Klasa energetyczna budynku: nowy wymóg dla Twojego domu

Ewelina Zajączkowska
Ewelina Zajączkowska

Data publikacji: 26.05.2023, Data aktualizacji: 04.08.2023

4 minuty czytania
Klasa energetyczna budynku
Klasa energetyczna budynku to jeden z najgłośniejszych tematów w świetle zapowiedzianych wymogów prawnych. Poznaj szczegóły na rynekpierwotny.pl.

Polska znajduje się na szarym końcu listy państw, które wprowadziły system klasyfikacji budynków według klas energetycznych. Miejsce jest zasłużone, ponieważ jesteśmy ostatnim państwem, które jeszcze nie posługuje się tego rodzaju wskaźnikami. Polski ustawodawca zobowiązał się do wprowadzenia wyżej wspomnianego standardu do roku 2024. 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • czym jest klasa energetyczna budynku, 
 • od kiedy system klas będzie obowiązywał w Polsce,
 • jakie korzyści daje wyższa klasa energetyczna budynku. 

Czym jest klasa energetyczna budynku?

Klasa energetyczna budynku to kategoria określająca efektywność energetyczną budynku, czyli stosunek ilości energii, która jest zużywana do utrzymania odpowiednich warunków wewnątrz budynku (np. ogrzewania) do powierzchni budynku. Innymi słowy, jest to miara tego, jak efektywnie budynek wykorzystuje energię.

Przykładem mogą być dwa domy jednorodzinne o tej samej powierzchni, ale o różnej klasie energetycznej. Dom wyższej klasy zużywa mniej energii na ogrzewanie w porównaniu do domu o tej niższej. Oznacza to, że koszty utrzymania domu klasy o wyższej efektywności będą niższe, a komfort mieszkańców — wyższy. W każdym z dwóch budynków standard będzie oceniany na podstawie:

 • ilości energii zużywanej rocznie (na ogrzewanie, zagrzanie wody użytkowej, chłodzenie, wentylację oraz oświetlenie),
 • kosztu utrzymania budynku. 

Obowiązek związany z uzyskaniem klasy energetycznej budynków w krajach członkowskich UE, nie jest niczym nowym. Wynika on z dyrektywy efektywności energetycznej budynków (EPBD) z 2018 roku, zgodnie z którą klasy energetyczne mając oceniać zużycie energii pochodzącej z paliw kopalnych (z energii pierwotnej nieodnawialnej), choć z zapowiedzi  Ministerstwa Rozwoju i Technologii wynika, że planowane jest dodatkowe wprowadzenie klas dotyczących zużycia energii końcowej tj. tej bezpośrednio związanej z opłatami na rachunkach za ogrzewanie.

Warto wspomnieć, że rzeczona dyrektywa nakłada nowe obowiązki, w tym te dotyczące posiadania klasy energetycznej, nie tylko w przypadku już istniejących budynków. Od 2028 roku, nowe standardy bezemisyjności będą obowiązywały również nowe mieszkania na sprzedaż. Białystok, którego mieszkańcy w ostatnim czasie doświadczyli ponad 40-procentowego wzrostu kosztów ogrzewania, z pewnością docenią proponowane rozwiązania wprowadzane przez organy Unii. 

Czytaj więcej: Dyrektywa EPBD i ustawa o termomodernizacji: co musisz wiedzieć?

Czym jest klasa energetyczna budynku?

Jakie klasy energetyczne budynku przewiduje UE?

Klasy energetyczne są oznaczone literami od A+ do G, gdzie A+ oznacza najwyższą efektywność energetyczną (najmniejsze zużycie energii na metr kwadratowy), a G — najniższą.

Podobne klasyfikacje energetyczne stosuje się również w przypadku sprzętów AGD/RTV. Na przykład, lodówka klasy A+ będzie zużywała znacznie mniej energii elektrycznej w porównaniu do lodówki klasy F, co przekłada się na dużo mniejsze rachunki za energię elektryczną. Po wprowadzeniu klas energetycznych w budownictwie podobna sytuacja będzie miała miejsce w przypadku domów. 

Od kiedy klasa energetyczna budynku będzie obowiązywać w Polsce?

Początkowo nowe klasy energetyczne miały zostać wprowadzone pod koniec 2023 roku, jednak już dziś wiadomo, że w tym terminie uchwalenie ostatecznego kształtu aktu prawnego będzie niemożliwe. 

Najnowsze zapowiedzi Ministerstwa Rozwoju i Technologi koncentrują się na nowym terminie, jakim jest początek 2024 roku. 

Klasa energetyczna budynku a obowiązki właścicieli domów

Uzyskanie wyższej klasy energetycznej pozwoli właścicielom domów jednorodzinnych oraz innych obiektów mieszkalnych na dobranie odpowiednich działań np. w obszarze termomodernizacji. Obowiązkiem zostaną objęte zarówno stare, jak i nowe domy. Warszawa jest zdecydowanym liderem w liczbie nowych nieruchomości.

Czytaj więcej: Co to jest termomodernizacja budynków? To musisz wiedzieć w 2023 roku

Przykładowo, budynki mieszkalne o klasie G, które według szacunków stanowią 15 proc. najbardziej energochłonnych obiektów, będą musiały spełniać standardy klasy F do 2030 roku, a za kolejne 3 lata właściciel takiego budynku będzie musiał tak go zmodernizować, aby mógł zakwalifikować się do klasy E. 

Wobec takiego stanu rzeczy, właściciele najbardziej energochłonnych budynków będą zobowiązani w pierwszej kolejności do wyeliminowania kotłów grzewczych na paliwa nieodnawialne, a później wprowadzaniu kolejnych rozwiązań termomodernizacyjnych, czego naturalną konsekwencją będzie uzyskanie wyższej klasy energetycznej. 

Klasa energetyczna budynku nowym obowiązkiem?

Jakie korzyści daje wyższa klasa energetyczna budynku?

Wyższa klasa energetyczna dla właściciela domu oznacza tyle, że obiekt będzie po prostu tańszy w utrzymaniu. Chociażby dlatego, że różnica między kosztami ogrzewania budynku o klasie A+ a G jest ogromna (poziom kosztów może być nawet 6-krotnie wyższy dla budynków G). Uzyskane w ten sposób oszczędności właściciel może wykorzystać na bieżące wydatki lub dodatkowe potrzeby. 

Inne korzyści z wyższej klasy energetycznej to: 

 • większy komfort mieszkańców,
 • zwiększenie wartości nieruchomości,
 • zmniejszenie zależności energetycznej

Klasa energetyczna budynków będzie uwzględniona w świadectwie charakterystyki energetycznej.

Czytaj więcej: Czy świadectwo energetyczne jest obowiązkowe? Zmiany w 2023

Klasa energetyczna budynku: podsumowanie

Podział budynków na klasy energetyczne jest punktem wyjścia do wprowadzania kolejnych zmian. Dzięki istnieniu uregulowań prawnych wynikających z dyrektywy EPBD będzie możliwe zmniejszenie zużycia gazu nawet o 12 procent, co z kolei przekłada się na roczny import mniejszy o ponad 47 mld rocznie. Dodatkową, jeżeli nie największą korzyścią, będzie ograniczenie wydatków na bieżące utrzymanie nieruchomości oraz zadbanie o środowisko. 

Ewelina Zajączkowska
Ewelina Zajączkowska

Jako copywriter i PR-owiec, od ponad 7 lat pomaga nieruchomościom w tworzeniu wizerunku i podnoszeniu sprzedaży za pomocą treści. Dobra znajomość rynku nieruchomości oraz umiejętność analizowania i łączenia faktów sprawia, że tworzy merytoryczne teksty, pomagające zrozumieć mechanizmy rynkowe. Prywatnie entuzjastka śpiewu i gry na ukulele.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: