Wiadomości mieszkaniowe

Aneta Filipczak

Aneta Filipczak

Porady - Wyposażenie wnętrz - Nieruchomości

11 października 2018

Oddaj swój głos!

Średnia ocen 3/5 na podstawie 49 głosów

Przeciekający dach - jak sobie z nim poradzić?

Przyszła deszczowa pora, a już wkrótce może spaść śnieg. Przeciekający dach to coś czego mogą się obawiać właściciele domków. Jak sobie z tym poradzić?

Przeciekający dach - jak sobie z nim poradzić?

Przyszły długie zimne i deszczowe wieczory, a już wkrótce może spaść śnieg. Jeśli właśnie odkryliśmy przeciekający dach, nie możemy z tym zwlekać. Ewentualne usterki należy jak najszybciej naprawić, aby przecieki nas po prostu nie zalały. Dodatkowo bieżące usuwanie drobnych uszkodzeń pozwala nam uniknąć w przyszłości kosztownych napraw. Najczęstszym problemem są przede wszystkim uszkodzenia mechaniczne, spowodowane chociażby wizytą kominiarza, usuwaniem nadmiaru liści czy chociażby odśnieżaniem.

Czy remont się w ogóle opłaca?

Całkowita wymiana dachu wiąże się przede wszystkim z jego rozbiórką, a następnie odbudową. Niesie to wysokie koszty, które są wyższe niż wzniesienie go na nowej nieruchomości. Kosztowna jest przede wszystkim rozbiórka, ponieważ wynosi od 6 - 8 zł za mkw. blachodachówki oraz 25-30 zł za płyty azbestowe. Nie jest to koniec, ponieważ musimy pomyśleć także o utylizacji. Jeśli mamy do czynienia z papą zapłacimy około 450 do 600 zł za tonę. Dodatkowo zawsze jest ryzyko, że zanim rozbierzemy dach i położymy nowy może nas zalać. Jednak jest kilka sposobów, które umożliwiają remont dachu, niegenerujący tak wysokich kosztów i długiego czasu oczekiwania.

Warstwa nylonu

Jeśli uszkodzenia występują w dużej liczbie, ale nie są poważne, na szczęście nie musimy zrywać całej powłoki dachu. Czasami wystarczy pokryć dach warstwą nylonu. Jest ona nakładana na stare pokrycie. Jej zadaniem jest uszczelnienie przecieków, ale także poprawienie wyglądu starego dachu, szczególnie papowego. Natomiast spękania czy miejsca, gdzie papa uległa stopieniu, można uszczelnić od razu  nylonem. Jest to sposób na szybką i tanią naprawę także pokryć, które były trudne do naprawienia.

Technologia gumy w płynie

Stary, przeciekający dach można wyremontować przy pomocy Kanadyjskiej technologii gumy w płynie. Najważniejszą zaletą jest to, że nie musimy zrywać używanej powierzchni. Polega to jedynie na nałożeniu jedynie cienkiej 1-2 milimetrowej warstwy gumy w płynie CWS. To właśnie ona tworzy hydroizolacyjną membranę, co jest niewielkim obciążeniem w stosunku do nakładania kolejnej warstwy papy. Membrana ta współpracuje ze starym pokryciem dachu. Nakłada się  metodą natryskową i może zająć około 2-3 dni.

Folia dachowa

Częstym problemem są również uszkodzenia folii dachowej, a one mogą być przyczyną poważnych uszkodzeń dachu. Można je próbować naprawiać za pomocą taśmy naprawczej, która jest przeznaczona do klejenia folii. Odpowiednie sklejenie zapewni jedynie starannie oczyszczenie powierzchni.

Najważniejsze cykliczne przeglądy

Najważniejszym elementem, który może nas uchronić przed generalnym remontem dachu, jest stałe dbanie o niego. Musimy co roku, najlepiej w okresie letnim sprawdzać nasz dach oraz na bieżąco likwidować drobne usterki. Muszą to robić fachowcy, jeśli nie znamy się na tym. Warto zaufać profesjonalistom, ponieważ źle zrobiony dach może na przysporzyć bardzo dużo kłopotów, i to nie tylko finansowych.

 

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego,
polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Pola oznaczone gwiazdką * są obowiązkowe.

0 Komentarzy