Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Najpiękniejsze filmowe wnętrza

Paulina Bartkowska
Paulina Bartkowska

Data publikacji: 27.02.2018, Data aktualizacji: 27.09.2021

5 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 14 głosów

Najpiękniejsze filmowe wnętrza
Zachęcamy do lektury naszego artykułu, w którym przeczytacie o kultowych i najbardziej inspirujących domach z filmów nagrodzonych Oscarem i nie tylko...

Opowiadają niezwykłe historie, nierzadko wywołują skrajne emocje, doprowadzają do łez i sprawiają, że miliony ludzi na całym świecie rozsiadają się wygodnie w kinowych fotelach, tylko po to, by poznać losy filmowych bohaterów. Ci z kolei najczęściej występują na tle charakterystycznej scenografii i wnętrz, które czasami potrafią na długo zapaść w naszej pamięci.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jak wyglądał dom Gatsby’ego
  • jak prezentował się Grand Budapest Hotel
  • jak wygląda posiadłość, w której rozgrywa się akcja filmu Ex Machina 

Wielki Gatsby (2013)

Na samym czele naszego zestawienia znajduje się film, który w 2014 roku otrzymał dwa Oscary za scenografię i kostiumy. Akcja filmu toczy się w latach 20. XX wieku i opowiada o nieszczęśliwej miłości tajemniczego milionera — Gatsby’ego.

Najważniejszym miejscem w filmie jest posiadłość głównego bohatera, w której urządza swoje legendarne imprezy. Bryła domu nawiązuje do istniejących w latach 20. wzdłuż wybrzeża Long Island rezydencji najbogatszych Amerykanów.

Wnętrza posiadłości ociekają luksusem i zbytkiem. Widoczna jest silna inspiracja stylem Art Deco. Każde z pomieszczeń kipi od złota i marmurów, na których umieszczone są monogramy Gatsby’ego.

https://nypost.com/2014/02/27/how-to-sound-like-an-oscars-pro-this-sunday
http://www.littlemissarchitect.com/2013/12/movie-interiors-stunning-art-deco-set.html

Najskromniejsze, choć nadal okazałe są prywatne apartamenty gospodarza. Ściany pokryte są drewnianymi oraz tapicerowanymi panelami, natomiast na podłodze znajduje się charakterystyczne dla Art Deco egzotyczne drewno polerowane na wysoki połysk. Na balkon stanowiący unikatowy substytut garderoby prowadzą spiralne schody. W aranżacji sypialni zastosowano meble z polerowanego drewna, wśród których wyróżnia się czarne łoże o zaokrąglonych liniach.

https://www.vanityfair.com/hollywood/2013/05/the-great-gatsby-production

Grand Budapest Hotel (2014)

O filmie Wesa Andersona wspominaliśmy przy okazji artykułu o najbardziej znanych budynkach filmowych. Jednakże nie sposób nie docenić dopracowanej do perfekcji scenografii wnętrz hotelu, w którym ekscentryczny concierge zostaje uwikłany w pewną aferę…

https://edition.cnn.com/travel/article/wes-anderson-cruise/index.html

Za filmowe wnętrze posłużyło zrujnowane, secesyjne centrum handlowe Görlitz, w Niemczech. Natomiast wpływ na estetykę filmu miało XIX-wieczne malarstwo oraz stylistyka Jugendstil, czyli niemiecka secesja. W wielu scenach pojawiają się również elementy Art Deco. Tym, co najbardziej przykuwa uwagę widza, są wspaniałe zestawienia kolorów w każdej scenie. W Grand Budapest Hotel dominują przede wszystkim czerwienie, fiolety oraz róże.

http://kulturadogorynogami.pl/2016/12/13/rezyseria-wes-anderson
 
http://www.filmofilia.com/grand-budapest-hotel-cast-plot-details-143943

Ex Machina (2015)

Film opowiada o młodym programiście, który udaje się do położonego na odludziu domu swojego szefa, gdzie trwają prace nad sztuczną inteligencją.

http://www.archilovers.com/projects/51764/gallery?352146

Posiadłość, w której rozgrywa się akcja tego filmu, jest faktycznie istniejącym budynkiem w Norwegii. To hotel Juvet Landscape, natomiast większość zdjęć powstawała w znajdującej się w pobliżu hotelu posiadłości zaprojektowanej przez tych samych architektów.

Dom z Ex Machiny zlokalizowany jest na zalesionym klifie. Jego umiejscowienie doskonale widać w scenie przybycia głównego bohatera do domu, który stanowi w filmie coś na kształt ośrodka  badawczego. Od północy posiadłość zamyka naturalna skała, co podkreśla charakter architektury organicznej.

https://www.emp.de/p/ex-machina/317363.html

Omawiane budynki wtapiają się w krajobraz i dzięki licznym przeszkleniom umożliwiają kontakt z naturą. Wyposażenie wnętrz cechuje minimalizm i nowoczesny design.

https://www.emp.de/p/ex-machina/317363.html

Ona (2013)

Kolejny film science fiction, lecz tym razem mamy do czynienia z wizją miłości w przyszłości, gdzie główny bohater zakochuje się w systemie operacyjnym.

Twórcy filmów z gatunku Sci-Fi przyzwyczaili nas do ultranowoczesnych, futurystycznych wnętrz i budynków. Natomiast tym razem jedynym pomieszczeniem, które może kojarzyć nam się z tym gatunkiem, jest wnętrze restauracji, w której główny bohater Theodore spędza randkę w ciemno.

http://www.filmalcinema.com/film/lei/

Reszta wnętrz, a zwłaszcza mieszkanie Theodore przypomina nam stylistykę rodem z lat 50. Stonowane kolory, a także połączenie zieleni z oranżową czerwienią, a do tego prostota oraz jasne i przestronne wnętrza.

http://www.blogarredamento.com/2014/03/26/h-e-r-by-spike-jonze
http://www.blogarredamento.com/2014/03/26/h-e-r-by-spike-jonze

Samotny Mężczyzna (2009)

Co prawda Samotny Mężczyzna finalnie nie zdobył Oscara, lecz nie mogliśmy ominąć go w naszym zestawieniu. To smutna opowieść, tocząca się w latach 60. XX wieku, o amerykańskim wykładowcy, który przeżywa żałobę po śmierci swojego partnera.

http://www.modernhouse.co/dreaming-of-modern-homes

Stylowa, parterowa willa, w której mieszkał tytułowy Samotny Mężczyzna - George Falconer stanowi przykład wyjątkowego, kalifornijskiego designu.

Wnętrza wyróżniają się minimalizmem, nowoczesnością oraz licznymi oknami i przeszkleniami. Duża ilość naturalnego światła sprawia, że zastosowana we wnętrzu ciemna paleta barw nie staje się przytłaczająca.

Szkło w umiejętny sposób zostało połączone z dużą ilością drewna oraz czerwoną cegłą, z której wykonany został kominek stanowiący popularny w USA w latach 50. i 70. XX wieku element dzielący przestrzeń.

https://la.curbed.com/2012/12/11/10297226/after-4-years-john-lautners-breathtaking-schaffer-house-sells

Scenografowie zadbali o design z połowy XX wieku. Dzięki czemu we wnętrzach domu znajdziemy stylowe meble i minimalistyczne dodatki, które wtapiają się w otoczenie.

http://latimesblogs.latimes.com/home_blog/2010/02/oscar-snubs-a-single-mans-stunning-interiors.html

Wśród filmowych wnętrz można znaleźć prawdziwe perełki. Przedstawiliśmy Wam zaledwie mały ułamek spośród tych, na które warto zwrócić uwagę. Pamiętajmy, że nad wnętrzami w filmach pracuje cały sztab ludzi, gdyż w przeciwieństwie do większości seriali, przedstawiają one prawdziwe miejsca i pomieszczenia, a nie tylko makiety.

 * Zdjęcie główne: http://www.joshua-s.com/brooks-brothers-present-the-great-gatsby

wykończenie mieszkania z architektem

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Rolety rzymskie – inspiracje i pomysły na aranżacje

      Rolety rzymskie – inspiracje i pomysły na aranżacje

      Szukasz stylowego i praktycznego sposobu na dekorację wnęki okiennej? Rolety rzymskie to doskonałe rozwiązanie, które z pewnością przypadnie Ci do gustu. Te eleganckie rolety łączą w sobie funkcjonalność z estetycznym wyglądem, stanowiąc idealne dopełnienie każdego wnętrza. Do jakich wnętrz pasują rolety rzymskie?

      22 marca 2024

      Artykuł sponsorowany

    • Stan deweloperski mieszkania: co to znaczy i co obejmuje?

      Stan deweloperski mieszkania: co to znaczy i co obejmuje?

      Każdy z nas marzy o własnym M. Myśląc o czterech kątach, gdzie na wejściowych drzwiach moglibyśmy przybić tabliczkę z własnym nazwiskiem, snujemy plany co do aranżacji wnętrz, usytuowania sprzętu grającego, telewizora, a także tak prozaicznych przedmiotów jak łóżko, kuchenka czy stolik kawowy. Oczami wyobraźni widzimy chwile po powrocie z pracy, które moglibyśmy spędzić w osobistym fotelu, salonie, czytając książkę której miejsce jest w naszej wyjątkowej biblioteczce.

      26 lutego 2024

      Dominika Perkowska

    • Trendy wnętrzarskie 2024: jakie kolory i style będą królować w tym roku?

      Trendy wnętrzarskie 2024: jakie kolory i style będą królować w tym roku?

      Mieszkania pełne ciepła, bliskie naturze, minimalistyczne - takie będą wnętrza w 2024 roku. Nie zabraknie również pięknych kolorów, roślin i subtelnych, złotych dodatków. Tegoroczne trendy wnętrzarskie przyniosą także kilka modowych zaskoczeń. Jakich? Odpowiedź znajdziesz w naszym tekście. Przeczytaj koniecznie, jeżeli planujesz urządzanie mieszkania.

      31 stycznia 2024

      Marlena Rzepniewska

    • Duża wilgoć w mieszkaniu: jaką nagrzewnicę elektryczną wybrać?

      Duża wilgoć w mieszkaniu: jaką nagrzewnicę elektryczną wybrać?

      Wilgoć w mieszkaniu może być poważnym problemem, który wpływa na komfort życia, stan techniczny budynku, a także zdrowie mieszkańców. Nadmierna wilgotność powietrza prowadzi do powstawania pleśni oraz zwiększa ryzyko rozwoju chorób układu oddechowego. Skutecznym rozwiązaniem może być zastosowanie nagrzewnicy elektrycznej, która nie tylko podniesie temperaturę w pomieszczeniu, ale także przyczyni się do osuszania powietrza. Wybór odpowiedniego urządzenia zależy od kilku kluczowych czynników. Poniżej zestawienie najważniejszych kryteriów, które warto rozważyć przed zakupem.

      25 października 2024

      Artykuł sponsorowany

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023