Ogród naszych marzeń
Data publikacji: 21.08.2013, Data aktualizacji: 19.01.2022
Średnia ocen 4/5 na podstawie 6 głosów
Ogród to niewątpliwie wspaniałe miejsce do wypoczynku, zabawy czy rodzinnych spotkań. Podobnie jak nasz dom, wiele o nas mówi, dlatego istotne jest, by jego wystrój harmonizował z nami i naszym otoczeniem.
Decydując się na konkretny styl w naszym ogrodzie, odnieśmy się przede wszystkim do istniejących uwarunkowań krajobrazu i architektury. Zastanówmy się również, jakie mamy wobec niego wymagania i jakie potrzeby. Jeśli nie czujemy się na siłach, by urządzić go samemu, skorzystajmy z porad architekta zieleni lub doświadczonego ogrodnika.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- jak wygląda ogród japoński
- jak urządzić ogród w stylu holenderskim
- jak wygląda ogród w stylu angielskim
1. Ogród w stylu wiejskim
W ogrodzie w stylu wiejskim można spotkać niemal wszystko, a zaproponowane w nim rośliny układane są z reguły asymetrycznie, sprawiając wrażenie lekkiego nieładu. W wiejskim ogrodzie panuje sielski klimat, potęgowany przez bogactwo najróżniejszych kwiatów, królestwo bylin, owocowych krzewów i polskich gatunków drzew. Jest to pomysł, który idealnie pasuje zarówno do niewielkich przydomowych ogródków, jak i większych działek.
To idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy nie lubią dbać o trawnik. Dużą zaletą wiejskiego ogrodu jest, niekoniecznie przystrzyżona trawa, wypełniona polnymi kwiatami. Sielankowy klimat podkreśli tu wykorzystanie przedmiotów codziennego użytku, drewniana studnia, ławeczka, czy gliniane garnki powieszone na płocie będą tu idealnie pasowały. Wbrew pozorom wiejski ogród nie jest wcale łatwy w utrzymaniu, a jego pielęgnacja, ze względu na istotną rolę bylin, a także roślin jednorocznych i dwuletnich dość pracochłonna.
2. Ogród w stylu holenderskim
Ogród w stylu holenderskim i francuskim z pewnością przypadnie do gustu wielbicielom porządku i symetrii. Jego głównym elementem są idealnie formowane żywopłoty, marmurowe ozdoby i bogactwo kolorów, uzyskiwane głównie dzięki tulipanom i innym kwiatom cebulowym. Poza ferią barw i panującym ładem, styl ten kocha najrozmaitsze fontanny, oczka, jak również rzeźby ustawione ze smakiem w różnych zakątkach ogrodu.
3. Ogród w stylu azjatyckim
Ogrody w stylu azjatyckim wymagają ogromnej wiedzy, znajomości kultury, sztuki i filozofii Dalekiego Wschodu. To miejsce, w którym panuje nie tylko bogata symbolika, ale ład i harmonia. W takim ogrodzie nie ma miejsca na przypadkowe rośliny, a te które zakwitły, są idealnie zaplanowane i przycięte, najczęściej w formie kulistej.
Dominują tu egzotyczne drzewa i mchy, rzadko zaś spotykamy w nim kwiaty. Istotną role odgrywają tutaj skały i głazy, które odzwierciedlają według filozofii Feng shui moc, siłę i niedostępność, a także będąca źródłem życia- woda. Dużą rolę w ogrodzie azjatyckim odgrywa również pełna symboliki i znaczeń mała architektura, bogata w altany, pawilony czy nawiązujące do buddyjskich świątyń świece w kształcie wieży.
4. Ogród w stylu angielskim
Kolejną propozycje tworzą ogrody w stylu angielskim, charakteryzujące się dużą różnorodnością i bogactwem form. Cechuje je asymetria, swobodny, nieregularny układ elementów, a także pozorna „dzikość” nawiązująca do naturalnego krajobrazu. Charakterystycznym elementem ogrodów angielskich są rozłożyste drzewa, często podobnie jak dom, oplecione pnączami, wijącymi się po ogrodzie, ścieżkach, drzewach i murach.
Ogrody angielskie kochają kontrasty. Znajdziemy tu zarówno piętrowe kompozycje kwiatowych rabat jak i wypielęgnowane perfekcyjnie niczym pole golfowe zielone trawniki. Częstym elementem stosowanym w ogrodach angielskich są wydzielone równo przyciętym bukszpanem zielniki i warzywniki.
5. Ogród w stylu nowoczesnym
Najbardziej popularnym rozwiązaniem wśród wielu współczesnych polskich dom owjest ogród w stylu nowoczesnym. Jego popularność z pewnością potęguje fakt, iż jest on z reguły prosty w utrzymaniu i nie wymaga zbyt wielu przestrzeni. Toteż ciekawie urządzony swietnie sprawdzi się za równo na dużej działce, jak i na tarasie czy balkonie. Kolorystyka ogrodu nowoczesnego z reguły bywa stonowana, a wybierane do niego rośliny łatwe w utrzymaniu.
Charakterystyczną cecha nowoczesnych ogrodów jest przystrzyżony, zadbany trawnik, który świetnie komponuje się na tle basenu, kortu czy jacuzzi. Istotną rolę w nowoczesnych ogrodach odgrywa oświetlenie, a także nowoczesne dodatki w postaci szklanej fontanny lub metalowej ławki. By podkreślić nowatorski charakter takiego ogrodu, warto nadać roślinom fantazyjne kształty.
6. Ogród w stylu śródziemnomorskim
Na relaks w otoczeniu pachnących ziół i kwitnących pnączy pozwolić sobie możemy w ogrodzie śródziemnomorskim. Cechuje go połączenie barwy i przestrzeni, zdominowane przez kolory ciepłe i naturalne. Tego typu stylizacja wymaga jednak miejsc mocno nasłonecznionych. Świetnie komponuje się wraz z zacienionym tarasem, czy też rozłożonym hamakiem.
W południowym ogrodzie śródziemnomorskim poza typowymi roślinami takimi jak lawenda, winorośl czy szałwia nie może zabraknąć również altany, a w niej stołu przy którym chętnie zasiądzie cała nasza familia. W przypadku ogrodu śródziemnomorskiego pamiętajmy o regularnym nawadnianiu, a także o okryciu lub przeniesieniu do pomieszczeń przed nadejściem mrozu, bardziej wrażliwsze gatunki roślin.
Najlepiej zorientowana poznanianka na wielkopolskim rynku pierwotnym, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych w Toruniu, pasjonatka stylowych wnętrz, właścicielka VIGO STUDIO.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: