Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Projekt cyfryzacji procesu budowlanego w Polsce

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 25.02.2020, Data aktualizacji: 25.02.2020

Średnia ocen 5/5 na podstawie 1 głosu

Projekt cyfryzacji procesu budowlanego w Polsce
Sprawdzamy, jakie są założenia projektu cyfryzacji procesu budowlanego.

Projekt cyfryzacji procesu budowlanego w Polsce rozpoczął się 13 listopada 2019 roku. Za jego realizację odpowiedzialne jest Ministerstwo Rozwoju we współpracy z PWC. Całe przedsięwzięcie wspierane jest przez Komisję Europejską. Celem jest upowszechnienie elementów technologii BIM na polskim rynku budowlanym.

Co oznacza technologia BIM?

Skrót BIM rozwija się jako "Building Information Modeling", z angielskiego oznacza to "projektowanie informacji budowlanej". Opiera się na elektronicznym zapisie pełnej wiedzy i wszelkich danych, które mają dotyczyć danego obiektu budowlanego. Jest to ułatwienie, ponieważ informacje będzie można później użyć podczas projektowania, budowy, czy w późniejszym użytkowaniu obiektu.

Ministerstwo Rozwoju zakłada, że technologia BIM nie tylko będzie wykorzystywana w procesie inwestycyjnym oraz budowlanym, ale ma szansę stać się dużym krokiem w kierunku upowszechnienia wykorzystania jej elementów.

Cele projektu

Jako główne cele projektu Ministerstwo Rozwoju wskazuje:

 • zdefiniowanie procesów, w których możliwe jest korzystanie z technologii BIM w projektach publicznych,
 • opracowanie niezbędnych standardów i dokumentów możliwych do wykorzystania w projekcie pilotażowym wykorzystującym BIM,
 • poprawa wydajności systemu zamówień publicznych w kontekście możliwości wykorzystania technologii BIM przy zamówieniach.

W procesie konsultacji, które będą pierwszą fazą projektu, odbędą się spotkania z zainteresowanymi stronami: inwestorami, jednostkami publicznymi, projektantami, generalnymi wykonawcami. Projekt jest realizowany przy wsparciu Unii Europejskiej za pośrednictwem Programu Wspierania Reform Strukturalnych i wdrażany we współpracy z Komisją Europejską.

 

Jakie korzyści?

Proces cyfryzacji procesu budowlanego w Polsce ma przede wszystkim spowodować efektywniejsze zarządzanie określonymi informacjami oraz poprawę komunikacji pomiędzy poszczególnymi uczestnikami procesu budowlanego. Z pewnością zredukuje to liczne błędy, które pojawiają się obecnie. Ograniczona zostanie również konieczność przeprojektowywania obiektu ze względu na niezgodności, które powstają w dokumentacji projektowej. Jak w każdej dziedzinie cyfryzacja oznacza również przyspieszony czas realizacji danego przedsięwzięcia, co oczywiście bezpośrednio przełoży się na oszczędności nie tylko inwestorów, ale również klientów.

Ale…

Wprowadzenie technologii BIM nie odbywa się z dnia na dzień. Na zmiany będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Być może będzie to kilka, a nawet kilkanaście lat.

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023