Mieszkanie z nutą - popularne w XXI wieku?
Data publikacji: 16.11.2015, Data aktualizacji: 19.11.2021
Średnia ocen 2/5 na podstawie 1 głosu
Każdy z nas chciałby, aby jego mieszkanie było wyjątkowe, z charakterem, aby miało „to coś” co je wyróżni, aby było funkcjonalne i piękne. Etap projektowania wnętrza to jeden z najważniejszych momentów podczas remontu. Od tego, jak wszystko zaplanujemy, zależeć będzie to, jak będziemy się w nim czuli. By było ono funkcjonalne poza wyglądem istotna jest również ergonomia danego wnętrza.
Spersonalizowanie mieszkania odpowiednio do naszych potrzeb i rozsądek, to klucz do sukcesu. Co zatem dziś znaczy funkcjonalne i modne?
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- czy moda lat 70. wraca do łask
- czy kwiaty zmieniają wnętrze
- jak wyglądają lofty
Z nutą retro, czyli lata 70. na topie
Nie sposób nie zauważyć, że bardzo popularny stał się powrót do klasyki modernistycznej lat 70-tych. Meble i dodatki, które znamy ze starych filmów, a także z mieszkań naszych rodziców i dziadków, coraz silniej wracają do łask.
Lata 70-te to przede wszystkim prostota w wykończeniu, fronty na wysoki połysk, które dziś łączy się z nowoczesnymi formami. To także wykorzystanie grafik w stylu Andy Warhol'a ,zarówno w tapicerstwie, jak i w dodatkach ściennych. Świetnym pomysłem jest też spacer na targ staroci, gdzie często za nie wielkie pieniądze, znaleźć możemy prawdziwe perełki które po renowacji nadadzą naszemu wnętrzu wyjątkowego charakteru.
W skandynawskim klimacie
Marzy wam się proste, stylowe, ale ciepłe i domowe wnętrze? Lubicie jasne kolory, elementy zaczerpnięte ze stylu rustykalnego i drewniane aranżacje? Warto zastanowić się nad stylem skandynawskim. To, co wyróżnia go na tle innych trendów, to przede wszystkim prostota, wprowadzenie naturalnych materiałów i tkanin oraz wspomniane już jasne barwy.
Skandynawowie stawiają przede wszystkim na funkcjonalność, przestrzeń, światło i prostotę. Styl ten zdecydowanie sprawdzi się w małym wnętrzu, ponieważ optycznie je powiększy. Zdecydowanie urzeknie też miłośników bieli i szarości, zarówno w wykończeniach ścian, mebli i dodatków. Podłoga najczęściej wykonana jest z drewna, polakierowanego lub delikatnie bielonego.
Typowe dla tego stylu dodatki to przede wszystkim różnego rodzaju narzuty, koce czy poduchy wykonane z naturalnych materiałów, takich jak wełna czy len. I świece!
W zgodzie z naturą
Moda na EKO, czyli wszystko co ekologiczne, znalazła swoje odbicie także w projektowaniu wnętrz. Jak pokazują trendy, bycie „EKO” to nie tylko zdrowe odżywianie, segregacja odpadów i wybieranie ekologicznych tkanin. To także wykańczanie wnętrz z myślą o środowisku naturalnym. Styl ten spodoba się wszystkim tym, którym los naszej planety nie jest obojętny, Modne wnętrze w stylu EKO, charakteryzuje się między innymi wykorzystaniem i recyklingiem starych mebli. Bardzo popularne są też wszelkiego rodzaju aranżacje DIY (Do It Yourself).
Wykonywanie samodzielnie i bardzo modne meble z drewnianych palet, dodatki z wykorzystaniem skrzynek po owocach, czy ściany pokrywane deskami „z odzysku” stały się w ostatnich latach wręcz kultowe wśród zwolenników stylu EKO. Ta sama zasada dotyczy też dodatków, takich jak firanki, zasłonki czy narzuty – im więcej da się odzyskać z tego co ktoś już wykonał, tym lepiej. Kolory, którymi charakteryzuje się styl EKO, to przede wszystkim barwy ziemi – zielenie, jasne brązy i beże.
Zamieszkać w fabryce – lofty I softlofty
Surowy, a jednocześnie nowoczesny styl industrialny, inspirowany miejskim stylem życia, to bardzo popularny ostatnio trend w aranżacji wnętrz. Industrializm narodził się w połowie XX wieku w Stanach Zjednoczonych, kiedy to budynki przemysłowe zaczęły być adaptowane jako pomieszczenia mieszkalne.
Wykorzystanie loftów (a ang. strych, poddasze) nierozerwalnie łączy się właśnie z tym style. Jeśli ktoś z was, ma do zaprojektowania dużą, wysoką, przestrzeń i marzy o tym, aby jak najbardziej ją podkreślić to styl ten będzie idealny. Jeśli do zagospodarowania jest przestrzeń przemysłowa to już połowa sukcesu.
Chłodne wnętrze, wysokie okna od sufitu do podłogi, antresole, odsłonięte kable przemysłowe, brak ścianek działowych, mnóstwo światła – to właśnie cechy charakterystyczne. Jeśli jednak marzą nam się jedynie industrialne dodatki, pamiętać powinniśmy, że ilość mebli powinna być ograniczona do absolutnego minimum, okna wolne od dodatków, proste, funkcjonalne formy. Ważnym, jeśli nie najważniejszym elementem stylu industrialnego jest pozostawienie betonowych ścian, lub odkrytej cegły. Modnym akcentem będzie cegła czerwona, która surowemu wnętrzu nada domowego ciepła oraz charakteru.
Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: