Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Jak zaaranżować dużą przestrzeń – wskazówki

Anna Sadowska
Anna Sadowska

Data publikacji: 16.02.2015, Data aktualizacji: 08.12.2021

2 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 5 głosów

Jak zaaranżować dużą przestrzeń – wskazówki
Wydawać by się mogło, że zaprojektowanie dużej przestrzeni jest prostym zadaniem, gdyż brak ograniczeń ze strony metrażu otwiera przed użytkownikami bezkres możliwości. Małe przestrzenie sprawiają wrażenie kłopotliwych – wszystkie niezbędne elementy architektoniczne musimy umieścić na ograniczonym powierzchniowo polu, co nierzadko staje się trudnym do sprostania wyzwaniem.

O ile małe powierzchnie zdają się być problematyczne, to duże również mogą nas rozczarować, jeśli nie zaaranżujemy ich z pomysłem. Jest to wtedy podwójna strata – dotyczy nie tylko źle wykorzystanej przestrzeni, ale również ogromnego potencjału, który w niej tkwił.

Warto zatem zapoznać się z poradami, dzięki którym przestrzeń dzienna naszego dużego domu czy apartamentu stanie się naprawdę wyjątkowa.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jak zaaranżować dużą przestrzeń
  • jak urządzić duży salon
  • czy warto dzielić salon na strefy 

Czego unikać w dużym salonie?

Kilka często popełnianych błędów sprawi, że nie będziemy zadowoleni z użytkowania dużego pokoju dziennego. Pozornie satysfakcjonującym rozwiązaniem będzie centralne ustawienie mebli – to jednak nie wypełni pustej podłogi wokół. Za przykład posłużyć może wyeksponowanie kanapy i telewizora – to bardzo popularne rozwiązanie, jednak mało finezyjne i pomysłowe.

W efekcie obszerny salon jest zimny i mało przytulny, zaś niewykorzystana przestrzeń jest zmarnowana. Podobnie, ciekawego rozwiązania nie przyniesie ustawienie mebli pod ścianami, gdyż pustka przejdzie na środek. Dużą przestrzeń należy zatem wykorzystać w inny sposób – przede wszystkim dopasować ją do nas, czyli mieszkańców.

salon

Ciekawe rozwiązania dla aranżacji Twojego salonu

Dobrym pomysłem na udaną aranżację obszernego pokoju dziennego będzie wykreowanie przestrzeni pasji, dostosowanej do naszego stylu życia i zainteresowań. Pomocne w jej stworzeniu będzie uwzględnienie potrzeb wszystkich domowników – dzięki temu w pełni wykorzystamy jej potencjał. Świetnym pomysłem w dużym pokoju będzie stworzenie kącika zabaw dla dzieci czy domowego salonu gier, w którym spotkają się wszyscy członkowie rodziny.

Przykładowo może być to ława do gier planszowych, stół do piłkarzyków lub ping-ponga, a dla zwolenników interaktywnych zabaw – dodatkowy ekran i konsola, która z pewnością przyciągnie nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Ciekawe opcje to gry ruchowe, taneczne czy karaoke – dzięki nim nuda w naszym salonie będzie czymś obcym i nieznanym.

Zwolennikom bardziej tradycyjnych rozwiązań przypadnie do gustu wydzielanie stref dzięki ustawieniu mebli (np. regału) lub przez wstawienie ażurowej ścianki czy parawanu. Bardzo modne stało się ostatnio wyodrębnienie w pokoju dziennym strefy relaksu, czyli miejsca, w którym możliwe będzie wyciszenie się w ciągu dnia, skupienie czy nawet medytacja.

W zależności od naszego rozumienia relaksu może to być również po prostu komfortowy fotel, w którym odprężymy się przy dobrej lekturze i herbacie. Taka strefa jest konsensusem między naszymi potrzebami a kącikiem dla dzieci – z jednej strony będziemy bowiem odseparowani, z drugiej zaś dalej przebywamy z rodziną w jednym pomieszczeniu.

duża przestrzeń

Jeśli chodzi o salony open space, połączone z kuchnią i jadalnią, wówczas lepiej będzie oddzielić część jadalną od strefy dziennej. Nawet obszerny salon przy nadmiarze funkcji straci swoje walory, a każdemu, kto spędza wiele czasu w kuchni przyda się odpoczynek od tego miejsca, wyraźnie zaznaczony podziałem ścian.

Pomysłów na aranżację dużego apartamentu jest wiele, jednak najlepiej sprawdzą się, które przystosują przestrzeń do naszej rodziny. Satysfakcjonujący użytek z przestrzeni wzmocni także nasze więzy rodzinne, gdyż spędzimy więcej czasu we wspólnym gronie.

Autor: Anna Sadowska

wykończenie mieszkania z architektem
Anna Sadowska
Anna Sadowska

Swoją przygodę z designem zaczęła już w dzieciństwie i ta miłość nieprzerwanie trwa do dziś czego owocem jest spółka DekorProjekt.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Rolety rzymskie – inspiracje i pomysły na aranżacje

      Rolety rzymskie – inspiracje i pomysły na aranżacje

      Szukasz stylowego i praktycznego sposobu na dekorację wnęki okiennej? Rolety rzymskie to doskonałe rozwiązanie, które z pewnością przypadnie Ci do gustu. Te eleganckie rolety łączą w sobie funkcjonalność z estetycznym wyglądem, stanowiąc idealne dopełnienie każdego wnętrza. Do jakich wnętrz pasują rolety rzymskie?

      22 marca 2024

      Artykuł sponsorowany

    • Stan deweloperski mieszkania: co to znaczy i co obejmuje?

      Stan deweloperski mieszkania: co to znaczy i co obejmuje?

      Każdy z nas marzy o własnym M. Myśląc o czterech kątach, gdzie na wejściowych drzwiach moglibyśmy przybić tabliczkę z własnym nazwiskiem, snujemy plany co do aranżacji wnętrz, usytuowania sprzętu grającego, telewizora, a także tak prozaicznych przedmiotów jak łóżko, kuchenka czy stolik kawowy. Oczami wyobraźni widzimy chwile po powrocie z pracy, które moglibyśmy spędzić w osobistym fotelu, salonie, czytając książkę której miejsce jest w naszej wyjątkowej biblioteczce.

      26 lutego 2024

      Dominika Perkowska

    • Trendy wnętrzarskie 2024: jakie kolory i style będą królować w tym roku?

      Trendy wnętrzarskie 2024: jakie kolory i style będą królować w tym roku?

      Mieszkania pełne ciepła, bliskie naturze, minimalistyczne - takie będą wnętrza w 2024 roku. Nie zabraknie również pięknych kolorów, roślin i subtelnych, złotych dodatków. Tegoroczne trendy wnętrzarskie przyniosą także kilka modowych zaskoczeń. Jakich? Odpowiedź znajdziesz w naszym tekście. Przeczytaj koniecznie, jeżeli planujesz urządzanie mieszkania.

      31 stycznia 2024

      Marlena Rzepniewska

    • Duża wilgoć w mieszkaniu: jaką nagrzewnicę elektryczną wybrać?

      Duża wilgoć w mieszkaniu: jaką nagrzewnicę elektryczną wybrać?

      Wilgoć w mieszkaniu może być poważnym problemem, który wpływa na komfort życia, stan techniczny budynku, a także zdrowie mieszkańców. Nadmierna wilgotność powietrza prowadzi do powstawania pleśni oraz zwiększa ryzyko rozwoju chorób układu oddechowego. Skutecznym rozwiązaniem może być zastosowanie nagrzewnicy elektrycznej, która nie tylko podniesie temperaturę w pomieszczeniu, ale także przyczyni się do osuszania powietrza. Wybór odpowiedniego urządzenia zależy od kilku kluczowych czynników. Poniżej zestawienie najważniejszych kryteriów, które warto rozważyć przed zakupem.

      25 października 2024

      Artykuł sponsorowany

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023