Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Które miasta utracą najwięcej mieszkańców?

Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar

Data publikacji: 08.06.2021, Data aktualizacji: 26.10.2021

Średnia ocen 4/5 na podstawie 20 głosów

Które miasta wyludnią się najszybciej?
Prognozy demograficzne dla niektórych miast nie są optymistyczne. Oprócz niskiej dzietności przyczyną spadku liczby ludności będzie suburbanizacja. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule.

Deweloperzy mieszkaniowi obecnie nie narzekają na popyt. Wyniki sprzedaży na pewno poprawi odbicie gospodarcze po trzech falach pandemii COVID-19. Dobra koniunktura w branży deweloperskiej prawdopodobnie będzie trwała do końca bieżącej dekady. Sytuacja stanie się mniej sprzyjająca dla inwestorów mieszkaniowych, gdy liczba emerytów przypadających na 1000 osób w wieku produkcyjnym wzrośnie np. o 20% - 30%. To będzie sygnał kończący deweloperską hossę w niemal wszystkich większych miastach.

Rozwój powiatów graniczących z metropoliami (np. powiatu wrocławskiego i powiatu poznańskiego) w pewnym stopniu skompensuje deweloperom skutki spadku liczby ludności największych polskich miast.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jak wyglądają prognozowane zmiany populacji największych miast w Polsce
  • z których miast wyjedzie najwięcej mieszkańców
  • co jest przyczyną spadku liczby ludności

GUS prognozuje, jak zmieni się liczba ludności w polskich gminach 

Warto wiedzieć, że Główny Urząd Statystyczny w 2017 r. opublikował najnowsze opracowanie z cyklu swoich prognoz demograficznych. Jest to wyjątkowa analiza, która prezentuje projekcje liczby ludności na poziomie poszczególnych gmin. Zatem warto pokazać wyniki prognozy GUS dotyczące największych ośrodków miejskich. Wydaje się bowiem, że prognoza z 2017 r. nie uległa dużej dezaktualizacji w ciągu ostatnich czterech lat. Oczywiście, nie uwzględnia ona m.in. skutków epidemii COVID-19, co trzeba mieć na uwadze.  

Perspektywa dwumilionowej stolicy coraz bardziej wątpliwa 

Poniższy wykres prezentuje wyniki „gminnej” prognozy GUS-u w odniesieniu do dziesięciu największych ośrodków miejskich. Tylko jeden z nich (Warszawa) do 2030 r. ma odnotować znaczący wzrost liczby ludności. Po uwzględnieniu swoich założeń, Główny Urząd Statystyczny obliczył, że za 9 lat stolica powinna mieć o 3% więcej mieszkańców niż obecnie. Mimo tego, perspektywa dwumilionowej Warszawy (w obecnych granicach) staje się coraz mniej prawdopodobna.

Możliwość trzyprocentowego wzrostu oficjalnej liczby ludności Warszawy prezentuje się jednak obiecująco w porównaniu do wyników dotyczących innych miast. Przykładowo, populacja Łodzi od 2020 r. do 2030 r. ma spaść o kolejne 8%. Niewiele lepiej wyglądają projekcje dotyczące liczby ludności Bydgoszczy (-6% do 2030 r.) oraz Poznania (-5%).

wykres - zmiany populacji

Łódź, Katowice i Lublin - miasta najbardziej zagrożone wyludnieniem  

Analiza wykraczająca poza 2030 rok, musi uwzględniać starszą prognozę demograficzną GUS. Podobnie jak nowsza projekcja dotycząca gmin, ta prognoza przewiduje wzrosty liczby ludności na terenie Warszawy. W porównaniu z innymi ośrodkami miejskimi, prognozowana sytuacja demograficzna stolicy nie prezentuje się najgorzej (patrz poniższa tabela).

Tej oceny nie zmienia nawet fakt, że liczba emerytów przypadających na 1000 warszawiaków w wieku produkcyjnym, może wzrosnąć z 363 (2015 r.) do 489 (2050 r.). Kryzys demograficzny odciśnie jeszcze większe piętno na innych metropoliach. Wystarczy wspomnieć, że w perspektywie 35 lat prognozowana zmiana liczby mieszkańców Łodzi wynosi -31% (spadek z 699 tys. do 485 tys.). Ogromny ubytek ludności jest przewidywany również w:

  • Poznaniu (-26% w relacji do 2015 r.)
  • Bydgoszczy (-26%)
  • podregionie katowickim (-25%)
  • Lublinie (-22%)

Nieco mniejszy spadek liczby mieszkańców, GUS prognozuje dla Trójmiasta i Szczecina (odpowiednio: 14%, 16%). Na tle fatalnych wyników z innych miast, zmiany dotyczące Krakowa oraz Wrocławia (-6%, -8%) mogą wydawać się dość optymistycznym akcentem.

Dwie metropolie z południowej części kraju (Kraków i Wrocław) nie unikną jednak poważnych zmian w strukturze wiekowej ludności. W 2015 r. na 1000 krakowian w wieku produkcyjnym przypadało 333 emerytów. Za 30 lat ten wynik może zbliżyć się już do 500 (patrz poniższe zestawienie). W siedmiu innych ośrodkach miejskich emeryci będą stanowili jeszcze większe obciążenie dla sektora publicznego. Negatywne zmiany najbardziej odczują mieszkańcy Łodzi, Lublina oraz podregionu katowickiego. 

Deweloperzy będą musieli uwzględnić suburbanizację 

W ramach podsumowania, warto wspomnieć, że powyższe prognozy uwzględniają zmiany demograficzne dotyczące obecnych granic poszczególnych miast. W okolicach Warszawy, Wrocławia lub Poznania sytuacja demograficzna na pewno będzie nieco lepsza, gdyż obecnie osiedla się tam sporo młodych rodzin. Suburbanizacja skutkująca częstymi wyprowadzkami poza miasto prawdopodobnie wpłynie na ofertę deweloperów, którzy będą budować więcej mieszkań i domów na terenach graniczących z dużymi miastami.

tabela - zmiany demograficzne
Andrzej Prajsnar

Ekspert i analityk portalu RynekPierwotny.pl od 2012 roku.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Raport cenowy grudzień 2024

      Raport cenowy grudzień 2024

      Sytuacja na rynku nieruchomości jest bardzo ciekawa. Według danych BIG DATA RynekPierwotny.pl w grudniu 2024 roku w wielu miastach odnotowano stabilizację cen mieszkań.

      13 stycznia 2025

      Redakcja

    • Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Liczba mieszkań oddanych do użytku w listopadzie 2024 roku notuje spadek rdr oraz spadek względem poprzedniego miesiąca. Równolegle liczba wydanych pozwoleń na budowę notuje wzrost rok do roku i spadek w porównaniu do października 2024 r. Ponadto najnowszy raport GUS informuje, jak przebiega bieżąca budowa mieszkań w Polsce.

      20 grudnia 2024

      Redakcja

    • Ceny materiałów budowlanych

      Ceny materiałów budowlanych

      Ceny materiałów budowlanych w listopadzie 2024 roku notują kolejne zmiany, które odbiją się na sytuacji zarówno inwestorów, jak i klientów indywidualnych. Indeks cen materiałów budowlanych po raz kolejny opublikowała Grupa PSB Handel S.A.

      18 grudnia 2024

      Redakcja

    • Najtańsze mieszkania w Polsce – gdzie i za ile?

      Najtańsze mieszkania w Polsce – gdzie i za ile?

      Gdzie znajdziemy najtańsze mieszkania? Sprawdziliśmy, w których miastach wojewódzkich można kupić stosunkowo tanie lokale. Doradzimy także na co uważać, szukając okazyjnych ofert mieszkań i odpowiemy na pytanie, czy kupując kawalerkę rzeczywiście płacimy mniej i oszczędzamy. Jeżeli nie chcesz przepłacać czytaj dalej!

      18 grudnia 2024

      Marlena Rzepniewska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023