Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Mieszkanie w kolorach ziemi: sypialnia, łazienka, kuchnia i salon w kolorach ziemi

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Data publikacji: 26.02.2024, Data aktualizacji: 25.06.2024

5 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 5 głosów

Mieszkanie w kolorach ziemi: sypialnia, łazienka, kuchnia i salon w kolorach ziemi
Paleta naturalnych barw – jak wprowadzić do wnętrza najpiękniejsze kolory ziemi? Sprawdź, jak stworzyć aranżację pomieszczeń w barwach ziemi!

Po krzykliwych, neonowych trendach wykorzystujących zazwyczaj zbyt energetyczne kolory i wszechobecnych szarościach w skandynawskim stylu, z chęcią wracamy do urządzania mieszkań w taki sposób, aby były oazą spokoju i relaksu. Idealne są do tego minimalistyczne barwy ziemi. Stawiamy coraz częściej na beże i brązy oraz złote odcienie piasku. Wnętrza w kolorach ziemi coraz śmielej wkradają się do naszych mieszkań. Jak zaaranżować mieszkanie w kolorach ziemi i stworzyć ponadczasowe wnętrza? 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakie kolory zaliczamy do barw ziemi,

  • dlaczego warto zastosować kolory ziemi we wnętrzach,

  • w jak sposób zaaranżować, kuchnię, sypialnię czy salon w kolorach ziemi.

Kolory ziemi w domu – jakie odcienie wprowadzić do wnętrz?

Estetycznym dopełnieniem wnętrza jest naturalna paleta kolorystyczna, którą Polacy chętnie wykorzystują w swoich wymarzonych czterech kątach jako dominujący element lub akcent aranżacji. Głównie krąży ona wokół kolorów ziemi, spośród których wyróżnić możemy chłodne – te przechodzą od szarości, przez szare błękity, aż do jasnoszarych odcieni oraz ciepłe ziemiste kolory, gdzie dominować będą brązy i beże, aż do różnych odcieni écru czy kawy z mlekiem.

Znajdź wymarzone mieszkanie do wykończenia w kolorach ziemi w Warszawie

Kolor ziemi silnie nawiązuje do natury, co niesie ze sobą obietnicę, jaką odcień ten realizuje jako wykończenie naszego mieszkania. Mowa oczywiście o relaksie i odpoczynku – wnętrze urządzone w takiej palecie kolorystycznej będzie z jednej strony jasne, z drugiej klimatyczne.

Kolory w takich tonach stanowią również gwarancję eleganckiego wykończenia, co jak wiadomo, zawsze jest dobrze widziane i ponadczasowe. W dodatku tworzy wnętrze mieszkania, w którym dominuje przytulność i chce się przebywać w nim jak najdłużej.

Kolory ziemi w sypialni

Stonowane kolory zawsze w cenie 

Przykład chętnie dobieranych w aranżacjach wnętrz kolorów to dobra ilustracja polskiego przywiązania do tradycji, ale też klasyki. Spokojne odcienie są bowiem ponadczasowe i pasują do wielu stylów aranżacji, dzięki czemu możemy swobodnie dobierać meble i dodatki w naszym guście. Oznacza to, że nie jest trudno stworzyć wnętrze inspirowane naturą. Świetnie komponują się z  bielą, a także czernią i stylem industrialnym. 

Styl japoński: pokój, salon, kuchnia i łazienka w stylu japońskim Sprawdź również

Ponadczasowość w przypadku wyboru kolorystyki ziemi ma również inny wymiar – chodzi także o względy praktyczne, czyli możliwe unikanie nieestetycznych zabrudzeń, które w przypadku mocniejszych i bardziej żywiołowych kolorów stają się bardziej widoczne. W konsekwencji jesteśmy zmuszeni do poprawek, renowacji czy przemalowania ścian, co jak wiadomo, wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Dlatego mieszkanie w kolorach ziemi to także funkcjonalne rozwiązanie. Dodatkowo salon w kolorach ziemi zawsze będzie przytulny i przyjemny oraz na czasie. Jak zatem widać, zastosowanie kolorów ziemi jest dobrym rozwiązaniem nie tylko dla osób, które lubią elegancję i spokojne odcienie, ale też podchodzą do kwestii mieszkaniowych bardzo pragmatycznie i ze sporą dozą zdrowego rozsądku.

Szukaj nieruchomości

W Polsce
W Hiszpanii
Wakacyjne
  • Warszawa

    mazowieckie, Warszawa

    12999 ofert

  • Wrocław

    dolnośląskie, Wrocław

    6893 oferty

  • Kraków

    małopolskie, Kraków

    5736 ofert

  • Poznań

    wielkopolskie, Poznań

    5004 oferty

  • Łódź

    łódzkie, Łódź

    3437 ofert

W Polsce
W Hiszpanii
Wakacyjne

Jak zaaranżować kolory ziemi we wnętrzach?

Kolory ziemi najłatwiej wprowadzić poprzez zastosowanie naturalnych materiałów jak np. kamień na podłodze czy blacie. Kolory ścian są równie ważne, można je np. wymurować z cegły lub pokryć naturalnym tynkiem. Ponadczasowym rozwiązaniem jest też terakota. Kto nie zna płytek w kolorze czerwonej gliny? To klasyczne rozwiązania pochodzące z domów południowej Europy.

Kolory ziemi w salonie

W zastosowaniu kolorów ziemi w pokoju dziennym ważne jest używanie naturalnych i eko tkanin. Najprostszym sposobem na wprowadzenie ich do wnętrza jest zakup nowej narzuty czy koca albo poszewek na poduszki. Liczy się nie tylko sam kolor ziemi, ale także czy jest to len, bawełna o grubym splocie, a może aksamit. Dodatkowo aby w pełni podkreślić atmosferę salonu w kolorach ziemi, warto rozważyć dodanie roślinności do przestrzeni.

Kolory ziemi w salonie

Rośliny o intensywnie zielonych liściach doskonale współgrają z tonacjami brązów i beży, nadając pomieszczeniu świeżość i naturalny charakter. Ważne są także dodatki, które stworzą salon w kolorach ziemi. Inspiracje wskazują szczególnie na drewniane ramy, wiklinowe kosze czy rustykalne lampy.

Sypialnia w kolorze ziemi

I tutaj warto zwrócić uwagę na tekstylia o naturalnych fakturach, takie jak len czy bawełna, aby podkreślić naturalny charakter wnętrza.

Sypialnia w kolorach ziemi to również przestrzeń do zastosowania koloru oliwki.

Dodatkowo drewniane elementy – łóżko czy nocne stoliki, doskonale komponują się z odcieniami ziemi, tworząc spójną aranżację. Subtelne dodatki, jak poduszki czy pledy w tonacji ziemi, nadadzą sypialni przytulności i uzupełnią elegancki wystrój.

Kuchnia w kolorach ziemi

W kuchni utrzymanej w kolorach ziemi meble odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu charakteru przestrzeni. Kuchenne szafki o naturalnych wykończeniach, zwłaszcza te o delikatnej strukturze drewna, dodają wnętrzu wyjątkowego uroku. Dodatkowo można zdecydować się na meble o matowym wykończeniu, co sprawi, że kuchnia nabierze nowoczesnego charakteru, zachowując jednocześnie naturalny urok.

Kolory ziemi w kuchni

W aranżacji jadalni sprawdzi się wnętrzarski trik, jakim jest zastosowanie obrusu czy serwetek z naturalnych materiałów. Ważne jest budowanie warstw i objętości. Idealnie sprawdzą się ceramiczne dodatki czy drewniane tace i deski do krojenia. Zastawa powinna być w naturalnych odcieniach beżu, a na parapecie doskonale będzie się prezentował wazon np. gliniany z naturalnymi polnymi kwiatami czy wypełniony trawami.

Łazienka w kolorach ziemi

W łazience w kolorach ziemi szczególną uwagę warto poświęcić wyborowi płytek ceramicznych czy kamienia na podłogę i ściany. Płytki o naturalnych strukturach, takie jak imitacje drewna, marmuru czy piaskowca, tworzą nie tylko eleganckie, ale również przyjemne w dotyku wykończenie.

Jak wygląda łazienka w kolorach ziemi?

Warto rozważyć użycie mosiężnych bądź złotych elementów wyposażenia łazienki, które świetnie komponują się z ziemiastymi odcieniami.

Mieszkanie w kolorach ziemi: podsumowanie

Dom w kolorach ziemi to nie tylko estetyczne, ale także funkcjonalne podejście do aranżacji wnętrz. Kolor beżowy, brązowy czy oliwkowy to odcienie, które pomagają się zrelaksować i wyciszyć. Stonowane kolory ziemi są nie tylko ponadczasowe, ale również praktyczne, dając swobodę w doborze mebli oraz dodatków. W salonie, sypialni czy łazience elementy takie jak drewniane meble, naturalne tkaniny, rośliny doniczkowe czy mosiężne dodatki doskonale współgrają z tonacjami ziemi, tworząc spójne i eleganckie wnętrza.

aranżacja mieszkania z architektem
Dominika Perkowska

Copywriterka i korektorka z kilkuletnim doświadczeniem i zamiłowaniem do komunikacji w intrenecie. Zawodowo i hobbystycznie uczestniczy w prowadzeniu kilku blogów branżowych. Lubi podejmować trudne tematy i przedstawiać je w sposób przystępny.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Ubezpieczenie domu jednorodzinnego – jak działa i co obejmuje polisa?

      Ubezpieczenie domu jednorodzinnego – jak działa i co obejmuje polisa?

      Każdy właściciel domu chce, by jego dobytek był bezpieczny. Niestety czasami dochodzi do nieprzewidzianych zdarzeń, które powodują uszkodzenie lub utratę mienia. W takich sytuacjach pomocne może okazać się ubezpieczenie, które zapewni wsparcie finansowe po szkodzie. Jak działa polisa na dom jednorodzinny? Jakie przedmioty obejmuje ochroną? W jakich sytuacjach zadziała? Czy chroni ona tylko nieruchomość?

      22 maja 2025

      Artykuł sponsorowany

    • Rozliczenie po zakończeniu najmu

      Rozliczenie po zakończeniu najmu

      Zakończenie umowy najmu to nie tylko zwrot mieszkania właścicielowi – to także moment, w którym zarówno najemca, jak i wynajmujący muszą dopełnić szeregu formalności. Do obowiązków towarzyszących oddaniu lokalu należą rozliczenia finansowe, kwestie techniczne związane ze stanem lokalu, a w przypadku najmu prywatnego – również obowiązki podatkowe.

      21 maja 2025

      Redakcja

    • Rozliczanie najmu w ramach działalności gospodarczej: jak rozliczyć najem mieszkania?

      Rozliczanie najmu w ramach działalności gospodarczej: jak rozliczyć najem mieszkania?

      Rozliczanie najmu mieszkania w ramach działalności gospodarczej wymaga znajomości obowiązujących przepisów oraz bieżących stawek podatku. To również decyzja, która wpływa na sposób prowadzenia księgowości, dokumentacji oraz wysokość finalnych zobowiązań wobec fiskusa.

      16 maja 2025

      Edyta Wara-Wąsowska

    • Stopy procentowe: wzrost i obniżka stóp procentowych oraz wpływ na kredyty hipoteczne

      Stopy procentowe: wzrost i obniżka stóp procentowych oraz wpływ na kredyty hipoteczne

      7 maja 2025 roku Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podjęła decyzję o obniżeniu stóp procentowych o 0,5 pkt proc., sprowadzając stopę referencyjną do najniższego od wielu miesięcy poziomu 5,25 proc. To pierwsza taka decyzja od października 2023 roku, ale czy Polacy naprawdę odczują ulgę? Czy to początek długo wyczekiwanego trendu obniżek? Sprawdzamy, co decyzja NBP oznacza dla kredytobiorców i jak wpłynie na rynek nieruchomości.

      08 maja 2025

      Marcin Moneta

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023