Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

8 sposobów na optyczne powiększenie mieszkania

Marlena Rzepniewska
Marlena Rzepniewska

Data publikacji: 14.07.2022, Data aktualizacji: 16.12.2022

5 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 46 głosów

Jak optycznie powiększyć wnętrze?
Małe mieszkanie to wyzwanie pod względem aranżacyjnym. Jednak dzięki kilku prostym trikom można zamienić je w przestronne lokum. Jak tego dokonać? Podpowiadamy!

Któż z nas nie marzył o większym lokum… Niestety, sytuacja finansowa często zmusza nas do pozostania w mniejszym mieszkaniu - w końcu, ciasne, ale własne. Istnieją jednak patenty na to, aby optycznie powiększyć wnętrze. Jak to zrobić? Poznaj nasze triki.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakie kolory optycznie powiększają wnętrze
  • jaką podłogę wybrać do małego mieszkania
  • czy zasłony w niewielkim mieszkaniu to dobry pomysł

Kolory powiększające pokój

Właściwie dobrane barwy są w stanie diametralnie odmienić małe wnętrza. Naszą bazą powinny być stonowane, jasne kolory. Biel, beż, pastele i szarości optycznie powiększą przestrzeń. Decydując się na mocniejsze akcenty kolorystyczne, pamiętaj, że w kompaktowych mieszkaniach bardzo łatwo uzyskać efekt przytłoczenia. Ciemnych barw używaj z umiarem.

jak optycznie powiększyć wnętrze

Ważne jest także to, na jaki kolor pomalujemy sufit. Jeśli zdecydujemy się na klasyczną biel lub jaśniejszy odcień niż ściany oraz dodatkowo zostawimy 10-centymetrowy pasek na ścianie w kolorze sufitu, to wywołamy wrażenie, że pomieszczenie jest większe i wyższe.

Nietypowe pomysły na sufit Czytaj

Zwróć także uwagę na to, jak wygląda Twój korytarz. Jeżeli jest długi i wąski, spróbuj za pomocą odpowiednich barw poprawić jego kształt. Krótsze ściany pomaluj na ciemniejszy kolor, a dłuższe na jaśniejszy. 

Nie zapominaj również o dodatkach. W tym przypadku również kieruj się zasadą im mniej, tym lepiej. Zamiast wielu ciemnych, postaw na jeden designerski.

Na koniec należy jeszcze zwrócić uwagę na rodzaj powierzchni, na którą nanosimy kolor, a także rodzaj farb i stopień ich połysku. Powierzchnie gładkie, błyszczące odbijają światło i powiększają wnętrze. Natomiast te porowate, matowe absorbują je, zmniejszając pomieszczenie przy jednoczesnym nadaniu mu przytulności.

wybierz odpowiednie kolory

Zwróć uwagę na wzory i faktury

Małe mieszkania lubią minimalizm. Zbyt duża liczba wzorów i faktur może je przytłoczyć. Nie oznacza to jednak, że mamy z nich całkowicie rezygnować. Najważniejszy jest umiar. 

Chcąc optycznie powiększyć przestrzeń, warto wykorzystać w tym celu pionowe i poziome pasy. Możemy je umieścić na przykład na jednej ze ścian lub podłodze. Tym samym poszerzymy i wydłużymy nasze M. Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie nieprzytłaczających deseni z powtarzającymi się motywami.

Pamiętaj, zeby nie przesadzić ze zbyt dużą liczbą faktur i materiałów. Ich nadmiar sprawi, że mieszkanie będzie się wydawało na jeszcze mniejsze. Z tego samego powodu lepiej unikać trzymania rzeczy na wierzchu. Najlepiej schować, co tylko się da, w szafkach i szufladach - porządek i brak drobiazgów na widoku sprawią, że wnętrze będzie przejrzyste, bardziej przestronne i optycznie zyska na wielkości.

zwróć uwagę na wzory i faktury

Zawieś lustra na ścianach

Lustra nie tylko pełnią funkcję użytkową, ale także rozświetlają wnętrza i wizualnie je powiększają. Co ciekawe, lustra potrafią zwiększyć przestrzeń nawet dwukrotnie. Zawieszone poziomo optycznie poszerzą pomieszczenie, zawieszone pionowo wydłużą je. Dzięki szklanej tafli możemy także skorygować niewłaściwe proporcje mieszkania.

Gdzie ja zawiesić? Mogą się znaleźć zarówno w przedpokoju, salonie czy sypialni. Warto zaaranżować je blisko okien. Dzięki temu rozświetlimy pomieszczenie naturalnym światłem. Większe meble również powinny posiadać lustrzane elementy, dzięki czemu optycznie zwiększy się metraż. Miejmy na uwadze, aby do luster wybierać lekkie, delikatne ramy.

zawieś lustra na ścianach

Pamiętaj o zasadzie jednolitości

Małe mieszkanie magicznie nie powiększy się, ale możemy nieco oszukać nasz wzrok. Wydarzy się to, gdy zatrzesz granice między pokojami – zastosujesz identyczną lub bardzo podobną posadzkę, kolorystykę, czy pociągniesz tę samą zabudowę, np. z holu do salonu. Pomieszczenia, które płynnie przechodzą z jednego w drugie, tworzą przemyślaną i spójną całość. Dzięki temu unikniesz wizualnego chaosu i optycznie zyskasz kilka dodatkowych metrów. 

Oświetlenie ma znaczenie

Odpowiednio dobrane natężenie światła potrafi diametralnie odmienić wnętrze. Pamiętajmy, że im więcej naturalnego światła wpada do pomieszczenia, tym jest ono jaśniejsze i optycznie większe. Dlatego, szczególnie w małych mieszkaniach i kawalerkach, zaleca się odsłanianie okien i wybieranie lekkich żaluzji zamiast ciężkich zasłon.

Unikaj dużych żyrandoli i masywnych lamp wiszących. Padające z nich światło tworzy cienie na suficie, przez które pokój wydaje się jeszcze mniejszy. Lepiej także postawić na kilka drobniejszych lamp, umiejscowionych w różnych strefach niż na jedną dużą. Warto także wykorzystać lampy podłogowe - pomogą oświetlić trudne zakamarki.

oświetlenie ma znaczenie

Meble w małym mieszkaniu

Jak umeblować małe mieszkanie? Sztuką jest w niewielkiej przestrzeni wygospodarować więcej miejsca. Pomocne są w tym odpowiednie meble. W takich wnętrzach najlepiej sprawdzają się te, budowane na wymiar. Warto także postawić na jasne, najlepiej białe meble o minimalistycznej stylistyce. Przejrzyste blaty, fronty i nie obciążą aranżacji. Prosty design będzie najlepszym wyborem. Co więcej, meble w niewielkich mieszkaniach powinny być wielofunkcyjne. Możesz na przykład zaaranżować podest z miejscem do pracy, spod którego można wysunąć łóżko.

Kompaktowe mieszkanie warto wyposażyć także w meble ustawione na długich, widocznych nóżkach. Komody, regały, sofy, fotele, łóżka unoszące się nad podłogą zwiększają poczucie przestrzeni. Unikajmy ciemnych i zamkniętych brył, które przytłoczą niewielką przestrzeń swoimi gabarytami. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się otwarte lub przeszklone konstrukcje. 

Prawdziwą oszczędność miejsca daje zamontowanie drzwi przesuwnych. Zastanów się także nad tymi przeszklonymi. Wnętrza stają się dzięki nim jaśniejsze, lepiej doświetlone, a co za tym idzie – większe. W zależności od swoich potrzeb możesz wybrać między innymi wypełnione szkłem mrożonym, przydymionym lub kolorowym.

Jeżeli pozwala na to budowa mieszkania, warto zaaranżować w nim antresolę. Pamiętaj, że lokal musi być odpowiednio wysoki (najlepiej około 4,5 metra). Na podwyższeniu możesz umieścić łóżko, kącik do nauki i pracy, garderobę lub biblioteczkę.

Jak urządzić sypialnię na antresoli? Sprawdź

meble wielofunkcyjne

One space

Właściciele niewielkich mieszkań często decydują się na otwarcie pomieszczenia, tworząc w ten sposób jedną, wielofunkcyjną przestrzeń. Likwidacja ścianek działowych pozwala nie tylko doświetlić pokój, ale dodaje mu też głębi. W takiej sytuacji warto podzielić przestrzeń za pomocą dodatków. Z odpowiednim ustawieniem mebli dokładnie określimy granice poszczególnych stref: wypoczynkowej, jadalnianej i kuchennej.

Dorysuj dodatkowy pokój

Wspominaliśmy już o tym, że w niewielkich wnętrzach dobrze sprawdza się minimalizm. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy skazani na nudę. Z pewnością unikniemy jej dzięki fototapecie. Na jednej ze ścian przyklej malunek ogrodu, panoramy miasta, alejki parkowej lub innego wnętrza. Odpowiednio dobrane tematycznie i kolorystycznie fototapety, tworzą złudzenie, które sprawia, że ​​ściana wydaje się rozciągać poza punkt, w którym faktycznie się kończy. Doda to pomieszczeniu głębi i stworzymy iluzję dodatkowego wnętrza.

dorysuj dodatkowy pokój

Aranżacja małego mieszkania to nie lada wyzwanie. Najważniejsze, aby dokładnie przemyśleć, to co chcemy uzyskać. Niezwykle istotny będzie właściwy dobór barw, dodatków i mebli. Wykorzystaj nasze rady i ciesz się optycznie powiększonym mieszkaniem. Nasze triki pomogą Ci nie tylko zwiększyć przestrzeń ale także stworzyć stylowy i piękny kącik.

wykończenie mieszkania z architektem

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Ile jest mieszkań i domów w Polsce: liczba gospodarstw domowych

      Ile jest mieszkań i domów w Polsce: liczba gospodarstw domowych

      Ile jest gospodarstw domowych, jak rozkłada się liczba mieszkań i liczba domów jednorodzinnych w Polsce oraz jakie preferencje dotyczące miejsca zamieszkania mają Polacy? Na bieżąco GUS publikuje także statystyki na temat budownictwa mieszkaniowego, czyli między innymi liczbę nieruchomości oddanych do użytku. Jak obecnie wygląda liczba gospodarstw domowych w Polsce? Czy na rynku brakuje nieruchomości? Sprawdzamy!

      09 września 2024

      Andrzej Prajsnar

    • Jak urządzić małe mieszkanie 30, 35, 38 i 40 m2? Aranżacje i inspiracje

      Jak urządzić małe mieszkanie 30, 35, 38 i 40 m2? Aranżacje i inspiracje

      Aranżacja małego mieszkania, zwłaszcza kawalerki nie należy do łatwych zadań. Na niewielkim metrażu muszą się zmieścić wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy. Warto dołożyć wszelkich starań, by było zarówno funkcjonalnie, jak i komfortowo. Jak urządzić małe mieszkanie 40 m2? Gdzie szukać inspiracji? Jak uniknąć błędów podczas aranżacji niewielkiego lokum? Podpowiadamy.

      10 lipca 2024

      Dagmara Osińska

    • Układ funkcjonalny mieszkania: jak funkcjonalnie urządzić mieszkanie?

      Układ funkcjonalny mieszkania: jak funkcjonalnie urządzić mieszkanie?

      Odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni mieszkalnej nie należy do łatwych zadań. Szczególnie wtedy, gdy nie mamy konkretnego planu i pomysłu na projekt. W organizacji wymarzonego miejsca pomoże nam nie tylko architekt, ale też kilka prostych zasad. Jak stworzyć funkcjonalny dom lub mieszkanie? Podpowiadamy.

      19 stycznia 2024

      Dagmara Osińska

    • Mieszkanie dla studenta

      Mieszkanie dla studenta

      W dużych miastach - ośrodkach akademickich znaczną część mieszkańców stanowią studenci. Przyjeżdżają z małych, okolicznych miejscowości, ale i z drugiego końca Polski. Przyciąga ich bogata oferta edukacyjna i możliwości zawodowe, bo zdecydowana większość z nich zostaje w danym mieście po zakończeniu nauki. Gdzie mieszkają? Możliwości jest kilka: akademik, pokoje do wynajęcia czy mieszkanie lub lokal własnościowy. Które rozwiązanie jest najlepsze? Co bardziej się opłaca? I w końcu - jakich nieruchomości szukają studenci i gdzie mogą je znaleźć? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu!

      01 września 2021

      Redakcja

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023