Dlaczego warto zamieszkać w Łodzi? Znamy odpowiedź!

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 06.04.2022, Data aktualizacji: 08.01.2024

5 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 3 głosów

Konferencja mieszkaniowa – „Warto zamieszkać w Łodzi!”
5 kwietnia 2022 roku portal RynekPierwotny.pl zorganizował konferencję mieszkaniową. Patronat nad wydarzeniem objęła Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska. Jak przebiegała konferencja? Kto wziął w niej udział? Do jakich wniosków doszli prelegenci? Sprawdź na RynekPierwotny.pl

Perspektywy rozwoju miasta, wyzwania, jakie stoją przed lokalnym rynkiem nieruchomości, a także rozkwit najmu instytucjonalnego –  między innymi te kwestie pojawiły się na konferencji mieszkaniowej – „Warto zamieszkać w Łodzi!” – organizowanej przez portal RynekPierwotny.pl pod patronatem Prezydent Miasta Łodzi  Hanny Zdanowskiej. 

Wydarzenie miało miejsce 5 kwietnia 2022 roku w stolicy województwa łódzkiego. Wzięli w nim udział inwestorzy, deweloperzy, wykładowcy, eksperci rynku mieszkaniowego, a także przedstawiciele władz miejskich. Do jakich wniosków doszli uczestnicy konferencji? 

Łódź równa się perspektywy

Tymi słowami można podsumować wystąpienie Wiceprezydenta Łodzi  Adama Wieczorka. Jego zdaniem, miasto charakteryzuje się wysokim tempem zurbanizowania. Inwestorzy gromadzą w Łodzi ogromny kapitał, a chętnych na prowadzenie biznesu w tym mieście wciąż przybywa. Rośnie także liczba osób zainteresowanych kupnem i wynajmem mieszkania. Wiceprezydent podkreślił, że Łódź wciąż zmaga się z deficytem lokali, a liczba sprzedanych „M” na rynku pierwotnym wciąż się zwiększa. Duży popyt na własne mieszkanie to szansa dla deweloperów i okoliczność sprzyjająca rozwojowi miasta. W końcu większa liczba mieszkań to większa liczba mieszkańców.

Adam Wieczorek Adam Wieczorek, Wiceprezydent Łodzi

Wyzwanie czy szansa?

Kolejną osobą, która zabrała głos w dyskusji, był Adam BrzostowskiDyrektor Biura Miasta Rozwoju Łodzi. Poruszył on wątek sytuacji za naszą wschodnią granicą. Jego zdaniem to ogromne wyzwanie dla miasta. Jednak przybywające z Ukrainy i Białorusi firmy, zwłaszcza z sektora IT, stanowią również szansę dla stolicy województwa łódzkiego. Dobrze zarabiający pracownicy takich firm potrzebują komfortowych warunków do zamieszkania, a niestety dotychczasowe zasoby lokalowe wyczerpują się. Taka sytuacja wpłynie na przyspieszenie rozwoju rynku mieszkaniowego. 

Aktualnie w Łodzi dostępnych jest zaledwie kilkaset mieszkań na rynku wynajmu. Tę sytuację Adam Brzostowski nazwał niedopasowaniem podaży do popytu. W kwietniu na rynek zostanie dostarczonych zaledwie 150 mieszkań, w czerwcu niecałe 200. To wciąż za mało. Adam Brzostowski podczas swojego wystąpienia wysłał do firm deweloperskich jasny komunikat popyt na lokale w Łodzi jest bardzo duży, a przez napływ uchodźców, firm, które relokują swoje siedziby, będzie jeszcze większy. Przestrzeń do budowania nowych inwestycji jest ogromna, a zapotrzebowanie jeszcze większe.

Zobacz nowe inwestycje w Łodzi

Adam Brzostowski Adam Brzostowski, Dyrektor Biura Rozwoju UM Łodzi

Zainteresowanie Łodzią rośnie

W dalszej części konferencji, na scenie wystąpił Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. Przedstawił on raport Łódzki Rynek Nieruchomości 2019-2021. Ekspert wymienił najważniejsze zmiany, jakie zaszły na łódzkim rynku nieruchomości w ciągu ostatnich lat, a tych było bardzo dużo. Łódź przeżywa prawdziwy renesans. W mieście dokonywane są ogromne inwestycje, rewitalizacji poddawane jest praktycznie wszystko, co tylko możliwe.

Stolica województwa łódzkiego zmienia się na naszych oczach, a do miasta przyjeżdżają nowi mieszkańcy. Jak podkreślił Jarosław Jędrzyński, w statystykach GUS widać raczej wyludnianie się miasta, jednak dane te są mocno zaniżone. Nie wszyscy bowiem dokonują meldunku. Potwierdzeniem zażegnania kryzysu demograficznego mają być między innymi statystyki w deweloperskim budownictwie mieszkaniowym. W 2020 roku zasoby mieszkaniowe miasta powiększyły się aż o 1,6%. Dla porównania w pierwszej dekadzie lat 2000. ten wskaźnik wynosił średnio 0,4% rocznie. 

Jarosław Jędrzyński Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Dlaczego warto zamieszkać w Łodzi?

Kolejną częścią wydarzenia był panel dyskusyjny, który poprowadził Marek Wielgo ekspert portalu RynekPierwotny.pl. Bez wątpienia była to najbardziej burzliwa część całej konferencji. Podczas dyskusji Adam Brzostowski, Dyrektor Biura Rozwoju UM Łodzi stwierdził, że Łódź nie jest już tym samym miejscem co kilka, kilkanaście lat temu. Na rynku jest wiele ofert dobrze płatnej pracy. Specjaliści w swoich branżach nie szukają już lepszego życia w Warszawie. Co więcej, to Łódź zyskuje na atrakcyjności w oczach mieszkańców Warszawy. Stolica jest już przesycona. Osoby, które pragną względnego spokoju i mogą pracować zdalnie, chętniej wybierają Łódź jako tańszą i równie ciekawą alternatywę.

Sprawdź ceny mieszkań w Łodzi

Wątek pobliskiej Warszawy został poruszony także przez dr. Michała Sobczaka z Katedry Inwestycji i Nieruchomości UŁ. Zauważył on, że jeszcze do niedawna to właśnie stolica poniekąd hamowała rozwój Łodzi. Mieszkańcy miasta wyjeżdżali do niej w poszukiwaniu lepszych perspektyw. Inwestorzy woleli budować swoje biznesy w sprawdzonej już i stabilnej Warszawie. Jednak teraz się to zmienia. Przewrotnie Łódź odzyskała swoją witalność, kiedy zbliżyła się do stolicy dzięki autostradzie czy szybkiej linii kolejowej. Dobre połączenie komunikacyjne zachęca do zamieszkania w tym mieście.

Mimo że w stolicy województwa łódzkiego jest jeszcze wiele do zrobienia, zwłaszcza w kwestii poprawy warunków mieszkaniowych, to zdaniem prelegentów łodzianie zaczynają być dumni ze swojego miasta, a to bez wątpienia wpływa na jego rozwój.

Uczestnicy debaty doszli także do wniosku, że w Łodzi w najbliższym czasie dynamicznie będzie się rozwijał rynku najmu instytucjonalnego. Niestety szybujące ceny mieszkań, czy spadek zdolności kredytowej spowodowanej wzrostem stóp procentowych, odbierze wielu Polakom szansę na własne „M”. Alternatywą będzie wynajem lokali. 

debata - czy warto zamieszkać w Łodzi od lewej: Marek Wielgo - ekspert portalu GetHome.pl i RynekPierwotny.pl; Adam Brzostowski - Dyrektor Biura Rozwoju UM Łodzi; dr Michał Sobczak - Uniwersytet Łódzki Katedra Inwestycji i Nieruchomości;  Agnieszka MikulskaSenior Consultant CBRE; Michał Styś - Prezes Zarządu OPG  i Wiceprezes Zarządu PZFD oddział Łódź

Łódź wielofunkcyjna

Ostatnim punktem konferencji był panel „Projekty miastotwórcze Mixed-use”. Prelegenci dyskutowali o wielofunkcyjności powstających w Łodzi inwestycji deweloperskich. Na terenie miasta buduje się wiele projektów, które oferują nie tylko mieszkania, ale również rozrywkę, czy możliwość zrobienia zakupów.

Jak zauważyła Beata Konieczniak – Z-ca Dyrektora z Biura Architekta Miasta Łódź – stolica województwa łódzkiego od zawsze była miastem wielofunkcyjnym. Już w XIX wieku obok fabryk rozwijało się mieszkalnictwo, powstawały szkoły czy szpitale. Zdaniem prelegentów Łodzianie zauważają zalety projektów mixed-use (m.in. pozwalają one na dużą oszczędność czasu). Możemy się spodziewać, że z roku na rok będzie ich coraz więcej. 

panel od lewej: Krzysztof Cipiur - Partner, Head of Capital Markets Knight Frank; Dawid Wrona – Dyrektor Sprzedaży i Obsługi Klienta ECHO Investment; Rafał Michaś - Dział Rozwoju Inwestycji OPG; Beata Konieczniak - Z-ca Dyrektora, Biuro Architekta Miasta Łódź; Anna CelichowskaCzłonek Zarządu, Dyrektor ds. Komercjalizacji Virako 

Konferencja mieszkaniowa „Warto zamieszkać w Łodzi!” była doskonałą okazją do wymiany opinii, poglądów na temat łódzkiego rynku nieruchomości. Zgromadzeni eksperci, mimo czasem odmiennych zdań, dochodzili podczas swoich przemówień do podobnego wniosku. Łódź to miasto z perspektywami. Możemy być pewni jego dalszego rozwoju, w szczególności w obrębie tkanki miejskiej. 

Jak Łódź zmieniła się w ciągu dekady? Czytaj

zdj. główne: Radosław Bieliński, Manager ds. Komunikacji i Marketingu, portal RynekPierwotny.pl, moderator konferencji 

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: