Projekty mixed use

Marzena Zbierska
Marzena Zbierska

Data publikacji: 25.03.2020,

Data aktualizacji: 25.03.2020

Średnia ocen 5/5 na podstawie 1 głosu
Projekty mixed use
Kompleksowe projekty - wymagające, ale opłacalne? Sprawdzamy wady i zalety tego rozwiązania.

Mieszkania, biura, sklepy, punkty usługowe, kawiarnie, restauracje, kina, teatry i obiekty sportowe… Wszystko to w jednym kompleksie, składającym się z wielu budynków, które uzupełnia przestrzeń zewnętrzna – skwery, chodniki i miniparki. Projekty mixed use, które funkcjonują jak miasto w mieście, są odpowiedzią na bolączki typowego układu – biura, handel i rozrywka w centrum miasta, mieszkania na peryferiach. W kompleksowych projektach wszystko jest na wyciągnięcie ręki.

Inwestycje mixed use stają się coraz bardziej interesujące dla inwestorów, choćby z uwagi na łatwiejszą komercjalizację obiektu. Oferta skierowana do różnych grup docelowych – klientów indywidualnych, firm handlowych, usługodawców oraz  branży rozrywkowo-kulturalnej – przyciąga zainteresowanych i podnosi atrakcyjność projektu.

Obserwacja rynku nieruchomości pozwala podzielić segment mixed use na dwa rodzaje inwestycji: nowoczesne obiekty budowane w centrach miast od podstaw oraz inwestycje np. na terenach pofabrycznych poddawanych rewitalizacji, dzięki której zyskują nowe funkcje i wysoki standard. Rewitalizacji często towarzyszy rozbudowa, a nowe budynki utrzymane są w stylu korespondującym z historyczną zabudową i układem architektonicznym.

Wygoda i doświadczenia miejskiego życia silną stroną mixed use

Zakup atrakcyjnej działki inwestycyjnej w centrach dużych miast graniczy z cudem, zatem do łask wracają tereny i budynki poprzemysłowe. Dzięki dobrej lokalizacji, właściwa rozbudowa i zaplanowanie nowych funkcji dla istniejących już obiektów pozwala sprzedawać nie tylko powierzchnię mieszkaniową lub biurową, ale także oszczędność czasu – zamiast tracić czas na dojazd do pracy, przedszkola lub na zakupy w centrum handlowym, można poświęcić go na rekreację, wypoczynek lub aktywności kulturalne. Jeśli wszystko mieści się w ramach tego samego kompleksu, intensywne miejskie życie zyskuje nową jakość – odmienne doświadczenia komunikacyjne (codzienność bez samochodu) i społeczne (znajomości z sąsiadami, współpracownikami, wspólne miejsca spotkań).

Projekty mixed use to jednak nie są zamknięte osiedla. Mają być integralną częścią miasta i otwierać się na mieszkańców, gości oraz turystów. Dlatego ważnym elementem decydującym o atrakcyjności całego kompleksu jest część restauracyjna i rekreacyjna – kawiarnie, puby i restauracje oraz kluby fitness i baseny to obiekty ogólnodostępne, podobnie jak przestrzenie poza budynkami, które pełnią często funkcje rekreacyjne i kulturalne (zewnętrzne siłownie, place zabaw, galerie pod chmurką).

Projekty badawcze wyzwaniem dla inwestorów

Inwestycje mixed use są jednak wymagającym przedsięwzięciem, realizowanym z rozmachem ale przez wiele lat i w ścisłym związku z miejscową społecznością. A przy tym – jeśli obiekt ma wartości historyczne budowa wiąże się ze szczególną misją dla inwestora – ratowania od zapomnienia nie tylko budynków ale także pamiątek, dokumentów, zdjęć ważnych dla historii miasta.

Przykładem jest Monopolis – kompleks budowany w Łodzi przez Virako. Już w 2014 r. obiekt został udostępniony na cele kulturalne. Odbywają się tam wystawy, spektakle, koncerty, projekcje filmowe, sesje zdjęciowe i pokazy mody. W drugiej połowie 2017 r. ruszyła przebudowa obiektu, a zakończenie inwestycji planowane jest na wiosnę 2020 r. Historyczne budynki zostały już niemal w całości odrestaurowane i zamienione w komfortowe miejsca pracy oraz spędzania wolnego czasu. Najważniejszym elementem projektu jest rewitalizacja zabytkowych zakładów Monopolu Wódczanego z 1902 r. Inwestor nie tylko nie zapomniał o wyjątkowej historii tego miejsca, ale zadbał o upamiętnienie bogatych dziejów dawnej fabryki. Równolegle z procesem inwestycyjnym zainicjowano trzy projekty badawcze, które służą m.in. zgromadzeniu pamiątek z okresu świetności zakładu. Pierwszy projekt jest poświęcony odtworzeniu pierwotnej architektury i technologii produkcji wódki, w ramach drugiego projektu prowadzone są badania etnograficzno-archeologiczne oraz zbiórka przedmiotów, fotografii i dokumentów związanych z funkcjonowaniem zakładów oraz zapis wspomnień dawnych pracowników łódzkiego Polmosu, a trzeci projekt badawczy to prace architektoniczno-konserwatorskie.

 

 

Część mieszkaniowa w specyficznej formule

Inwestycje mieszkaniowe projektowane w ramach projektów mixed use są dopasowane do potrzeb osób aktywnych zawodowo – zarówno u progu kariery, jak i tych, które piastują wysokie stanowiska kierownicze, singli oraz rodzin z dziećmi. Najemcy powierzchni biurowych – często międzynarodowe korporacje – poszukują mieszkań dla swoich pracowników w polskiej siedzibie spółki lub delegowanych do pracy w Polsce z innych krajów – zatem dominującym formatem są hotele oraz  apartamenty i mieszkania na wynajem, najczęściej w opcji z urządzeniem „pod klucz”. Formaty mieszkaniowe mixed use różnią się tym do modelu, w jakim realizowane są typowe osiedla miejskie, a kompleksowość projektów pozwala na wyraźne sprofilowanie grupy docelowej i łatwiejszą komercjalizację.

 

Subskrybuj RynekPierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ ARTYKUŁ:
Dodaj komentarz

    Artykuły powiązane:

    Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

    Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

    Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: