spoza rodziny itp. wskazane będzie podpisanie odpowiedniej umowy użyczenia lokalu. Należy zauważyć, iż Kodeks Cywilny nie określa jednoznacznie, jakie zapisy powinny się w niej znaleźć. Umowa pozwala na nieodpłatne korzystanie z lokalu przez ustalony, przez strony, okres. Porozumienia zawarte pomiędzy użyczającym a biorącym mogą wskazywać datę zakończenia okresu użyczenia, lecz nie muszą.
Zakończenie zobowiązania umowy użyczenia nieruchomości i jego zwrot mogą być związane z ustaloną datą, jak również mogą się odbyć na wyraźne polecenie użyczającego w przypadku zaistnienia okoliczności nieprzewidzianych w chwili jej zawarcia.
Umowa użyczenia - wzór do pobrania Zobacz
Do czego umowa użyczenia lokalu obliguje obie strony?
Użyczający przekazuje nieruchomość, uprzedzając biorącego o jej stanie technicznym. Co interesujące, biorący może domagać się odszkodowania, jeżeli wskutek zaniedbań użyczającego jego działalność (jeśli taką prowadził) doznała uszczerbku.
Kto płaci za media?
Choć umowa użyczenia zakłada bezpłatne korzystanie, nie odnosi się to do opłat związanych z użytkowaniem, tj. czynszu, mediów itd. Te biorący winien ponosić. Nie ponosi natomiast odpowiedzialności finansowej związanej z naturalnym zużyciem rzeczy, mienia, wyposażenia lokalu – pod warunkiem, że korzystał z lokalu zgodnie z jego przeznaczeniem oraz wolą właściciela. Właściciel może domagać się odszkodowania w terminie roku od chwili zwrotu lokalu.
Użyczenie musisz wskazać w rozliczeniu podatkowym
Pomimo faktu przekazania lokalu w nieodpłatne użytkowanie, dochodzi do świadczenia na rzecz przyjmującego nieruchomość. Biorący, prowadzący w otrzymanym lokalu działalność gospodarczą, uzyskuje przychód, który winien wskazać w swym rozliczeniu podatkowym. Za wartość świadczenia przyjmuje się wartość opłaty za wynajem, jaką użyczający otrzymałby za lokal będący przedmiotem umowy.
Niezależnie od tego, kim są użyczający i biorący nieruchomość, warto podpisać stosowną umowę użyczenia lokalu. Nawet jeśli w grę wchodzą relacje rodzinne. W razie ewentualnych problemów, nieporozumień czy zniszczeń pozwoli to stronom umowy na egzekwowanie swoich praw.
Dziennikarz - freelancer, piszący z domowego zacisza lub lokalnego coworkingowego centrum. Przypadkiem zainteresowałam się tematyką budowlaną, ekologiczną, aby następnie całkiem w nią wsiąknąć; wielkie uczucie organicznie przeszło na dziedzinę nieruchomości. Kiedy nie piszę, gotuję, kiedy nie gotuję, wykonuję fotografie tego, co ugotowałam. Abo czytam. Ten typ tak ma.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: