Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Najpiękniejsze parki w Poznaniu

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 29.01.2021, Data aktualizacji: 16.04.2024

4 minuty czytania

Średnia ocen 5/5 na podstawie 37 głosów

Najpiękniejsze parki w Poznaniu
Jakie parki w Poznaniu są najpiękniejsze? Co warto o nich wiedzieć? Sprawdzisz na RynekPierwotny.pl!

Poznań to przepiękne miasto, które wyróżnia nie tylko nowoczesna architektura, cenne zabytki, ale również pasma zieleni. Już przy samym wjeździe od strony Kiekrza czy Warty można zauważyć piękną przyrodę. Mieszkańcy stolicy Wielkopolski nie muszą wyruszać daleko poza miasto, aby rozłożyć kocyk na trawie lub posiedzieć nad wodą. W pobliżu głównych atrakcji znajdują się jeziora i parki, do których łatwo można dostać się spacerkiem lub rowerem. To doskonałe miejsca do wypoczynku i relaksu. Przedstawiamy najpiękniejsze parki w Poznaniu.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jaki jest największy park w Poznaniu
  • jakie atrakcje znajdziemy w Rezerwacie Morasko 
  • jaka powierzchnię zajmuje Park Sołacki 

Park Cytadela

To największy park w Poznaniu, nazywany również zielonymi płucami miasta. Spacerują tutaj codziennie dziesiątki, jak nie setki mieszkańców. Jest to także swego rodzaju pomnik historii, ponieważ niespełna 70 lat temu był miejscem krwawych walk o Poznań. Kończyły one straszne czasy światowej wojny, zaś wcześniej park stanowił największy fort artyleryjski w Europie. Znaki czasu widać tutaj niemal na każdym kroku. Są to cmentarze na stokach wzgórza, pozostałości pruskich fortyfikacji czy wysoka iglica wieńcząca okazałe schody.

Zobacz nowe mieszkania na sprzedaż w Poznaniu

Raz w roku nad Cytadelą rozlega się huk wystrzałów i słychać krzyki walczących żołnierzy. Odbywa się wtedy rekonstrukcja Walk o Poznań z 1945 roku. To z pewnością miejsce, które warto zobaczyć będąc w mieście.

 

 

Ogród botaniczny UAM

Jest to jeden z najbardziej lubianych i najczęściej odwiedzanych parków w Poznaniu. Wstęp do niego jest bezpłatny. Ogród botaniczny UAM to także miejsce, gdzie odbywają się ciekawe wykłady, warsztaty i imprezy cykliczne, takie jak Majówka w Botaniku i wrześniowe Urodziny Botanika. Znajdują się tutaj liczne kolekcje roślinne, które służą m.in. dydaktyce i ochronie zagrożonych gatunków.

Odwiedzając park można zajrzeć do alpinarium, gdzie zgromadzono rośliny spotykane zazwyczaj w górach. Latem podziwiać można kwitnące róże, liliowce i piwonie, które posadzono w dużych grupach. Pięknie prezentują się również naturalne stawy obsadzone ciekawymi roślinami bagiennymi i szuwarowymi. Wzdłuż ścieżek rosną natomiast rzadkie odmiany drzew i krzewów.

Ogród Botaniczny PoznańŹródło: Wikipedia, autor: Mark14

Park Sołacki

W plebiscycie „Głosu”, lokalnego wydania gazety w Wielkopolsce uznany został za najpiękniejszy park w Poznaniu. Zajmuje aż 14,63 ha i mieści się w dzielnicy Sołacz. Znajduje się tuta przepiękny staw oraz kilka mostów. Uroku miejscu nadają oświetlone lampami spacerowe ścieżki oraz bogaty i zróżnicowany drzewostan, także egzotyczne gatunki, jak np. daglezja, choina kanadyjska, cypryśnik błotny, klon tatarski, klon srebrzysty. W samym parku spotkać można niezliczone gatunki ptaków, w tym rzadko spotykane kaczki mandarynki czy dzięcioły.

Znajdzie się tutaj również miejsce na obszernej łące, gdzie można przyjść z kocem i sobie urządzić, np. piknik. Nieopodal stawu znajduje się restauracja, z której zawsze słychać klimatyczną muzykę. To wszystko doskonale uzupełnia to miejsce.

Park Wilsona

Wyróżniając parki w Poznaniu trzeba wspomnieć o Parku Wilsona. Znajduje się blisko dworca PKP i zajmuje powierzchnię około 7 ha.  Jest jednym z najbardziej zadbanych, a także najpiękniejszych i najciekawszych. To także najstarszy ogród botaniczny, który powstał w 1834 roku na terenie dawnej szkółki drzew i krzewów według dyrektora Ogrodów Miejskich – Hermana Kube. Sam park podzielony jest na dwie części: geometryczną oraz krajobrazową. W pierwszej z nich znajduje się palmiarnia, czyli największa atrakcja parku oraz muszla koncertowa.

W części krajobrazowej znajdziemy natomiast sztuczne stawy zasilane przez strumień spływający z wybudowanego tam alpinarium. Zamieszkuje je ptactwo wodne. Przy głównym wejściu znajduje się popiersie Thomasa Woodrowa Wilsona dłuta Gutzona Borgluma. Co ciekawe, na terenie Parku Wilsona można zwiedzać z przewodnikiem historyczny schron przeciwlotniczy z roku 1944.

Park WilsonaŹródło: Wikipedia, autor: Radomil talk 

Rezerwat Morasko

To zdecydowanie najciekawszy i najcenniejszy obiekt, który spotkamy na granicy miasta. Teren ten, o powierzchni ok. 55 hektarów, uznano w 1976 roku za rezerwat przyrody. Stanowi zespół kraterów powstałych w wyniku upadku meteorytu. Kratery są skutkiem uderzenia w ziemię odłamków dużego meteorytu żelaznego (tzw. syderytu). Prawdopodobnie należały do roju Perseidów, z którym Ziemia spotyka się w połowie sierpnia każdego roku. To jedno z największych na Ziemi skupisk tego rodzaju obiektów, zarówno jeśli chodzi o wielkość, jak i liczbę.

Sam rezerwat znajduje się na stoku Góry Moraskiej. Wzgórze o tej nazwie jest swego rodzaju kulminacją ciągnącego się na północ od Poznania wału moreny czołowej utworzonej pod koniec ostatniego zlodowacenia. To także najwyższe wzniesienie w okolicach Poznania – jego wysokość to 154 m n.p.m.

Ale to nie wszystko. Oprócz walorów tzw. "kosmicznych" i krajobrazowych sam Rezerwat Morasko jest zabytkiem przyrodniczym wysokiej klasy. Większość kraterów położona jest w niegdyś typowym dla Wielkopolski, a obecnie coraz rzadziej spotykanym lesie dębowo-grabowym. Spotkać tutaj można dobrze zachowaną florę roślin tworzących barwne aspekty w trakcie wiosennego kwitnienia. Znajdziemy również interesujące fragmenty łęgu wiązowo-jesionowego czy dąbrowy świetlistej, boru i olsu. 

Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Domy modułowe: ceny, opinie, projekty i pozwolenia

      Domy modułowe: ceny, opinie, projekty i pozwolenia

      Całoroczne domy modułowe są ciekawą alternatywą dla tradycyjnego budownictwa. To ekonomiczne i optymalne rozwiązanie dla osób, które chcą wybudować budynek mieszkalny w krótkim czasie. Ile kosztuje projekt nowoczesnego domku modułowego w Warszawie i innych polskich miastach? Jak kształtują się ceny montażu konstrukcji drewnianych, kontenerowych czy keramzytobetonowych? Czy warto inwestować w modułowe domy? Sprawdź na RynekPierwotny.pl.

      13 września 2024

      Dagmara Osińska

    • Nowy Ursus: blisko 1,5 tys. mieszkań po starej fabryce Ursusa od Ronson

      Nowy Ursus: blisko 1,5 tys. mieszkań po starej fabryce Ursusa od Ronson

      Niegdysiejsza duma Warszawy, a dzisiaj opuszczona i zaniedbana Fabryka Ursus, ma już wkrótce stać się domem dla blisko 2773 mieszkańców nowego osiedla. Nowy Ursus, projekt deweloperski firmy Ronson Development ma połączyć historię z nowoczesnością i powołać do życia niemal samowystarczalną, zieloną enklawę.

      25 lipca 2024

      Ewelina Zajączkowska-Klec

    • Osiedle Portowo w Poznaniu: rusza budowa 1800 mieszkań od Vastint Poland i Mostostal Warszawa

      Osiedle Portowo w Poznaniu: rusza budowa 1800 mieszkań od Vastint Poland i Mostostal Warszawa

      Osiedle Portowo, mające powstać w okolicy ulicy Hetmańskiej i Ronda Starołęka, zapowiada się na prawdziwy hit Poznania. Nowa inwestycja Vastint Poland, licząca łącznie blisko 1800 mieszkań ma zmienić oblicze dzielnicy i starego portu, który dotąd był jedynie domem dla zardzewiałych barek. Jakie są plany, co do budowy osiedla nad rzeką Wartą na Starołęce?

      24 lipca 2024

      Ewelina Zajączkowska-Klec

    • Aquamarina Dąbki: nowe apartamenty wakacyjne od SABE Investments tuż przy plaży

      Aquamarina Dąbki: nowe apartamenty wakacyjne od SABE Investments tuż przy plaży

      Dąbki są wyjątkowym miejscem na turystycznej mapie Polski — szerokie plaże, drobny, jasny piasek i świetnie zagospodarowane okolice jeziora Bukowo. To wszystko składa się na obraz wspaniałego letniego wypoczynku. Podobnego zdania jest deweloper SABE Investments, który właśnie w tym miejscu postanowił zrealizować swoją najnowszą inwestycję: Aquamarina Dąbki.

      24 lipca 2024

      Ewelina Zajączkowska-Klec

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023