Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Kwiaty w mieszkaniu. Co oznaczają?

Magdalena Zdrenka
Magdalena Zdrenka

Data publikacji: 13.11.2013, Data aktualizacji: 13.12.2021

2 minuty czytania

Średnia ocen 3/5 na podstawie 3 głosów

Kwiaty w mieszkaniu. Co oznaczają?
W tym artykule postanowiliśmy sprawdzić znaczenie i symbolikę poszczególnych kwiatów tych najbardziej popularnych, stanowiących nieodzowny element aranżacyjny w wielu polskich mieszkaniach.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • dlaczego wybierając kwiaty do domu warto zwracać uwagę na ich symbolikę 
 • co oznaczają poszczególne kolory i rodzaje kwiatów
 • czy żółty tulipan to dobry prezent

Zanim wręczymy

Popularny głównie latem  bratek jest symbolem przyjaźni i pamięci. Z kolei cyklamen wręczony przez naszego partnera, według symboliki kwiatów, oznacza rozstanie bez szans na pogodzenie. Frezja jest wyrazem szacunku, uznania i radości, ale może oznaczać również zaproszenie do flirtu. Wiele znaczeń posiada wręczany w minionej dekadzie obowiązkowo na dzień kobiet- goździk.

Biały symbolizuje niewinność, natomiast żółty- pogardę. Czerwony goździk, podobnie jak bratek, znaczy pamięć o kimś bliskim i uznanie. Podobnie jest z hiacyntem, który najczęściej interpretowany jest jako przykrość wywołaną zachowaniem bliskiej osoby. Jeśli jest biały, to jest wyrazem sympatii, natomiast żółty symbolizuje szczęście z powodu miłości, błękitny- stałości w uczuciach i poglądach, a fioletowy, w zależności od sytuacji, oznacza albo chęć wybaczenia, albo potrzebę większej miłości.

Konwalia dzięki swej kruchej strukturze uznawana jest od wieków za symbol delikatności i nieśmiałości. Podobno konwalie podarowuje się również osobie, którą uważa się za bardzo ładną. Niezapominajka, jak sama nazwa wskazuje, pragnie by obdarowany o nas nie zapomniał, to również nadzieja na pozytywne relacje, chęć zawarcia przyjaźni.

Jeden kwiat wiele znaczeń

Popularne w ostatnich latach w licznych aranżacjach wnętrz tulipany również, w zależności od koloru, mają różne znaczenie. Czerwone tulipany, podobnie z resztą jak czerwone róże, są wyrazem miłości. Z kolei żółte tulipany sugerują miłość, która niebawem się skończy. Wiele znaczeń ma także fiołek, będący symbolem miłości, radości, ale też smutku i zapomnienia. Okazuje się również, że kojarzona ze smutkiem listopadowa chryzantema, jeśli jest czerwona, to wyraża miłość. Natomiast różowe chryzantemy symbolizują oddanie, a złociste myślenie o ukochanej osobie.

Róża niejedno ma imię

Zmienna w symbolice potrafi być także popularna w Polsce róża. Ta czerwona uznawana za symbol płomiennej miłości, biała niewinności, żółta zazdrości, a różowa – przyjaźni. Istnieje również teoria, że symbolem wierności bywają błękitne róże, o które, jak wiadomo w naszym klimacie niełatwo.

Kolor ma znaczenie

Poza gatunkiem kwiatów, niezwykle istotne jest również znaczenie poszczególnych kolorów. Białe kwiaty od wieków symbolizują niewinność, wdzięk, bezpieczeństwo, z kolei żółte to przede wszystkim energia i optymizm, pomarańczowe zabawa i humor, czerwone kojarzone są głównie z miłością, ale również pożądaniem, namiętnością, pasją. Z kolei zielony kolor oznacza spokój, harmonię, wyciszenie. Podstawową symbolikę kwiatów warto znać, jednak trudno się nią kierować, wybierając kwiaty do domowego wazonu.

Jaki kwiat, taka pora roku

Wybierając kwiaty do domu, warto mieć na uwadze nie tylko ich symbolikę i kolor, ale przede wszystkim należy pamiętać, które kwiaty występują o określonej porze roku. Toteż Syringa najlepiej utrzyma się zakupiona wczesną wiosną, Helianthus latem, Gloriosa jesienią, natomiast Cymbidium zimą. Warto pamiętać o tym, że kwiaty kupowane we właściwej dla siebie porze roku będą  z pewnością lepiej rosnąć, będą bardziej trwałe, a co istotne, będą również tańsze.

wykończenie mieszkania z architektem
Magdalena Zdrenka
Magdalena Zdrenka

Najlepiej zorientowana poznanianka na wielkopolskim rynku pierwotnym, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych w Toruniu, pasjonatka stylowych wnętrz, właścicielka VIGO STUDIO.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023