Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Jak działa umowa na wyłączność?

Marzena Zbierska
Marzena Zbierska

Data publikacji: 02.02.2016, Data aktualizacji: 21.01.2022

2 minuty czytania
Umowa na wyłączność
Pośrednicy w obrocie nieruchomościami działający na polskim rynku stosują dwa modele współpracy z klientami: tzw. umowy otwarte i umowy na wyłączność. Jaka jest ich skuteczność? Kiedy i dlaczego warto podpisać umowę na wyłączność z agentem?

Tzw. umowy otwarte polegają w praktyce na oferowaniu nieruchomości do sprzedaży przez wielu agentów oraz możliwości poszukiwania kupującego przez właściciela domu lub mieszkania. Skutek? Jeśli właściciel sam znajdzie kupującego i nieruchomość zostanie sprzedana, nie płaci prowizji pośrednikowi.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jak działa umowa na wyłączność
  • kto zawiera taką umowę
  • jakie są jej zalety 

Umowy otwarte lepsze tylko pozornie

To często prowadzi do sytuacji, w których agent nie ma motywacji do efektywnego poszukiwania nabywców, a działania sprzedającego również okazują się nieskuteczne.

Niektórzy pośrednicy w ogóle nie podpisują tzw. umów otwartych. Dla właścicieli domów i mieszkań, którzy rzeczywiście sami chcą się zaangażować w poszukiwania klienta, tzw. umowa otwarta może wydawać się lepszym rozwiązaniem. Czy słusznie? Agenci przekonują, że to tylko pozorna korzyść.

O niskiej skuteczności umów otwartych decyduje czysty rachunek ekonomiczny, ponieważ żaden człowiek nie jest zainteresowany taką działalnością gospodarczą i zawodową, która nie gwarantuje żadnego zwrotu z zainwestowanych środków finansowych, czasu, wiedzy i energii – argumentuje Joanna Lebiedź, pośrednik i ekspert Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

- Jeśli dokonamy prostego porównania liczby ofert przyjętych od sprzedających do liczby sprzedanych nieruchomości, to skuteczność umów na wyłączność wynosi 95-98%, a otwartych 10-15% - wylicza.

umowa na wyłączność

Poza tym, podpisanie wielu umów z pośrednikami nie gwarantuje równych zasad prezentowania oferty, szybkiej aktualizacji danych np. w wyniku zmiany ceny. Skąd przekonanie, że wyłączność dla wybranego agenta jest niekorzystna dla sprzedającego?

Głównie z powodu powielania stereotypów, zbudowanych na argumentach nie mających nic wspólnego z rzeczywistością - wyjaśnia Joanna Lebiedź. – Wynika to z małej świadomości klienta, który absolutnie nie wie, jakie korzyści daje wyłączność i co oznacza w praktyce.

Na wyłączność czy ekskluzywne?

Dlatego umowa na wyłączność, czasami nazywana jest przez pośredników umową ekskluzywną, bo słowo „wyłączność” ma niekorzystne konotacje. Wyłączność nie oznacza ograniczeń, ale profesjonalne podejście do klienta oraz zaangażowanie, które da oczekiwany efekt obu stronom umowy.

Umowa ekskluzywna to jedyna skuteczna forma współpracy – dodaje ekspert. – Daje klientowi gwarancję rzetelnej, sumiennej pracy nad powierzoną nieruchomością i transakcję na najlepszych warunkach, jakie w danym momencie można uzyskać.

Osoby poszukujące nieruchomości do zakupu wyżej cenią oferty przyjęte na zasadach wyłączności, niż oferty tzw. otwarte, ponieważ wiedzą doskonale, że taką nieruchomość pośrednik obejrzał, znany jest mu jej stan prawny i faktyczny, a sama nieruchomość jest prawidłowo przygotowana do sprzedaży.

umowa

Sondaż przeprowadzony przez Polską Federację Rynku Nieruchomości pokazuje, że umowa na wyłączność coraz bardziej się upowszechnia na polskim rynku. Zdania samych pośredników są jednak podzielone. Nie brakuje skrajnych opinii: ustawowy zakaz zawierania umów otwartych na jednym biegunie, na drugim – swoboda wyboru dla klienta biura. Niektórzy pośrednicy postulują nawet, aby wyłączność dotyczyła także kupującego.

Jednak w zasadzie wszyscy oferują formę wyłącznej współpracy swoim klientom i większość popiera tę formę zawierania umowy. Klienci najczęściej zmieniają nastawienie do umów na wyłączność po pewnym czasie, kiedy próby poszukiwania kupującego na własną rękę nie dają rezultatu, a powierzenie nieruchomości kilku agentom również okazuje się nieskuteczne.

Marzena Zbierska

Dziennikarz, redaktor, copywriter. Publikuje na łamach magazynów i portali branżowych. Zafascynowana SEO i content marketingiem. Z branżą deweloperską związana od ponad 10 lat – jako autor tekstów eksperckich i poradników na potrzeby promocji inwestycji mieszkaniowych.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

      29 lutego 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

      07 lutego 2024

      Dagmara Osińska

    • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

      26 stycznia 2024

      Marcin Moneta

    • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

      19 stycznia 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023