Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Oprócz wielu polskich wsi wyludnią się też miasta

Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar

Data publikacji: 25.09.2017, Data aktualizacji: 14.03.2019

Średnia ocen 4/5 na podstawie 9 głosów

Oprócz wielu polskich wsi wyludnią się też miasta
Najnowsza projekcja GUS-u jest wyjątkowa, gdyż uwzględniono w niej pojedyncze gminy. Dzięki temu można dokładnie sprawdzić, które obszary mają najlepsze i najgorsze perspektywy demograficzne. Prognozy Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że do końca następnej dekady drastyczny ubytek ludności będzie dotyczył nie tylko wiejskich i typowo rolniczych gmin.

Niektóre gminy do 2030 r. utracą około jedną czwartą mieszkańców

W przypadku takich opracowań jak najnowsza prognoza demograficzna GUS-u („Prognoza ludności gmin na lata 2017-2030”), największe zainteresowanie budzą skrajne wyniki. Po odpowiednim przekształceniu informacji podawanych przez Główny Urząd Statystyczny można wskazać gminy, które od 2016 r. do 2030 r. mają się cechować największym ubytkiem liczby mieszkańców (patrz poniższy wykres). Mowa o następujących gminach:

  • Hel (woj. pomorskie, pow. pucki): -29%

  • Dubicze Cerkiewne (woj. podlaskie, pow. hajnowski): -25%

  • Milejczyce (woj. podlaskie, pow. siemiatycki): -24%

  • Orla (woj. podlaskie, pow. bielski): -23%

  • Dołhobyczów (woj. lubelskie, pow. hrubieszowski): -22%

  • Czyże (woj. podlaskie, pow. hajnowski): -21%

  • Telatyn (woj. lubelskie, pow.tomaszowski): -20%

  • Nurzec - Stacja (woj. podlaskie, pow. siemiatycki): -19%

  • Trzeszczany (woj. lubelskie, pow. hrubieszowski): -19%

  • Grodzisk (woj. podlaskie, pow. siemiatycki): -18%

W powyższej grupie wyraźnie przeważają wiejskie gminy z obszaru tzw. „ściany wschodniej”. To właśnie wschodnia część kraju jest najbardziej zagrożona wyludnieniem. Za dowód mogą posłużyć inne dane GUS-u. Wskazują one, że dla 43% gmin województwa podlaskiego i 28% gmin województwa lubelskiego do 2030 r. spodziewany jest spadek ludności przekraczający 10%. Wysoki odsetek gmin z ubytkiem populacji powyżej 10% (do 2030 r.), GUS prognozuje również na terenie Opolszczyzny (23%), Dolnego Śląska (22%) oraz Warmii i Mazur (22%).

O perspektywy demograficzne z pewnością nie muszą obawiać się władze dziesięciu gmin, dla których spodziewany jest największy wzrost liczby ludności. Są to następujące obszary gminne:

  • Siechnice (woj. dolnośląskie, pow. wrocławski): +40%

Szukaj nieruchomości

W Polsce
W Hiszpanii
Wakacyjne
  • Warszawa

    mazowieckie, Warszawa

    12999 ofert

  • Wrocław

    dolnośląskie, Wrocław

    6893 oferty

  • Kraków

    małopolskie, Kraków

    5736 ofert

  • Poznań

    wielkopolskie, Poznań

    5004 oferty

  • Łódź

    łódzkie, Łódź

    3437 ofert

W Polsce
W Hiszpanii
Wakacyjne
  • Obrowo (woj. kujawsko - pomorskie, pow. toruński): +41%

  • Czernica (woj. dolnośląskie, pow. wrocławski): +42%

  • Stawiguda (woj. warmińsko - mazurskie, pow. olsztyński): +42%

  • Kosakowo (woj. pomorskie, pow. pucki): +43%

  • Dobra (woj. zachodniopomorskie, pow. policki): +46%

  • Pruszcz Gdański (woj. pomorskie, pow. gdański): +47%

  • Rokietnica (woj. wielkopolskie, pow. poznański): +48%

  • Dopiewo (woj. wielkopolskie, pow. poznański): +50%

  • Komorniki (woj. wielkopolskie, pow. poznański): +51%

  • Nietrudno zauważyć, że na powyższej liście znalazły się tylko gminy położone w pobliżu większych ośrodków miejskich. Takie obszary przyciągają mieszkańców miast szukających ciszy, spokoju i powietrza o lepszej jakości. Wraz z napływem nowych mieszkańców, ożywia się lokalna gospodarka i wzrastają wpływy podatkowe samorządów. Przepływ ludności na tereny podmiejskie, aktywizuje również deweloperów oferujących niewielkie bloki, domy jednorodzinne albo „szeregówki”.  

    Dobrze prosperować będą tylko wsie położone bliżej większych miast

    W Polsce obecnie mamy aż 2478 gmin. Dlatego nie sposób dokładnie omówić wyników prognozy demograficznej dla wszystkich tych obszarów. Dzięki odpowiedniemu przekształceniu i podsumowaniu dużej liczby danych z prognozy GUS-u, można jednak wyciągnąć pewne ogólne wnioski (patrz poniższa tabela). Wskazują one, że w latach 2016 - 2030 spadek liczby ludności gmin miejskich (-5,2%) będzie większy niż analogiczna zmiana dla całego kraju (-2,1%). Prawie dwuprocentowy ubytek populacji (-1,8%) ma dotyczyć gmin miejsko - wiejskich. Co ciekawe, ogólny wzrost liczby ludności jest spodziewany na terenie gmin wiejskich (+2,8% od 2016 r. do 2030 r.). Trzeba jednak pamiętać, że sytuacja takich wiejskich gmin może być mocno zróżnicowana. Oprócz dobrze rozwijających się obszarów położonych pod większymi miastami, prawdopodobnie będzie można zaobserwować szybką depopulację tzw. „Polski powiatowej”.

    Na uwagę zasługują też dane o udziale ludności w wieku mobilnym (18 lat - 44 lata). Największy spadek odsetka takiej ludności ma być widoczny na terenie gmin miejskich (-8,7 punktu procentowego do 2030 r.). Ten wynik pokazuje, że poważne problemy demograficzne dotkną nie tylko wsi ze „ściany wschodniej”. Wśród miast zagrożonych ponad dziesięcioprocentowym ubytkiem liczby ludności (do 2030 r.), znajdziemy między innymi Zgorzelec (-16%), Stalową Wolę (-15%), Starachowice (-15%), Skarżysko - Kamienną (-15%), Konin (-14%), Sosnowiec (-14%), Wałbrzych (-13%), Bytom (-12%) oraz Częstochowę (-12%). Najnowsza prognoza GUS-u stanowi ostatni dzwonek alarmowy dla włodarzy tych ośrodków miejskich oraz władz centralnych.

    Andrzej Prajsnar

    Ekspert i analityk portalu RynekPierwotny.pl od 2012 roku.

    Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

    PODZIEL SIĘ:

    KATEGORIE:

    OCEŃ ARTYKUŁ:

    Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

      Artykuły powiązane

      • Nowa przestrzeń dla kupujących nieruchomości -  otwieramy Akademię Rynku Nieruchomości we Wrocławiu

        Nowa przestrzeń dla kupujących nieruchomości - otwieramy Akademię Rynku Nieruchomości we Wrocławiu

        Akademia Rynku Nieruchomości to unikalny projekt społeczny - wyjątkowe wydarzenie będące platformą dialogu pomiędzy kupującym a deweloperem, miejsce, gdzie potencjalny nabywca szybko i łatwo zdobędzie wiedzę, jak zaplanować kupno nieruchomości, na co zwrócić uwagę przy analizie ofert i jak nie popełnić błędów formalnych.

        31 marca 2025

        Redakcja

      • Ceny materiałów budowlanych

        Ceny materiałów budowlanych

        Ceny materiałów budowlanych w lutym 2025 roku notują kolejne zmiany, które odbiją się na sytuacji zarówno inwestorów, jak i klientów indywidualnych. Indeks cen materiałów budowlanych po raz kolejny opublikowała Grupa PSB Handel S.A.

        02 kwietnia 2025

        Redakcja

      • Ceny mieszkań w Niemczech – kupno i wynajem: co warto wiedzieć?

        Ceny mieszkań w Niemczech – kupno i wynajem: co warto wiedzieć?

        Poszukiwanie mieszkania w Niemczech cieszy się dużym zainteresowaniem Polaków. Taki stan rzeczy wynika m.in. z w faktu, że  wielu naszych rodaków pracuje w kraju za Odrą, osiedla się tam i planuje życie. Wg danych GUS na koniec 2023 roku, liczba Polaków czasowo przebywających za granicą wynosiła 1,5 mln, z czego niecałe pół miliona mieszkało w Niemczech. Ogólnie liczbę naszych rodaków lub polskiego pochodzenia w tym kraju szacuje się na 1,5 - 2 mln osób. Nic dziwnego, że coraz sporo osób pochodzących z Polski interesuje się kwestią zakupu mieszkania, lub też zamierza takie wynajmować.

        31 marca 2025

        Marcin Moneta

      • Przed nami Giełda Mieszkań w Lublinie

        Przed nami Giełda Mieszkań w Lublinie

        Lublin ponownie stanie się centrum rynku nieruchomości! W dniach 29-30 marca 2025 roku w Galerii GALA przy ul. Fabrycznej 2 odbędzie się Giełda Mieszkań – największe i najważniejsze wydarzenie nieruchomościowe na Lubelszczyźnie. To wyjątkowa okazja dla osób poszukujących nowego lokum, inwestorów oraz wszystkich zainteresowanych rynkiem mieszkaniowym.

        25 marca 2025

        Redakcja

      Nagrody i wyróżnienia

      Nagroda Forbes 2022
      Nagroda Forbes 2021
      Nagroda Digital Excellence Awards 2022
      Nagroda Laur Klienta 2023
      Nagroda Dobry Pracodawca 2023
      Nagroda Gazele Biznesu 2023