Jak ocieplić dom?
Data publikacji: 27.09.2016, Data aktualizacji: 27.12.2021
Od tego, jak ocieplony jest dom, zależały będą późniejsze wydatki związane między innymi z jego ogrzewaniem. Zanim zdecydujecie się na konkretne materiały i przystąpicie do realizacji działań, zasięgnijcie fachowej opinii specjalisty w tej dziedzinie, sprawdźcie oferty na rynku i przygotujcie się do tego. Ocieplenie domu jest dość dużym wydatkiem, który zwykle rozpatrywany jest indywidualnie.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- co wziąć pod uwagę planując ocieplanie domu
- ile kosztuje ocieplenie domu
- jak wykonać takie prace
Koszt materiałów i prac związanych z ociepleniem zależy od wielu czynników i nie da się go określić z góry. W zależności od rodzaju budynku, powierzchni, rodzaju podłoża itp.. fachowiec pomoże oszacować koszty, na jakie musicie się przygotować. Nie damy Wam niestety gotowej recepty, ponieważ ocieplenie domu to temat rzeka. Postaramy się jednak przekazać Wam najważniejsze informacje o tym, jak krok po kroku przygotować budynek oraz jakich błędów unikać, aby wszystko poszło szybko, sprawnie i nie doprowadziło Was do bankructwa.
Zabezpieczanie budynku, który jest remontowany
Jeśli wiecie już jaki rodzaj ocieplenia jest odpowiedni dla Waszego domu i na Waszym podwórku na dobre zaczyna gościć ekipa remontowo – budowlana (zakładając, że nie jesteście budowlańcami i nie robicie tego sami) pamiętajcie, żeby zwrócić uwagę na to, czy wszystkie okna i drzwi zostały odpowiednio zabezpieczone przez ewentualnym zniszczeniem. Sprawdźcie też czy rusztowanie (zwykle jest potrzebne) osłonięte jest specjalną siatką chroniącą przed wiatrem i słońcem. Odpowiednie jego zabezpieczenie wpływa znacząco na proces wysychania materiałów, które zostały nałożone.
Sprawdźcie powierzchnię ścian
Bardzo ważną sprawą przed przystąpieniem do działań związanych z ociepleniem budynku jest sprawdzenie powierzchni ścian przygotowywanych do ocieplenia – owszem to leży po stronie ekipy budowlanej najczęściej, niemniej to w Waszym interesie jest, żeby wszystko wykonane było jak najlepiej. Ściany, które będą ocieplane powinny być gładkie, wolne od grzybów i pleśni, dobrze osuszone i odpylone. W razie jakichkolwiek wątpliwości porozmawiajcie z ekipą budowlaną, wszelkie nierówności powinny być naprawione przed ociepleniem domu, aby klej, który będzie używany dobrze się trzymał.
Ustalcie plan prac
Im lepiej zorganizujecie prace remontowe, tym szybciej skończycie. Zdajemy sobie sprawę, iż wierzycie w zdolności wynajętej ekipy budowlanej, niemniej od czasu do czasu powinniście dosłownie sprawdzić co i w jakiej kolejności jest wykonywane. Dlatego tak ważne jest wcześniejsze zasięgniecie wiedzy na dany temat. Zanim ekipa zajmie się właściwym ociepleniem, musi nałożyć klej, a dopiero później nakładać siatkę zabezpieczającą. Często dzieje się odwrotnie.
Dużym błędem jest też nakładanie tynku cienkowarstwowego zamiast standardowego gruntowania. Tego typu działania prowadzą do powstawania nierówności na elewacji i możliwych pęknięć i zniszczeń już po kilku latach. Ustalcie więc z wykonawcą co i jak powinno być zrobione, będziecie mieli pewność, że nic Was nie zaskoczy.
Odpowiednie mocowanie i zabezpieczanie izolacji
Po zasięgnięciu odpowiedniej dawki wiedzy możecie śmiało wdawać się w dyskusję z ekipą budowlaną na temat mocowania izolacji na Waszym budynku. Warto zwrócić na to uwagę, niedostateczne mocowanie izolacji do warstwy nośnej jest dość często powtarzanym błędem, wynikającym między innymi z używania produktów posiadających nieodpowiednie parametry lub po prostu z niestarannego nałożenia kleju. Innym powodem może być także słabe mocowanie mechaniczne, które powinno być wpuszczone w warstwę nośną na głębokość minimum 5 cm.
Zwróćcie też uwagę na to, w jaki sposób zabezpieczona jest izolacja termiczna (wełna mineralna bardzo szybko chłonie wodę, styropian zaś ulega zniszczeniu pod wpływem słońca). Należy je odpowiednio chronić przed działaniem czynników takich jak wiatr, słońce i deszcz, będą bowiem ocieplały nasz dom przez długie lata i muszą odpowiednio dobrze spełniać swoje funkcje.
To tylko kilka z wielu ważnych rzeczy, na jakie powinniście zwrócić uwagę, jak już wspomnieliśmy, zasięgnięcie fachowej wiedzy jest w tym wypadku koniecznością. Znalezienie doświadczonej ekipy budowlanej to klucz do sukcesu. Nie ma chyba nic gorszego niż korzystanie z usług niesprawdzonych i co gorsza niedoświadczonych 'fachowców'. Warto wiedzieć, o czym się mówi i jakie kroki powinny być podjęte, jeśli chcemy, aby wszelkie działania związane z ociepleniem naszego domu zostały prawidłowo wykonane.
Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: