Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Mieszkaniowy liberalizm lepszy niż socjalizm?

Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar

Data publikacji: 25.08.2015, Data aktualizacji: 01.06.2017

Mieszkaniowy liberalizm lepszy niż socjalizm?
Praktycznie każdy rozwinięty kraj przeznacza pewną część budżetu na sferę mieszkaniową. Zaangażowanie poszczególnych państw w „mieszkaniówkę” może się jednak bardzo różnić. Dane statystyczne wskazują, że spore wydatki na lokale socjalne lub dopłaty do czynszu nie są gwarancją lepszych warunków mieszkaniowych obywateli.

„Mieszkaniówkę” najbardziej dotują Brytyjczycy i … Meksykanie 

Znalezienie informacji na temat wydatków mieszkaniowych państw to dość trudne zadanie. Jednym z nielicznych źródeł danych jest OECD. Wspomniana organizacja prezentuje m.in. informacje dotyczące udziału bezpośrednich wydatków mieszkaniowych w PKB swoich państw członkowskich. Najnowszy zestaw kompletnych statystyk OECD pochodzi z 2011 r. W tym okresie najwyższe wydatki budżetowe na „mieszkaniówkę” zaplanowała Wielka Brytania (1,50% PKB) oraz Islandia (1,50% PKB). Jeśli uwzględnimy średnią z pięciu lat analizowanych przez OECD (2000r. 2005r. 2009r. 2010r. i 2011r.), to okaże się, że liderem pod względem mieszkaniowego zaangażowania państwa był również Meksyk (1,08% PKB). Przeciętny wynik dla 27 porównywanych krajów wynosi 0,48% (2011r.) i 0,44% (średnia z pięciu okresów).

Efektywność wydatków mieszkaniowych można porównać na przykładzie wybranych krajów Starego Kontynentu. Dla tych państw Eurostat oblicza tzw. wskaźnik poważnej deprywacji mieszkaniowej. Wspomniany wskaźnik informuje, jaka część obywateli mieszka w bardzo złych warunkach. Deprywacja mieszkaniowa jest związana z przeludnieniem lokum oraz obecnością jednego z dodatkowych problemów (przykłady: przeciekający dach, brak toalety lub wanny wewnątrz mieszkania, zbyt małe nasłonecznienie).

Poniższy wykres przedstawia zależność między zmianami wskaźnika poważnej deprywacji mieszkaniowej (2005r. - 2013r.) i poziomem wydatków na „mieszkaniówkę” w 19 krajach Europy. Nietrudno zauważyć, że najgorsze wyniki mają państwa cechujące się wysokim poziomem ingerencji w sferze mieszkaniowej. Na szczęście, odsetek Duńczyków oraz Islandczyków, doświadczających poważnej deprywacji mieszkaniowej, nadal pozostaje niski (odpowiednio: 2,6% oraz 2,8% w 2013r.). Analogiczny wynik dla Polski to 10,1% (2013r.).  

Trzeba też zwrócić uwagę, że w Wielkiej Brytanii mimo bardzo dużych wydatków mieszkaniowych, nie miała miejsce żadna poprawa (patrz poniższy wykres). Taka zmiana była jednak widoczna na terenie Francji. O wiele lepsze wyniki odnotowano w państwach, które cechują się niskim poziomem dofinansowania sfery mieszkaniowej. Mowa o Polsce, Czechach, Estonii, Hiszpanii oraz Belgii. Przykład tych krajów dobrze pokazuje, że znacząca poprawa sytuacji mieszkaniowej obywateli jest możliwa bez dużych wydatków budżetowych. Bardziej istotne bywa tempo rozwoju gospodarczego i właściwe rozdysponowanie środków wydawanych przez państwo. Warto wspomnieć, że poniższy wykres wyglądałby bardzo podobnie, gdyby porównywanym kryterium (poza poziomem wydatków budżetowych), była zmiana udziału osób mieszkających w przeludnionym lokalu (2005r. - 2013r.). 

W Polsce trudno mówić o jakimś konkretnym modelu działania

Na tle innych państw członkowskich OECD, Polska wyróżnia się bardzo niskim udziałem bezpośrednich wydatków mieszkaniowych w PKB. Od stycznia do grudnia 2011r. stanowiły one 0,10% produktu krajowego brutto. Dane Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju wskazują, że ten wynik nie zmienił się przez kolejne trzy lata. W 2016, 2017 i 2018r. mogą go nieco podwyższyć wydatki na program MdM

Niski poziom zaangażowania polskiego budżetu w sferę mieszkaniową nie jest przejawem konsekwentnej i liberalnej polityki władz. Warto pamiętać, że Polska na tle Europy wyróżnia się rozbudowanymi zasadami ochrony lokatorów i niewielką liczbą przeprowadzanych eksmisji w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. Z drugiej strony, budownictwo społeczne jest mocno niedoinwestowane. Dlatego oczekiwanie na przydział lokalu socjalnego niekiedy trwa nawet kilka lat. Wydaje się, że stopniowa poprawa warunków mieszkaniowych Polaków głównie jest efektem wzrostu gospodarczego, a nie przemyślanych posunieć kolejnych rządów.  

Andrzej Prajsnar

Ekspert i analityk portalu RynekPierwotny.pl od 2012 roku.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Liczba mieszkań oddanych do użytku w październiku 2024 roku notuje spadek rdr oraz wzrost względem poprzedniego miesiąca. Równolegle liczba wydanych pozwoleń na budowę notuje wzrost rok do roku i wzrost w porównaniu do września 2024 r. Ponadto najnowszy raport GUS informuje, jak przebiega bieżąca budowa mieszkań w Polsce.

      21 listopada 2024

      Redakcja

    • Pracownicy jakich branż mają największą szansę na własne mieszkanie?

      Pracownicy jakich branż mają największą szansę na własne mieszkanie?

      Czy dzisiejsze zarobki pozwalają myśleć o własnym lokum? Zależy, gdzie pracujesz. Pracownicy branży “informacja i komunikacja” musieliby odłożyć 73 pensje netto, aby zgromadzić na koncie równowartość mieszkania o powierzchni 50 m kw. Mniej szczęścia mają ci, którzy pracują w gastronomii oraz zakwaterowaniu. Im potrzeba aż 175 pensji. I to przy założeniu, że nie będą nic wydawać… Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, w jakich branżach szansa na własne lokum jest największa. Wyniki analizy mogą zaskoczyć!

      20 listopada 2024

      Redakcja

    • Umowa darowizny pieniędzy: wzór w PDF i Word

      Umowa darowizny pieniędzy: wzór w PDF i Word

      Darowizna środków pieniężnych lub materialnych składników majątku wymaga zawarcia odpowiedniej umowy. Nie wiesz, jak powinna wyglądać umowa darowizny? Właśnie tutaj znajdziesz wzór PDF i Docx do pobrania. Jak wypełnić wzór umowy darowizny pieniężnej? Kiedy trzeba płacić podatek od darowizn oraz jaki druk służy do złożenia deklaracji. Sprawdź na rynekpierwotny.pl.

      20 listopada 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

      Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

      Prowizje dla agentów nieruchomości, a więc koszty współpracy z agencją nieruchomości uzależnione są od wartości przeprowadzonej transakcji. Konkretne stawki prowizyjne pośredników zależą też często od lokalizacji, rodzaju czy sytuacji prawnej nieruchomości. Ile trzeba zapłacić za pośrednictwo przy zakupie lub wynajmie nieruchomości? Ile wynosi prowizja agenta nieruchomości przy jednej transakcji? Podpowiadamy.

      19 listopada 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023