Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Kolor roku 2020 - Classic Blue

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 28.02.2020, Data aktualizacji: 23.08.2022

Średnia ocen 5/5 na podstawie 1 głosu

Kolor roku 2020 - Classic Blue
Classic Blue – kolor roku 2020 wg Pantone - klasyczny i elegancki czy po prostu nudny? Więcej na RynekPierwotny.pl.

Jak co roku Instytute Pantone ogłosił kolor roku. W obecnym jest to Classic Blue, czyli przyjemna barwa niebieskiego, która przypomina rozległe i nieskończone niebo o zmroku. Ma wprowadzać spokój i harmonię do wnętrz. Zapewnia bezpieczeństwo w nowym dziesięcioleciu. Widoczny jest w najnowszych kolekcjach światowych projektantów, modzie ulicznej czy na Instagramie.

Instytut Pantone

Pantone jest amerykańską firmą, która ma siedzibę w stanie New Jersey. Słynie z produkcji systemów używanych w przemyśle poligraficznym. Amerykański Instytut Pantone jest ekspertem w zakresie kolorów i jednostką badawczą barw. Prowadzi ich systematykę. Dzięki temu oraz dobremu marketingowi marka stała się rozpoznawalna na całym świecie, a tym samym została pewnym symbolem koloru.

Ponad 20 lat temu, po raz pierwszy został wybrany kolor na nadchodzący rok, wtedy 2000. Był nim Cerulean Blue. Stało się to pewną tradycją i już po raz 22 wybrano nowy kolor roku. W założeniu barwa ta ma królować na salonach. Kolor roku Pantone używa się we wzornictwie przemysłowym, modzie, ale także wnętrzach. Jak podkreśla sam Instytut wybór odpowiedniej barwy odbywa się podczas długiego i przemyślanego procesu. Jest to odzwierciedlenie trendów branżowych i panującego stylu życia. Zwykle nawiązuje do dużych trendów makro, które są obecne w kulturze. 

 

 

Niebieski po raz kolejny

Niebieski odcień jest już wybrany po raz kolejny. Kolorami roku były m.in. dwie odsłony turkusu jak Blue Turquosie czy Turquoise, morski Aqua Sky, pastelowy Serenity i pierwszy wybrany przez Instytut kolor, czyli Cerulean Blue. Niebieski to barwa, która przewija się we wnętrzach bardzo często. Wprowadza do pomieszczeń spokój i harmonię. Kojarzy się z niebem i wodą. W dodatku odpowiednio użyty nie przytłacza.

Classic Blue

Tegoroczny wybór ma wielu fanów, którzy cieszą się, że w końcu pojawia się klasyk, ponieważ tak stonowana barwa jest rzadko wybierana przez Instytut. Inni natomiast go krytykują mówiąc, że wprowadza nudę do panującej mody.

Leatrice Eiseman, czyli executive director w Pantone Color podkreślił, że wybór Pantone 19-4052 Classic Blue odnosi się do dzisiejszych czasów, które wymagają zaufania i wiary. Barwa ta natomiast jest solidna i niezawodna, stanowi swego rodzaju kotwicę. Ma wyrażać spójność i pewność, która jest dzisiaj tak potrzebna. To sugestia bezgranicznego, rozległego i nieskończonego wieczornego nieba. Jej celem jest zachęcanie ludzi do sięgnięcia poza to, co jest oczywiste. Należy poszerzyć i pogłębić myślenie, czyli przede wszystkim wyjść poza naszą strefę komfortu. Odnosi się to bardzo do trendów jakie zaczynają panować i nawiązują do mindfulness.

Kolor roku 2020 jest barwą ponadczasową, klasyczną, elegancką oraz co najważniejsze prostą. Użyty odpowiednio we wnętrzu sprzyja relaksowi, wyciszeniu się, a co za tym idzie sprawia, że lepiej odpoczywamy. To przyczynia się do tego, że tworzy atmosferę, która sprzyja rozmyślaniom duchowym oraz refleksjom.

Gdzie go wykorzystać?

Classic Blue sprawdzi się jako główny kolor pomieszczenia, ale także jako pojedyncze dekoracyjne elementy. Można nim pomalować wybrane ściany w salonie, sypialni czy pokoju - idealnie sprawdzi się w chłopięcym. Inne możliwości jakie mamy to niebieskie tapety, dywany czy dodatki w postaci poduszek, koców czy narzut. Doskonale sprawdzą się także meble wypoczynkowe, które będą obite klasycznym niebieskim welurem. To ma być tegoroczny hit.

Z jakimi kolorami łączyć?

Przez swoją klasykę i prostotę kolor roku 2020 doskonale sprawdzi się jako połączenie z wieloma innymi barwami. Śmiało możemy go dodawać do białego, szarości i beżów. Stworzymy tym sposobem klasyczne, ale także nowoczesne wnętrze. Zmieszany z innymi odcieniami niebieskiego również stworzy ciekawe kompozycje.

Natomiast aranżację glamour uzyskamy łącząc Classic Blue z wyraźnym fioletem uzupełnionym o srebrne odcienie szarości. Ponadczasową elegancję stworzymy ze złotymi dodatkami na niebieskim tle.

Ciekawym, lecz kontrastowym połączeniem jest jest niebieski z lekkim pastelowym różem. Tworzy delikatne, ale zarazem bardzo mocne stylizacje. Mimo różnicy, te kolory bardzo do siebie pasują, powodując że nuda znika z naszych wnętrz.

Energetyczne, pełne życia połączenie stworzy Classic Blue z pomarańczowym albo żółtym. To idealne rozwiązanie  do dziecięcych pokoi. Taki zabieg odbiera niebieskiemu powagi i wprowadza radość.

 

Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Pomysł na sufit

      Pomysł na sufit

      Sufit nabiera coraz większego znaczenia we wnętrzach już nie tylko centrów handlowych, klubów, biur czy innych obiektów użyteczności publicznej, ale również mieszkań oraz domów prywatnych. Trend odchodzenia od koloru białego na rzecz innego wzornictwa jest zauważalny zwłaszcza w loftach i nowoczesnych domach. Popularne stają się eksperymenty nie tylko z kolorem, ale również materiałem i jego fakturą. Jakie są rodzaje wykończenia sufitów? Co warto wprowadzić we własnych czterech kątach?

      15 lipca 2022

      Redakcja

    • Ekologiczne środki czystości

      Ekologiczne środki czystości

      W dzisiejszych czasach półki sklepowe niemal uginają się od mnogości dostępnych środków czystości. Przyciągają wzrok konsumentów nietuzinkowymi opakowaniami, zachęcającą kolorystyką i obietnicą czystego i wysprzątanego domu. W ich składzie znajdziemy jednak silne środki chemiczne, niekiedy nawet toksyczne substancje. A gdyby tak naturalne środki czyszczące przygotować samodzielnie? To możliwe. Ekologiczne, a przede wszystkim skuteczne domowe środki, zrobisz sam. W tym artykule, krok po kroku podpowiemy jak je zrobić.

      31 marca 2022

      Redakcja

    • Sufit podwieszany i sufit napinany: cena za metr, wzory i konstrukcja w salonie, kuchni oraz przedpokoju

      Sufit podwieszany i sufit napinany: cena za metr, wzory i konstrukcja w salonie, kuchni oraz przedpokoju

      Aranżacja całego domu czy mieszkania nie jest łatwym zadaniem. W nowoczesnym mieszkaniu należy zwrócić uwagę na podłogi, ściany, meble, ale również sufity. W jaki sposób je zaprojektować, aby były funkcjonalne i wyglądały nowocześnie? Popularnym rozwiązaniem są sufity podwieszane lub napinane. Jak zrobić sufit podwieszany? Ile kosztuje sufit napinany? Jakie wzory na sufit wybrać? Sprawdź!

      05 listopada 2024

      Dominika Perkowska

    • Jak stworzyć letni klimat w mieszkaniu?

      Jak stworzyć letni klimat w mieszkaniu?

      Wspomnienie lata to dla wielu osób jedna z tych przyjemności, która pomaga przetrwać jesienną pluchę. A co gdyby tak oprócz wspomnienia również nasze otoczenie przypominało o tej nieuchronnie kończącej się porze roku? Jak to zrobić? Sprzymierzeńcem może okazać się nasze mieszkanie. Ciepłe palety barw, delikatne, naturalne tkaniny czy pamiątki z wakacji… Wystarczy kilka detali, by wprowadzić do wnętrza, powiew lata...

      26 września 2024

      Marlena Rzepniewska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023