Najbardziej zielone miasta w Polsce
Data publikacji: 15.04.2021, Data aktualizacji: 11.04.2024
Średnia ocen 4/5 na podstawie 215 głosów
Problemy ze smogiem zwróciły uwagę na znaczenie, jakie w miastach mają tereny zielone. Coraz częściej krytykowana jest polityka miast polegająca na „betonowaniu” dużych powierzchni. Sprzyja ona bowiem tworzeniu się miejskich wysp ciepła i ogranicza możliwość wyłapywania zanieczyszczeń powietrza przez drzewa oraz krzewy.
Dodatkowo, mniejsza obecność zieleni miejskiej wpływa negatywnie na ogólne samopoczucie mieszkańców miast. Warto zatem sprawdzić, jakimi zasobami zieleni w 2019 r. dysponowały większe krajowe miasta. Wskaźnik dotyczący udziału lasów, parków, zieleńców i terenów zieleni osiedlowej pokazuje, że nawet w grupie krajowych metropolii sytuacja jest bardzo zróżnicowana. Niskim udziałem terenów zielonych cechuje się np. jedno miasto posiadające poważne problemy z jakością powietrza.
Z tego artykułu dowiesz się:
- które miasta w Polsce mają najwięcej zieleni
- jak wyglądają statystyki GUS-u dotyczące powierzchni lasów w poszczególnych miastach
- które metropolie powinny skończyć z „betonowaniem” okolicy
Więcej zieleni miejskiej przydałoby się nie tylko w Krakowie
Dane GUS-u na temat zieleni miejskiej są ciekawe, ale ukazują się z pewnym opóźnieniem. Główny Urząd Statystyczny musi mozolnie zbierać i opracowywać informacje, które gminy przesyłają na specjalnych formularzach. Dlatego nie mamy jeszcze podsumowania powierzchni miejskich terenów zielonych z 2020 r. W Banku Danych Lokalnych GUS-u można natomiast znaleźć statystyki dla 2019 r. dotyczące powierzchni lasów, parków, zieleńców i terenów zieleni osiedlowej w granicach miast na prawach powiatu.
Zobacz najlepsze oferty mieszkań na sprzedaż w Gdańsku
Główny Urząd Statystyczny nie podaje wprawdzie udziału terenów zielonych w powierzchni miast, ale tę wartość można stosunkowo łatwo obliczyć. Poniższy wykres przedstawia informacje na temat udziału lasów oraz innych terenów zielonych (parków, zieleńców, terenów zieleni osiedlowej) w powierzchni największych krajowych miast.
Nawet po pobieżnym przeanalizowaniu danych GUS-u, nietrudno zauważyć ogromne różnice dotyczące porównywanych miast. Za przykład mogą posłużyć Katowice. W Stolicy Górnego Śląska parki, zieleńce i tereny zieleni osiedlowej stanowią 3% powierzchni, a udział lasów wynosi aż 40%. Najmniej „zielona” metropolia, czyli Kraków cechuje się łącznym udziałem lasów, parków, zieleńców i terenów zieleni osiedlowej wynoszącym zaledwie 10% (patrz poniższy wykres). Taka sytuacja wydaje się niepokojąca, zważywszy na jakość krakowskiego powietrza. Warto również zwrócić uwagę, że w stosunku do 2005 r. udział krakowskich terenów zielonych wzrósł tylko o 2 punkty procentowe. W 2019 r. pod względem udziału powierzchni zajętych przez roślinność, nie najlepiej prezentowały się też dwie inne metropolie - Wrocław oraz Łódź (patrz poniższy wykres).
Ranking najbardziej zielonych miast - na podium Sopot i Gdynia
W skali całego kraju można zauważyć jeszcze większe rozbieżności związane z udziałem terenów zielonych. Zróżnicowanie sytuacji staje się bardzo widoczne, gdy porównamy dane z wszystkich miast na prawach powiatu. W analizowanej grupie można znaleźć np. rekordowy Chorzów z udziałem parków, zieleńców i terenów zieleni osiedlowej wynoszącym 21% (według danych z 2019 r.). Takie same tereny z roślinnością stanowią tylko 1% powierzchni Mysłowic, Piotrkowa Trybunalskiego, Rybnika, Świnoujścia oraz Zielonej Góry. Ostatnie z wymienionych miast na szczęście wyróżnia się największym udziałem lasów (aż 53% powierzchni).
Zobacz najlepsze oferty mieszkań w Gdyni
Bardzo wysokie wyniki dotyczące lesistości odnotowano także na terenie Sopotu (52%), Gdyni (44%), Katowic (40%) oraz Jaworzna (37%). Pod względem udziału lasów (zarówno prywatnych jak i państwowych), najgorzej prezentują się następujące miasta:
- Zamość (2%)
- Siemianowice Śląskie (1%)
- Łomża (1%)
- Krosno (0%)
- Świętochłowice (0%)
Po zsumowaniu informacji dotyczących lasów oraz parków, zieleńców i terenów zieleni osiedlowej można sprawdzić, które miasto na prawach powiatu w 2019 r. było najbardziej „zielone”. Na ten tytuł zasługuje Sopot (58% powierzchni zajętej przez tereny zielone). Bardzo wysokie wyniki odnotowano też dla Zielonej Góry (54%), Gdyni (46%) oraz Katowic (43%) i Jaworzna (39%).
Średnia wartość dla miast na prawach powiatu wyniosła 20%. Znacznie gorsze wyniki odnotowano m.in. na terenie Częstochowy (7%), Konina (6%), Tarnowa (6%), Łomży (4%) oraz Krosna (2%). Wśród krajowych metropolii, najniżej uplasował się Kraków. Wynik tego miasta również jest ważnym sygnałem dla lokalnych samorządowców.
Ekspert i analityk portalu RynekPierwotny.pl od 2012 roku.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: