Gdzie zamieszkać w Zakopanem?
Średnia ocen 4/5 na podstawie 64 głosów
Zakopane to nie tylko popularna destynacja wśród turystów, ale także niezwykłe miejsce do zamieszkania. Okolica zachwyca widokami, a samo miasto może pochwalić się licznymi atrakcjami dla swoich mieszkańców i przyjezdnych. Do Zakopanego chętnie trafiają fani górskich wycieczek, sportów zimowych oraz niepowtarzalnego góralskiego klimatu - drewnianych karczm, regionalnej muzyki i pysznej, lokalnej kuchni. Czy rzeczywiście warto kupić tu mieszkanie?
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- jak wygląda rynek nieruchomości w stolicy Tatr
- które dzielnice Zakopanego są najlepsze do zamieszkania
- ile kosztują nieruchomości w Zakopanem
Rynek nieruchomości - Zakopane z rekordem
Zakopane należy do czołówki polskich miast pod względem cen nieruchomości. W 2018 roku cena za metr kwadratowy wynosiła około 16 tys. złotych, w roku 2020 - 20 tys. złotych. Obecnie, aby kupić nieruchomość w stolicy Tatr, należy liczyć się z wydatkiem rzędu 30 tysięcy za metr. Według danych NBP z trzeciego kwartału 2021 roku, średnia cena mieszkań w Warszawie wyniosła około 11 000 zł/m². Ceny zakopiańskie stanowią niemal trzykrotność tej kwoty, a szacuje się, że mogą one nadal rosnąć.
Na tak wysokie stawki wpływa ogromne zainteresowanie turystyczne oraz właściwie brak wolnych gruntów pod nowe inwestycje. To wszystko generuje również duży popyt na kolejne lokale mieszkalne. Co istotne, w mieście powstają przede wszystkim budynki nastawione na turystykę. Zdecydowana większość z nich to kupowane przez inwestorów apartamenty przeznaczone na wynajem krótkoterminowy.
Ceny gruntów to z kolei około 5 000 zł/m². Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że w obrocie zostały jedynie działki zabudowane starymi budynkami. Dopiero po ich wyburzeniu, można rozpocząć budowę nowej inwestycji (co oczywiście pociąga za sobą kolejne koszty) i sprzedać nowe mieszkania.
Sprawdź ofertę mieszkań w Zakopanem
Nieruchomości Zakopane - nie tylko Krupówki
Najbardziej rozpoznawalny punkt Zakopanego to oczywiście Krupówki - ulica będąca główną osią miasta. To słynny deptak przeznaczony wyłącznie do ruchu pieszego, przy którym nie brakuje obiektów użyteczności publicznej, jak sklepy, restauracje i hotele, a także liczne atrakcje turystyczne. Skrzyżowanie ulicy Krupówki z ulicą ulicą Kościuszki jest uznawane za centrum miasta i rzeczywiście dzieje się tu sporo. Jest to na pewno pożądana lokalizacja na nocleg, ale czy najlepsza do kupienia mieszkania? Jakie są inne możliwości?
Olcza
Część Zakopanego po wschodniej stronie miasta, w której przeważa niska zabudowa jednorodzinna. Na Olczy znajduje się także wiele domów wczasowych, więc i tu nie brakuje turystów. Z niektórych miejsc rozpościera się przepiękny widok na Tatry, a uroku okolicy dodaje niewielki Olczycki Potok. Blisko stąd do wyciągu narciarskiego Ugory, gdzie odnajdą się szczególnie początkujący narciarze.
Odległość Olczy od centrum miasta to zaledwie 6 kilometrów, droga samochodem zajmie około 15 minut, a komunikacją - niecałe 25 minut. W tej części Zakopanego nie brakuje podstawowych sklepów spożywczych, karczm z lokalnym jedzeniem i restauracji z kuchnią z całego świata.
Bystre
Bystre to malutki teren, który obejmuje obszar kilku ulic tuż u podnóża góry Nosal. Znajduje się tu zresztą Centrum Narciarskie Nosal, idealne dla początkujących fanów sportów zimowych oraz do treningów grupowych. Przez Bystre przebiega Droga Oswalda Balzera, którą dojechać można aż do punktu wejściowy do TPN - Palenica Białczańska i szlaku nad Morskie Oko. Dojazd do tego miejsca zajmie około 30 minut samochodem.
W drugą stronę, ulica prowadzi do centrum miasta. Do samych Krupówek podróż autem to zaledwie 10 minut przy sporym ruchu drogowym. Przy Drodze Oswalda Balzera umiejscowiony jest również przystanek autobusowy Zakopane Bory, skąd odjeżdża autobus linii 11, kursujący na trasie Cyrhla – Krzeptówki.
W tej niewielkiej części miasta nie brakuje atrakcji. Poza stokiem narciarskim znajdziemy tu kilka klimatycznych restauracji, sklepy spożywcze, sklep narciarski oraz wypożyczalnię nart, a także kort tenisowy. W Bystrem mieści się także Uniwersytecki Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny.
Jaszczurówka
Jaszczurówka położona jest tuż obok wspomnianej okolicy Bystre, przy wylocie Doliny Olczyskiej, do której prowadzi zielony szlak turystyczny. Szlak łączy Jaszczurówkę z Olczyską Polaną, przejście tej trasy zajmuje około 40 minut.
Nazwa okolicy pochodzi od salamander plamistych, które żyją w rejonie wypływu cieplicy - źródła termalnego. Salamandry są nazywane przez górali właśnie “jaszczurami”. Kiedyś w tych rejonach wybudowano baseny, obecnie kąpieliska są jednak zamknięte, a teren należy do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Działa tutaj ośrodek czynnej ochrony płazów i gadów oraz skansen dla żab i jaszczurek.
Jaszczurówka zachwyca terenami zielonymi i górskim krajobrazem. Uwagę przyciąga także kaplica pw. Najświętszego Serca Jezusa, wybudowana w latach 1905–190 i stanowiąca jedno z klasycznych dzieł stylu zakopiańskiego.
Toporowa Cyrhla
W odległości 2,4 km od Jaszczurówki, będąc najwyżej położoną częścią Zakopanego, znajduje się Toporowa Cyrhla. Dzielnica leży na wysokości 989 m n.p.m. Swoją trasę kończy tutaj, na przystanku Cyrhla autobus nr 11. Komunikacją można stąd jednak dojechać także do miejsc Małe Ciche oraz Groń. Dojazd do centrum Zakopanego jest możliwy autobusem (około 25 minut) lub samochodem (około 20 minut).
Z Toporowej Cyrhli swój początek mają dwa szlaki turystyczne: czerwony przez Psią Trawkę, Waksmundzką Polanę i Wodogrzmoty Mickiewicza do Morskiego Oka oraz zielony z przez Wielki Kopieniec i Dolinę Olczyską do Jaszczurówki. Obie trasy to wycieczka na mniej więcej godzinę w jedną stronę.
Toporowa Cyrhla stanowi granicę miasta, a tuż obok znajduje się wieś Murzasichle, w której to nie brakuje sklepów spożywczych i wielobranżowych, restauracji i atrakcji jak Stacja Narciarska "Hajduk" czy park linowy Stary Bór.
Gubałówka
Kolejny rozpoznawalny punkt na mapie Zakopanego to oczywiście Gubałówka. Podłużne wzniesienie na Pogórzu Gubałowskim ma wysokość od 1120 m na wschodnim końcu do 1129 m na zachodnim końcu. Tu szczególnie kwitnie zakopiańska turystyka. Wzdłuż Drogi Zupki znajdują się liczne punkty gastronomiczne, sklepiki z pamiątkami i tutejszymi oscypkami oraz atrakcje dla dzieci. W zachodniej części Gubałówki jest nieco więcej zabudowań - powstały tu liczne pensjonaty, hotele i apartamentowce. Lokalizacja jest wręcz prestiżowa.
Dojazd z Gubałówki na Krupki samochodem to aż 30 minut. Alternatywą jest podróż specjalną kolejką linowo-terenową, która łączy szczyt ze stacją dolną przy ulicy Na Gubałówkę. Trasa i środek transportu pozwalą na niezwykłe dozniania i podziwianie widoku rozpościerających się dookoła Tatr.
Krzeptówki
Krzeptówki to graniczna dzielnica Zakopanego. Sąsiaduje z wsią Kościelisko, tuż przy rozpoczynającym się szlaku na Giewont. Poza słynną górą, z Krzeptówek można dojść na Dolinę Małej Łąki, Dolinę Za Bramką, czy nad wodospad Siklawica. W części mieszkalnej królują obiekty noclegowe - pensjonaty, wille i domy wakacyjne. Swój początek ma tutaj trasa linii autobusowej nr 11, a pozostałe linie prowadzą do pobliskiego Kościeliska, czy nieco oddalonego Chochołowa i Czarnego Dunajca.
Krzeptówki wzdłuż bocznych ulic są gęsto zabudowane typowymi góralskimi chatami. Część z nich powstała kilkadziesiąt lat temu, inne powstały niedawno, aby przyjmować turystów przez cały rok.
Harenda
Okolica położona najdalej od szczytów gór, obok wsi Poronin i Suche. Harenda znajduje się przy drodze krajowej nr 47, która łączy Rabkę-Zdrój z Zakopanem i stanowi fragment popularnej trasy Zakopianki. Dojazd z Harendy na Krupówki zajmie 20 minut samochodem, na Gubałówkę - 40 minut, a na parking przy Morskim Oku - około 35 minut. Istnieje też możliwość skorzystania z komunikacji miejskiej, poza miejskim autobusem numer 14, drogą krajową kursują także autobusy międzymiastowe.
Choć okolica nie znajduje się w ścisłym centrum, tu także nie brakuje obiektów noclegowych, restauracji i atrakcji dla turystów, chociaż (poza sąsiedztwem ruchliwej drogi) jest tu znacznie spokojniej, niż na uwielbianych przez przyjezdnych Krupówkach.
Gdzie deweloperzy budują w Zakopanem?
Pierwotny rynek mieszkaniowy jest ograniczony przede wszystkim ze względu na brak miejsca. Cały czas powstają jednak nowe inwestycje, a deweloperzy wyszukują atrakcyjne działki do postawienia apartamentowców. Ofertę dla siebie znajdą zarówno inwestorzy szukający apartamentów na wynajem krótkoterminowy, jak i pasjonaci gór, którzy szukają swojego miejsca z widokiem na góry.
Nowe budynki mieszkalne powstają w dzielnicy Pardałówka, skąd blisko zarówno na Krupówki (4 kilometry), jak i do stóp gór (1,5 kilometra). To zdecydowanie część Zakopanego, która cieszy się teraz największym powodzeniem wśród deweloperów. Inwestycje znajdziemy także w okolicy Guty, Krokiew czy Bachledzki Wierch.
Zakopiańskie inwestycje to nie tylko budynki o wysokim standardzie wykończenia, ale także szereg dodatkowych udogodnień, jak strefa SPA, zorganizowana przestrzeń na grilla, plac zabaw dla najmłodszych, basen oraz miejsca postojowe w garażu podziemnym.
Ile kosztuje mieszkanie w Zakopanem?
Trzeba przyznać, że na nieruchomości w stolicy Tatr nie każdy może sobie pozwolić. Przeciętna wartość mieszkania w Zakopanem wynosi ponad 1 mln złotych. Przy cenach rzędu 30 tys. za metr kwadratowy, mało kogo stać na mieszkanie 2- czy 3-pokojowe. Najdroższe lokale na sprzedaż to te, które znajdują się blisko centrum, ale jednocześnie mogą pochwalić się prywatnością i pięknym widokiem z okien.
Najtaniej jest obecnie na wjeździe do miasta, czyli w okolicy Harendy i Gutów, jednak i tam ceny przekraczają 20 000 zł/m². Co więcej, rynek wtórny wcale nie oferuje dużo niższych cen.
Młodzi mieszkańcy Zakopanego, którzy chcieliby iść na swoje i kupić własne M, coraz częściej biorą pod uwagę sąsiednie miejscowości. Tam ceny są nieco niższe, choć nadal przebijają kwoty warszawskie.
Oferta deweloperów w Zakopanem jest skierowana przede wszystkim do inwestorów, którzy szukają możliwości lokaty swojego kapitału. Górski kurort niewątpliwie nie straci na zainteresowaniu turystów, a więc i ceny będą stale rosły. Zakup inwestycyjny nieruchomości pod wynajem krótkoterminowy jest w tej okolicy niemal pewnym sukcesem.
Copywriterka i korektorka z kilkuletnim doświadczeniem i zamiłowaniem do komunikacji w intrenecie. Zawodowo i hobbystycznie uczestniczy w prowadzeniu kilku blogów branżowych. Lubi podejmować trudne tematy i przedstawiać je w sposób przystępny.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: