Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Jak się mieszka w Białymstoku?

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 04.05.2017, Data aktualizacji: 14.12.2021

5 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 97 głosów

Jak się mieszka w Białymstoku?
Jak się żyje na wschodzie Polski? Czy warto zamieszkać w Białymstoku? Portal RynekPierwotny.pl to sprawdził!

Białystok od wielu lat zajmuje wysokie pozycje w rankingach najlepszych miast do życia, przede wszystkim dlatego, że ludzie czują się tu bezpiecznie. Dodatkowo stolica Podlasia określana jest mianem „zielonych płuc Polski”, na co zdecydowanie wpływa stan tutejszego środowiska i bliskość natury.

Obok otaczającego krajobrazu miasto stale się rozwija, zyskując wszystkie cechy dużej aglomeracji. Jest również jednym z miejsc, gdzie najlepiej wykorzystywane są fundusze unijne.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • dlaczego warto zamieszkać w Białymstoku
  • jak wygląda rynek mieszkaniowy w tym mieście
  • jak rozwija się stolica Podlasia 

Zwycięzca rankingów

Według badań przeprowadzonych przez Komisję Europejską, które opublikował prestiżowy brytyjski dziennik "The Guardian", okazało się, że w Białymstoku żyje się lepiej niż w pozostałych polskich miastach. KE zapytała mieszkańców 79 europejskich miast o różne aspekty codziennego życia. Brane pod uwagę były m.in. bezpieczeństwo, edukacja, czystość, stan ulic czy świeże powietrze. Stolica Podlasia zajęła 19. miejsce, wyprzedzając tym samym takie metropolie jak Barcelona, Praga, Paryż i Londyn.

Ranking tygodnika Wprost „Najlepsi są wszechstronni” potwierdził, że Białystok jest niekwestionowanym liderem jakości życia. W tym zestawieniu plasuje się na pierwszym miejscu w kategorii najlepsze miasto do życia. Został przede wszystkim doceniony za ponad 100-kilometrową sieć ścieżek rowerowych oraz ogromny udział terenów zielonych w powierzchni miasta. Na dobre oceny zasłużył również wysoki poziom edukacji. Jest także bezpiecznym miejscem do życia, ponieważ wyróżnia je wysoka wykrywalność sprawców przestępstw – na poziomie 59,3%.

Białystok znalazł się również w rankingu Polskich Miast Przyszłości, które zostało opublikowane przez Pismo Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych. Uplasował się na 6. miejscu w kategorii "Kapitał ludzki i styl życia" oraz 8. w kategorii "Strategia przyciągania Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych". Co więcej, amerykański portal internetowy "Insider Monkey" natomiast radzi swoim czytelnikom, aby emeryturę spędzili w Polsce, a najlepiej w Białymstoku.

bialystok

Dlaczego warto mieszkać w Białymstoku?

Białystok to dom różnych kultur. Łączy w sobie tradycje i nowoczesność. Jest to jedyne tej wielkości miasto w Polsce, w którym miesza się tak wiele języków, kultur i religii. Stolica Podlasia ma historycznie, geograficznie i społecznie najciekawszą w naszym kraju sytuację w modnym obszarze komunikacji międzykulturowej. Dodatkowo otoczony jest przepiękną naturą, która wpływa na jakość powietrza oraz możliwości turystyczne i rekreacyjne tych terenów. Bliskość Puszczy Białowieskiej oferuje turystykę pieszą, kampingową i wiele innych atrakcji. To idealne miejsce dla rodzin z dziećmi, które pragną mieszkać w mieście, ale nie rezygnować z bliskości natury.

Miasto dba również o rozrywkę i rozwój kulturowy. Od kilku lat odbywa się tu Festiwal Kultur, który edukuje mieszkańców o kulturze rodzimej oraz mniejszości narodowych, czy znany w Polsce festiwal Up To Date, który zrzesza muzyków polskiej i światowej sceny, przyciągając fanów z całego kraju. Co ważne, mieszkańcy Białegostoku mają realny wpływ w tworzeniu jego budżetu. Budżet Obywatelski obejmuje 0,81% całego budżetu, kiedy średnia dla polskich miast wynosi ok. 0,6%.

Inwestycje

Komunikacja miejska w Białystoku jest stale modernizowana. Miasto co roku sukcesywnie zakupuje nowe, nowoczesne autobusy, które przewożą pasażerów. W planach jest natomiast wprowadzenie elektrycznych pojazdów. Białystok nie jest dużym miastem, więc teoretycznie „wszędzie jest blisko”. Autobusy są dobrze skomunikowane, co powoduje, że dostanie się nawet z obrzeży do centrum jest bardzo proste i szybkie. Najważniejszy dla mieszkańców jest również brak korków, co doceniają szczególnie Ci którzy postanowili przenieść się np. do Warszawy.

Obecnie trwa modernizacja starego dworca PKS. Obiekt będzie miał powierzchnię 1280 m2, obok znajdą się dwa obiekty handlowe o łącznej powierzchni ponad 7000 m2. Powstanie także zaplecze techniczne i parkingi dla autobusów. Cały teren planowanego dworca ma około 4 ha powierzchni.

Białystok

Na przestrzeni ostatnich lat można było zauważyć wyraźny trend budowania centrów handlowych, które zapewniają wszystkie niezbędne usługi białostoczanom. Obecnie jest ich osiem o łącznej powierzchni ponad 265 000 m2. Rozbudowywane są obecnie galerie Auchan Hetmańska i CH Zielone Wzgórze, co zwiększy zasoby powierzchni handlowej o 14 500 m2. Popyt na powierzchnie w centrach handlowych utrzymuje się na dobrym poziomie. Średni współczynnik pustostanów na koniec 2016 roku wynosił 3,3%, co oznacza, ze był niższy o 1,1% niż w 2015.

2017 rok to rok wielkich inwestycji drogowych w Białymstoku. Przebudowa ul. Ciołkowskiego już ruszyła, wybrano także wykonawcę trasy niepodległości. Rozpoczęły się również prace przedłużenia ul. Sitarskiej. Największą i najdroższą jest trasa niepodległości, którą utworzą: aleja Niepodległości i aleja Paderewskiego. Na wszystkie inwestycje środki pozyskane zostały z dotacji unijnych.

Co ważne Białystok będzie bardzo dobrze skomunikowany z Warszawą. Jeszcze do niedawna podróż samochodem była długa i wyboista. Obecnie prace na drogach trwają natomiast pełną parą. Efekty są coraz bardziej widoczne. A pociągiem dostaniemy się do stolicy już w lekko ponad trzy godziny, co jest możliwe dzięki przeprowadzonej niedawno modernizacji trakcji kolejowej.

Białostocki rynek nieruchomości

Białystok to miasto młodych ludzi. Przyciąga studentów z całego wschodniego regionu. Ale ze względu na duże bezrobocie, kilka lat temu część tych osób wyjechała za granicę. Dziś wracają i stanowią poważną siłę nabywczą na rynku nieruchomości. Kupują mieszkania za gotówkę, głównie z rynku pierwotnego. Sprawia to, że rynek ten się stale rozwija, a deweloperzy mają klientów, co widać po nowo powstających inwestycjach.

Mieszkania sprzedają się zwykle zaraz po uzyskaniu pozwolenia na budowę i wejściu na plac budowy. Gorzej sytuacja ma się jeśli chodzi o rynek wtórny. Mieszkania na nim są rzadziej sprzedawane, a najwyższe stawki sprzedaży osiągają deweloperzy.

Pod względem wartości transakcji na rynku nieruchomości Białystok znacznie ustępuje m.in. Warszawie czy Trójmiastu. Średnia cena mkw. dla dużych mieszkań wynosi około 4 tys. zł, kiedy w stolicy jest to dwa razy więcej - 8,1 tys. zł.

Deweloperzy w Białymstoku proponują w większości mieszkania o metrażu od 30 do 80 m2, co stanowi 65% całej oferty. Najmniejszym zainteresowaniem cieszą się lokale o największym metrażu, powyżej 150 m2. Zwykle sprzedaje ich się zaledwie kilka. Najwięcej natomiast białostoczanie kupują tych, które mieszczą się w przedziale 40-50 m2. Obecnie najciekawszymi dzielnicami do zamieszkania w mieście są Bojary i Nowe Miasto, czyli osiedla budowane w latach 90-tych i po 2000 roku. Znajdują się blisko centrum i są bardzo dobrze skomunikowane. W tych miejscach nieruchomości sprzedają się najszybciej i za najlepszą cenę.  

Wyzwania

Jedynym poważnym minusem, który podkreślany jest we wszystkich rankingach oraz przez mieszkańców jest rynek pracy. Niestety nie należy on do najatrakcyjniejszych w kraju. Zarobki często są o wiele niższe, co powoduje, że absolwenci białostockich uczelni często po zakończeniu studiów uciekają z miasta. Jednak choć nie ma tu wielkiego przemysłu, istnieje szansa na rozwój innych gałęzi gospodarki. Miasto stara się inwestować, co wyraźnie widać chociażby po jego wyglądzie, który na przestrzeni lat diametralnie się zmienił.

Białystok stale się rozwija, ale przed nim stoi jeszcze wiele wyzwań. Należą do nich poprawa warunków do inwestowania, dalsze kształtowanie miasta, a także ciągły rozwój infrastruktury transportowej i komunikacji miejskiej. Podsumowując warto podkreślić, że zalety mieszkania w Białymstoku przeważają nad minusami. Jest to miasto, w którym zdecydowanie dobrze się żyje. Świadczy, o tym fakt, że aż 96% białostoczan zadeklarowało wysoki stopień satysfakcji z życia.

Zdjęcie główne: www.magazynvip.pl

Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Liczba mieszkań oddanych do użytku w listopadzie 2024 roku notuje spadek rdr oraz spadek względem poprzedniego miesiąca. Równolegle liczba wydanych pozwoleń na budowę notuje wzrost rok do roku i spadek w porównaniu do października 2024 r. Ponadto najnowszy raport GUS informuje, jak przebiega bieżąca budowa mieszkań w Polsce.

      20 grudnia 2024

      Redakcja

    • Ceny materiałów budowlanych

      Ceny materiałów budowlanych

      Ceny materiałów budowlanych w listopadzie 2024 roku notują kolejne zmiany, które odbiją się na sytuacji zarówno inwestorów, jak i klientów indywidualnych. Indeks cen materiałów budowlanych po raz kolejny opublikowała Grupa PSB Handel S.A.

      18 grudnia 2024

      Redakcja

    • Najtańsze mieszkania w Polsce – gdzie i za ile?

      Najtańsze mieszkania w Polsce – gdzie i za ile?

      Gdzie znajdziemy najtańsze mieszkania? Sprawdziliśmy, w których miastach wojewódzkich można kupić stosunkowo tanie lokale. Doradzimy także na co uważać, szukając okazyjnych ofert mieszkań i odpowiemy na pytanie, czy kupując kawalerkę rzeczywiście płacimy mniej i oszczędzamy. Jeżeli nie chcesz przepłacać czytaj dalej!

      18 grudnia 2024

      Marlena Rzepniewska

    • Targi mieszkaniowe w Katowicach 2025: kiedy odbędą się targi mieszkań i domów na Śląsku?

      Targi mieszkaniowe w Katowicach 2025: kiedy odbędą się targi mieszkań i domów na Śląsku?

      Jeżeli, planujesz zakup mieszkania lub domu czy remont lub wykończenie swoich czterech kątów, nie możesz przegapić targów odbywających się w Katowicach. Koniecznie zróbcie sobie miejsce w kalendarzu na wybrane imprezy targowe!

      16 grudnia 2024

      Dominika Perkowska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023