Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Jak przygotować stół na Święta Bożego Narodzenia?

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Data publikacji: 20.12.2022, Data aktualizacji: 21.12.2022

5 minut czytania

Średnia ocen 5/5 na podstawie 10 głosów

Aranżacja świątecznego stołu
Zastanawiasz się, jak udekorować stół na święta? Nie wiesz, jak powinna wyglądać dekoracja stołu wigilijnego? Przedstawiamy zbiór praktycznych porad i inspiracji.

Święta to magiczny czas, na który składa się wiele czynników. Jednym z nich jest wystrój domu, a przede wszystkim dekoracja świątecznego stołu. Jego aranżacja to bardzo ważny element przygotowań bożonarodzeniowych. Istotne jest dopasowanie sztućców, szklanek i kieliszków, ale także wszelkie dekoracje, które pozwolą na wprowadzenie odrobiny magii. Jak to zrobić?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakie elementy powinny się znaleźć na świątecznym stole
  • w jaki sposób rozsadzić gości przy stole
  • co nada wyjątkowego klimatu podczas wigilijnej kolacji

Czego nie może zabraknąć na świątecznym stole?

Choć coraz chętniej odchodzi się od tradycyjnego wystroju bożonarodzeniowego na rzecz większej swobody i nowoczesności, jest jeszcze wiele domów, w których kolacja wigilijna musi odbyć się w uroczystym nastroju, zgodnie ze wspomnianą tradycją. Odświętne muszą więc być nie tylko stroje, ale także aranżacja stołu. Jakie elementy powinny się w niej znaleźć?

czego nie może zabraknąć na świątecznym stole

Biały obrus

Według tradycyjnych wskazówek obrus powinien być biały i specjalnie na tę okazję wykrochmalony. I może krochmalenie nie jest już tak popularne, jednak biały obrus nigdy nie wyjdzie z mody. Jest synonimem elegancji i klasy, dzięki czemu sam w sobie nadaje podniosłego nastroju. Musimy pamiętać, aby obrus był przede wszystkim czysty i niewygnieciony. Dobrze też wybrać materiał plamoodporny - docenimy to, gdy przypadkiem rozleje się np. barszcz czerwony. Sam obrus może być gładki lub w bardzo subtelny wzór, na przykład świąteczny.

Przy pierwszej opcji możemy pokusić się o położenie bieżnika. Dopełnieniem będą serwetki, za pomocą których możemy wprowadzić akcent kolorystyczny. Świetnie sprawdzi się klasyczna czerwień, tak kojarzona ze świętami, ale pięknie wpasują się także serwety w kolorze butelkowej zieleni czy srebra.

biały obrus

Serwis obiadowy

I w tej kwestii klasycznym, najbezpieczniejszym wyborem będzie biała zastawa. Nie odwróci uwagi od podanych potraw oraz innych dekoracji na stole, nie wprowadzi także chaosu czy natłoku. Z powodzeniem możemy się jednak zdecydować na odświętny biały serwis z delikatnym zdobieniem, np. złotym. Przy takim wyborze pamiętajmy jednak, by nie wprowadzać kolejnego koloru, ale nawiązać np. do obrusu czy serwetek, aby wszystkie elementy ze sobą współgrały. 

Ważne też, jaką porcelanę powinien zawierać nasz serwis. Konieczne będą głębokie talerze na zupę oraz talerze obiadowe na główne danie. Nie zapomnijmy o małych talerzykach na ciasto i inne słodkości. Aby nadać jeszcze większej elegancji, możemy użyć podtalerzy. Potrzebne będą także szklanki na zimne napoje (najlepiej szklane bez zbędnych zdobień), filiżanki na kawę czy herbatę oraz kieliszki na ewentualny alkohol. Wszystko to sprawi, że będziemy mogli cieszyć się nie tylko pyszną, ale i pięknie podaną kolacją.

świąteczny stół

Komplet sztućców

Nie można zapominać o sztućcach, które podczas uroczystej kolacji są niezbędne. Możemy postawić na niezawodne srebro, choć jeśli wprowadziliśmy do naszej aranżacji złoto, i tutaj powinno się ono pojawić. Sztućce powinny być oczywiście odświętne - niezniszczone, czyste i wypolerowane. Powinny się w nich znaleźć: łyżka, nóż i widelec, mała łyżeczka. Dobrym rozwiązaniem są także małe widelczyki do ciast oraz widelce do ryby.

Jak przygotować dom na Boże Narodzenie? Sprawdź

Sianko

Przygotowywanie stołu łączy się z wieloma tradycyjnymi czynnościami. Jedną z najważniejszych rzeczy, o której zapomnieć nie można, jest odrobina siana pod obrusem. Siano symbolizuje ubóstwo, w jakim urodził się Jezus Chrystus. W dawnych czasach sianem pokrywało się całe stoły, a na wschodzie i południu Polski przykrywano nim także podłogę, na której stał stół. Dziś symbolicznie wkładamy tylko odrobinkę. To obowiązkowa dekoracja stołu na Boże Narodzenie, szczególnie wśród chrześcijan.

Opłatek

Na świątecznym stole - poza potrawami - powinien znaleźć się opłatek. Nieodłączną częścią kolacji wigilijnej jest symboliczne dzielenie się nim i składanie wzajemnych życzeń, zanim jeszcze wszyscy zasiądą do stołu. Opłatek powinien leżeć na stole, aby każdy członek rodziny miał do niego dostęp. Jest on symbolem miłości i pojednania, co wyrażane jest przede wszystkim w składanych sobie życzeniach. To kolejny konieczny element tradycyjnych świąt Bożego Narodzenia.

opłatek

Aranżacja stołu wigilijnego - savoir vivre w praktyce

Jeśli przygotowaliśmy elegancki serwis obiadowy wraz z kompletem sztućców, musimy jeszcze wiedzieć, jak poprawnie ułożyć poszczególne elementy zastawy stołowej. Kolejność ułożenia talerzy dla każdego z gości powinna być spójna z kolejnością podawania świątecznych potraw, a więc na wierzchu ustawimy głęboki talerz na zupę. Sztućce układamy po bokach talerzy - z lewej strony widelec i ewentualnie widelec do ryb, z prawej nóż, łyżka i łyżeczka do herbaty. Nad talerzem, po lewej stronie umieśćmy łyżeczkę deserową i/lub widelczyk do ciasta. Z kolei po prawej stronie, nad sztućcami powinny znaleźć się kieliszki.

Warto się także przygotować do serwowania dań. Przy zupie sprawdzi się elegancka waza ustawiona na środku stołu. Każdy z gości może samodzielnie nalać sobie porcję albo może to zrobić gospodarz. Dania główne i przystawki możemy podać na półmiskach, pamiętając o sztućcach serwingowych (przeznaczonych do nakładania danej potrawy). Napoje zimne, jak woda, sok czy kompot podajmy w szklanych, przezroczystych dzbankach. Herbatę natomiast - w porcelanowych imbrykach.

Jak przygotować pierwsze święta w nowym domu? Przeczytaj

Jak rozsadzić gości przy stole?

Jeśli spodziewamy się większej liczby gości, zaplanowanie ich rozsadzenia może okazać się konieczne. Jeśli pozostawimy tę kwestię bez organizacji, może się okazać, że przypadkiem usiądą obok siebie osoby, które za sobą nie przepadają albo rozdzielimy w ten sposób parę. Dobrze jest więc ustalić plan stołu i przygotować świąteczne winietki z imionami naszych gości. Wybierając miejsca, musimy pamiętać o kilku zasadach.

Nasi goście powinni siedzieć naprzemiennie - raz kobieta, raz mężczyzna. Pary i małżeństwa usadźmy obok siebie. Ta zasada nie tyczy się samych gospodarzy, którzy mogą zająć miejsca na przeciwko siebie, na dwóch szczytach stołu. Obok nich powinny być przewidziane miejsca dla wyróżnionych gości - np. najstarszego członka rodziny albo osoby dawno nie widzianej. 

jak rozsadzić gości przy wigilijnym stole

Świąteczne dodatki stołu wigilijnego 

Na wigilijnym stole nie może zabraknąć świątecznych dekoracji, które dopełnią całego nastroju. Świetnym pomysłem są ozdoby świąteczne DIY (własnoręcznie robione). Jedną z najprostszych ozdób świątecznego stołu, którą możemy stworzyć sami, jest efektowny wieniec lub stroik wigilijny. Za dekoracje stroika mogą posłużyć bombki, kilka gałązek np. jodły lub świerku, szyszki i wstążki. Wszystko wystarczy połączyć w piękną kompozycję i jeden z elementów świątecznych aranżacji gotowy.

Równie popularne są ozdoby świąteczne z papieru, które są idealnym pomysłem na wspólne spędzenie czasu z najmniejszymi. Można do tego zaangażować całą rodzinę i przygotować łańcuchy, girlandy czy papierowe choinki. Za ozdobę na świątecznym stole mogą posłużyć również pierniki specjalnie pieczone na te święta.

świąteczny stół - dodatki

Jak wykonać ozdoby świąteczne DIY? Sprawdź

Podsumowanie

Pamiętajmy, że aranżacja stołu na Boże Narodzenie powinna być spójna z wystrojem wnętrza. Dobrze widziane jest korzystanie z dekoracji świątecznych w podobnej kolorystyce lub tonacji. Dzięki temu mamy pewność, że wszystkie pomieszczenia w domu będą ze sobą współgrać stylistycznie. Ominiemy tym sposobem świąteczny przesyt. Takie przygotowanie aranżacji sprawi, że będzie to istnie magiczna dekoracja stołu na święta. 

wykończenie mieszkania z architektem
Dominika Perkowska

Copywriterka i korektorka z kilkuletnim doświadczeniem i zamiłowaniem do komunikacji w intrenecie. Zawodowo i hobbystycznie uczestniczy w prowadzeniu kilku blogów branżowych. Lubi podejmować trudne tematy i przedstawiać je w sposób przystępny.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

      29 lutego 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

      07 lutego 2024

      Dagmara Osińska

    • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

      26 stycznia 2024

      Marcin Moneta

    • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

      19 stycznia 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023