Wiadomości mieszkaniowe

Joanna Rodnicka

Joanna Rodnicka

Porady - Wyposażenie wnętrz - Trendy

13 lutego 2020

Oddaj swój głos!

Podsumowanie roku 2019 w kolorystyce i aranżacjach

Co było modne w 2019 roku? Sprawdź podsumowanie popularnych trendów wnętrzarskich w ubiegłym roku!

Podsumowanie roku 2019 w kolorystyce i aranżacjach

Każdy sezon niesie ze sobą zmiany. W ostatnich latach obserwujemy je w bardzo dynamicznym wydaniu i jak można się było spodziewać, zapowiedzi z końca 2018 w dużej mierze się w ubiegłym roku sprawdziły. Było też kilka zaskoczeń, nowości i ciekawostek, które zapewne zostaną z nami w aranżacjach na dłużej. Poniżej krótkie podsumowanie trendów w 2019 roku

Kolor ma znaczenie

Podkreślaliśmy wcześniej, że w 2019 roku, po długim okresie skandynawskiego minimalizmu do głosu dojdą kolory i tak też się stało. Co ciekawe, nurt ten przybywa do nas nie skądinąd, jak właśnie z północy. Skandynawowie postawili w końcu na barwy i skutecznie udało się im nas tym trendem zarazić. Na rynku aranżacyjnych ogromną rolę odegrał zapowiadany styl Vintage, pełen braku zasad, barwnych wykończeń, eklektycznych naleciałości i niczego z góry nienarzucający. Styl ten bardzo dobrze się na naszym rodzimym rynku przyjął. Mieliśmy szansę zobaczyć, jak minimalistyczny trend zaczyna ustępować miejsca barwom, zarówno w drobnych dodatkach, jak i w większych elementach wyposażenia wnętrz. W miejscu tym nie możemy nie wspomnieć o trendzie, który ogromnie wypłynął na rynek meblarski, a mianowicie na ogromną popularność welurowych mebli wypoczynkowych, także w różnorodnych kolorach. W dalszym ciągu do najczęściej wybieranych należały szarości i granaty, niemniej wielu z Was odważyło się na kolorowe rozwiązania, co pokazuje, że trend ten na dobre zagościł w Waszych gustach. Pojawiło się też sporo motywów kwiatowych, które bardzo lubi Vintage. Obserwowaliśmy je zarówno na ścianach, jak i w dodatkach, takich jak tkaniny dekoracyjne czy pościel.

Natura i nurty eko

W roku 2019 mieliśmy możliwość oglądać ogromny wpływ nurtów ściśle związanych z ochroną środowiska na całe nasze życie. Ubiegły rok, jak żaden wcześniej inny pełen był naturalnych trendów, które wpisują się w niezwykle już popularną kulturę eko. Zmiany, które obserwujemy, są nieuniknione. Coraz więcej z nas segreguje śmieci, zwracamy uwagę na opakowania, w jakich kupujemy produkty, poddajemy się trendom 'zero waste', wielu z nas ogranicza lub całkowicie odrzuca spożywanie mięsa. Tak silnego wpływu proekologicznych zmian nie obserwowaliśmy jeszcze nigdy i w bieżącym roku będą się one w dalszym ciągu rozwijać. Nurty obecne w wielu aspektach naszego życia musiały mieć odbicie w trendach aranżacyjnych. Ciekawym zjawiskiem jest zwracanie uwagi nie tylko na jakość produktów w użytkowaniu, ale też na ich skład, pochodzenie, przeznaczenie, możliwość wykorzystania po zużyciu etc.

 

 

W dalszym ciągu ogromną popularnością cieszyły się więc wszelkie drewniane rozwiązania, jednakowo na ścianach, podłogach czy w dodatkach. Drewno jako naturalny surowiec świetnie wpasowuje się w trendy przyjazne środowisku i możemy się spodziewać, że w różnorodnym wydaniu zostanie z nami na bardzo długo. Nie zawiodły nas także motywy roślinne. Popularne od kilku sezonów, zdecydowanie i w ubiegłym roku dobrze się w aranżacjach odnalazły. Obserwowaliśmy piękne zielone elementy dekoracyjne, które świetnie imitowały żywe rośliny i wprowadzały dodatkowe życie do naszych pomieszczeń, zarówno w dekoracjach ściennych, jak i w dodatkach, takich jak koce czy narzuty. Motyw liści, który poznaliśmy już w poprzednim sezonie, w dalszym ciągu zyskiwał na popularności i możemy być pewni, że w tym roku także się z nim spotkamy. Patrząc na minione dwanaście miesięcy, możemy być pewni, że główny nurt, a więc ogromne zainteresowanie problemami związanymi ze światową ekologią, będzie się w dalszym ciągu rozwijał. Przekonania o konieczności dbania o środowisko, które nas otacza, zarówno w wydaniu globalnym, jak i lokalnym na stałe zakorzenione zostało także na płaszczyźnie aranżacji wnętrz i na dłuższy czas zapewne też w kolorystyce.

 

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego,
polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Pola oznaczone gwiazdką * są obowiązkowe.

0 Komentarzy