Wiadomości mieszkaniowe

Joanna Herstowska

Joanna Herstowska

Wyposażenie wnętrz - Porady - Styl

Oddaj swój głos!

Średnia ocen 5/5 na podstawie 2 głosów

Feng shui w domu

Feng Shui, to starochińska metoda planowania przestrzeni, na czym polega i czy faktycznie działa? Przeczytaj!

Feng shui w domu

Przeglądając materiały na temat starochińskiej metody planowania i ulepszania przestrzeni, czyli tytułowego Feng Shui, znajdziemy taką samą ilość zwolenników jej rzeczywistego działania, jak i przeciwników. Prawdą jest, iż wokół Feng Shui narosło przez lata wiele mitów, związanych najczęściej z nieprawidłową interpretacją zasad, którymi ta metoda się kieruje. Poniżej krótkie podsumowanie.

Feng Shui – czyli co?

Feng Shui, w dosłownym tłumaczeniu 'wiatr i woda', to jak już wspomnieliśmy, starochińska metoda planowania i ulepszania przestrzeni, wywodząca się z taoizmu. Wiatr i woda mają tu znaczenie metaforyczne i stanowią o tym wszystkim, co nas otacza, o przepływającej energii, której nie jesteśmy w stanie dostrzec. Od tysięcy lat Feng Shui stanowi ważną część kultury chińskiej i do dzisiaj jest praktykowana. Metoda ta to nie tylko sposób ustawiania krzeseł w domu, odpowiedniej lokalizacji luster, czy jak podają kolorowe pisma, zamkniętej toalety. To przede wszystkim filozofia życia, nauka o energii, która, jak podkreślają praktycy, ma wpłynąć na harmonię z otaczającą nas rzeczywistością, a tym samym przyczynić się do wewnętrznego spokoju i dobrego samopoczucia. Praktykowanie Feng Shui wymaga zagłębienia się w wiedzy płynącej od chińskich mędrców. Nie da się jej przyswoić za pomocą kilku krótkich artykułów z wypisanymi po macoszemu radami. Brak elementarnej wiedzy na ten temat powoduje, iż wielu przeciwników tej metody traktuje ją jak zabobony zupełnie niewarte praktykowania. Zagłębiając się w chińskie wierzenia, nie sposób zaprzeczyć, iż stosowane od tysięcy lat praktyki mają swoje pozytywne odzwierciedlenie w rzeczywistości i warto przyjrzeć im się dokładniej. Ocenianie Feng Shui pod kątem skuteczności jest więc wyjątkowo trudne. Postaramy się pokazać Wam jednak, które z metod zdecydowanie możemy wsadzić między bajki.

Najczęściej powtarzane mity

Feng Shui opiera się na mądrych zasadach, które ni jak mają się do przekształconych przez lata zabobonów. Kolorowe pisma upewniają nas w swoich zmodyfikowanych na temat zasad Feng Shui poglądach i przedstawiają nieprawdziwy obraz tego, co przez tysiące lat kwitło w chińskiej kulturze.

Do najbardziej absurdalnych mitów należą:

  1. Wahania nastroju małżonków mogą być zależne od umiejscowienia drzwi wahadłowych w sypialni.
  2. Problemy finansowe mogą być związane z często otwartą klapą sedesową – to nasz ulubiony mit, którego pochodzenia ni jak nie da się wytłumaczyć, a śmieszy dokładnie tak samo przeczytany po raz pierwszy, jak i kolejny
  3. Utrata dobrej energii poprzez zawieszenie lustra naprzeciwko drzwi wejściowych, powodująca odbijanie się światła. Zagłębiając się w filozofię Feng Shui głębiej niż w kolorowe pismo, dowiemy się, że energia składa się z wielu czynników, nie tylko światła, a tym samym lustro nie może powodować jej utraty.
  4. Kolejne kłopoty finansowe poprzez umiejscowienie łazienki naprzeciwko drzwi wejściowych do mieszkania. Na szczęście ni jak ma się do prawd głoszonych przez Feng Shui. Mieszkańcy bloków, zwłaszcza mieszkań o starym, popularnym układzie, mogą więc być zupełnie spokojni.
  5. Zaburzenia psychiczne spowodowane mieszkaniem w domu (lub mieszkaniu) ze skosami – nie wiemy jak to skomentować, po prostu uwierzcie nam na słowo, że to mit.
  6. Zakłócenie dobrej energii, brak równowagi psychicznej, które może doprowadzić do szaleństwa spowodowane nieregularnymi kształtami pomieszczenia (w tym też skosami). Gdyby tak było w rzeczywistości, szpitale psychiatryczne byłyby jeszcze bardziej przepełnione niż są, a architekci musieliby zrezygnować z projektowania popularnych salonów z wykuszem.

Powyższe mity, to tylko przykłady niczym niepotwierdzonych zasad Feng Shui przez lata wykreowanych i powtarzanych jako prawdy, w które wielu laików jest w stanie uwierzyć. Feng Shui opiera się przede wszystkim na zdroworozsądkowych zasadach, które są bardzo intuicyjne i w niczym nie przypominają szalonych pomysłów z deską sedesową. Jeśli chcielibyście poprawić Wasze samopoczucie za pomocą odpowiedniego miejsca do pracy, prawidłowej aranżacji przestrzeni wokół siebie, a przede wszystkim zrozumieć, dlaczego tak się dzieje, zapraszamy do wgłębienia się w wierzenia chińskie i dopiero wówczas zastosowania ich we własnych domach.

 

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego,
polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Pola oznaczone gwiazdką * są obowiązkowe.

0 Komentarzy