Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Ile kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej i audyt energetyczny: cena za dom i mieszkanie w bloku

Edyta Wara-Wąsowska
Edyta Wara-Wąsowska

Data publikacji: 17.06.2024, Data aktualizacji: 17.06.2024

8 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 18 głosów

Ile kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej i audyt energetyczny: cena za dom jednorodzinny i mieszkanie w bloku
Ile kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej budynku? Jaki jest koszt świadectwa energetycznego mieszkania? Sprawdź koszty świadectwa energetycznego na 2024 rok.

Osoby, które np. planują sprzedać nieruchomość, muszą posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej. Ile kosztuje świadectwo energetyczne, a ile zapłacimy za audyt energetyczny? Warto wiedzieć, od czego uzależniona jest cena świadectwa energetycznego, jak wygląda audyt i na co zwrócić uwagę przy wyborze specjalisty, który zajmie się sporządzeniem odpowiednich dokumentów. Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który informuje o zużyciu energii przez budynek lub jego część. Zwykle jest on przygotowywany w ramach obowiązkowej procedury wydawania pozwolenia na użytkowanie budynku, w momencie sprzedaży lub wynajmu nieruchomości, ale także w celu oceny efektywności energetycznej budynku oraz identyfikacji potencjalnych obszarów poprawy.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jaki jest koszt świadectwa energetycznego,
 • ile kosztuje świadectwo energetyczne domu jednorodzinnego, a jaki jest koszt świadectwa energetycznego dla budynku wielorodzinnego,
 • jak wygląda wycena świadectw energetycznych

Świadectwo energetyczne: jaki koszt?

W skład świadectwa charakterystyki energetycznej wchodzą informacje o właściwościach termicznych budynku (takich jak: izolacja termiczna, rodzaj okien, drzwi i innych elementów konstrukcyjnych), systemach grzewczych i chłodzących, zużyciu energii przez systemy oświetleniowe i urządzenia AGD, a także inne czynniki wpływające na zużycie energii. 

Ile kosztuje świadectwo energetyczne? Jeśli chodzi o świadectwo charakterystyki energetycznej, cena sprowadza się do przeprowadzonego badania - audytu energetycznego, które kończy się sporządzeniem dokumentu. Właściciel mieszkania lub budynku musi zgłosić się do osoby widniejącej w wykazie osób uprawnionych, a następnie udostępnić audytorowi wszelkie dokumenty potrzebne do przeprowadzenia badania - zwykle jest to projekt budowlany lub dokument z przeprowadzonej inwentaryzacji budynku. Jeśli takich dokumentów nie mamy, musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami, by je pozyskać. 

Co ważne, jeśli chodzi o świadectwo energetyczne, koszt nie musi być ponoszony za każdym razem, gdy ktoś chce np. wynająć nieruchomość. Świadectwo energetyczne jest ważne przez 10 lat - o ile w międzyczasie w budynku nie będzie przeprowadzony remont, jak np. wymiana stolarki okiennej, ocieplenie budynku czy zmiany ogrzewania lub wentylacji. W przypadku wykonania znaczących zmian, które wpłyną na zapotrzebowanie energetyczne, konieczne będzie przeprowadzenie nowego audytu. W takiej sytuacji trzeba też sporządzać nowe świadectwo energetyczne, cena może być już wtedy inna.  

Charakterystyka energetyczna budynku cena. Ile kosztuje świadectwo energetyczne?

Koszt świadectwa energetycznego mieszkania lub domu może różnić się w zależności od wielu czynników. To, ile kosztuje certyfikat energetyczny, jest uzależnione m.in. od:

 • wielkości budynku,
 • jego przeznaczenia,
 • lokalizacji,
 • stopnia skomplikowania konstrukcji.

Jeśli chodzi o audyt energetyczny budynku, cena jest wyższa niż w przypadku mieszkania w bloku. Zazwyczaj koszt wykonania świadectwa energetycznego wynosi od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Należy przy tym pamiętać, że kara za brak wymaganego dokumentu będzie każdorazowo ustalana indywidualnie, a jej wysokość może wynieść nawet kilka-kilkanaście tysięcy.

Wybierz miasto i znajdź najnowsze oferty domów na sprzedaż

Certyfikat energetyczny cena. Ile kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej budynku?

Do najdroższych należy świadectwo energetyczne budynku. Cena za dom wielorodzinny różni się oczywiście w zależności od lokalizacji, metrażu czy rodzaju zastosowanych instalacji. Najwyższe ceny są w dużych miastach - w Warszawie za świadectwo energetyczne budynku koszt wyniesie od 1800 zł wzwyż. We Wrocławiu koszt świadectwa energetycznego zacznie się od 1200 zł.

W Rzeszowie za świadectwo charakterystyki energetycznej budynku cena to około 1000 zł. W mniejszych miastach będzie jeszcze taniej. W podwarszawskim Sulejówku - od 800 zł za świadectwo energetyczne budynku. Cennik może się niestety zmienić w związku z nadchodzącymi zmianami w prawie. Eksperci przewidują, że ceny mogą wzrosnąć nawet dwukrotnie.

Świadectwo energetyczne domu jednorodzinnego: cena

Nieco taniej wyniesie sporządzenie świadectwa energetycznego domu jednorodzinnego. Cena świadectwa energetycznego domu w stolicy wynosi od 500 zł. Podobnie jest w Białymstoku i Poznaniu. Koszt świadectwa energetycznego budynku we Wrocławiu jest niższy, trzeba nastawić się na wydatek minimum 400-450 zł. W Szczecinie zapłacimy 350 zł, w Sulejówku za świadectwo charakterystyki energetycznej cena wyniesie już tylko 300 zł, a w Rzeszowie - około 200 zł. Warto jednak zwrócić uwagę, że koszt wykonania świadectwa energetycznego dla domu jednorodzinnego jest inwestycją, która pozwala na oszacowanie zużycia energii przez dom i określenie jego efektywności energetycznej. Dzięki temu można znaleźć sposoby na obniżenie kosztów energii, poprawić komfort termiczny w domu i zwiększyć jego wartość.

Świadectwo energetyczne mieszkania w bloku: cena

Jeśli chodzi o świadectwo energetyczne mieszkania, cena jego wykonania wynosi około 100-500 złotych. Jednak w przypadku większych i bardziej skomplikowanych mieszkań koszt ten może być znacznie wyższy. Ile kosztuje świadectwo energetyczne mieszkania w bloku? Cena zaczyna się od 100 zł w Rzeszowie, czy 250 zł w niedużym Sulejówku.

Planujesz remont mieszkania? Zobacz oferty - stawki od 1200 zł/m2

Koszt świadectwa energetycznego mieszkania we Wrocławiu czy Białymstoku wyniesie około 300 zł. W sytuacji, gdy nieruchomość zlokalizowana jest w dużym mieście, trzeba będzie oczywiście zapłacić więcej za świadectwo energetyczne mieszkania w bloku - cena będzie najwyższa w Warszawie, gdzie trzeba będzie zapłacić ok. 450 zł za wystawienie dokumentu.

Świadectwo energetyczne lokalu użytkowego: cena

W przypadku takich dokumentów jak świadectwo energetyczne lokalu użytkowego, cena może się różnić w zależności od wybranej osoby lub firmy, a także od specyfiki danego lokalu. Przed podjęciem decyzji warto porównać oferty różnych wykonawców, aby wybrać najlepszą opcję pod względem jakości usługi i adekwatnej ceny za świadectwo charakterystyki energetycznej lokalu. Cena za dokument lokalu waha się w granicach 400-700 zł, natomiast wiele firm nie podaje w tym przypadku minimalnej kwoty za świadectwo energetyczne. Ceny są zróżnicowane i często ustalane indywidualnie po podaniu najważniejszych warunków nieruchomości.

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku użyteczności publicznej: cena

Tak jak, gdy chodzi o świadectwo energetycznego domu, cena będzie uzależniona od lokalizacji, metrażu i celu na jaki przeznaczony jest budynek. Warto wiedzieć, że budynkiem użyteczności publicznej będzie zarówno budynek sądu czy urząd, jak i szkoła czy przychodnia. W tym przypadku należy liczyć się z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych.

Ile kosztuje termomodernizacja budynku? Dowiedz się więcej

Ceny świadectw energetycznych w niektórych miastach

To, ile kosztuje świadectwo energetyczne mieszkania czy domu jest uzależnione od różnych czynników, a jednym z nich jest lokalizacja nieruchomości. Nie jest tajemnicą, że cena za świadectwo energetyczne jest wyższa, jeśli mieszkanie lub dom położone są np. w mieście wojewódzkim. Jeśli chodzi o świadectwo energetyczne mieszkania czy domu, sporą rolę może odgrywać zresztą nie tylko miejscowość, w której zlokalizowana jest nieruchomość, ale też region Polski.

Świadectwo energetyczne Warszawa: cena

Jeśli chodzi o świadectwo charakterystyki energetycznej, koszt dokumentu dla nieruchomości zlokalizowanych w stolicy będzie najprawdopodobniej wyższy, niż w innych regionach kraju. Ile kosztuje świadectwo energetyczne budynku w Warszawie, a ile kosztuje świadectwo energetyczne dla mieszkania w stolicy? W pierwszym przypadku trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 2000 zł, natomiast dla mieszkania - od 450 zł.

Świadectwo energetyczne Gdańsk: cena

W sytuacji, gdy to w Gdańsku ma zostać wystawiony certyfikat energetyczny budynku, cena zazwyczaj oscyluje w granicach 600 zł dla domu jednorodzinnego oraz 300 zł w przypadku mieszkania w bloku.

Świadectwo energetyczne Kraków: cena

W Krakowie trzeba liczyć się z tym, że za świadectwo charakterystyki energetycznej domu jednorodzinnego cena zaczyna się najczęściej od 750 zł. Nieco niższe ceny są w przypadku lokali mieszkalnych. Jeśli chodzi o świadectwo energetyczne mieszkania, koszt wynosi ok. 300 zł.

Świadectwo energetyczne Szczecin: cena

Za świadectwo energetyczne mieszkania w Szczecinie należy zapłacić ok. 250 zł, natomiast domu jednorodzinnego - od 400 zl.

Świadectwo energetyczne Lublin: cena

Jeśli chodzi o świadectwo energetyczne, koszt wykonania dokumentu dla nieruchomości w Lublinie oscyluje w granicach 250 zł dla mieszkania oraz od 450 zł w przypadku domu jednorodzinnego.

Świadectwo energetyczne Poznań: cena

Koszt świadectwa energetycznego dla mieszkania w bloku oscyluje w Poznaniu w okolicy 300 zł, natomiast dla domu jednorodzinnego - od 750 zł.

Świadectwo energetyczne Wrocław: cena

We Wrocławiu trzeba sporo zapłacić za certyfikat energetyczny domu - cena zaczyna się zazwyczaj od 500 zł. W przypadku mieszkania koszt jest niższy i wynosi ok. 300 zł.

Świadectwo energetyczne Łódź: cena

W Łodzi można nieco taniej uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej mieszkania - cena zazwyczaj waha się od 200 do 300 zł . Jeśli jednak chodzi o świadectwo energetyczne domu, koszt może być już wyższy – i oscylować w okolicy 400-500 zł.

Co to jest termomodernizacja budynku? Jaki obejmuje zakres prac i jak je zaplanować? Przeczytaj

Audyt energetyczny – ile kosztuje?

Koszt audytu energetycznego to nie to samo co koszt świadectwa energetycznego. Audyt energetyczny jest rozbudowanym procesem, który nie tylko zawiera już usługę sporządzenia certyfikatu energetycznego, ale też przy okazji ma na celu wskazać, w jaki sposób można poprawić charakterystykę energetyczną nieruchomości.

Audyt energetyczny budynku cena

Ile kosztuje audyt energetyczny budynku użytkowego? Audyt energetyczny nieruchomości niemieszkalnych kosztuje zazwyczaj kilka tysięcy. Stawki zaczynają się od ok. 3000 zł.

Audyt energetyczny domu jednorodzinnego cena

Ile kosztuje audyt energetyczny domu jednorodzinnego? Na szczęście dla właścicieli nieruchomości audyt budynku jednorodzinnego jest znacznie tańszy. Często można spotkać się ze stawkami rzędu 1000-1500 zł.

Ile kosztuje audyt energetyczny mieszkania

Warto mieć świadomość, że klasyczny audyt energetyczny w zasadzie przeprowadza się jedynie dla budynków – a nie dla pojedynczych lokali mieszkalnych.

Ile kosztuje audyt energetyczny Czyste Powietrze?

Warto jednocześnie pamiętać, że przeprowadzenie audytu energetycznego będzie w niektórych sytuacjach konieczne. Taki obowiązek mają m.in. osoby, które chcą otrzymać dofinansowanie z programu Czyste Powietrze. Aby dostać dopłatę do termomodernizacji domu, najpierw należy przeprowadzić audyt.

Ile kosztuje audyt energetyczny do programu Czyste Powietrze? Stawki nie ulegają zmianie ze względu na program. Ustawodawca wskazał natomiast maksymalną kwotę dofinansowania, jaką można otrzymać na przeprowadzenie audytu energetycznego. Jest to kwota 1200 zł.

Wycena świadectw energetycznych - co warto wiedzieć?

Jak wygląda wycena świadectwa charakterystyki energetycznej? Cennik jest zwykle ustalany na podstawie rodzaju budynku. Firmy zajmujące się przeprowadzaniem badania podają stawki minimalne, natomiast ostateczny koszt zależy od zastosowanych w nieruchomości rozwiązań, które wpłyną na stworzenie świadectwa efektywności energetycznej. Cena jest zbliżona, jeśli weźmiemy pod uwagę usługi firm z jednej lokalizacji. W przypadku skomplikowanych brył, aby wystawić świadectwo charakterystyki energetycznej, koszt ustalany jest indywidualnie. 

Ile kosztuje świadectwo energetyczne? Podsumowanie

Jeśli chodzi o certyfikat energetyczny mieszkania, cena nie jest taka sama dla wszystkich lokali mieszkalnych. Koszty związane z uzyskaniem świadectwa energetycznego są zróżnicowane i zależą od wielu czynników, takich jak: wielkość budynku, jego lokalizacja, złożoność konstrukcji oraz ilość pracy i czasu potrzebnego do wykonania niezbędnych pomiarów i analiz. Zazwyczaj koszt wykonania świadectwa energetycznego wynosi od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

W przypadku prostych budynków koszt ten jest zwykle niższy, a w przypadku bardziej skomplikowanych, takich jak budynki użyteczności publicznej, może być wyższy. W wielu przypadkach jednak nie ma miejsca na pytanie „Czy warto?”, bowiem certyfikat energetyczny zgodnie z nową ustawą z 2023 roku jest obowiązkowy w sytuacjach sprzedaży czy wynajmu, a także budowy nowego domu. Koszt więc będziemy musieli ponieść, niezależnie od tego ile ostatecznie wyniesie. 

remont mieszkania z architektem
Edyta Wara-Wąsowska
Edyta Wara-Wąsowska

Dziennikarka i copywriterka z dziesięcioletnim doświadczeniem w tworzeniu treści dla mediów online, agencji reklamowych i klientów indywidualnych. Specjalizuje się w treściach z zakresu nieruchomości, finansów i prawa.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023