Świadectwo charakterystyki energetycznej: ceny 2023

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Data publikacji: 28.04.2023, Data aktualizacji: 04.08.2023

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 10 głosów

Świadectwo charakterystyki energetycznej: ceny
Ile kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej budynku? Jaki jest koszt świadectwa energetycznego mieszkania? Sprawdź koszty świadectwa energetycznego na 2023 rok.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jakie są koszty ogólne świadectwa energetycznego

 • ile kosztuje świadectwo energetyczne budynku

 • jak wygląda wycena świadectw energetycznych

Świadectwo energetyczne - koszty ogólne

W skład świadectwa charakterystyki energetycznej wchodzą informacje o właściwościach termicznych budynku (takich jak: izolacja termiczna, rodzaj okien, drzwi i innych elementów konstrukcyjnych), systemach grzewczych i chłodzących, zużyciu energii przez systemy oświetleniowe i urządzenia AGD, a także inne czynniki wpływające na zużycie energii.

Co to jest termomodernizacja budynków? To musisz wiedzieć w 2023 roku Sprawdź również

Cena świadectwa charakterystyki energetycznej sprowadza się do przeprowadzonego badania - audytu energetycznego, które kończy się sporządzeniem dokumentu. Właściciel mieszkania lub budynku musi zgłosić się do osoby widniejącej w wykazie osób uprawnionych, a następnie udostępnić audytorowi wszelkie dokumenty potrzebne do przeprowadzenia badania - zwykle jest to projekt budowlany lub dokument z przeprowadzonej inwentaryzacji budynku. Jeśli takich dokumentów nie mamy, musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami, by je pozyskać. 

Co ważne, opłata nie jest jednorazowa, bowiem świadectwo energetyczne jest ważne przez 10 lat - o ile w międzyczasie w budynku nie będzie przeprowadzony remont, jak np. wymiana stolarki okiennej, ocieplenie budynku czy zmiany ogrzewania lub wentylacji. W przypadku wykonania znaczących zmian, które wpłyną na zapotrzebowanie energetyczne, konieczne będzie, by przeprowadzić ponowny audyt. W takiej sytuacji trzeba też sporządzać nowy dokument. 

Ile kosztuje świadectwo energetyczne?

Koszty związane z uzyskaniem świadectwa charakterystyki energetycznej mogą różnić się w zależności od wielu czynników, takich jak: wielkość budynku, lokalizacja, złożoność konstrukcji i wiele innych. Cena za dom będzie oczywiście wyższa niż w przypadku mieszkania w bloku. Zazwyczaj koszt wykonania świadectwa energetycznego wynosi od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Należy przy tym pamiętać, że kara za brak wymaganego dokumentu będzie każdorazowo ustalana indywidualnie, ale jej wysokość może wynieść nawet kilka-kilkanaście tysięcy.

Ile kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej budynku?

Do najdroższych należy świadectwo energetyczne budynku. Cena za dom wielorodzinny różni się oczywiście w zależności od lokalizacji, metrażu czy rodzaju zastosowanych  instalacji. Najwyższe ceny znajdziemy w dużych miastach - w Warszawie za świadectwo energetyczne budynku koszt wyniesie od 1800 zł wzwyż. We Wrocławiu cena zacznie się od 1200 zł. W Rzeszowie za świadectwo charakterystyki energetycznej budynku cena to około 1000 zł. W mniejszych miastach będzie jeszcze taniej. W podwarszawskim Sulejówku - od 800 zł za świadectwo energetyczne budynku. Cennik może się niestety zmienić w związku z nadchodzącymi zmianami w prawie. Eksperci przewidują, że ceny mogą wzrosnąć nawet dwukrotnie.

Ile kosztuje świadectwo energetyczne domu jednorodzinnego?

Nieco taniej będzie, gdy chcemy świadectwo energetyczne domu jednorodzinnego. Cena w stolicy rozpoczyna się od 500 zł. Podobnie jest w Białymstoku i Poznaniu. We Wrocławiu niewiele taniej, bo trzeba nastawić się na wydatek minimum 400-450 zł. W Szczecinie zapłacimy 350 zł, w Sulejówku za świadectwo charakterystyki energetycznej cena wyniesie już tylko 300 zł, a w Rzeszowie - około 200 zł. Warto jednak zwrócić uwagę, że koszt wykonania świadectwa energetycznego dla domu jednorodzinnego jest inwestycją, która pozwala na oszacowanie zużycia energii przez dom i określenie jego efektywności energetycznej. Dzięki temu można znaleźć sposoby na obniżenie kosztów energii, poprawić komfort termiczny w domu i zwiększyć jego wartość.

Świadectwo energetyczne mieszkania w bloku - cena

Średni koszt wykonania świadectwa energetycznego dla mieszkania w bloku w Polsce wynosi około 100-500 złotych. Jednak w przypadku większych i bardziej skomplikowanych mieszkań koszt ten może być znacznie wyższy. Ile musimy zapłacić za świadectwo energetyczne mieszkania? Cena zaczyna się od 100 zł w Rzeszowie, 150 zł w Szczecinie i 250 zł w niedużym Sulejówku. Koszt świadectwa energetycznego mieszkania we Wrocławiu czy Białymstoku wyniesie około 300 zł. Najwyższe ceny znajdziemy oczywiście w dużych miastach - w tym w drogiej stolicy. Tam za świadectwo charakterystyki energetycznej mieszkania cena to około 450 zł.

Ile kosztuje termomodernizacja budynku? Ceny w 2023 roku Sprawdź również

Świadectwo charakterystyki energetycznej lokalu - cena

Cena wykonania świadectwa charakterystyki energetycznej lokalu może się różnić w zależności od wybranej osoby lub firmy, a także od specyfiki danego lokalu. Przed podjęciem decyzji warto porównać oferty różnych wykonawców, aby wybrać najlepszą opcję pod względem jakości usługi i adekwatnej ceny za świadectwo charakterystyki energetycznej lokalu. Cena za dokument lokalu waha się w granicach 400-700 zł, natomiast wiele firm nie podaje w tym przypadku minimalnej kwoty za świadectwo energetyczne. Ceny są zróżnicowane i często ustalane indywidualnie po podaniu najważniejszych warunków nieruchomości.

Wycena świadectw energetycznych - co warto wiedzieć?

Jak wygląda wycena świadectwa charakterystyki energetycznej? Cennik jest zwykle ustalany na podstawie rodzaju budynku. Firmy zajmujące się przeprowadzaniem badania podają stawki minimalne, natomiast ostateczny koszt zależy od zastosowanych w nieruchomości rozwiązań, które wpłyną na stworzenie świadectwa efektywności energetycznej. Cena jest zbliżona, jeśli weźmiemy pod uwagę usługi firm z jednej lokalizacji. W przypadku skomplikowanych brył, aby wystawić świadectwo charakterystyki energetycznej, koszt ustalany jest indywidualnie. 

Ile kosztuje świadectwo energetyczne: podsumowanie

Koszty związane z uzyskaniem świadectwa energetycznego są zróżnicowane i zależą od wielu czynników, takich jak: wielkość budynku, jego lokalizacja, złożoność konstrukcji oraz ilość pracy i czasu potrzebnego do wykonania niezbędnych pomiarów i analiz. Zazwyczaj koszt wykonania świadectwa energetycznego wynosi od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

W przypadku prostych budynków koszt ten jest zwykle niższy, a w przypadku bardziej skomplikowanych, takich jak budynki użyteczności publicznej, może być wyższy. W wielu przypadkach jednak nie ma miejsca na pytanie „Czy warto?”, bowiem certyfikat energetyczny zgodnie z nową ustawą w 2023 roku jest obowiązkowy w sytuacjach sprzedaży czy wynajmu, a także budowy nowego domu. Koszt więc będziemy musieli ponieść, niezależnie od tego ile ostatecznie wyniesie. 

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Copywriterka i korektorka z kilkuletnim doświadczeniem i zamiłowaniem do komunikacji w intrenecie. Zawodowo i hobbystycznie uczestniczy w prowadzeniu kilku blogów branżowych. Lubi podejmować trudne tematy i przedstawiać je w sposób przystępny.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: