Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Jakie lampy wybrać do salonu?

Artykuł gościnny

Data publikacji: 08.01.2021, Data aktualizacji: 20.02.2023

Średnia ocen 4/5 na podstawie 1 głosu

Jakie lampy wybrać do salonu?
Jakie lampy wybrać do salonu? Sprawdź porady eksperta na RynekPierwotny.pl

Salon to pomieszczenie będące wizytówką domu, miejscem chwil relaksu i wypoczynku oraz częstych spotkań z rodziną i znajomymi. To centralny punkt mieszkania, tętniący życiem, pełnym radości, zabawy, ale także miejscem chwil wytchnienia, dyskusji, odprężenia. Jednocześnie salon pełni funkcję reprezentacyjną, powinien się więc dobrze prezentować i być atrakcyjnym dla domowników oraz ich gości.

Ponieważ salon pełni wiele funkcji, wymagania stawiane przed jego oświetleniem są niezwykle wygórowane.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czym kierować się wybierając lampę do salonu
  • jak dobrać lampę do jadalni
  • ile powinna wynosić odległość od blatu do lampy zawieszonej w salonie 

Z powodu wielofunkcyjności salonu warto zadbać o to, by znalazły się w nim różnego rodzaju lampy, odpowiednie do każdej z możliwych do zaistnienia sytuacji. W centralnym miejscu salonu z reguły zawieszana jest lampa wisząca, będąca oświetleniem głównym. Oświetlenie takie uzupełnione jest przez lampy dodatkowe w różnych postaciach. W salonie znajdują miejsce reflektory punktowe, kinkiety ścienne, lampy stojące podłogowe, taśmy led w różnych postaciach. Każda z lamp, jakie zainstalujemy w salonie, ma określone zadania, jakie są przed nią stawiane. Całość oświetlenia salonu musi być spójna i sprawiać, żeby salon był miejscem przytulnym, zachęcającym do przebywania w nim, a jednocześnie funkcjonalnym, umożliwiającym bezproblemowe i wygodne podejmowanie czynności różnego rodzaju.

Jakie lampy do salonu?

W zależności od stylu, w jakim wykończony jest nasz salon, instalujmy w nim lampy dla niego odpowiednie. Nowoczesny salon o charakterze loftowym nie będzie dobrym miejscem do zwieszenia lampy sufitowej lub kinkietów w stylu glamour. Tylko spójność wystroju wnętrza zbuduje odpowiedni klimat, nada wnętrzu charakteru i określi jak dobry gust i styl posiadają mieszkańcy. Jak już napisaliśmy, podstawą oświetlenia jest lampa wisząca, zapewniająca doskonałe ogólne warunki w salonie. Kinkiety będące oświetleniem pomocniczym mają za zadanie budowanie odpowiedniego klimatu pomieszczenia, podkreślanie określonych miejsc i mebli w salonie. Stanowią doskonałe uzupełnienie każdej przestrzeni, podobnie jak lampy podłogowe. Te również sprzyjają tworzeniu atmosfery, a jednocześnie są niezwykle funkcjonalnym rodzajem oświetlenia.

Umieszczone przy kanapach czy fotelach zapewniają doskonałe warunki choćby do lektury czasopisma lub ulubionej książki. Halogeny i reflektory punktowe w salonie służyć mogą podkreśleniu i wyeksponowaniu miejsc, na których szczególnie zależy domownikom. Z kolei taśmy led są doskonałym źródłem światła dekoracyjnego, uatrakcyjniającego wnętrze. Umieszczone przy suficie, a także przy podłodze sprawiają, z salon nabiera lekkości, nowoczesności i swoistego uroku. Są również doskonałe jako oświetlenie za telewizorem lub wokół niego. Dzięki nim oglądanie telewizji staje się wygodne, przyjemne i bezpieczne dla naszego wzroku.

Szukaj nieruchomości

W Polsce
W Hiszpanii
Wakacyjne
  • Warszawa

    mazowieckie, Warszawa

    12999 ofert

  • Wrocław

    dolnośląskie, Wrocław

    6893 oferty

  • Kraków

    małopolskie, Kraków

    5736 ofert

  • Poznań

    wielkopolskie, Poznań

    5004 oferty

  • Łódź

    łódzkie, Łódź

    3437 ofert

W Polsce
W Hiszpanii
Wakacyjne

Jak dobrać oświetlenie do salonu?

Wybierając lampy do salonu, musimy wiedzieć, jakie funkcje ten salon będzie pełnił w życiu domowników, jakie czynności będą się w nim odbywać. Taka wiedza zdefiniuje rodzaj lamp, jakie należy w nim zainstalować. Aranżacja wnętrza, rozmieszczenie mebli określi z kolei, gdzie poszczególne lampy zostaną zamontowane. Najpierw musimy wiedzieć, jak rozmieścimy wszelkie urządzenia, meble i wtedy planować, gdzie i jakie oświetlenie się znajdzie, nigdy odwrotnie.

Mając wiedzę na temat funkcji salonu w naszym życiu i rozmieszczeniu w nim całego wyposażenia wraz z jego przeznaczeniem, przychodzi pora na podjęcie decyzji o trendzie jego wykończenia i stylu, w jakim będą lampy w nim się znajdujące przy okazji. Spójność stylistyki w całym salonie i przemyślane rozmieszczenie w nim poszczególnych punktów świetlnych stworzy salon doskonały. Funkcjonalny i przyjazny, mówiący wszystkim o dobrym guście właścicieli mieszkania, ich umiejętności planowania, projektowania i aranżacji wnętrza. Świadome rozmieszczenie lamp w salonie i przemyślany dobór ich stylistyki wystawia doskonałą ocenę właścicielowi i buduje pozytywny jego obraz u wszystkich gości salonu.

Jak dobrać lampy do salonu i jadalni

Często salon pełni jednocześnie rolę jadalni lub z jadalnią jest połączony. W takich sytuacjach instalowane oświetlenie musi pełnić dwojaką funkcję. Musimy bowiem zapewnić perfekcyjne warunki do spożywania posiłków. Istotne więc jest oświetlenie nad stołem, przy którym spożywane będą posiłki. Lampa nie powinna oślepiać nikogo przy stole się znajdującego. Wybierajmy więc lampy z przysłoniętymi żarówkami. Odległość lampy od blatu powinna wynosić 50-60 cm, a przy dużych stołach z blatem szerszym od 120 cm, powinna być większa i wynosić nawet 90 cm. Ważne, aby blat był oświetlony równomiernie.

W przypadku niskich wnętrz, wykończonych w nowoczesnym stylu w miejsce żyrandola nad blatem możemy skorzystać z rozwiązania w postaci oświetlenia szynowego. Lampy na szynach zapewnią doskonałą dystrybucję światła, także wtedy, gdy zainstalujemy je w samym salonie w miejscu lampy wiszącej. Nowoczesny wygląd, duże możliwości wyboru rodzaju emitowanego światła, mobilność poszczególnych opraw wchodzących w skład takiego systemu i nadzwyczajna jego funkcjonalność sprawiają, że jest to doskonała alternatywa dla oświetlenia głównego salonu i jadalni w postaci tradycyjnych lamp wiszących, opraw halogenowych czy plafonów.

Salon lub jak jest czasem nazywany pokój dzienny, jest najważniejszym pomieszczeniem w domu. Dlatego do kwestii jego oświetlenia należy podchodzić w niezwykle poważny i przemyślany sposób.

Materiał opracowany przez specjalistę sklepu SMD-LED.pl

wykończenie mieszkania z architektem

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Stopy procentowe: wzrost i obniżka stóp procentowych oraz wpływ na kredyty hipoteczne

      Stopy procentowe: wzrost i obniżka stóp procentowych oraz wpływ na kredyty hipoteczne

      7 maja 2025 roku Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podjęła decyzję o obniżeniu stóp procentowych o 0,5 pkt proc., sprowadzając stopę referencyjną do najniższego od wielu miesięcy poziomu 5,25 proc. To pierwsza taka decyzja od października 2023 roku, ale czy Polacy naprawdę odczują ulgę? Czy to początek długo wyczekiwanego trendu obniżek? Sprawdzamy, co decyzja NBP oznacza dla kredytobiorców i jak wpłynie na rynek nieruchomości.

      08 maja 2025

      Marcin Moneta

    • Blachodachówka modułowa: sprawdź ceny, montaż, wady i zalety w 2025

      Blachodachówka modułowa: sprawdź ceny, montaż, wady i zalety w 2025

      Nie od dziś wiadomo, że cena materiałów budowlanych jest  dla wielu osób czynnikiem decydującym o wyborze konkretnego produktu. Z tego względu często poszukujemy zamienników, które będą odpowiadać standardom oryginału przy jednoczesnym obniżeniu kosztów inwestycji. W związku z tym kluczowe jest pytanie: ile kosztuje pokrycie dachu blachodachówką? Cena robocizny kształtuje się na poziomie 70-130 zł za m2. Ostateczna wycena zależy od lokalizacji, w której przeprowadzane są prace remontowe. Sprawdź ceny obowiązujące w 2025 r. na rynekpierwotny.pl.

      31 marca 2025

      Dagmara Osińska

    • Ile kosztuje ogrodzenia gabionowe?

      Ile kosztuje ogrodzenia gabionowe?

      Poszukując oryginalnych pomysłów na ogrodzenie posesji, możemy znaleźć nietuzinkowe i ciekawe propozycje zwane gabionami. Obok takich konstrukcji trudno przejść obojętnie. Gabiony są wykonane z wyjątkowo trwałych materiałów i wypełnione między innymi kamieniami. Ile kosztuje ogrodzenie gabionowe? Cena za metr może się wahać od 400 do nawet 1000 zł. Ostatecznie zależy od rodzaju wypełnienia i wysokości konstrukcji. W tym artykule przedstawiamy aktualne koszty instalacji ogrodzenia gabionowego.

      31 marca 2025

      Dagmara Osińska

    • Drewniane vs. kompozytowe – które deski lepiej sprawdzą się na tarasie?

      Drewniane vs. kompozytowe – które deski lepiej sprawdzą się na tarasie?

      Taras to doskonałe miejsce na spędzanie ciepłych wieczorów – w pojedynkę lub ze znajomymi. Jednak aby móc cieszyć się nim w pełni warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii dotyczących jego budowy. Jedną z nich jest dobór odpowiednich desek. Jaka opcja sprawdzi się lepiej? Naturalne drewno, czy może kompozyt? Poznaj wady i zalety obu rozwiązań!

      04 marca 2025

      Artykuł sponsorowany

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023