Wiadomości mieszkaniowe

Dom Development S.A.

Regionalne - Nieruchomości - Warszawa

Oddaj swój głos!

Średnia ocen 3/5 na podstawie 5 głosów

Sztuka na osiedlach Dom Development

Fundacja Dom Development City Art podsumowuje efekty działalności w 2018 roku i prezentuje unikalną na skalę europejską kolekcję dzieł artystycznych, które powstały na osiedlach Dom Development.

Sztuka na osiedlach Dom Development

Murale na inwestycji Amsterdam (autor: Mariusz Tarkawian) i Port Żerań (autorka: Ewa Doroszenko) oraz instalacje artystyczne na osiedlu Cybernetyki 17 (autorzy: Marta Paulat, Jan Mioduszewski) stanowią jedyną w swoim rodzaju kolekcję podarowaną mieszkańcom Warszawy. W kolejnych etapach osiedli Dom Development wraz z Fundacją zapowiadają kolejne odsłony nowych dzieł.

Realizacja dzieł artystycznych w nowopowstającej przestrzeni miejskiej jest pewnego rodzaju eksperymentem i wyzwaniem, którego powodzenie zależy od sztuki i jej autorów. Dlatego zaprosiliśmy do współpracy artystów uznanych, którym mogliśmy powierzyć to odpowiedzialne zadanie. Bazując na doświadczeniach osiedla Żoliborz Artystyczny, mieliśmy świadomość wpływu dzieł obecnych w ogólnodostępnej przestrzeni na otoczenie, na mieszkańców a także innych odbiorców. – powiedział Radosław Bieliński, Dyrektor ds. Komunikacji w Dom Development S.A., Prezes Fundacji Dom Development City Art.

Wszystkie dzieła, których powstawanie koordynowała Fundacja, są efektem przemyślanej przez artystów idei każdego z miejsc i dokonanej przez nich syntezy wartości czyli nawiązania do historii i charakteru lokalizacji, koncepcji bezpośredniego otoczenia, wreszcie określenia funkcji, użyteczności i znaczenia samego dzieła. To był ogromny zaszczyt i zarazem wielka satysfakcja współpracować z Ewą Doroszenko, która jest autorką murali zatytułowanych „Przepływ” na warszawskim osiedlu Port Żerań zlokalizowanym w rejonie ul. Jana Kowalczyka w Warszawie, Mariuszem Tarkawianem, autorem charakterystycznych murali wykonanych unikalną techniką sgraffito na osiedlu Amsterdam przy ul. Samarytanka oraz Martą Paulat i Janem Mioduszewskim, autorami Sorobanu, tzw. wielkiego japońskiego liczydła, jakie powstało na osiedlu Cybernetyki 17. Pozostaje mi tylko zaprosić wszystkich zainteresowanych do obejrzenia tej nietypowej galerii. – powiedział Jacek Sosnowski, kurator Fundacji Dom Development City Art.

Fundacji przyświeca m.in. idea wyróżnienia lokalizacji poprzez określenie jej tożsamości. Zrealizowane na osiedlach Dom Development dzieła są artystycznymi dominantami, które pozwalają mieszkańcom na pełniejsze identyfikowanie się z miejscem ich życia. Jest istotną wartością móc powiedzieć znajomym: mieszkam na osiedlu Cybernetyki 17, tuż koło rzeźby Soroban, albo: mieszkam na osiedlu Amsterdam, w budynku ozdobionym muralem obrazującym holenderskie wiatraki. W takich wypadkach mieszkańcy nie muszą nawet podawać konkretnego adresu, operują elementem zdobiącym ich dom, osiedle. To jest coś co ich wyróżnia i zarazem wpływa na niezwykłość, wyjątkowość ich miejsca. – dodał Radosław Bieliński.

Fundacja Dom Development City Art współpracuje z należącym do grupy Dom Development trójmiejskim deweloperem Eurostyl, który zrealizował osiedle IDEA, w którym także znalazło się wiele ciekawych elementów sztuki.

W czerwcu 2018 roku Fundacja była partnerem 16. Edycji Przeglądu Sztuki SURVIVAL we Wrocławiu, jednego z największych tego typu wydarzeń poświęconych sztuce współczesnej w przestrzeni publicznej.

Obecnie w zbiorze dzieł Fundacji Dom Development City Art znajduje się kilkadziesiąt zrealizowanych w przestrzeniach miejskich prac a kolejne są w przygotowaniu. Kolekcję można zobaczyć na osiedlu Żoliborz Artystyczny, Amsterdam, Port Żerań, Cybernetyki 17 i Wilno.

 

 

Wspomniani deweloperzy

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego,
polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Pola oznaczone gwiazdką * są obowiązkowe.

0 Komentarzy