Podsumowanie roku 2019 w kolorystyce i aranżacjach

Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Data publikacji: 13.02.2020, Data aktualizacji: 17.03.2020

Podsumowanie roku 2019 w kolorystyce i aranżacjach
Co było modne w 2019 roku? Sprawdź podsumowanie popularnych trendów wnętrzarskich w ubiegłym roku!

Każdy sezon niesie ze sobą zmiany. W ostatnich latach obserwujemy je w bardzo dynamicznym wydaniu i jak można się było spodziewać, zapowiedzi z końca 2018 w dużej mierze się w ubiegłym roku sprawdziły. Było też kilka zaskoczeń, nowości i ciekawostek, które zapewne zostaną z nami w aranżacjach na dłużej. Poniżej krótkie podsumowanie trendów w 2019 roku

Kolor ma znaczenie

Podkreślaliśmy wcześniej, że w 2019 roku, po długim okresie skandynawskiego minimalizmu do głosu dojdą kolory i tak też się stało. Co ciekawe, nurt ten przybywa do nas nie skądinąd, jak właśnie z północy. Skandynawowie postawili w końcu na barwy i skutecznie udało się im nas tym trendem zarazić. Na rynku aranżacyjnych ogromną rolę odegrał zapowiadany styl Vintage, pełen braku zasad, barwnych wykończeń, eklektycznych naleciałości i niczego z góry nienarzucający. Styl ten bardzo dobrze się na naszym rodzimym rynku przyjął. Mieliśmy szansę zobaczyć, jak minimalistyczny trend zaczyna ustępować miejsca barwom, zarówno w drobnych dodatkach, jak i w większych elementach wyposażenia wnętrz. W miejscu tym nie możemy nie wspomnieć o trendzie, który ogromnie wypłynął na rynek meblarski, a mianowicie na ogromną popularność welurowych mebli wypoczynkowych, także w różnorodnych kolorach. W dalszym ciągu do najczęściej wybieranych należały szarości i granaty, niemniej wielu z Was odważyło się na kolorowe rozwiązania, co pokazuje, że trend ten na dobre zagościł w Waszych gustach. Pojawiło się też sporo motywów kwiatowych, które bardzo lubi Vintage. Obserwowaliśmy je zarówno na ścianach, jak i w dodatkach, takich jak tkaniny dekoracyjne czy pościel.

Natura i nurty eko

W roku 2019 mieliśmy możliwość oglądać ogromny wpływ nurtów ściśle związanych z ochroną środowiska na całe nasze życie. Ubiegły rok, jak żaden wcześniej inny pełen był naturalnych trendów, które wpisują się w niezwykle już popularną kulturę eko. Zmiany, które obserwujemy, są nieuniknione. Coraz więcej z nas segreguje śmieci, zwracamy uwagę na opakowania, w jakich kupujemy produkty, poddajemy się trendom 'zero waste', wielu z nas ogranicza lub całkowicie odrzuca spożywanie mięsa. Tak silnego wpływu proekologicznych zmian nie obserwowaliśmy jeszcze nigdy i w bieżącym roku będą się one w dalszym ciągu rozwijać. Nurty obecne w wielu aspektach naszego życia musiały mieć odbicie w trendach aranżacyjnych. Ciekawym zjawiskiem jest zwracanie uwagi nie tylko na jakość produktów w użytkowaniu, ale też na ich skład, pochodzenie, przeznaczenie, możliwość wykorzystania po zużyciu etc.

 

 

W dalszym ciągu ogromną popularnością cieszyły się więc wszelkie drewniane rozwiązania, jednakowo na ścianach, podłogach czy w dodatkach. Drewno jako naturalny surowiec świetnie wpasowuje się w trendy przyjazne środowisku i możemy się spodziewać, że w różnorodnym wydaniu zostanie z nami na bardzo długo. Nie zawiodły nas także motywy roślinne. Popularne od kilku sezonów, zdecydowanie i w ubiegłym roku dobrze się w aranżacjach odnalazły. Obserwowaliśmy piękne zielone elementy dekoracyjne, które świetnie imitowały żywe rośliny i wprowadzały dodatkowe życie do naszych pomieszczeń, zarówno w dekoracjach ściennych, jak i w dodatkach, takich jak koce czy narzuty. Motyw liści, który poznaliśmy już w poprzednim sezonie, w dalszym ciągu zyskiwał na popularności i możemy być pewni, że w tym roku także się z nim spotkamy. Patrząc na minione dwanaście miesięcy, możemy być pewni, że główny nurt, a więc ogromne zainteresowanie problemami związanymi ze światową ekologią, będzie się w dalszym ciągu rozwijał. Przekonania o konieczności dbania o środowisko, które nas otacza, zarówno w wydaniu globalnym, jak i lokalnym na stałe zakorzenione zostało także na płaszczyźnie aranżacji wnętrz i na dłuższy czas zapewne też w kolorystyce.

 
Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: