Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Styl meksykański we wnętrzach

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 17.04.2020, Data aktualizacji: 03.06.2022

3 minuty czytania

Średnia ocen 5/5 na podstawie 12 głosów

Styl meksykański we wnętrzach
Czym charakteryzuje się styl meksykański i jak wprowadzić go do wnętrz, by nie stały się zbyt kiczowate? Sprawdź!

Meksyk kojarzy nam się z feerią kolorów, kontrastem i mnóstwem energii. Styl pochodzący z tego kraju czerpie inspiracje z dziedzictwa Azteków i Majów. Dla jednych to wybuchowe połączenie kiczu, szalonych barw i ostentacyjnej religijności. Dla innych natomiast pozytywne i oszałamiające bogactwo wprowadzające pozytywny klimat do wnętrz.  Z pewnością sprawdzi się dla wszystkich, którzy mają mocny temperament.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakie są cechy charakterystyczne stylu meksykańskiego
  • jak wygląda kuchnia w stylu meksykańskim
  • jakie dodatki pasują do wnętrza w tym stylu 

Bogactwo kolorów

Najbardziej charakterystyczne dla stylu meksykańskiego jest bogactwo kolorów. Nie znajdziemy tutaj delikatnych zestawień. Intensywne barwy i mocne kontrasty to dominująca kompozycja. Paleta kolorystyczna nawiązuje do przyrody. Czyste róże i fiolety symbolizują płatki egzotycznych kwiatów, a żywe odcienie brązu przechodzą w żółcie i ochry.

Krystaliczny błękit kojarzy się z barwą oceanu. Tutaj czerwień i amarant współpracują z cytrynowym żółcieniem, a kolor pomarańczowy sąsiaduje z szafirowym, kiedy pstrokate różowości podkręcają turkusy. Przez to, że wszystkie barwy nawiązują do ziemi sprawiają wrażenie świetnie skomponowanych. To idealne podkreślenie indywidualnego stylu mieszkańców.

architekci - oferty firm

Dekoracje

W meksykańskich wnętrzach główną rolę odgrywają dekoracje. Najwięcej znajdziemy pasiastych wzorów, które używa się głównie na tkaninach, jak koce i pledy. Bawełniane zdobione są aplikacjami. Meble, naczynia czy ściany dekoruje się malowanymi ręcznie motywami zwierzęcymi i roślinnymi. Wyraźnie zaznacza się tutaj dziedzictwo Azteków, Olmeków i Majów. Widać to szczególnie w zgeometryzowanych kształtach węży, ptaków, aligatorów czy kaktusów.

Głównym motywem używanym we wnętrzach obok symboli religijnych, jak krzyże, wyobrażenia Chrystusa i adorowanej powszechnie Matki Boskiej z Guadalupe, jest również słońce.

Dom w stylu meksykańskim

Meksykański styl odnosi się również do faktur używanych w domach. Są to szorstkie tynki, wełniane dywany czy sizal, który ma wyraźną strukturę. Meble powinny być ciężkie z ciemnego drewna oraz koniecznie zdobione np. miedzianymi lub mosiężnymi okuciami. Sprawdzą się odcienie wiśniowe, cedrowe lub orzechowe. Idealne są również stalowe oparcia krzeseł, wygięte w fikuśne kształty. Equipales, to fotel wypoczynkowy ze skóry i drewna, który jest niezwykle popularny na wsiach. Na meblach pojawiają się złote i białe akcenty.

Ważnym elementem każdego domu są ściany. W meksykańskim stylu nie powinny być gładkie. Liczy się tutaj autentyczny efekt tworzony z nierównych tynków strukturalnych z wyraźnymi śladami kielni. Takie widoczne pasy koloru mają wartość stylizacyjną, ale pozwalają też ukryć nierówności. Surowe wykończenie ścian jest równoważone przez dekoracyjność dodatków.

Ramy okienne maluje się na kontrastujący ze ścianami kolor lub barwę pasującą do mebli i podłóg. Ważnym dodatkiem meksykańskich wnętrz są oczywiście rośliny. Stawiamy na kaktusy.

Kuchnia w stylu meksykańskim

Popularną okładziną ścienną są ręcznie wytwarzane kafelki. Wyróżniają się niejednolitą barwą i nierównymi krawędziami. Tego typu glazura znana jest pod nazwą azulejos. Płytki ceramiczne inspirowane jej stylem mają zazwyczaj geometryczne, meandryczne kształty. Mogą być również ozdabiane motywami roślinnymi i zwierzęcymi. Najpopularniejszy kolor kafli to kobalt. Kiedy patrzymy natomiast na podłogę warto wybrać ciemny parkiet z desek lub panele imitujące egzotyczne gatunki drewna.

 

 

Łazienka w stylu meksykańskim

Gdy chcemy urządzić łazienkę w stylu meksykańskim powinniśmy przede wszystkim postawić na autentyczne wyroby. Kolorowe umywalki, glazura i terakota oraz podłoga to kluczowe elementy, które możemy dostać. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych jest ceramika Talavera, która jest hiszpańską odmianą ceramiki Majolica. Widnieje ona na wielu przedmiotach od wazonów i talerzy po płytki łazienkowe i umywalki.

Najpopularniejszym kolorem jest oczywiście kobalt, który idealnie łączy się z naturalnym drewnem oraz pomarańczowym. Jako wykończenie sprawdzą się mosiężna armatura i stylizowane kinkiety.  

Fantazja

Meksykańskie wnętrza to idealne miejsce do wyrażenia swojej fantazji. Objawia się ona w łączeniu kształtów, barw oraz faktur. Tutaj panuje zasada, że wszystko pasuje do wszystkiego. Mamy dowolność, a jedynym ograniczeniem jest gust właściciela.

aranżacja mieszkania z architektem
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Slow home: czym jest dobrostan w Twoim domu i jak wspierać well-being?

      Slow home: czym jest dobrostan w Twoim domu i jak wspierać well-being?

      Dziewięćdziesiąt procent czasu spędzamy wewnątrz budynków. Średnio czternaście godzin dziennie przebywamy we własnych domach. Tak wynika z badań organizacji non-profit World Green Building Council. Nie ulega zatem wątpliwości, że to jak wyglądają wnętrza, ma ogromne znaczenie. Ich wygląd wpływa na nasze samopoczucie i poziom energii. Jak zatem zadbać o wygląd najbliższego otoczenia? Na czym polega idea slow home i jak ją wprowadzić w życie? Przede wszystkim warto skupić się na tym, na co mamy wpływ, czyli na naszych mieszkaniach. Poznaj sposoby na zaaranżowanie czterech ścian tak, aby stały się przyjaznym miejscem do odpoczynku i wspierały Twój dobrostan.

      05 kwietnia 2024

      Marlena Rzepniewska

    • Jak oddzielić kuchnię od salonu: inspiracje na aranżacje kuchni z salonem

      Jak oddzielić kuchnię od salonu: inspiracje na aranżacje kuchni z salonem

      Moda na otwarte przestrzenie we wnętrzach trwa w najlepsze. Jak oddzielić kuchnię od salonu? Kuchnia z salonem to rozwiązanie polecane szczególnie do małych mieszkaniach. Warto wyznaczyć granice między pomieszczeniami. Oto 10 sposób na oddzielenie aneksu kuchennego do salonu.

      04 kwietnia 2024

      Dagmara Osińska

    • Wnętrza w stylu modern classic: salon, kuchnia, sypialnia, przedpokój i łazienka w stylu modern classic

      Wnętrza w stylu modern classic: salon, kuchnia, sypialnia, przedpokój i łazienka w stylu modern classic

      Modern classic to styl, który łączy przede wszystkim tradycyjne formy i współczesne techniki aranżacji wnętrz. Tutaj spotyka się XIX-wieczne wzornictwo i nowoczesność. Oznacza to, że elegancja i dyskretny luksus łączą się z funkcjonalnością i wygodą. Czym charakteryzuje się styl wnętrz modern classic i jak wprowadzić go do swojej aranżacji? Podpowiadamy, jak przenieść ponadczasowy styl klasyczny w pałacowym wydaniu do współczesnych mieszkań.

      19 stycznia 2024

      Dominika Perkowska

    • Pakiety wykończeniowe

      Pakiety wykończeniowe

      Marzy Ci się pięknie, nowe i wykończone już wnętrze? Nie masz jednak czasu ani wiedzy, aby zrobić to samodzielnie? Skorzystaj z pakietów wykończeniowych! Czym dokładnie są i co warto o nich wiedzieć? Czytaj dalej.

      19 maja 2023

      Marlena Rzepniewska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023