Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Najbardziej znane budynki w historii kina

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 21.01.2018, Data aktualizacji: 10.10.2022

5 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 40 głosów

Najbardziej znane budynki w historii kina
Niezwykłe, ciekawe, nie z tej ziemi - często takie właśnie określenia padają na widok budynków, w których mieszkają lub pracują bohaterowie filmów. Czy jednak tylko tam?

Odrobinę zazdrości widać w oczach wielu widzów, bo kto by nie chciał mieszkać w pięknym zamku lub luksusowej willi? Na znaczeniu tracą nawet aspekty finansowe związane z utrzymaniem rezydencji - nie ma dla nich miejsca w idealnym życiu bohaterów filmowych, więc i widz się nimi nie przejmuje.

A co, jeśli okaże się, że budynki z filmów istnieją naprawdę? Ba! Niektóre można nawet zwiedzić! Poniżej znajduje się lista najbardziej znanych architektonicznych perełek z filmów.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • gdzie znajduje się kamienica, w której kręcono film Śniadanie u Tiffany’ego
  • ile kosztuje
  • gdzie mieszkali Carringtonowie z serialu Dynastia

Dom z Dnia świstaka

Dzień świstaka to święto na tyle popularne w USA i Kanadzie, że nagrano na jego tle film, w którym główny bohater wciąż budzi się tego samego dnia i popełnia te same, lub kolejne, błędy. Bardzo przemyślana fabuła rozgrywa się w Punxsutawney, ale film nakręcony był niemal w całości, w Woodstock, w stanie Pensylwania. Część akcji odbywała się w hotelu Royal Victorian Manor z 1894 r., obecnie zamkniętym. To właśnie tam główny bohater, Phil Connor, uczył się grać na pianinie.

 Źródło: tripadvisor autor: Tazbahn

Twierdza mutantów z X-Men 2

Kto z nas nie chciałby choć na kilka dni zamieszkać w prawdziwym zamku? Jednym z najbardziej oryginalnych jest bohater wielu filmów, czyli zamek Hatley. Słynna siedziba mutantów z części “X-Men 2” oraz “X-Men: ostatni bastion” mieści się w Kanadzie, a do użytku oddano ją w 1908 roku.

To luksusowa twierdza, zbudowana przez Jamesa Dunsmuira, który przy jej budowie miał poweidzieć słynne “Money doesn’t matter, just build what I want”. Innymi filmami, które tu kręcono, są m.in. “Deadpool”, “The Boy”, “Następcy”, MacGyver”.

Źródło: hatleycastle.com

Grand-Budapest Hotel - centrum handlowe

Specyficzni goście z tytułowego filmu wcale nie mieszkali w prawdziwym hotelu, a zaadoptowanym na jego potrzeby… centrum handlowym Görlitz, w Niemczech. Wykorzystano wnętrze powyższego centrum, natomiast cała fasada filmowego budynku to makieta. Görlitz otwarto w 1912 roku, słynie ono przede wszystkim z ogromnego witrażowego dachu. Co ciekawe, centrum było nieczynne i zaniedbane, i dopiero nagranie w nim filmu przywróciło mu blask.

 Źródło: edition.cnn.com

Wieżowiec ze Szklanej Pułapki

Otwarty w 1987 r., już rok później zadebiutował w jednym z najbardziej znanych filmów na świecie. Mowa oczywiście o Fox Plaza - 150-metrowym wieżowcu z betonu i szkła o specyficznej konstrukcji. Swoją siedzibę główną ma tu m. in. wytwórnia filmowa Twentieth Century Fox's, zatem nie dziwi, czemu właśnie ten budynek wybrano do nakręcenia “Szklanej pułapki”.

 Źródło: www.cbwm.com

Kamienica ze Śniadanie u Tiffany’ego

Holly Golightly mieszkała przy 71 ulicy na Upper East Side w pięknej kamienicy, której losy są równie ciekawe, jak losy głównej bohaterki “Śniadania u Tiffany’ego”. W filmie realnie przedstawiono tylko fasadę budynku, klatkę schodową oraz schody przeciwpożarowe - cała reszta została odtworzona w studiu filmowym. W istocie kamienica ta to luksusowa rezydencja, która kilkakrotnie była już sprzedawana. Obecnie można ją kupić za… ok. 8 mln dolarów. Co ciekawe, w siedzibie Tiffany’ego można obecnie zjeść śniadanie.

Źródło: www.cbwm.com

Twierdza z Łowcy androidów

Filmowy dom Ricka Deckarda to znana również z innych filmów prawdziwa twierdza - Ennis House. Wybudowany w 1924 roku na wzór kultury Majów, zaprojektowany i wybudowany przez Franka Lloyda Wrighta oraz jego syna. Powstał z 27 tys. betonowych bloków. Mieści się na wzgórzu w Los Angeles, a zajmuje ok. 930 m. kw. Jeden z najbardziej charakterystycznych budynków na świecie.

Źródło: yelp.com Michael S.  

Willa z Dynastii

Gdzie mieszkali Carringtonowie? W luksusowej willi z początku XX wieku o wdzięcznej nazwie Filoli, powierzchni ok. 6,5 ha, otoczonej pięknymi ogrodami na 265 ha. Mieści się w Kaliforni i… można ją zwiedzać! Jest to własność National Trust for Historic Preservation. Nazwa pochodzi od motta jej pierwszego właściciela: "Fight for a just cause; Love your fellow man; Live a good life". Willa zagrała wiele ról w znanych filmach, jednak żadna nie przyniosła jej takiej sławy, co siedziba rodziny Carringtonów.

Źródło: Pinterest autor: Ellen Patterson

Rezydencja Kevina

Ale za to gdzie! Luksusowa willa państwa McCallisterów mieści się w Winnetka, stanie Illinois. Zajmuje ok. 400 m.kw., mieści się w niej 9 pokoi, 4 łazienki, garaż, piwnica oraz strych. Jest okolona pięknym ogrodem i... jest zamieszkana. To bohater wielu selfie wykonanych przez fanów filmu. Co ciekawe, sporo scen było kręconych w sali gimnastycznej, w zwykłej szkole ze względu na koszty i ilość szkód, które filmowy bohater mógł wyrządzić w prawdziwym domu.

Źródło: atlasobscura.com

Willa Cullenów ze Zmierzchu

Nowoczesna, luksusowa, a jednocześnie o prostej formie willa rodziny Cullenów ze “Zmierzchu” znajduje się w Portland, w stanie Oregon, niemal w środku lasu. Jej cechami charakterystycznymi są duże okna ciągnące się od podłogi do sufitu i zastępujące część ścian, a także drewniano-betonowa specyficzna konstrukcja. Zaprojektowana i wybudowana przez Skylab Architecture nosi wdzięczną nazwę Hoke House. Znajduje się w niej aż 15 pomieszczeń.

Źródło: javedchaudhry.net

Tej listy. Bo znanych budynków filmowych, które istnieją w realnym świecie jest o wiele więcej. A jeśli nie… nie ma większych problemów, żeby je odtworzyć, co pokazuje przykład chatek Hobbitów. Ich czar polega nie na tym, że same w sobie są nietypowe, ale na tym, że stały się miejscem niezwykłych, choć wymyślonych, historii, które urzekają widza.

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Domy modułowe: ceny, opinie, projekty i pozwolenia

      Domy modułowe: ceny, opinie, projekty i pozwolenia

      Całoroczne domy modułowe są ciekawą alternatywą dla tradycyjnego budownictwa. To ekonomiczne i optymalne rozwiązanie dla osób, które chcą wybudować budynek mieszkalny w krótkim czasie. Ile kosztuje projekt nowoczesnego domku modułowego w Warszawie i innych polskich miastach? Jak kształtują się ceny montażu konstrukcji drewnianych, kontenerowych czy keramzytobetonowych? Czy warto inwestować w modułowe domy? Sprawdź na RynekPierwotny.pl.

      13 września 2024

      Dagmara Osińska

    • Nowy Ursus: blisko 1,5 tys. mieszkań po starej fabryce Ursusa od Ronson

      Nowy Ursus: blisko 1,5 tys. mieszkań po starej fabryce Ursusa od Ronson

      Niegdysiejsza duma Warszawy, a dzisiaj opuszczona i zaniedbana Fabryka Ursus, ma już wkrótce stać się domem dla blisko 2773 mieszkańców nowego osiedla. Nowy Ursus, projekt deweloperski firmy Ronson Development ma połączyć historię z nowoczesnością i powołać do życia niemal samowystarczalną, zieloną enklawę.

      25 lipca 2024

      Ewelina Zajączkowska-Klec

    • Osiedle Portowo w Poznaniu: rusza budowa 1800 mieszkań od Vastint Poland i Mostostal Warszawa

      Osiedle Portowo w Poznaniu: rusza budowa 1800 mieszkań od Vastint Poland i Mostostal Warszawa

      Osiedle Portowo, mające powstać w okolicy ulicy Hetmańskiej i Ronda Starołęka, zapowiada się na prawdziwy hit Poznania. Nowa inwestycja Vastint Poland, licząca łącznie blisko 1800 mieszkań ma zmienić oblicze dzielnicy i starego portu, który dotąd był jedynie domem dla zardzewiałych barek. Jakie są plany, co do budowy osiedla nad rzeką Wartą na Starołęce?

      24 lipca 2024

      Ewelina Zajączkowska-Klec

    • Aquamarina Dąbki: nowe apartamenty wakacyjne od SABE Investments tuż przy plaży

      Aquamarina Dąbki: nowe apartamenty wakacyjne od SABE Investments tuż przy plaży

      Dąbki są wyjątkowym miejscem na turystycznej mapie Polski — szerokie plaże, drobny, jasny piasek i świetnie zagospodarowane okolice jeziora Bukowo. To wszystko składa się na obraz wspaniałego letniego wypoczynku. Podobnego zdania jest deweloper SABE Investments, który właśnie w tym miejscu postanowił zrealizować swoją najnowszą inwestycję: Aquamarina Dąbki.

      24 lipca 2024

      Ewelina Zajączkowska-Klec

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023